Nisan Yazilari

7 Ayda 191 Bin Ton Fındık İhraç Edildi!

 • 2.4.2018 17:31:47
 • 0 Yorum
 • 862

Türkiye, 2017-2018 ihracat sezonunun yedi aylık döneminde 191 bin 656 ton fındık satarak 1 milyar 214 milyon 681 bin dolar gelir sağladı.

Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden (KFMİB) fındık ihracatı konusunda ekonomimizin bir hayli canlandığını belirterek geçen yılın mart ayında itibaren yaklaşık olarak 191 ton ihraç edilmiş oldu.

Açıklamada, 1 Eylül 2017-31 Mart 2018 döneminde Türkiye'nin 191 bin 656 ton iç fındık ihraç ederek karşılığında 1 milyar 214 milyon 681 bin dolar kazandığı kaydedildi.


Yapılan yorumlarda ise türkiyede ihracatın istenen performansa ulaştığını ve yüksek derecede gelir elde edildiğini de söylemiş oldu.


KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç,şu söyleriyle devam etti:

İleriye dönük belirlenmiş oldukları ekonomik planlamada hedeflerine ulaştıklarını ekleyerk ifadesinde cümlelerine devam etti, "Şu ana kadar sorun yok. İnşallah sezon sonu itibarıyla hedeflerimizi tutturacağız, belki de aşacağız. Tüm ihracatçılarımız Türk fındığının tamamını ihraç etmek için ellerinden geleni yapıyor." dedi.

Sinem Özdemir

Volkswagen ve Audi'ler Çürümeye Bırakıldı!

 • 2.4.2018 17:34:19
 • 0 Yorum
 • 1157

ABD’nin California eyaletinde yer alan çöl, emisyon skandalıyla geri çağrılan Volkswagen ve Audi dizel araçların sonu oldu.Bu skandal sonrasında bu araçların ne kullanımı nede çalıştırılması tamamaen yasaklandı.

 Volkswagen şirketi, yaşadığı ve oldukça zor durumda kaldığı skandal sonrası problemleri devam ediyor. Daha önce ABD’deki davaları kaybeden şirket, milyarlarca dolar tazminat ödemeye mahkum bırakılmıştı.

Hukuksal süreçte ABD mahkemeyi kaybedince Almanya tazminatı ödemektende vazgeçti.Bazı yazılımlar düzeltilirse hala bir şanslarının olduğunu açık bir şekilde ifade ediyorlar.


Volkswagen şirketi yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletlerinin tüm bu araçları sığabilcek kapasitede bir depo sisteminin olduğunu da belirtti. Bunlar arasında Detroit futbol stadyumu, eski bir Minnesota kağıt fabrikası ve Victorville, California yakınlarındaki bir çöl mezarlık da yer alıyor.

VW sözcüsü Jeannine Ginivan amarikada bulunan depolarla ilgili şu açıklamada bulundu:"Volkswagen şartlarına göre satın alınan araçların sorumlu bir şekilde depolanmasını sağlamak için" dizel yerleşimlerinden biri olduğunu söyledi.

Sırf emisyon problemi yüzünden yaşanan skandal sonrası binlerce araba çöl ortamı diye tabir edilen yerde çürümeye terk edilmiş bir vaziyette duruyor.

Sinem Özdemir

60 Aya Kadar Taksit İmkanı!

 • 3.4.2018 18:39:24
 • 0 Yorum
 • 828

Vergiye uyumlu mükelleflerin borçlarının 60 aya kadar taksitlendirilmesi kapsamına KDV de giriyor
Ekonomide likitide yi arttıracak yeni yöntemler geliştirilmeye başlandı bile.
TBMM’de kabul edilen KDV yasasında devreden KDV’nin 12 ay içinde ödenmemesi halinde iade edilmesini öngören düzenlemeden vazgeçen Maliye Bakanlığı’nın, birikmiş KDV alacaklarına ödeme kolaylığına hazırlandığı öğrenildi. Eğer vatanadaşların gelir düzeyleri düşük seviyelerde ise onlara farklı bir düzenleme getirilerek taksitlendirme yapılacak .


Piyasada yaşanan nakit sıkışıklığın aşılması için çeşitli önlemler alan ekonomi yönetimi, birikmiş vergi borçlarının ödenmesini kolaylaştırmaya hazırlanıyor.Tabi böylece ülkemiz ekonmisinde kdv oranlarında da artış olacağı konuşuluyor.


Yine bazı firmaların getirmiş olduğu düzenlemelere ilişkin bir hayli reform düzeyinde oldukları da konuşulmuştu. Tasarı kamu oyuna ilk duyurulduğunda, reform niteliğinde değişiklik öngören en önemli düzenlemenin, indirim yoluyla giderilemeyen sonraki döneme devreden katma değer vergisinin mükellefe iade edilmesinin önünün açılması olduğu kaydedilmişti.

Sinem Özdemir

Yunanisan'da Doktorların Beyin Göçü Talebi!

 • 3.4.2018 18:42:09
 • 0 Yorum
 • 874

İSA Başkanı Patulis, 'Yunanistan'da Doktorlar ülkeyi terk ediyor. Her yıl ortalama bin 500 doktor başka ülkelerde hizmet vermek için belge talebinde bulunuyor.' dedi.


Genelde ülkeyi terk etmek istemelerinin altında ekonomik krizlerinde yatmış olduğunun ayrıca ülkede bir çok alanda sıkıntıların  da olduğunun altını çiziyorlar.
Atina Doktorlar Derneği (İSA) Başkanı Yorgos Patulis, yine basın toplantısında da bazı durumları açıklamaya koydular. 

Patulis, Yunanistan'da işsiz doktor oranının yüzde 28'e ulaştığını, son 5 yılda her yıl ortalama bin 500 doktorun yabancı ülkelerde hizmet vermek için belge talebinde bulunduğunu ifade ederek, "Bu bir rekor. Doktorlar ülkeyi terk ediyor." dedi.

Patulis, sağlık konusunda sağlık bakanlıklarının da büyük önemi olduğunu söyleyerek daha iyilerini taşıyabilmek önemlidir.Bu yüzden bunların genelde ülkenin sorunu olduğunu da belirtiyorlar.

Hükümetin bu alandaki uygulamalarının ve ücretlere getirilen kısıtlamaların doktorların Yunan Sağlık Sistemi'nden (EOPYY) uzaklaşmasına neden olduğunu ileri süren Patulis, "Bakanlık doktorlara ve vatandaşlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor. En iyi beyinleri göçe zorlayarak insanların kaliteli sağlık hizmetlerinden mahrum kalmasına neden oluyor. Doktor olmadan sağlık olmayacağını herkesin anlaması lazım." ifadelerini kullandı.

Sinem Özdemir

Numaradan İsim Sorgulama

 • 4.4.2018 19:24:57
 • 0 Yorum
 • 6335

11899 NUMARA SORGULA

 

Hayatımızda iletişim kurduğumuz ve yıllarca dostluk kurmuş olduğumuz insanları bir şekilde kaybedebiliyoruz.Bazen uzakta oluyorlar yada işlerinden dolayı başka yere tanışıyorlar yada ne bileyim üniversite yaşantımız boyunca kurmuş olduğumuz arkadaşlıklar sonrası numarasını değiştirmiş olan arkadaşlarımıza ulaşabilmemizde bir hayli zorlaşmaya başlıyor.Onlardan bir haber almaya seslerini duymaya ve eski günlerin hatırına onlarla tekrardan iletişim kurmaya çaba gösteriyoruz.İşte tam bu noktada bilinmeyen numaralar servisi yardımımıza koşuyor.Eski numaralarını kaybettiğiniz yada tekrardan iletişim kurmak istediğiniz arkadaşlarınız oluyor hatta bazen bununla da kalmıyor size ulaşan yada rahatsızlık vermeye çalışan bilinmeyen kayıtlı olmayan bir numaranın da kime ait olduğunu öğrenmeye ihtiyacınız oluyor.İşte tam bu noktada biz müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatabilmek geçmişte numarasını değiştirmiş olan arkadaşlarına ulaşabilmelerini sağlayabilmek yada kendilerinin bilmediği numaralar tarafından arandıkları zaman bunu kimin yaptığını öğrenebilmeleri amacıyla her konuda hizmet vermeye çalışıyoruz.

Eğer onlar gerçekten en eski kadim dostlarını bulabilirse bizde bundan mümkün olduğunca memnun olmaya onlara vermiş olduğumuz hizmetin karşılık bulduğunu görmeye daha hevesli olacağız.Kurmuş olduğumuz bu site ile telekominasyon konusunda en iyisini yapabilmeyi ve daha çok kullanıcıya ulaşarak e iyi şekillerde hizmetler vermeyi amaçlıyoruz.Bu konularda bilgi sahibi olmak isteyenler öncelikle bizi arıyorlar ve yardım istiyorlar bizde onlara numara sorgulama servisimizden faydalanabileceklerini tavsiye ederek daha iyisini yapabilmelerini sağlıyoruz.Tüm rehberiniz dışında size ulaşan insanların da kimler olduğunu öğrenebiliyor ve daha çok fikir sahibi olmaya başlıyorsunuz.Biliyorsunuz ki insanlar iletişim kurarak gerçek anlamada hayatlarına dvam edebilirler.Bunu da ancak telefonlaşarak yada sosyal ağlar üzerinden iletişim kurarak gerçekleştiriyor.

Tabiki bazen telefonumuzun başına bir şey gelebiliyor bozuluyor kayboluyor yada formatlanması gerekiyor tüm bunları göz önünde bulundurduğumuz da numaralarımızın silinmiş olması da bizi oldukça zor duruma düşürüyor bu yüzden en yakınlarımızın dahi başına bir şey geldiğinde  dahi onların numarasını öğrenebileceğimiz bir servise ihtiyaç duyabiliyoruz işte tam bu noktada bu sitelere ihtiyacımız da olabiliyor.Üzerinden çok zaman geçmiş olsa da daha önce iletişim halinde olduğumuz dostlarımıza kolaylıkla ulaşmamızı sağlaması yönünden dahi bu servislerin varlığı bize adeta pozitif bir döngü yaratabiliyor siz iletişim kurmuş olduğunuz insanların seslerini duyduğuzda yaşayacak olduğunuz mutluluğun tarifi bile göz ardı edilemez diyebiliriz insanlarda böyledir işte iletişim kurmak o kadar tatlı bir unsur ki inanaın o sevdiklerinizle ve geçmişte büyük dostluklar kurmuş olduğunuz kişilere ulaştığınız zaman hissettiğiniz mutluluğun tarifi yoktur diyebilirim.İşte bu mutluluğu yakalabilmek için tek yapmanız gereken telefon numarası öğrenme servisimize ulaşarak bir an önce sevdiğiniz insanların telefon numaralarını bulup onlara ulaşabilmenizdir.Böylelikle hatırlarını sayabilmek adına hayatınız botunca onlarla birlikte yolunuza devam edebileceğiniz arkadaşlarınızı hiçbir zaman kaybetmemiş olacaksınız bana göre bundan daha mükemmel bir duygu yok işte bu hizmeti de bu servisler sağlıyor.

Tesla Model 3 Çok Satan Arabalar Listesinde!

 • 5.4.2018 17:56:19
 • 0 Yorum
 • 915

Tesla, gaza basarak Mart ayının son çeyreğinde üretimde 2 bin adedi geçtiğini açıklarken yılın 3 ayında 8 bin 130 adet Model 3 teslim edildiğini doğruladı.
Tüm üretim rakamlarnın açıklandığı şu günlerde en gözde modelleri bile geride bıraktığını vurgulayarak bir numara olduğunu göstermiş oldu.Bazı ekonomi rakamlarına göre amerikada en çok sstan arabalar listesine gimeyi başardı.Üretiminden sonra az satacağı konuşulmasına rağmen belli bir seviyeye ulaştı. 

Bazı araştırma şirketleri ise elde ettikleri veriler doğrultusunda 2. yada 3. sırada olduğunu söylüyorlar. Resmi olarak doğrulanmasa da bu iddianın nedeni Tesla'nın coğrafi olarak detaylandırma yapmaması. Bilançolardaki yıllık gelir dikkate alınarak filtrelenen sonuçlara göre 4 bin 700 ile 5 bin 900 adet arası Model S ve 4-5 bin arası da Model X satılma ihtimali bulunuyor.

Tesla'nın model 3 aracı da hem performans bakımından çok iyi hem de bu arabaya bir hayli ilgi büyük bu yüzden diğer toyota rakamlarını da geride bırakmış olduğu konuşulmaktadır.Bazı modellerinin çok sattığı ve hibrit bir teknolojiyle kullanıcıları arasında en iyi olduğu ortadadır.

Şirketin başarısı gözle görülür derecede artmış durumdadır.
Sonuçlarına bakıldığında aşırı hızlı bir üretim artışı söz konusu olarak en iyi seviyeye yükseltilmiş durumda.Mart ayı itibariyle 2000'den fzla aracın üretilere hızlı bir artış olduğun dair rapor sunulduğu belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere son haberlere göre Tesla'nın kurucusu Elon Musk'ın yeniden merkeze geldiği ve üretim hattının başında durmaya başladığı belirtilmişti.

Sinem Özdemir

Havalimanlarının En İyileri Arasındayız!

 • 5.4.2018 17:58:36
 • 0 Yorum
 • 950

İstanbul Atatürk Havalimanı, Amerikan eDreams seyahat ve turizm sitesinin en çok sevilen havaalanları listesinde üçüncü sırada yer aldı.

 
Tüm dünyadan yapılan araştırmalara bakıldığında bunun en iyi koşullarda yaklaşık binlerce kişi arasında yapılan anketle açıklandı.İstanbul Uluslararası Atatürk Havalimanı, üçüncü sırada yer aldı. Ankete katılanların, uçak kalkış alanlarına ulaşım şekli , yolcuların işlemlerini çabuk gerçekleştirme, havaalanının kullanışlılığı, tüm gereknisimleri karşılama, temizliği, bekleme süresince vakit geçirilecek yerlerin yeterli oluşu,genelde insanların havalimanı kullanmasını kolaylaştıran levhalar ve yön işaretleri ile rahatlıkla bulabilme gibi imkanlar bakımından ülkemiz havalimanı en iyisi arasına girebildi.

 

En sevilen havalimanlarının ilk sırasında Singapur Changi havaalanı, onun arkasından  Zürih havalimanı, dördüncü sırada Kopenhag uluslararası havalimanı ve beşinci sırada ise Münih Franz Josef Strauss havaalanı oldu.

Ankete göre sevilmeyen havalimanlarının ilk sırasında ise Fas Casablanca Mohamed V havalimanı yer alırken, İtalya Roma Ciampino ikinci, Berlin Tegel üçüncü, Berlin Schönefeld dördüncü ve Londra'daki Luton International ise beşinci sırada yer alıyor.
Yani tüm dünyadan alınan verilere baktığımız zaman ülkemizin Atatürk havalimanının sevilmesi dikkatleri üzerine çekiyor.

Sinem Özdemir

Kılıçdaroğlu'na Suç Duyurusu!

 • 6.4.2018 17:05:57
 • 0 Yorum
 • 975

İzmir'de bir şehit yakını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında sarf etmiş olduğu sözlerden dolayı hukuksal işlemler başlatıldı.


Diyarbakır'da görev yaptığı sırada PKK'lı teröristlerce 28 Temmuz 2004'te şehit edilen Abbas Yoldaş'ın oğlu Hamza Yoldaş?, CHP'nin 3 Nisan'daki grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine sarf ettiği sözler nedeniyle Kılıçdaroğlu hakkındaki suç duyurusu dilekçesini İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.


 Kılıçdaroğlu sözlerinde şehit yakınlarına karşı doğru bir tutumda olmadığını belli bir sınıf ayrımı yapıldığını  bu yüzden halk üzerinde bu konuşmaların tamamiyle propaganda içerikli olması ve insanların düşüncelerini kötü etkilemesinden dolayı savcılığa yazdığı dilekçe de bu durumun koşullarını araştırdı.Başkanımıza yönelik yapılan ifitralardan şikayetçi olduğumu belirtmek isterim sözleriyle dilekçesini savcılığa teslim etti.

Sinem Özdemir

Ekonomide Borsa Yükseldi!

 • 6.4.2018 17:13:16
 • 0 Yorum
 • 806

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,85 yükselişle 114.947,58 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 971,96 puan artarken, toplam işlem hacmi 8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,76, holding endeksi yüzde 1,04 değer kazandı.Kazandıran rakamlar göz önüne alındığında genel olarak finansal ve  tarım ve farklı yönlerde oldukları da vurgulanmış oldu.Bankalara bakıldığında da bu oranlar bir hayli yükselişte görünüyor.


Dolara bakıldığnda yaklaşık bir oaranla 5 tlye yaklaşmış olması da fırlama seviyesine geldiğini gösteriyor.
Saat 6 sularında yapılan kapanışta belirtilen oranlara bakıldığında oldukça yüksek bir fiyatlandırma farkı bulunuyor. Diğer oranlara bakıldığında bazı para birimlerininde virgüllü rakamlarında oldukça uçuk oranda sayılar ile sabitleniyor.

Bu da ekonomik açıdan belli oranlarda para değerlerinde iniş çıkşların bir süre devam edeceği raporunu bizlere sunmaktadır.

Sinem Özdemir

Kredi Başvurusu Yapma İmkanı

 • 9.4.2018 17:36:56
 • 0 Yorum
 • 922

Bankalardan istediğiniz ve yaptığınız kredi başvurusunda sizin zamanınızı etkileyecek ve size en hızlı zamanlarda ulaşabilmeyi sağlayabilecek yollardan haberiniz var mı?Sizin başvurunuzun sonucunu etkileyecek en önemli faktörler zamanla değişim gösterebilecek potansiyele sahiptir.Bu yöüyle baktığınızda sırf bu başvurular dahilinde piyasada ve sektörde belli başlı iniş çıkışlar olabilecektir.Tüm bunlar ekonominizi de sizi de sarsmaya başlayacaktır.

Kredi türü, başvuru yapılan zaman, hangi yöntemle başvuru yapıldığı gibi detaylar sonucun açıklanma süresini etkileyebilecek faktörlerdir.Bu kriterleri göz önünde bulunduramadan hareket eden müşteriler genelde istedikleri sonuçları alamazlar ve başvuru yapmış oldukları bankalardan pek memnun olamazlar.Memnun kalmadıklarından dolayı da kredi konusunda oldukça kötü bir deneyime de sahip olmuş olurlar bu yönüyle bakıldığında bankacılık sektörü yapmış oldukları başvurular doğrultusunda bizlerle her açıdan daha da iyi deneyimleri yaşamaya başlayacaklar.Her kredi türü için aynı gün onay çıkmayabilir.Bu yüzdendir ki belli bir bekletilme ve askıya alınma süresi ortaya çıkmaya başlar baktığınız zaman bunun önüne geçebilmek açısından çok hızlı işlemler yapılmaya başlanmıştır.Hatta internet ve sms teknolojileri de büyük bir oranda genişletilerek en iyisini yapabilmeye teşvik edilebilme söz konusudur da diyebiliriz.

Çok fazla prosedürün olmaması ve genellikle banka şubesinde bulunabilecek miktarlarda kredi taleplerinde bulunulması, kredinin onayını hızlandırmaktadır. Kısaca sizin onay alma süreniz ve o süreç sıkıntılı olsa da sizlere en iyi kalitede hizmet verebilmek amacıyla belli bir çaba sarf ettiklerini de söyleyebiliriz.

Afganistan Bombalı Saldırıda 6 Ölü Var!

 • 10.4.2018 10:51:30
 • 0 Yorum
 • 896

Afganistan'da korkunç bir bombalı saldırı olayı yaşandı yaşanan olay sonrasında herkes büyük bir paniğe kapıldı.
Afganistan'ın batısındaki Herat vilayetinin Şindent ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 6 sivilin öldüğü bildirildi.


Bir motosiklet üzerine kurulmuş olan düzenekle akaryakıt istasyonu yakınında gerçekleştirlen patlaada hayatını kaybeden ve yaralı sayısının bir hayli fazla olduğu belirtildi.

Saldırıda 6 kişi öldü ve çevre sakinlerinden de 9 kişi ağır yaralandı saldırıyı gerçekleştirenler ile ilgili ve neden olduğu ile ilgili henüz kesin ve net bir bilgi yok ne yazıkki emniyet güçlerinden de bir açıklama gelmediği konuşuluyor.

Sinem Özdemir

Pakistan'da İntiharlı Saldırı Gerçekleşti!

 • 10.4.2018 10:53:14
 • 0 Yorum
 • 901

Aldığımız bir haber doğrultusunda pakistanda intiharlı saldırı gerçekleştirilmiş oldu.
Pakistan-Afganistan sınırında yer alan Ketta şehrinde sınır muhafızlarını hedef alan intihar saldırısında ilk belirlemelere göre, 5 muhafızın öldüğü açıklandı.

Pakistan haber merkezinden aldığımız bilgiler doğrultusunda, ülkenin Belucistan eyaletinin başkenti Ketta şehrinde genel itibariyle görev baında nöbette olan ve çevre güvenliği açısından gezici araçların yakınında kurulmuş olan hain bir düznek ile intiharlı saldırı gerçekleştirildi.
Sivil Savunma Direktörü Aslam Tareen de 20-22 yaşlarında olan saldırganın 8 ya da 10 kilogramlık patlayıcı kullandığını kaydetti.
Yapılan açıklama da bir çok yaralının bulunuduğu ve yakınlardaki hastahanelere götürlüdükleri ve 5 gezici güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiği öğrenildi.

Saldırı hangi örgüt tarafından yapıldıı şu an için bilinmiyor.
Öte yandan, bu saldırı bölgede son bir haftada düzenlenen üçüncü saldırı oldu.Geçtiğimiz zmaanda paskalya kutlamaları kapsamında yapılan saldırılarda 10 hristiyan vatandaş hayatını kaybetmişti ve saldırının DEAŞ örgütü tarafından yapıldığı öğrenilmişti.

Sinem Özdemir

Bakteri Hücresi Öğrendiklerini Geleceğe Aktarıyor!

 • 11.4.2018 14:17:54
 • 0 Yorum
 • 917

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) şirketinde  çalışan klinik araştırmacılar öyle bir bakteri hücresi keşfettiler ki sinir sistemi olmadığı halde genetik yapısı ve öğrendiklerini geleceğe taşıyabilme yeteneğine sahipmiş.
Araştırmanın baş yazarı profesör Gerard Wong, “Bu hem bizim hem de bu alanda çalışan herkes için büyük bir sürpriz oldu.” dedi.
 
Belli haberlere göre ise  Proceedings of the National Academy of Sciences Dergisi yaptığı bir çalışma sonucunda tedavisi bulunmayan bir hastalığa da olabildiğince önemli bir çözüm getirmiş olduğunu da açık bir biçimde ifade ettiklerinide söylüyorlar.Yani bu bakterinin neden olduğu hastalığa neden çözüm bulunamadığı da aslında tam bu noktada ortaya çıkıyor.


 
Genetik bir rahatsızlık olan ve genellikle çocuklarda pankreastaki lif dejenerasyonu ile solunum yetmezliği olarak görülen kistik fibrozis, enfeksiyonları antibiyotikler ve kimi durumlarda nakillerle tedavi edilse dahi hastaların ortalama 50 yıl yaşamalarına sebep oluyor.
 
 Kistik fibrozis hastalarının özellikle nefes alırken yani solunum yollarını etki eden bu bakteriler olduğunu ve bunları genel anlamıyla göz önünde bulunudracaklarını da belirtiyorlar.

İnceleme  sonucunda bilim insanları bu tür bakterilerin insan vücudunda bir belli aralıklarda öğrenilebilen bir ses sinyali meydana getirerek hastalığa sebep olduğunu da ortaya çıkardılar.

Sinem Özdemir

Ankara Metrosu'nun Elektrik Panosu Patladı!

 • 11.4.2018 14:20:45
 • 0 Yorum
 • 844

Ankara ilinin yeni mahalle ilçesinde istasyonda bir elektiriksel sebeplerden dolayı meydana gelen kaza gerçekleşti.


Elektirik panosunda meyadana gelen patlama ile ilgili açıklam yapan Ankara Belediyesi olayon gerçekleştiği zamanı ve herhangi bir hasar ya da bir vatandaşımızda yaralanma olup olmadığını da sözlerine ekledi.

 

Valilik sabahın erken saatlerinde sadece ekonomik açıdan bir hasar olduğunu herhangi bir insanda manevi yönde bir zarar olmadığını açıkladılar.

"İlk tespitlere göre patlamanın istasyondaki elektrik panosundan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Patlamada can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Metro seferleri 10 dakikalık aradan sonra tekrar başlatılmıştır. Başlatılan inceleme ve soruşturma devam etmekte olup yapılan teknik incelemenin ardından kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir" denildi.
Yine yapılan açıklama sonrasında gerekli incelemeler sonrasın haberlerden insanları bilgilendireceklerini de belirtmiş oldular.

Sinem Özdemir

Avrupa Sanayisi Düşüşte!

 • 12.4.2018 14:51:21
 • 0 Yorum
 • 1007

Genel anlamda dünya ekonomisinde bu aralar hızlı bir düşüş olduğu görülmekte bir çok katagori çerçevesinde kıyaslamalar yapacak olursak bunların en iyi örnekleriyle de karşılaşabilmekteyiz.
Sanayi üretimi, bu yılın şubat ayında bir önceki aya kıyasla Avro Bölgesi'nde yüzde 0,8, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,7 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) edindiğimiz bilgiler ışığında  şubat ayında gemnel anlamda bir artış göstermiş olsada bu yılın ocak ayında tekrar eden bir gerileme geçiriyor.Bu üretimin azlığı yada başka sebeplerle kıyaslanbilmekte.

Çalışan kesim ve ülkelerin işlevselliği bakımından ne yazıkki ekonomik veriler baz alındığında düşüşün yerini karşılayan belli bir artış dilimi tam anlamıyla yükselme gösterebilmeye yeterli olamadı.

28 ülkeden oluşan AB’de ise sanayi üretimi, şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 azaldı. 2017 yılının aynı ayına göre ise yüzde 3,1 yükseldi.
Bu konuda uzman istatikçilerden aldığımız iktisadi değerlere baktığımızda bu düşüşün sebebinin büyük çoğunlukla sanayiye bağlı olduğu da ortada.

Sinem Özdemir

Emeklilerin Yüzü Temmuz Ayında Gülecek!

 • 12.4.2018 14:53:12
 • 0 Yorum
 • 892

Emeklilerin temmuz zammı için yol yarılandı. 3 aylık enflasyona göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 2.77 olarak görünürken, kesin oran için 3 veri kaldı.Yapıln belli araştırmalr ve elde edilen veriler doğrultusunda 3 şart daha sağlanırsa büyük oranda her türden emekli bir çok vatandaşımızın yüzü gülecek.

 

Emekliye bu yıl belli oaranlarda zam getirilecek olması da oldukça sevindirici bir haber niteliğinde.herkesin gözü temmuz ayı zammında bizler sizlere sevindirizi bir habar olarak sadece 3 adımınız kaldığını da belirtmek isteriz.

12 milyonu aşkın emeklinin gözü temmuz zammında. Zam oranında enflasyon belirleyici olacak. İlk 6 aylık enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise enflasyon farkı alıp alamayacağını gösterecek.ülkenin enflasyon oranları hesaplanmış oldu şimdi geriye sadece kimlerin bundan ne kadar etkileneceği ve zamn oranlarına ne derec de katkı sağlaacağı yönünde açıklamalar bekleniyor.Temmuz ayında emeklilerin  zam oranları oldukça iyi gelecek.

Sinem Özdemir

"Türkiye 1,6 milyon Suriyeli Çocuk Barındırıyor" Açıklaması

 • 13.4.2018 18:38:13
 • 0 Yorum
 • 891

Dünya'da unicef temsilcisi olan ve ülkemizi birçok konuda temil etmiş olan  Nona Zicherman, 'Türkiye, çocuk işçiliği ile mücadele konusunda çok ciddi ilerleme kaydetmiştir. Bununla ilgili gerekli mevzuatları çıkarmıştır, uygun politika ve programları uygulamaya koymuştur.' dedi.

UNICEF'in desteğiyle çocuk işçiliğiyle mücadele amacıyla İzmit Cephanelik bölgesinde kurulan "Benim Evim Çocuk ve Gençlik Merkezi"nin açılışında konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,uzun süre çocuk psikolojisi ile ilgilenmiş olduklarını ve bu anlamda bir çok çalışma yapmış olduklarını da belirttiler.

Böyle bir projeyi daha önce gerçekleştirmek istediklerini ve sokak çocukalarının bu halleri için oldukça üzgün olduklarını ifade ederken Doğan, "Kurumlarımızla iş birliği içerinde bu tür çocukları topladık ama bu çözüm değil. Bu çok yönlü bir çalışma gerektiriyor. Herkes el atmalı. Hepimiz bu konuda netiz. Valilik, Emniyet ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve UNICEF’e teşekkür ediyoruz." diyerek sokaklarda mendil yada yara bandı satarak para kazanan çocuklara yardım etmek istediklerini de belirtmiş oldular.
Yine yaptığı diğer bir açıklamada çocuk işçiliğinin tamamen önüne geçeceklerini savunan ve bu yönde yapmış oldukları çalışmalarını da belirtmiş oldular.

Sinem Özdemir

Osmangazi Üniversitesi'ne Yeni Rektör Ataması!

 • 13.4.2018 18:39:55
 • 0 Yorum
 • 969

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde, 5 Nisan'da 4 öğretim görevlisinin, araştırma görevlisi Volkan Bayar yaptığı katliam olayı sonrasında görevini bırakan  Prof. Dr. Hasan Gönen'in yerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından atanan Prof. Dr. Kemal Şenocak görevine başladı. 
Cenazeler için üniversitenin camisinde bugün itibariyle mevlüt okutuldu.Mevlüt yoğun bir kalabalık ile öğrencilerin de katılımıyla gerçekleşti.Mevlüt ilahiyat fakültesinde gerçekleştirildi.

Dün kurul toplantısı yapılarak karar için bir görüşme gerçekleştirdildi. YÖK, Gönen'in yerine ESOGÜ rektörlüğü görevine vekaleten Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Şenocak'ı atadı.Öğle saatleri içerisinde ataması gerçekleştirilen rektör görevine başlayabilmiş oldu.

  Türk Eğitim Sen Eskişehir 2 Nolu Üniversiteler Şube Başkanı Gürol Yer, düzenledikleri mevlit ile ilgili olarak, "Yüreğimiz kan ağlıyor. 4 vatan, millet sevdalısını katlettiler. Bu bizi son derece üzdü. Biz çalışma arkadaşları olarak arkadaşlarımıza en azıdan manevi bir borç ödemek için ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Uygulama Camii'nde mevlit tertip ettik. Sözün bittiği noktadayız. Arkadaşlarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız" diyerek acısını ifade etmiş oldu.

Sinem Özdemir

Leopard Tankları Hazır!

 • 16.4.2018 17:48:18
 • 0 Yorum
 • 1018

Kraus Maffei Wegmann, 11 Nisan'da Alman Ordusu'na modifikasyondan geçen ilk üç Leopard tankını teslim etti. Sistemler birçok ülkenin işbirliği çerçevesinde

gerçekleştirildi.


Leopard 2A6MA2, savunma sanayisinde kullanılacak ve tamamiyle Hollanda'nın iletişim haberleşme bilgilerine göre dizayn edilmiş diyebiliriz.

İşlevselliği son derece yüksek olan bu tanklar gelecek yıl içernde Nato'ya katılmaya hazırlanıyor.Böylelikle askeriye sisteminde oldukça başarılı olan bir savaş aracaı da tüm aksesurlar arasına katılmış durumda şimdiden ülkesinin en gözdesi olmayı da başardı.Ülkeler savunma sanayileri açısından yatırım unsurlarına devam etmektedir.

Sinem Özdemir

 

EKPSS Giriş Belgeleri!

 • 16.4.2018 17:58:31
 • 0 Yorum
 • 901

EKPSS giriş belgeleri bugün itibariyle ÖSYM tarafından erişime açılmış durumda.Engelli kamu personeli adayları bugün itibariyle sınav giriş belgelerine erişebilecek her sene bir çok kişinin merakla beklediği kpss aınavı için adayların başvuruları sonrasında bugün itibariyle girşi belgelerini çıkartabilecekleri siteme tüm adaylara açılmış durumda.

Bir çok kişi belgelerin ne zaman çıkacağını beklemekte ve merak içerisindeydi .

Adaylara başarılar diliyoruz...Bu sene içerisinde bir çok engelli vatandaşımızın atanabilmesi için kadroların önü açıldı.

Sinem Özdemir

AB'den "İrlanda sorunu çözülene kadar Brexit anlaşması yapılmayacak" Açıklaması!

 • 18.4.2018 18:05:54
 • 0 Yorum
 • 865

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk,aralarındaki sorun çzöüme kavuşmaz ise Avrupa Biriliği konusunda herhangi bir barış sağlayamayacaklarını da ifadelerinde kullanarak İngiltere açısından buna derhal çözüm getirilmesini de talep ediyoruz.


AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin bir süre Arvrupa Birliğinden ayrılma kararının ardından İran ile sınır sorunumuzun da çözüme kavuşmadığını ifadelerinde belirttiler.  Tusk, "İngiltere'nin AB'den ayrılmayı istemesi bu soruna neden oldu ve İngiltere'nin bunu çözmesi gerekiyor.

Sınır sorunu çözülmezse AB'den ayrılma ve geçiş ile ilgili anlaşma yapılmayacak" açıklamalarında bulunarak bu cephelerde suların durulmayacağını da aktarmış oldular.Bu karara tüm dünyayı ilgilendiren bir karar ve ileriki dönemlerden bu karar ile anlaşmalara gidilmesinden de etkileneceklerini ifade ederek ellerinden geleni yapacaklarını da vurgulayabilmiş oldular diyebiliriz.

Sinem Özdemir

Erken Seçim Kararından İlk Etkilenen Dolar!

 • 18.4.2018 18:08:23
 • 0 Yorum
 • 843


Ülkemizde en çok konuşulan olaylardan bir tanesi de erken seçim kararının ardından ne olacağı.

Cumhurbaşkanı ile uzun bir görüşme ardında karar verildi Türkiye 24 haziranda erken seçimin yolunu tutacak peki neler olacak ve diğer muhalefet partilerinden de ilk açıklamalar gelmeye başladı bile.İleriki süreçleride sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlk olarak bu kararından ardında ekonomik anlamda ilk haber geldi bile dolar geçtiğimiz haftalarda yükselişteyken bu açıklama sonrasında düşüse girdi diyebiliriz.Dolar 4.06 ve Euro 5.04 liraya geriledi.Bu karar verildikten sonra da ilk gelişme şu an için dolar böyle seyrediyor.

Sinem Özdemir

Akaryakıtta ÖTV İndirimi Yolda Mı?

 • 27.4.2018 17:19:55
 • 0 Yorum
 • 918

Vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi tabikide zamlar ve indirimler.Bir çoğumuz gündelik hayatlarında oldukça araç kullandığımız için normal bir ihtiyaç olarak görebilecek hale gelmeye başladık.Özellikle hayatımızda günlük koşullar artış gösterdikçe ve ekonomik durumlar baz alındığında ise bunlarn bize ne tür bir geri dönüş yapacağını da bilemiyoruz.

Maliye Bakanlığı’nın politikalarıyla Merkez Bankası’na destek olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, fiyat esnekliği az olan akaryakıt ürünlerinde ÖTV indirimine gidilebileceğini söyledi.
Yine geçtiğimiz günlerde ülkemizin televizyon kanalı üzerinden yapmış olduğu açıklamalarda da bunların bize faydalarını da belirtmiş oldu.


Konuşmasında ana bankamızın sağlamış olduğu indirimleri içeren bir ifade kullanarak bunları nasıl yapılacağı hakkında şöyle söyledi "Merkez Bankası'nın sıkılaştırması yeterli, gerekeni hatta fazlasını yapıyor. Dalgalı kur sistemi uygulayan bir ülkede kuru kontrol etmenin çok zor. Merkez Bankası'nın kur hedeflememesi gerekir" dedi.Bu ifadeler sonrasında bizler akaryakıtta ÖTV konusunda zam alacağımızı da belirtiyoruz.

Sinem Özdemir

Fransız Askerleri, YPG/PKK,ABD İş Birliği!

 • 27.4.2018 17:23:12
 • 0 Yorum
 • 864

Aldığımız haberler doğrultusunda birden çok noktada yapılmış olan haberler ve bilgielr doğrultusunda bu olay tespit edilmiş oldu.
Fransız ordusu, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK işgalindeki alanlarda hareketliliğini ve örgütle temaslarını artırdı.Bu da akıllara farklı stratejiler mi geliştiriliyor sorusunu da getirmiş oldu.

SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşları, 29 Mart'ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris'te görüşmüştü.Kendileri ile ilgili çıkan haberlerde örgütlere destek vereceklerine dair farklı açıklamaları olmuştu.Yönetm ayrıcan terör örgütüne askeri yönden de destek olacaklarını da ifade etmişlerdi.Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklama da "Fransa ve uluslararası toplumun SDG ile Türkiye arasında diyalog kurulmasına aracı olabileceği" belirtilmişti.

Bazı özel kaynaklardan almış olduğumuz bilgiler ışığında ise Fransız özel birlikleri, aldığımız haberlere göre işgal bölgesiyle haberleştiklerini de ifade ediyorlar.Burada kalıp kalmadıkları ise bilinmiyor.Bu noktadan da AB ile birleşildiği de kaydedildi.

Yine bölge de dikkatleri çeken farklı bir olay ise Fransız askerlerinin işgal noktasında sürekli hareket halinde oldukları.

Sinem Özdemir

Elektrik Abonelerine E-Devlet Üzerinden İşlem Yapabilecekler!

 • 30.4.2018 15:30:43
 • 0 Yorum
 • 938

Tüketicleri aasında merak edilen ve en çok konuşulanlar arsında abonelik işlemlerini e-devlet kanalları üzerinden gerçekleştirp gerçekleştiremeyecekleriydi ve sonunda bu da oldu.Limak Uludağ Elektrik, abonelerine e-Devlet üzerinden abone ve sayaç bilgilerini kontrol etme, ödeme bilgilerinin dökümüne ulaşabilme ve borç sorgulama işlemlerini yapabilme imkanı sağlayarak bu platformda yer alan ilk enerji şirketi oldu.

 Edindiğimiz bilgiler göre şirket bir çok kategoride tüketiclerini bilglendirmek amaçlı sistemi kullanabilmelerini sağlayabilecek.
Ayrıca başlatılan bu yeni uygulama sonrasında size en çok tüketicilerin yüzü gilecek ve bu kapsamda teknolojinin nimetlerinden faydalanmak için ise  "tek tık" ile elektrik borçlarını sorgulayabileceği, abone ve sayaç bilgilerini kontrol edebileceği ve ödeme bilgilerinin dökümüne ulaşabileceği ve herşy işlemi kolaylıkla yürüteblecekleri bir uygulama olacak diyebiliriz.

Bu ilk adım sonrasında umarım diğer şirketlerde de bu kanalları kullanarak kullanıcılarına daha kaliteli bir hizmet sunabilmeyi de başarabilirler.

Sinem Özdemir

Ucuz Et İle Vatandaşlara Müjde!

 • 30.4.2018 15:32:43
 • 0 Yorum
 • 883

Biliyorsunuz ki et fiyatları çok pahalı ve bizler et alamıyoruz orta halli ailelerin evine ne yazıkki etli yemekler ya da pişirimler çokça giremiyor işte tüm bunlara çözüm olarak markatlere geçtiğimiz günlerde daha hesaplı et fiyatları ile satış başlatılmıştı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Et ve Süt Kurumunun zincir marketlere ucuz ve uygun fiyata et satışına ilişkin, 'Dar gelirli kardeşlerimizin mutfağı şenlensin diye bu eti piyasaya veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz' dedi.

Ayrıca bu çalışama sonrasında ise birden çok ilde de çalışma başlatıldı.Dağıtım sonrasında bunun tüm şehirler adına oldukça önem arz edeceği de vurulanmış oldu.

 Ayrıca bakanımız bu satışın herkese faydalı olacağını da belirterek sözlerine bunları da ekledi:
"29-30 liraya et satıyorum, satmaya da devam edeceğim. Ben gider 29 liralık yerden alırım, başkası 60 liraya et yiyorsa yesin, afiyet olsun. Dar gelirli kardeşlerimizin mutfağı şenlensin diye bu eti piyasaya veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz."dedi.
Bu konuşmadan sonra bir çok varandaşımızın da yüzü güldü diyebiliriz.


Her zaman üreticilerin yanında olduklarını aktaran Fakıbaba, genel anlamda bayramlarda oldukça bundan faydalanan ve ekonminin içinde olan üreticilere fırsat verilmeyeceğini esanfa emekçiye saygı duyduklarını da ifadelerinde belirtmiş oldular.İnş bu bayram herkes et yer ve yüzler güer görünen o ki et fiyatları hesaplı olduğundan  bir çok evde ziyafet verilecek.

Sinem özdemir