Ağustos Yazilari

San Diego Comic Con 2018

 • 1.8.2018 14:19:33
 • 0 Yorum
 • 838

San Diego Comic-Con International 2018 etkinliği, birbirinden yaratıcı ve eğlenceli cosplay'lere (kılık değiştirme oyunu) ev sahipliği yaptı. Pek çok kahraman ve anti-kahraman, kendini göstermek için etkinlikteki yerini aldı. Etkinlikte en çok dikkat çeken Cosplay'leri görenler gözlerine inanamadı. Film setlerinden hiçbir farkı olmayan etkinlikten bazı görselleri sizin için derledik:

Ana Tanrıça Kibele'nin Partneri Bulundu

 • 1.8.2018 14:26:47
 • 0 Yorum
 • 807

Doğu Karadeniz'in ilk bilimsel arkeolojik kazı alanı olan tarihi Ordu Kurul Kalesi'nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen üç farklı figürden oluşan heykelcikler bulundu. Bayadı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve 2 yıl önceki kazılarda 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen ‘Ana Tanrıça Kibele’ heykelinin bulunduğu kalede, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 15'i arkeolog, 35 kişilik ekip tarafından yürütülen çalışmalarda yine 2 bin 100 yıllık tarihi olduğu tahmin edilen Dionysos, Pan ve Riton adlı heykel bulundu.

Bu yıl ki çalışmalarda da hemen kazı çalışmalarının başında yüzeye yakın bir noktada tapınak alanı olarak öngörülen bir alanda, yeni bir heykel grubuyla pişmiş toprak  heykel grubuyla karşılaştıklarını söyleyen Başkan Şenyurt, “Bu grup, tamamen ‘In sitü’ durumda bir küt alanının, bir ritüel alanının içerisinde açığa çıktı. Kurul Kalesi, özellikle Tanrıça Kibele Heykeli, Türkiye ve dünya gündemine Doğu Karadeniz’i tekrar tanıtmıştı. Bu yeni buluntu grubumuz, yeni bir Tanrı’yı yine Kibele’nin partneri olan Anadolu Kökenli bir Tanrı’yı karşımıza çıkartıyor. Bu da ‘Dionysos.’ Yeni bulduğumuz bu buluntular, pişmiş topraktan yapılmış bir tane çocuk Dionysos ve onu yetiştiren Tanrı Pan figürü, yine Dionysos kültü ile ilişkili olan Tanrı Pan ile ilişkili olan keçi biçimli hayvan şeklinde kaplar. Bunlar törenlerde kullanılan kaplardır. Böyle bir grup bulduk" dedi.

Şu anda kazıların devam ettiğini ve daha fazla buluntu ile karşılaşmayı hedeflediklerini aktaran Şenyurt, “Açık söylemek gerekirse, Dionysos ile ilgili daha farklı buluntular ile karşılaşacağız. Burada bu heykellerin bulunması hepimizi mutlu etti. Bu kült, Doğu Karadeniz’de bu grek dünyasından bildiğimiz bu kültün Anadolu topraklarında ve Doğu Karadeniz’de kendini temsil ediyor olması, bizi gerçekten çok mutlu etti. Kurul Kalesi kazıları, daha çok buluntuya ve daha çok eserlere gebe diyelim. Bundan sonraki kazılarımızda aynı hızda devam edecek” şeklinde konuştu.

FRIDA - Hayden Herrera

 • 2.8.2018 14:34:48
 • 0 Yorum
 • 829

Frida Kahlo hiç tartışmasız yirminci yüzyılın en önemli kadın ressamlarından biridir. Özgün otoportreleri, asi yaratılışı, fırtınalı aşkları, çektiği acılar, sıradışı yaşamı ve sanatı onu tüm dünyada benzersiz kılmıştır. Picasso’nun, “Onun yaptığı portreleri resmetme yeteneğine sahip değilim” diyerek andığı bu son derece hayat dolu ve zeki kadının çarpıcı kişiliği, kısa yaşamına sığdırdığı iki yüze yakın tablosuna da yansımıştır. Meksika Devrimi sırasında Mexico City’de geçen çocukluğu… On sekiz yaşındayken sakat kalmasına neden olan korkunç kaza… Ünlü duvar ressamı Diego Rivera’yla fırtınalı evliliği… Leon Trotsky ve Isamu Noguchi gibi erkeklerle yaşadığı tutkulu aşklar… Rivera aracılığıyla Komünist Parti’yle kurduğu ilişki… Politik bilinçle beslenen benzersiz yetenek ve yirminci yüzyıl resim sanatına vurulmuş bir damga…

Sanat tarihçisi Hayden Herrera tarafından, detaylı biyografik araştırmalar, Frida’nın mektupları ve resimlerinin analizleri sonucunda hazırlanan; tüm dünyada büyük ilgi gören; “Frida” filmi ile beyazperdeye de aktarılan bu kitap; Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun efsanevi şöhretinin, acılarla dolu yaşamının bugüne kadar yazılmış en objektif öyküsüdür.

İşte Teknoloji Devlerinin Yarım Yıldaki Zararları!

 • 2.8.2018 14:38:13
 • 0 Yorum
 • 793

ABD'nin en büyük 8 teknoloji şirketinin piyasa değerindeki kayıplar 3 işlem gününde 400 milyar doları aştı. Söz konusu teknoloji şirketlerinin hisselerindeki düşüş, geçen çarşamba New York borsasının kapanmasının ardından Facebook'un bu yılın nisan-haziran dönemine dair bilançosunu açıklamasıyla başladı. Facebook'un bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelirin piyasa beklentilerinin altında gelmesi ve Avrupa'daki günlük aktif kullanıcı sayısında düşüş görülmesinin ardından, şirketin hisseleri geçen perşembe yüzde 19, piyasa değeri ise 118 milyar dolar azaldı. 

26 Temmuz Perşembe ile 30 Temmuz Pazartesi arasındaki 3 işlem gününde, söz konusu 8 şirket arasında en büyük yüzdelik hisse düşüşünü gösteren Twitter, en fazla piyasa değerindeki kaybı yaşayan ise Facebook oldu. Söz konusu dönemde, Twitter'ın hisseleri yüzde 29 düşerken, piyasa değerinde ise 96 milyar dolar kayıp yaşandı. Bu  tarihler arasında Facebook'un hisseleri ise yüzde 21,3 gerilerken, piyasa değerinden 133 milyar dolar silindi. Böylece, dünyanın en büyük sosyal medya ve paylaşım  sitelerinden olan Facebook ve Twitter'ın New York borsasında 3 işlem günündeki piyasa değerindeki kayıp 229 milyar dolar oldu. 

26-30 Temmuz tarihleri arasında, dünyanın en büyük çip üreticilerinden olan Intel'in hisseleri yüzde 9, piyasa değeri de 22 milyar dolar azalırken, uluslararası televizyon ağı Netflix'in hisseleri yüzde 7,7, piyasa değeri ise 12 milyar dolar düştü. Bu dönemde, Microsoft'un hisseleri yüzde 4,9 ve piyasa değeri 42 milyar dolar gerilerken, dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunda bulunan e-ticaret devi Amazon'un hisseleri yüzde 4,5 ve piyasa değeri 41 milyar dolar azaldı. Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in hisselerinin yüzde 3,6 ve piyasa değerinin 31 milyar dolar düşüş kaydettiği bu dönemde, Apple hisseleri ise yüzde 2,5 ve piyasa değeri 24 milyar dolar azalış gösterdi.

 

WhatsApp Sonunda Bekleneni Uyguladı

 • 3.8.2018 14:19:08
 • 0 Yorum
 • 902

Yıllardır ücretsiz ve reklamsız kullandığımız WhatsApp'larımız artık reklamlı olacak! Facebook kurucularının en büyük projelerinden birisi olan WahtsApp, uzun yıllardır ücret karşılığında kullanılacak diye gündemdeydi. Bir türlü ücretlendirilmeyen ve reklam koyulmayan koyulmayan uygulamaya artık reklam geliyor. Yıllardır reklamsız ve ücretsiz olarak kullanılan bu programın geliri nasıl elde ediliyordu?

WhatsApp'ın nasıl kazanç sağladığına dair bariz bilgiler olduğu kadar farklı toriler de vardı. Facebook'un kullanıcı bilgilerini sattığı, WhatsApp konuşmalarınızı okuyarak Facebook üzerinden reklamlar gösterdiği gibi uçuk teoriler dahi vardı.  Ancak bu teorilerin bir süre sonra bir önemi kalmayacak: Nitekim WhatsApp, gelecek seneden itibaren içerisinde reklamların bulunduğu bir uygulama halini alacak. Wall Street Journal'in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, kullanıcıların durumlarına bakarken çeşitli reklamlar göreceksiniz.

Maalesef bu reklam olayının detaylarını henüz kimse bilmiyor. Kullanımı etkileyecek kadar sinir bozucu reklamlar olacak mı, diğer programlarda olduğu gibi telefonun büyük kısmını kaplayacak mı, yoksa küçük bir yeri mi baz alacak bilinmiyor. Yine de uzunca süredir reklamsız deneyim sunan WhatsApp'ın bu tür bir karar alması, bazı  kullanıcıları fazlasıyla üzecektir.

Xiamoi'den 17 Dİle Çeviri Yapan Tuşlu Telefon

 • 3.8.2018 14:21:04
 • 0 Yorum
 • 915

Çinli akıllı telefon ve aksesuar üretici Xiaomi, genel olarak birinci sınıf kalitedeki ürünleri uygun fiyatlara tüketicilere sunmasıyla ünlüdür. Şirketin akıllı telefon yelpazesi genellikle amiral gemisi, orta sınıf ve bütçe dostu olarak bölünürken, herhangi bir ‘modern’ tuşlu telefonu bulunmuyor. Xiaomi Youpin’de fon oluşturmak için Shenzhen Duojiao Technology Co limited tarafından geliştirilen Xiaomi Qin1 ve Qin1s ise Xiaomi markalı ilk tuşlu telefonlar olarak piyasaya sürülmüş durumda. Alışık olduğumuz tuşlu telefon tasarımından biraz daha şık bir cihaz olan Qin1 ve Qin1s, fiyatlarına göre oldukça şık özelliklere sahipler.

Xiaomi Youpin’de fon oluşturmak için Shenzhen Duojiao Technology Co., Ltd tarafından geliştirilen Xiaomi Qin1 ve Qin1s ise Xiaomi markalı ilk tuşlu telefonlar olarak  piyasaya sürülmüş durumda. Alışık olduğumuz tuşlu telefon tasarımından biraz daha şık bir cihaz olan Qin1 ve Qin1s, fiyatlarına göre oldukça şık özelliklere sahipler. 240x320 piksel çözünürlükte 2.8 inç IPS ekrana sahip olan Xiaomi Qin1, 1480mAh bataryası ile 15 güne kadar bekleme, 420 dakikaya kadar konuşma süresi sunuyor. Beyaz ve gri renk seçeneklerine sahip olan cihaz, dünyanın ilk USB Type-C bağlantılı tuşlu telefonu olabilir. Xiaomi Qin1, 29 dolar (150 TL) fiyat etiketi ile tüketicilerin
beğenisine sunuldu.

Çin Hipersonik Hava Aracını Test Ediyor!

 • 6.8.2018 14:03:48
 • 0 Yorum
 • 794

China Daily gazetesinin Çin Havacılık ve Aerodinamik Teknolojileri Akademisine (China Academy of Aerospace Aerodynamics) dayandırdığı haberine göre, ülkenin  kuzeybatısında denenen hipersonik hava aracı Starry Sky - 2 (Şing Kong - 2) 400 saniyede 7 bin 344 kilometre hıza ulaştı. Hipersonik aracın önce katı yakıtlı roketle yol aldığı daha sonra katı yakıtlı roketten ayrılarak kendi bağımsız itki sistemiyle seyrine devam ettiği kaydedildi. 

Aracın önce ses hızının yaklaşık 5,5 katı olan 5,5 Mach’a çıktığı ve ultra hızlı olarak nitelenen yüksek hızını 400 saniye sürdürdüğü ifade edildi.vStarry Sky-2’nin daha sonra ses hızının altı katı olan 6 Mach’a çıktığı ve saatte 7 bin 344 kilometre hıza ulaştığı kaydedildi.vYaklaşık 10 dakika süren test uçuşunda 30 kilometre irtifa kaydeden ve geniş açılı manevralar yapan Starry Sky-2’de Çin'in yerli olarak geliştirdiği sıcaklık-denge termal koruma sistemi ile çok sayıda gelişmiş teknolojinin denendiği belirtildi. Ayrıca hipersonik aracın geliştirilmesinin 3 yıl aldığı dile getirildi. 

Hipersonik teknolojiyi iki cümleyle özetlemek gerekirse; Ses hızı, saniyede 343,2 metre olarak alınıyor. Hipersonik hava araçları, Mach 5 hızıyla (ses hızının 5 katı) veya daha yüksek hızla hareket eden araçlar olarak tanımlanıyor.

TÜBİTAK'ın Yeni Teknolojileri

 • 6.8.2018 14:05:09
 • 0 Yorum
 • 797

TÜBİTAK geliştirdiği bazı teknolojiler için ilana çıktı. Söz konusu teknoloji transferi ilanları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Mini TEMPEST PC-II Cihaz Teknolojisi, Portatif Ultrasonik Güç Ölçer Kalibratörü (PUG) Teknolojisi ve Kızıl Ötesi Kulak Termometreleri (IRET) Referans Kalibrasyon Sistemi Teknolojisi, "basit lisanslama" yöntemiyle 5 yıllığına transfer edilecek.

Aranan şartları sağlayan isteklilere, belirlenen bedel karşılığında yapılacak transferler TÜBİTAK Fikri Mülkiyet Haklarının Yönetimine ve Teknoloji Transferine İlişkin Yönetmeliğe uygun olacak. TÜBİTAK tarafından geliştirilen GEZKİY Teknolojisi'nin ise TÜBİTAK'ın ilgili yönetmeliğine uygun olarak, yalnızca gemilerde kullanılmak üzere, basit lisanslama yöntemiyle 10 yıllığına belirlenen bedel karşılığında transferi yapılacak.

GEZKİY teknolojisi, başvuru sahipleri ile gizlilik anlaşması imzalandıktan sonra paylaşılacak.

Alex Jones'un Nefret Söylemine, Facebook, iTunes ve Spotify'den Ortak Tepki

 • 7.8.2018 12:43:53
 • 0 Yorum
 • 710

Facebook, iTunes ve Spotify, komplo teorisyeni Alex Jones'un ve Jones'un markası InfoWars'un yüzlerce yayınını platformlarından kaldırdı. Apple'dan yapılan açıklamada, Alex Jones'un ve InfoWars'un  yayınlarının, iTunes'dan ve yayın akışı uygulamalarından kaldırıldığı belirtildi.  Açıklamada "nefret söylemine hoşgörü gösterilmediği"  ifadesini kullanıldı. 

Facebook InfoWars'un sayfasını, "nefret söylemi" nedeniyle  platformundan kaldırdığını duyururken, müzik veri ve akış servisi Spotify, BBC'ye "The Alex Jones Show"u yayın akışı listelerinden çıkardığı açıklamasını yaptı. ABD'de 11 Eylül saldırılarını, Washington yönetiminin planladığına  dair komplo teorileri nedeniyle yaygın biçimde eleştirilen Alex Jones, 2012'de  Sandy Hook İlkokulu saldırısında öldüğü açıklanan çocukların oyuncu olduğunu  iddia etmişti. Saldırının kurbanı 2 çocuğun ailesi Jones'a iftira davası açmıştı.

ouTube da Temmuz ayında, 2,4 milyondan fazla takipçisi olan Jones'un  kanalından 4 videoyu kaldırmıştı. Jones, kaldırılan videoların bazılarında  Avrupa'ya giden Müslüman göçmenleri eleştiriyordu...

Cep Telefonu İnsan Olsaydı

 • 7.8.2018 12:44:58
 • 0 Yorum
 • 787

İstanbul Üniversitesi (İÜ) doktora öğrencileri  tarafından üniversitede okuyan gençlerin cep telefonunu nasıl algıladığını ortaya  çıkarmak amacıyla yapılan araştırma, katılımcıların yaklaşık yarısının cep  telefonunu "arkadaş" olarak gördüğünü ortaya çıkardı. 

İÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversitenin İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer ve Bölüm  Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Seher Er yönetiminde Sezgin Savaş, Banu Altun, Esra  Büdün, Gökhan Tekin, Gülistan Elmacıoğlu’nun aralarında bulunduğu doktora  öğrencileri tarafından üniversitede okuyan gençlerin cep telefonunu nasıl  algıladığını ortaya çıkarmak amacıyla bir araştırma gerçekleştirildi. 

Araştırma kapsamında, Kırklareli ve İstanbul'da 320 kişiyle yüz yüze  görüşme yapıldı.

Araştırmada, "Cep telefonunun eğitim durumu ne olabilir?" sorusuna,  katılımcıların yaklaşık üçte biri "lisansüstü eğitime sahip olabileceği" yanıtını  verirken bu cevabı, yüzde 21,9 ile "okuryazar olabileceği" ve yüzde 12,8'i ile  "üniversite mezunu olabileceği" cevabı izledi. Cep telefonlarının cinsiyeti konusunda yöneltilen soruda ise  öğrencilerin yüzde 54,4’ü "kadın", yüzde 45,6’sı da "erkek" şıkkını işaretledi.Araştırmada, üniversitede okuyan gençlerin yüzde 58,4'ünün günde 1-5  saat arasında, yüzde 26,3’ünün günde 6-10 saat, yüzde 9,7’sinin ise 11 saatten  fazla cep telefonu kullandığı sonucuna ulaşıldı.

PUBG'den Önemli Duyuru

 • 8.8.2018 13:15:37
 • 0 Yorum
 • 812

Geçtiğimiz yılın en popüler oyunu olan ama 2018 başında Fortnite Battle Royale‘in olumlu ilerlemesine karşı direnmekte zorlanan PUBG, oyunu düzeltmek için PUBG Fix  programını duyurdu. Bu yeni proje ile beraber oyunun içerisinde bulunan sorunlar aşamalı olarak düzenlenecek. Kullanıcıların merakla beklediği bu duyuru sonrası ilgiler ve alakalar bu yöne çevrildi.

Kullanıcıların 'Oyunu Düzeltin' şeklindeki geri bildirimlerine Twitter üzerinden açıklama yaparak çözüm getirdiklerini belirten şirketin açıklamaları şu şekilde: ' “Oyunu Düzeltin". Son zamanlarda bu ifadeyi çok fazla duymaya başladık. Bu yüzden oyundaki bug’lara, kalitenin artmasına ve temel performans iyileştirmelerine odaklanan yeni bir projeyi sizlerle paylaşıyoruz.'

Tweet'in içerisinde bulunan linke tıklandığı takdirede çözüm sayfasındaki aşamaları tek tek uygulayarak sorunları çözebiliyorsunuz. Önümüzdeki zaman dilimlerinde birçok oyuncunun sorunlarını giderecek olan bu paylaşım, bakalım sıkıntılı süreçleri giderebilecek mi! Yol haritası uygulama performansı, sunucu performansı, anti-hile yazılımı,  eşleştirme sistemi, kalite standardı gibi kategorilere ayrılmış durumda. Her birinin üzerine gelerek, nasıl bir yol izleneceğini kolayca görebiliyorsunuz.

Amerika'daki Yangının Uzaydan Görüntüleri

 • 8.8.2018 13:17:43
 • 0 Yorum
 • 794

Günlerdir Amerika'nın California Eyaleti'nde süren yangın tüm dünya basınında yer almaktadır. Hala kontrol altına alınamayan yangında hala can ve mal kayıpları devam etmektedir. 15 bine yakın itfaiye ve can kurtaran ekiplerinin müdahale etmeye çalıştığı yangın durmak bilmeden yakıp geçmeye devam ediyor. 150 kilometrelik alanın yangında tahrip olduğunu belirten yetkililer devam etmesi halinde daha büyük hasarlara yol açacağını belirtiyor.

Tüm bu olaylar yaşanırken Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görevli astronot Alexander Gerst, 16 farklı bölgede devam eden yangını uzaydan görüntüledi. Alman  astronot Alexander Gerst, Dünya yörüngesinden çektiği bu kareleri Twitter hesabından takipçileri ile paylaştı. Daha önceleri İstanbul'u ve İstanbul Boğazı'nı görüntüleyerek sosyal medya üzerinden paylaşan Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS), bu kez üzücü görüntüleri paylaştı. 

ABD Başkanı Donald Trump, California'daki yangınların büyümesinden "kötü çevre politikaları uygulayan" eyalet yetkililerini ve "suyu gerektiği gibi kullanmayan" itfaiyecileri  sorumlu tuttu. Eyalet yetkilileri ve yangın söndürme uzmanları ise Trump'a cevap vermekte gecikmedi ve "yangınları söndürmek için yeterli suyun bulunduğunu", ayrıca  "şiddetli ve yıkıcı yangınlara iklim değişikliğinin neden olduğunu" ifade etti.

Suudi Prens Snapchat Hisselerini Satın Aldı

 • 9.8.2018 12:36:12
 • 0 Yorum
 • 1132

Prens Velid, şahsi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Snapchat şirketinden satın alınan hisselerin "A" grubu olduğuna işaret ederek, hisselerin değerinin 950 milyon Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 250 milyon dolar) olduğunu aktardı. Snapchat şirketindeki bu adımın, modern teknoloji alanında kişisel yatırım stratejisinin bir uzantısı olduğunu kaydeden Prens Velid, Snapchat'in, dünyanın en yenilikçi sosyal ağ platformlarından biri olduğunu ve bu şirketin gerçek potansiyelini aşmaya yeni başladığını düşündüğünü ifade etti. 

Suudi iş adamı, satın alma sürecinin, 25 Mayıs'ta hisse başına yaklaşık 11 dolarla sona erdiğini belirtti. Bu alımla Prens Velid'in Snapchat'teki en büyük hissedarlardan biri olduğu ifade ediliyor. Prens Velid bin Talal'in sahibi olduğu Kingdom Holding, dünyanın en büyük yabancı yatırımcılarından biri olarak görülüyor.

Oscar'da Yenilik

 • 9.8.2018 12:39:07
 • 0 Yorum
 • 1268

Oscar’a, seyirci sayısını artırmaya yönelik yenilikler geliyor. Ödüllere popüler filmler kategorisi eklenmesinin yanı sıra yayın süresinin kısa tutulması da için de değişiklikler yapılacak. Oscar Akademisi, popüler filmleri onurlandırmak ve üç saat süren töreni daha izlenir hale getirmek için 2020’deki törene yenilikler ekleyecek.

Oscar ödüllerini belirleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin yeni seçilen başkanı John Bailey ve Akademi’nin CEO’su Dawn Hudson, dün akademi üyelerine  gönderdikleri e-mail’de, değişikliklerle ilgili bilgilendirme yaptı. Bu yıl gerçekleştirilen 90. Oscar Ödülleri, 26,5 milyonluk seyircisiyle tüm zamanların en az izlenen Oscar töreni oldu. Bu, bir önceki yıla göre seyircinin yüzde 19 azalması anlamına geliyor. 2008 yılından bu yana ilk kez seyirci sayısı 30 milyonun altına indi.

Jimmy Kimmel’in sunduğu tören, yakklaşık dört saat sürerken, son on yılın en uzun töreni olma özelliği de taşıdı. Hudson ve Bailey, mesajlarında, “Değişen dünyada Oscar’ın gelişim ihtiyacı ve Akademi’nin dirilmesi gerektiğiyle ilgili sizlerden çok şey duyduk” dedi. Gelecek törenlerin üç saatle sınırlı kalması için çaba sarf edilmesine, ödüllerin canlı olarak ve reklam aralarında da sunulmasına karar verildi. Belirli kategorilerin kazananların daha sonraki bir tarihte belirlenecek, kazanma anları da daha sonraki bir yayında verilecek.

Bilim İnsanları Bekarlığın 10 Nedenini Açıkladı

 • 10.8.2018 13:16:30
 • 0 Yorum
 • 1279

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan Lefkoşa Üniversitesi’nde görev alan bilim insanları sosyal medya platformlarında paylaşılan 6 bin 700 mesajı mercek altına alarak  yalnızlığın nedenlerini belirledi. İşte bilim insanlarına göre, kişilerin bekar kalmasında etkili olan 10 neden:

Dış Görünüş

Öz Güven Yetersizliği

Tembellik

İlişki İçin Çaba Sarf Etmek istememek

Flört Etmeyi Becerememek

İçe Kapanık Olmak

Yakın Bir Zamanda Başka Bir İlişkiden Çıkmak

Uygun Bir Aday Bulamamak

Önceliklerin Başka Olması

Utangaçlık

Yeni Öte Gezegenler Keşfedildi

 • 10.8.2018 13:56:08
 • 0 Yorum
 • 1270

Uzay cisimlerinin keşfi bilim insanların en önemli uğraşlarından biri. Özellikle uzayda bulunan teleskop Kepler sayesinde birçok yeni uzay cismi keşfediliyor. Bunlara yeni 44 öte gezegen eklendi. Science Daily internet sitesinde yer alan habere göre, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının, Kepler Teleskobu yaptığı gözlemler sayesinde bilim adamları, Güneş Sistemi dışındaki 44 yeni gezegenin varlığını keşfetti. Araştırmada, Kepler Teleskobu'nun geçiş halindeki öte-gezegenleri inceleyen, yani varlığı  yörüngesinde döndüğü yıldızın önüne geçtiğinde, yıldızın parlaklığında görülen azalmayla tespit edilen gök cisimlerini kayda alan "K2" misyonunun gözlemleri kullanıldı.

Söz konusu parlaklık azalışları başka astrofizik olaylar sonucu da gerçekleşebileceğinden gözlemler, ABD'nin Arizona eyaletindeki Kitt Peak Gözlemevi ile Teksas  eyaletindeki McDonald Gözlemevi'ndeki yer teleskoplarınca doğrulandı. Yeni keşfedilen gezegenlerden çoğununun Dünya büyüklüğünde ve daha küçük gezegenlerden oluştuğu, yörüngesinde döndükleri yıldızın etrafındaki hareketi 24 saat kadar kısa sürede tamamladıkları kaydedildi. Tokyo Üniversitesinden doktora öğrencisi John Livingstone'un öncülük ettiği araştırmada ayrıca 27 yeni gezegen adayı da keşfedildi. Bu yeni gezegenlerde yaşam ihtimalinin olup olmadığı bilinmiyor.

Ulaşması günümüz teknolojisiyle çok zor olan bu gezegenlerin bir yaşam belirtisi taşıyıp taşımadığı konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Milli Enerji Silahı 'Wattozz'

 • 11.8.2018 10:38:21
 • 0 Yorum
 • 1275

Albayraklar Savunma A.Ş. çalışmalarında sona gelinen milli elektroşok silahı ‘Wattozz’un ilk fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı. WattozzSida (Silahlı İnsansız Deniz Aracı) projesiyle tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken yerli şirket, şimdi de üretimini bitirdiği uzaktan etkili kablosuz Milli enerji silahı Wattozz’un dünya tanıtımını yapmaya hazırlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre; Wattozz Enerji Silahı, rakibine kıyasla uygun bir fiyattan ücretsiz eğitim ve tam garanti desteği ile satılacak. Milli silah, kablosuz mermi ve çift atış özelliği; antivibrasyon sistemli dahili kamera, radyo frekansı ile uzaktan mermi/ elektrik kontrolü, barutsuz, gazsız ateşleme sistemi, yüksek tetik hassasiyeti, nokta atışı yüksek isabet özelliği, sessiz ateşleme, insan sesli uyarı sistemi, dahili hedefleme lazeri, dahili gece aydınlatma feneri, dataport veri bilgi sistemi, direkt contact modu, ergonomik kabze, uzun batarya ömrü ve ışıklı uyarı göstergeleriyle ön plana çıkıyor.

Uludağ Üniversitesi'nin 'Gly-Gln' Molekülüne ABD Patenti

 • 13.8.2018 13:17:18
 • 0 Yorum
 • 1533

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun ve ekibinin insan vücudunda bulunan "Glycyl-glutaminin"  (Gly-Gln) molekülünün depresyon tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyan çalışmasına Avrupa'nın ardından ABD'den de patent alındı.  UÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun, yaptığı açıklamada, projede ciddi mesafe katettiklerini söyledi. "Glycyl-glutaminin" Amerika'daki patent sürecinin 5 yıl sürdüğünü aktaran Çavun, "Şu ana kadar biz Türkiye'de, Avrupa'da ve Amerika'da bunun patentini aldık. Bu patent sayesinde artık "Glycyl-glutaminin" depresyon tedavisinde kullanılacak bir ilaç haline geldiğinde Avrupa'da, Amerika'da ve ülkemizde bizim iznimiz olmadan herhangi bir şeklide üretimi, ticarileşmesi söz konusu olamayacaktır." diye konuştu. 

Devam eden projede karşılaştırmalı deneyler üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Çavun, şöyle devam etti: "Şu an kullanılan antidepresan ilaçlarla ilgili olarak Gly-Gln molekülünü hayvanlara verdiğimizde bizim molekülümüzün mevcut antidepresan ilaçlara göre aynı etkide hatta kısmen onlardan daha iyi etkiler ortaya çıkardığını gösterdik. Gly-Gln'in antidepresan ilaç olma yolunda önemli bir aşamasıydı. Bir diğer önemli aşama insanlara uygun şekilde uygulanan formülasyonu ile yaptığımız deneylerde Gly-Gln'nin mevcut antidepresan etkiyi ortaya koyduğunu gösterdik. Bu iki sonuç bizim için önemliydi. İlaç olma yolunda iki önemli deneyi başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Proje deneylerimiz sona gelmiş durumda."

Zekası ile Hawking ve Einstein’ı Geride Bırakan 3 Yaşındaki Kız

 • 13.8.2018 13:18:53
 • 0 Yorum
 • 1302

Ophelia Morgan-Dev isimli kız çocuğu, dışarıdan bakıldığında sıradan bir çocuk gibi görünse de onu diğer çocuklardan hatta insanlardan ayıran üstün bir zekası var.İngiltere’de yaşayan 3 yaşındaki kız çocuğu zeka katsayısı testinden (IQ) aldığı sonuç günün en çok konuşulan konularından biri oldu. 

Zira Ophelia’nın IQ’su 171 solarak belirlendi. Başka bir deyişle 3 yaşındaki çocuk deha fizikçilerden 11 puan daha yüksek IQ seviyesine sahip...

Amazon'un Hisseleri Rekora Ulaştı!

 • 14.8.2018 13:13:10
 • 0 Yorum
 • 1288

New York borsasında cuma gününü 1.886 dolardan tamamlayan Amazon'un hisse başına değeri, pazartesi günü işlem saatleri içinde yüzde 2,1 primle 1.925 dolara kadar  tırmanarak şirket tarihindeki en yüksek seviyeyi gördü. İlerleyen saatlerde Amazon'un düşüşe geçen hisse başına değeri 1.896 dolardan kapanarak günü yüzde 0,5 kazançla  tamamladı. 

Böylece, dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunda bulunan Amazon'un piyasa değeri 914,7 milyar dolar oldu ve 1 trilyon dolarlık seviyeye yaklaştı. Öte yandan, Amazon'un 54 yaşındaki kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos'un serveti de 780 milyon dolar artışla 155,5 milyar dolara tırmandı. Bezos, dünyanın en zengin milyarderleri listesinde zirvedeki yerini sağlamlaştırdı. 2 Ağustos'ta 1 trilyon dolara ulaşıp dünyanın en değerli şirketi olan Apple'ın piyasa değeri ise pazartesi günü 1,01 trilyon dolar seviyesindeydi.

Başkan Erdoğan'dan 'İki Alternatifimiz Var'

 • 14.8.2018 13:15:06
 • 0 Yorum
 • 1333

AK Parti’nin 17. kuruluş yıl dönümü programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin ekonomik saldırısına karşı ‘yapabileceğimiz iki şey var‘ diyerek,  bunları ekonomik ve siyasi tavır olarak açıkladı. Erdoğan, ‘Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa, öbür tarafta Samsung var, bizde Venüs var, Vestel var’ ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında çok açık bir dille Apple’ın iPhone modellerine boykot  uygulanacağını söyledi. Bu gelişme ile ABD’nin bir süredir Türkiye’ye yaptığı restlerin de karşılıksız kalmayacağı ortaya çıktı. Daha çok ihracat yapılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, üretimin hız kesmeden yapılması gerektiğini de belirtti.

Ülke dışından döviz ile yapılan tüm ürünlerin daha iyisinin ve daha kaliteli hallerinin yapılacağını, elektronik ürünlere boykot uygulayacağını belirten Erdoğan, ülkemizde de Vestel Venüs’ün üretildiğini ve Samsung’u vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı net açıklamaların ardından teknoloji dünyasının nasıl etkileneceği büyük merak konusu. Apple iPhone modeller için nasıl bir boykot yaptırım uygulanacak? Yerli markalar için ihracat konusunda nasıl yol ve strateji geliştirilecek?

Twitter Lite Türkiye Dahil 21 Ülkede

 • 15.8.2018 12:42:29
 • 0 Yorum
 • 1241

İnternet bağlantısı zayıf olan kullanıcıların Twitter'a daha rahat bağlanmasını sağlayan Twitter Lite kullanım ağını artırmaya devam ediyor. Popüler mikro blog devi Twitter attığı yeni adım ile Twitter Lite’ı Türkiye’nin de dahil olduğu 21 ülkede kullanıma sundu. Twitter tarafından yapılan duyuruya göre, artık Arjantin, Belarus, Dominik Cumhuriyeti, Gana, Guatemala, Honduras, Hindistan, Endonezya, Ürdün, Kenya, Lübnan, Fas, Nikaragua, Paraguay, Romanya, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Yemen ve Zimbabve de Twitter Lite’a erişim sağlayabilecek. 

Lite uygulamalar, standart uygulamalara göre daha az veri ve daha az bellek tüketiyor. Bu sayede standart uygulamaları tam performansla çalıştırmakta zorlanan donanımı nispeten daha zayıf olan akıllı telefonlara sahip kullanıcılar, lite sürümler ile uygulamalardan daha iyi faydalanabiliyor.

Restoran İmparatorluğu

 • 15.8.2018 12:45:31
 • 0 Yorum
 • 1177

Oscar’lı oyuncu Robert De Niro, Nobu adlı Japon-Peru füzyon restoranını ilk kez 1994 yılında açtı. Bugün De Niro, ortakları şef Nobuyuki "Nobu" Matsuhisa ve film  yapımcısı-girişimci Meir Teper ile birlikte 39 restoranın sahibi. Üçlünün aynı zamanda sekiz tane de lüks oteli var. Konaklama markası Nobu Hospitality’yi 2009’da kurdular. De Niro ve ortakları Londra’nın gözde bölgesi Shoreditch ve Ibiza’da 2017’de, Marbella’da ise bu yıl olmak üzere üç yeni Nobu Oteli açtı.

De Niro, iki tutkusunu film ve hizmet sektörü olarak açıklıyor. CNN International’a konuşan ünlü aktör, “Her ikisinin de bütçesi var, her ikisi de yaratıcılık içeriyor. İkisi de girişim. Filmler de bir çeşit girişim. Para harcamak zorundasınız” dedi. Restorancılık De Niro için 31 yıl önce başladı. Ünlü aktör, şef Matsuhisa’yı onun sahibi olduğu ve sadece Peru ile Arjantin’de bulunan restoranını Los Angeles’ta açmayı teklif etti. De Niro, şefe “New York’ta bir restoran açacaksan haberim olsun” dedi.

1994’te ilk restoranı açtıktan sonra işleri büyüttüler. Sahip oldukları Nobu Hospitality markası gelecek beş yıl içinde 1 milyar dolarlık gelire sahip olacak. Ortakların gelecek planları arasında Nobu Rezidansı açmak var. Toronto’da açılacak olan ve yapımı süren rezidansın 2019’a yetişmesi bekleniyor

ABD'den Huawei ve ZTE'ye Yasak!

 • 16.8.2018 13:49:07
 • 0 Yorum
 • 1278

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının resmileşmesi öncesinde siber casusluk ve İran ile ambargoyu kırdığı gerekçesiyle ZTE benzer bir yasağa maruz kalmıştı. ZTE gibi Çin merkezli olan ve onun gibi akıllı telefon ve telekom ürünleri üreten Huawei de yasaklanmasa dahi, yasaklama haberlerine konu olmuştu. Kısa süre önce ZTE üst  yönetimini değiştirmeyi ve ceza ödemeyi kabul ederek, ABD'li üreticilerle iş yapabilmeye başlamış, ABD hükümet kurumlarındaki yasak kalkmıştı.

Ancak yeni imzalanan yasa, her iki şirketin de aralarında olduğu Çİnli bazı teknoloji üreticilerinin ürünlerinin ABD hükümet kurumlarınca ya da onlarla çalışmak isteyen şirketlerce satın alınmasını yasaklıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde uygulanmasına başlanacak olan yasak, kritik durumlar haricinde ibaresiyle, belirli bileşenlerin zorunlu durumlarda kullanımını kapsamıyor. 

Yasak sonrasında Federal İletişim Komisyonu da dahil birçok hükümet kurumundaki altyapı ve sistemlerin değişmesi bekleniyor. Huawei, yaptığı açıklamayla savunma  yasasına yapılan bu "rastgele eklentinin verimsiz, yanlış yönlendirilmiş ve anayasaya aykırı" olduğunu söylerken, yasağın tüketiciler ve kurumlar için maliyetleri artıracağını, "gerçek güvenlik risklerini tanımlamayı ya da tedarik zinciri güvenliğini artırmayacağını" belirtti.

Microsoft'dan Your Phone Uygulaması

 • 16.8.2018 13:50:33
 • 0 Yorum
 • 1319

Microsoft, Windows Phone üretimini durdurduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Mobil cihaz üretiminde ve yaygınlaşmasında istediği sonuçları bulamayan şirket, bu alandakiçalışmalarını farklı alanlarda devam ettirmeye karar verdi. Bunlardan birisi de geçtiğimiz zamanlarda duyurulan ve kısa bir süre önce 'Insider' programına dahil olan kullanıcıların kullanımına açılan Your Phone uygulaması oldu. Bilgisayar ve telefon arasındaki bağlantıyı sağlayan ve dosyaların kolayca aktarılmasını sağlayan bu uygulama, Windows 10 kullanıcıları için erişime açıldı. 

Şirketin geçen ay Insider programıyla test etmeye başladığı Your Phone'u, Windows 10 kullanıcıları kulannabiliyor. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar pc ve android işletim sistemi arasındaki bağlantının tam sekronizeli olarak bağlanmasını sağlayabiliyorlar. Bu sayede telefonda olan bilgisayara yada bilgisayarda olan bir veriyi telefona sadece sürükleyip bırakma yöntemiyle kolayca aktarabilecekler. 

Uygulamayı kullanabilmek için bilgisayarınızda Windows 10 ve telefonlarınızda en az Android 7.0 bulunması gerekiyor. Bu sürümlere sahip olunmadığı sürece Your Phone  hizmeti kesinlikle kullanılamamaktadır. Ayrıca ilerideki dönemlerde şirket yazılı mesaj sekronizasyonu ile bildirim özelliğini programa kazandıracak. Yani bilgisayar  başındayken Android telefonunuzu elinize almadan bazı fonksiyonları yerine getirmek mümkün olacak.

Google'dan WhatsApp'a Olumlu Adım

 • 17.8.2018 14:10:18
 • 0 Yorum
 • 1315

Facebook çatısı altında hizmet veren WhatsApp, bir süredir depolama sıkıntılarından dolayı olumsuz yorumlara ve geri dönüşlere maruz kalıyordu. Bu sıkıntılı süreçte WhatsApp'ın yardımına Google şirketi yetişti. Google ile yapılan anlaşmaya göre Whatsapp kullanıcıları herhangi bir sınırlama olmadan tüm WhatsApp verilerini saklamak için Google Drive'ı kullanabilecekler. Hem de hiçbir kota ve byte sınırlaması olmaksızın!

Tabiki de bu işlemleri gerçekleştirmek için 5 adımdan oluşan bir işlem bütünü var. Bu 5 adımı inceler:

1-) WhatsApp’ı açın, ‘Menü’ye dokunun > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne gidin.

2-) Google Drive’a Yedekle’ye dokunun ve yedekleme sıklığı için Asla haricindeki seçeneklerden birisini seçin.

3-) Sohbet geçmişinizi yedekleyeceğiniz Google hesabınızı seçin.

4-) Eğer Google hesabınız yoksa, yönlendirildiğinizde Hesap Ekle’yi seçin ve hesap bilgilerinizi girin.

5-) Yedekleme işleminde kullanmak istediğiniz bağlantı ağını seçmek için 'Yedekleme Bağlantısı’na dokunun.

İşte En Sıcak Gezegen

 • 17.8.2018 14:11:11
 • 0 Yorum
 • 1464

Bilim araştırmaları sonucunda heyecan verici haberler gelmeye devam ediyor. İlerleyen her gün hakkında yeni şeyler keşfettiğimiz uzay, bilim insanlarını heyecanlandırmaya  devam ediyor. Bilim adamları araştırmaları sonucunda şimdiye kadar keşfedilen en sıcak gezegeni bulduklarını açıkladı. Yörüngesinde döndüğü yıldıza son derece yakın olan gezegende sıcaklık 4 bin dereceyi aşıyor.

Kelt 9-B adı verilen gezegen o kadar sıcak ki demir ve titanyum gibi metaller akkor gazlar haline geliyor. Uzmanlar genelde sadece yıldızlarda gözlenen bu duruma gezegenin  büyüklüğünün yol açtığını söylüyor. Haliyle bu da dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. Kelt 9-B! Gezegendeki sıcaklık son olarak 4 bin 327 derece olarak ölçüldü. Bu değer güneşin yüzeyindeki 5 bin 500 derecelik sıcaklığa yaklaşıyor. Jüpiter'in 3 katı büyüklüğündeki dev gezegenin bir sıradışı özelliği daha var. Yıldızının çevresinde başdöndürücü bir hızla dönen Kelt 9-b'de bir yıl sadece 36 saat sürüyor. Gezegen dünyaya 650 ışık yılı uzaklıkta bulunan Cygnus takım yıldızında bulunuyor.