Mayıs Yazilari

Bahar Yorgunluğunuza İyi Gelecek Tavsiyeler

 • 1.5.2018 16:24:20
 • 0 Yorum
 • 911

Baharın gelmesiyle birlikte hepimiz bir halsizlik ve kırgınlık haline girmeye başlıyoruz.Bu yüzden bahar yorgunluğumuzu üzerimizden atabilmenin de alternetif yollarını araştırarak bir an önce üzerimizden atmamız gerekiyor.Gelin inceleyeceğimiz bir kaç besin tavisyemiz ile bahar yorgunluğunuza iyi gelecek yiyecekleri de belirleyelim.

Kivi'yi denediniz mi?

 

En çok sevdiğimiz pazarlardan sıkça aldığımız meyvelerden bir tanesi de kividir bu yüzden doktorlar tarafından da en çok tavsiye dilen ürünlerden bir tanesidir diyebiliriz.C vitamini içeriği en yüksek meyveler arasında yer alır. Metabolizmayı hızlandırır ve kendinizi daha zinde hissetmenize yardımcı olur. Özellikle içerisindeki demir maddesi sizi oldukça zinde tutacak ve vücuduzun her ihtiyacını da karşılayacaktır.


Avokado'yu denediniz mi?

 Bu meyve ülkemizde naidr bulunan meyveler arasında olsa da faydaları saymakla bitmiyor.E çok sizi bahar döneminde yakayan halsizliğinize çözüm bulabilmek adına oldukça etkili ve canlandırıcı özelliğe sahip.Bahar döneminde vücudun azalan vitamin ve mineral yapısını düzenlemek için gerekli olan A, B1, B2, B, B6 C,E, K vitaminlerini ve fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineralleri içerir. 

Ceviz-Fındık-Badem'i denediniz mi?

 Muhteşem üçlü dediğimiz bu üç besin sizin vücudunuzun her yönden ihtiyaçlarına yanıt veebilecek bir potansiyele sahip.İçerdikleri magnezyum, E vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde yorgunluğa karşı adeta savaşan besinlerdir.Vücudunuzdaki fazla ödemlerin yerini içeriklerindeki organik enerji ile doldurabilecek potansiyele sahipler diyebiliriz. Özellikle antioksidan etkisi olan E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sinem Özdemir

Motobike İstanbul Fuarı Sonunda Açıldı!

 • 1.5.2018 16:27:47
 • 0 Yorum
 • 953

Uzun zamandır büyük bir ilgi ile beklenen ve motorsiklet tutkunlarının adeta gösdesi olan fuar sonunda açıldı.Ziyaretçilerinin oldukça yoğun bir ilgisi ile karşılanmış olan herkesten büyük bir ilgi var.


22-25 Şubat'ta gerçekleşek olan Motobike İstanbul fuarı ziyaretçilerine 4 gün boyunca farklı odel ve markaları dünyadan bir çok firmanın da ürünlerini tanıtmış olacak.

Güzel bir açılış ile yaptığı açıklamada ise şunları ifade eden  Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, "Fuar geçtiğimiz yıl 103 bin ziyaretçi ve 265 katılımcı ile hem sektörün önde gelen markalarından hem de motosiklet ve bisikletseverlerden büyük ilgi gördü. Bu rakamlarla sadece Türkiye'nin değil bölgenin de motosiklet ve bisiklet aksesuarları fuarı olarak 10. yılını kutluyoruz" diyerek fuarın bu sene oldukça iyi geçeceğini ve katılımların da yoğun olduğunu sözlerinde kullanmayaı da ihmal etmedi.Gelenlerin yorumlarına bakacak olursak adeta büyülendiklerini ve her markanın ayrı bir güzel ve her modeli de hayallarindekş kadar iyi olduğunu da vurgulamadan geçmiyorlar.

Sinem özdemir

Çiftlik Bank'ın Ağababası Düzgün Genç Yakalandı!

 • 2.5.2018 16:56:47
 • 0 Yorum
 • 884

Geçtiğimiz zamanlarada birçok kişiyi madur edenve insanları hayalleriyle oynayıp ayrıca insanların parasını çalan örgüt kaçmıştı.


Hakkında bir an önce yakalanması için kritik bir karar çıkartılan Düzgün Genç bugün  Bulgaristan'da görünerek anında yakalandı ve Türkiye getirildi.Herkesi dolandıran ve ülkemizde büyük bir yankı uyandıran Çiftlik bank'ın sahibi ve onun yandaşı olarak görünen Düzgün Genç direk adliyeye sevk edildi.

Kendisiyle ilgili hızlı bir hukuksal süreç başlatıldığı da belirtildi.Çiftlik bank için oldukça kötü bir iz bırakmıştı.

Sinem özdemir

NEVÜ Rektörü Ortak Aday: İlhan Kesici Olabilir Dedi !

 • 2.5.2018 16:59:52
 • 0 Yorum
 • 988

Ülekemizde erken seçim kararından sonra gözler şimdi de kimin ortak parti ittifakı ile aday olarak gösterileceği yönünde.Bunun için akıllara bir çok isim geliyır ve bir çok tahmin yapılıyor.Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı,tüm partilerin ortak adayının İlhan Kesici olabileceği yönünde açıklamalarda bulundu.Daha önce kendisi de milletvekilliği yapmış olan rektörümüzün tahmin ismini kendisi bugünkü konuşmasında ifade ederek olası adayı belirtti.İŞte rektörümüzün bugün kü basın konuşması:


Prof. Dr. Bağlı, "Benim tahminim İlhan Kesici üzerine ittifak edeceklerini zannediyorum. Ya da görece bu profile yakın sol ideolojiden değil de daha milliyetçi, muhafazakar ideolojiye sahip olan ve siyaset çevrelerinden de ismi bilinen bir kişi üzerine çalıştıklarını duydum. Tahminimi söylüyorum bir bilgim yok ama büyük ihtimalle bu minval üzerinde çalışma yapacaklardır. Yani Kılıçdaroğlu’nun tarifine baktığımızda benim aklıma Kesici geliyor. Yani ekonomi bilen, Türkiye’yi bilen işte bütün Anadolu’ya hitap edilebileceği söylenen bir dedikodu olarak da duydum ne kadar doğru bilmiyorum İlhan Kesici’nin uzun süreden beri bu iş için özel eğitildiği, Kürtçe öğretildiği, Arapça öğretildiği başka siyasi tutumlar, davranışlar, imaj makerlerin kendisiyle çok yakından ilgilendiği konusunda bir duyumum var.

Büyük ihtimalle de bu tür bir inşa edilmiş aktör çıkaracaklar. Yani doğal olarak kendiliğinden toplumsal dinamikler ile ortaya çıkmış liderlik değil kurgulanmış bir liderlik üzerinden bir aday çıkaracaklar. Bundan dolayı da şansları yok" diyerek sözlerinde eğer tüm partiler cumhurbaşkanı adayı için birleşcekse bunun kim olacağı yönünde fikerini ifade ederek sözlerini anlatmış oldu.Akıllara acaba bu partilere en yakın aday İlhan Kesici mi soruları da geliyor.Erken seçimin ülkemize hayırlı olması dileğiyle...

Sinem Özdemir

Rusya'da Telegram'dan Sonra Viber'e Yasak!

 • 3.5.2018 16:04:23
 • 0 Yorum
 • 875

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Federal Güvenlik Servisine (FSB) gerekli şifreleme anahtarlarını temin etmemesi halinde anlık mesajlaşma uygulaması Viber'ın da Telegram gibi yasaklanabileceğini belirtti.
Gelen açıklama sonrasında ise FSB'nin internet güvenliği ve siber hizmetleri konusunda en derin bilgiye sahip ve bu konuda başvurulacak tek birim olduklarını da belirttier.

Nikiforov yaptığı bir açıklama ile viberle karşıtlık yaşaması ve hukuksal süreci başlatabileceğini de iadelerinde kullanacağını söyleyerek sözlerinde bu cümleleri kullandı "FSB, mahkemeye gitmesi halinde Telegram'ın yasaklanmasını sağlayan karara benzer bir kararı Viber için de aldırabilir." görüşünü bildirdi.

Uygulamanın bazı kullanıcıları tarafından gelen şikayet üzerine konuşmalarını FSB ile şiflenmediğine dairbilgilerden sonrasında telegram uygulaması kapatılmaya kadar gitmişti.Bu uygulama tüm dünyada oldukça popüler olan ve bir çok kişi tarafından beğeniyle kullanılan bir mesajlaşma uyguaması diyebiliriz.Bu süreç sonrsaında aktif kullanıcılar protesto yürüşüne başvurmuşlardı.İlerleyen dönemlerde uygulama tekrar aktif hale getirilir mi bilemeiyoruz.

Sinem Özdemir

Dev Gemi Boğazı Kapattı!

 • 3.5.2018 16:31:15
 • 0 Yorum
 • 844

'Pioneering Spirit' isimli dev gemi İstanbul Boğazı'ndan geçerken vatandaşların ilgi odağı olmayı da başardı.Bu geminin geçişi için boğaz tamamen trafiğe kapalı hale getirildi diyebiliriz.Oldukça heyecanlı bir geçiş yapan gemi tam bir odak noktasıydı.


Rusya'dan Türkiye'ye direkt doğalgaz akışını sağlayacak Türk Akımı gaz boru hattı inşaatında çalışan 477 metre boyunda ve 124 metre genişliğindeki boru döşeme gemisi 'Pioneering Spirit'  İstanbul Boğazı'ndan geçiyor. Oldukça büyük devasa gemi girişi engelleyecek kadar geniş bir alanı meşgul edecek potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Sabaha karşı 5-6 sularında geminin boğazdan geçisi sağlandı.

Ayrıca olağanüstü büyük gemiye emniyet güçlerimiz ve arama kurtarma ekipleri de herhengi bir sounda müdahale sağlamak amacıyla eşlik etmiş durumda.Bu muhteşem geminin geçisi herkes tarafından oldukça yoğun bir ilgiyle izlendi diyebiliriz.Birçok kişi bu anı unutulmaz kılmak amacıyla fotoğtaflamayı da ihmal etmedi.

Sinem özdemir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tazizye Telgrafı!

 • 4.5.2018 14:54:34
 • 0 Yorum
 • 866

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde bizi oldukça üzen  bir olay yaşandı.Afrin ve şırnakta yaşanan çatışmalarda şehit düşen askerlerimize taziye telgrafı da gecikmedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak ve Afrin'de şehit olan askerler Sedat Mekan ve Cemil Erkek'in ailelerine başsağlığı diledi.

Askerlerimizden bir tanesi Afrin zeytindalı harekatında şehit düşmüş ve yüreklerimize bir acı düşmüş diğer ie Şırnak'ta çıkan terörist çatışamsında şehit düşmüştü.

Bunun üzerine cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu durumlara kayıtsız kalmayarak şehit ailelerine başsağlığı dileklerini ilettiği bir taziye telgrefı çekmeyi de ihmal etmedi.Ülkemiz son dönemlerde zor zamnlar geçriyor ve bizler de bu taziye mesajlarının bir an önce azalmasını temenni ediyoruz...Bizde şehitlerimize allahtan rahmet diliyoruz mekanları cennet olsun..

Türk ve İranlı heyetlerden Ortak Sınır Güvenliği Meselesi!

 • 4.5.2018 14:57:19
 • 0 Yorum
 • 927

İran'ın Maku kentinde, Türkiye ile İran arasındaki sınır güvenliğinin görüşülmesi için heyetler arası toplantı düzenlendiği bildirildi.
Türkiye'den bir heyet ve İran'dan bir heyetin ortak kararı ile sınır güvenliği masaya yatırıldı.Genel konu iki ülke için de sınır güvenliği konusuydu ve bunu ortak bir karara bağlayabilmek için saatlar süren toplantının ardından sınır güvenliği ile ilgili şöyle bir açıklama geldi: Vali Elban, 


"Toplantımızda alınacak kararlar ile ülkelerimiz aleyhine faaliyet yürüten her türlü terör olayını en az seviyeye indirgeyeceğimizi temenni ediyorum. Bu temenni ile şahsım ve heyet üyelerim adına, dost ve kardeş İran İslam Cumhuriyeti heyetini en içten dileklerimle selamlıyor, müşterek sınırlarımızın korunmasında göstermiş oldukları gayretli çalışmalarından dolayı iki taraf güvenlik görevlilerine teşekkür ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum." diyerek hem Türkiye hem de İran için bu toplantının hayırlı olacağını ve sınır güvenliğinin de ortak bir karar ile sağlanabileceğini de belirtmiş olduğunu söyledi.

Umarım hem İran ülkesi hem de Türkiye için her yönüyle yararlı ve hayırlı bir toplantı olur.

Sinem Özdemir

Seçmen Kütükleri Yarın Belli Oluyor!

 • 21.5.2018 12:29:51
 • 0 Yorum
 • 887

YSK, 24 Haziran'da heyecanla beklenen seçim için kütükleri yurt dışı ve yurt dışında oy kullanacak olan vatandaşlarımız tüm seçmenlerinde oy kullanacağı yerleri,tarihleri ve sandıkları yarın ilan edecekler.YSK tarafından açıklanmış olan veriler kapsamında yarın seçmenlerimizin oy kullnacakları yerle ve aynı zamanda hangi sandıkta da oy kullanacakları yarın belli olacak.Vatandaşlarımız bu kapsamda oy kullanacakları yerleri öğrenebilmek açısından yarın itibariylewww.ysk.gov.tr adresinden sabah 8:00 sularında ilan edilen yerleri ve tarihleri de öğrenecekler.Bu noktada da sizlere seçim takvimimizden bir kısım aşamaları da haberimizde paylaşırız aşağıda yer alan bilgilerden de sizler seçim aşama ve tarihlerini de inceleyebilirsiniz.


29 Haziran'da  YSK tarafından 24 haziran genel seçim sonuçlarmız açıklanacak.Bu kapsamda seçim sonuçları da o gün içerisinde öğreneceğiz.Aynı zamanda sizlere bu habaeirmizde ikinci tura kalma durmunda yapılacak olanalrı da sıralayacağız.


 
30 Haziran'da gümrük kapılarında ve yurt dışında olan vatandaşlarımız için oy verme izni açısından da yol açılmış olacak.
4 Temmuz'da yurt dışınd yaşayan gurbetteki vatanadaşlarımız açısından oy kullanma işlemleri sona erecek.
7 Temmuz'da seçim ile ilgili her türlü propaganda  18.00 itibariyle bu kapsamda seçimle ilgili her türlü konuşma ya da yorum sona erecek.
8 Temmuz'da ikinci tur için oy kullanma günü başlyacak. Seçimler ile ilgili her türlü yasak ise  saat 24.00'te  bitmiş olacak.
9 Temmuz'da Cumhurbaşkanı seçimi geçici için geçici niteliği taşıyan veriler ve sonuçlar ilan edilmiş olacak.
12 Temmuz'da YSK tarafından ikinci tur kesin sonuçlarımız da ilan edilmiş olacak.

 

Sinem özdemir

FETÖ'cülerden Haram Harçlık İtirafı!

 • 22.5.2018 13:02:47
 • 0 Yorum
 • 850

Fetö operasyonları hızla devam ederken şüpheli olarak görülen bir fetöcüden bu konuda bir itiraf geldi bu kapsamda ise devlet tarafından gönderilen harçlıklara Giresun'da FETÖ/PDY'nin TSK'daki mahrem yapılanmasına yönelik operasyonda itirafçı olan muvazzaf asker,ifadesinde çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.Bu kapsamda fetö mahrem yapılanması operasyonlarında şüpheli olarak görünen askerin ifadesinde bu örgütün yönlendirmeleri ve baskılaır sonucunda fetö okullarına girmiş olduğunu ve burada devlet tarafından ödenen 40 liralık harçlığın örgüt tarafından "haram" diye değerlendirildiği ve o  okullarda da bunun dile getirildiğini de ifade etti.


 Giresun'da son aylarda FETÖ/PDY'nin TSK'daki "mahrem yapılanması"na yönelik operasyonlarda gözaltına alınan bir muvazzaf asker itirafçı oldu.Fetö ile bağlantısı olduğu ortaya çıkan 'X' kişisi sınava hazırlandığı dönemlerde fetö okul ve dersanelerine kayıt yaptırdığını vermiş olduğu ifade de belirtmiş oldu.
 
Lise döneminde katılmış olduğu fetö dersanelerinde genel anlamda verilmiş eğitimlerin Fetullah Gülen'in ve ona ait konuların işlenmiş olduğunu yaptığı konuşmalara ait görüntülerin de öğrencilere izletildiğini vurguladı ,fetö dersanelerine giderken orada kurum sorumlularının da yönlendirmesi kapsamında askeriye sınavlarına girmiş olduğunu da açıkladı.Ayrıca onun yolundan gidilmesi kapsamında da yine farklı derslerin işlenmiş olduğunu da söyledi.


Askerimizden gelen açıkla  kapsamında örgütle ilgili açıklamalarını şöyle deavm ettirdi:

 "Ben başvuru formuna 'askeri okullara girmek istiyorum' kısmını işaretleyerek tercih formunun fotokopisini benden sorumlu abiye verdim. Daha sonra ben sadece merakımdan dolayı havacılık okulu mülakatına başvurdum. Tüm sınavları geçtikten sonra okula girdim fakat onlar benden farklı bir alandaki okula girmemi istemişti." diyerek aslında kendisinin kazanmış olduğunu fakat üzerindeki baskıların da edevam ettiğini aktaröış oldu.Ayrıca yine bir ifadesinde ise ailesinin ayrılması için baskı yaptığını farak kendisinin peşini bir türlü bırakmadıklarını söyledi.

Sinem özdemir

Borsa İstanbul'dan Açıklama Geldi!

 • 23.5.2018 14:17:56
 • 0 Yorum
 • 847


Borsa İstanbul,dolar ve döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar sonucunda yapmış olduğu bir açıklama ile ellerindeki tüm değerleri tl cinsinden çevirdiklerini duyurdu. Borsa İstanbul yönetimi yatırımcılara ve şirketlere spot piyasadan döviz almak yerine vadeli işlem ve opsiyon piyasasında işlem gören döviz vadeli işlemler de dahil olmak üzere her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmesi yönünde tavsiyede bulundu.

24 haziran genel seçimleri öncesinde ekonomideki sular durulmuyor bu noktada hedeflenmiş olan yatırımlarda da şirketler boş durmuyor ve bu noktada da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.Borsa İstanbul da yapmış olduğu son dakika açıklaması ile ekonomi de ve dövizlerideki belli başlı oranlarda gerekli faizler ve krediler kapsamında yeni bir adım atacaklarını ilan ederek yapmış oldukları açıklamada ise ,

"Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak ekonomimize ve Türk Lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz." diyerek Borsa İstanbul'un neden böyle bir adım attığını da vurgulamış oldu.

 

Doların hızlı bir yükselme gerçekleştirmesi ile güne oldukça hızlı başladık.Dolar/TL dün gece illikit piyasada yeni zirve olan 4.8450 gibi uçuk bir rakamı gördükten ve piyasayı hareketlendirdikten sonra  sabah saat 08.50'de 4.78 TL'e indi.

Sinem özdemir

 

Turkcell Piyasadan Etkilenmedi!

 • 24.5.2018 14:59:18
 • 0 Yorum
 • 864


Ülkemizde son dönemlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara bakıldığında ekonomide oldukça inişli ve çıkışlı bir döneme girmiş olduk.Bu noktada Türkiye'nin en önemli şirketlerinden bir tanesi haline gelmiş olan Turkcell' den de bir açıklama geldi.

Bu kapsamda ise bir çok şirketten gelen açıklamalar doğrustusunda kimisi bu ekenomideki durumdan etkilenmediğini kimisi ise oldukça etkilenmiş olduklarını ifade ederken Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu,yaptığı açıklamada finansal yapısında hiç bir değişim olmadığını da ifade etti.Aldığımız haberler doğrultusunda genel müdürün yapmış olduğu açıklamad sözlerini şu şekilde ifade etti:


 “Finansal piyasalarda içinde bulunduğumuz ayın başından bu yana, Türkiye’nin temel ekonomik dinamikleri ile örtüşmeyen irrasyonel fiyat hareketleri gözlemliyoruz. Gelişen piyasaların içerisinde Türkiye ekonomisi olumlu makroekonomik verilere ve güçlü bir potansiyele sahiptir.Güncel çalkantıların geçici olduğunu düşünmekle beraber, Turkcell olarak her zaman olduğu gibi finansal tablolarımıza olan etkileri asgariye indirecek önlemlerimizi almayı sürdürüyoruz. Nisan 2018 itibariyle konsolide bilançomuzda 248 milyon USD açık pozisyonumuz bulunmaktadır. Bilançomuza henüz yansımamış olmakla birlikte, yurtdışında satışı tamamlanmış Fintur varlıklarımızdan elde edilen gelirleri ve Fintur Holding nakit pozisyonunu dikkate aldığımızda döviz açık pozisyonumuz bulunmamaktadır. Turkcell olarak güçlü finansal yapımızı sürdürme konusundaki kararlılığımızı devam ettireceğimizi de ayrıca bildirmek isterim.” diyerek ekonomideki dalgalanmaların Turkcell'in finansal alnada sağlam bir altyapısının olduğunu ve döviz dalgalanmalarından etkilenmediği anlaşılıyor.