190 km'lik Hızla Bir İlke İmza Atıldı!

190-kmlik-hizla-bir-ilke-imza-atildi

Dünyada bir ilke imza atıldı.
Hyundai, yeni hidrojen yakıt hücreli SUV modeli NEXO Fuel Cell ile en uzun mesafeli otonom sürüş denemelerini gerçekleştirdi ve Seul’den Pyeongchang’a kadar 190 kilometrelik yolu sürücüsüz bir şekilde kat etti.

 Dünyanın en gözde markalarından biri olan Hyundai, SUV katagorisindeki çalışmalarını şu günlerde devam ettirmeyi hedefliyor.Gün geçtikçe daha farklı modellerle karşımıza çıkan marka, hem ekonomik çevre dostu hem de kendi kendine gidebilen (Autonomous) ürünleriyle perçinlemiş oluyor.

Geçtiğimiz ay CES Fuarı'nda tanıttığı NEXO FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) modelinin Güney Kore'deki ilk uzun sürüş denemesini yapan Hyundai, başkent Seul'den Pyeongchang şehrinde düzenlenen kış olimpiyatlarına sürücüsüz olarak gitti. 2018 Uluslararası Kış Olimpiyatları'nda da spor severlerle bir araya gelen NEXO, etkinliğe gelen arabaseverler ile birlikte test sürüşü yapma imkanı buldu.

Genelde yaklaşık 190 km'yi bulan test sürüşlerinde , beş adet NEXO kullanılırken herhangi bir insan müdahelesi olmadan yoğun trafik dahil üretilen aracın farklı yollara göre uyum sağlama özellikleri gözlemlendi. NEXO,aynı zamanda bu sürüş deneyimi ile bir ilke imza atmış oldu  çevreci bir otomobilin ilk defa sürücüsü olmadan kullanılmasına öncü oldu. Daha önceki otonom testler genelde şehir içinde ve düşük hızlarda yapılırken bu kez 100-110 km/s'lik yasal limitler içerisinde gerçekleştirildi.

NEXO, LiDAR, kamera, GPS ve sensörler işlevsel özellikleriyle ,  sollama veya sıkışan  trafiği algılarken  herhangi bir komuta gereksinim duymuyor. Firmadan aldığımız bilgiler doğrultusunda 2030 yılında dünya pazarında otonom araçlarıyla yaygınlaşıp gelişecek.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR