ABD, Irak üzerinden 'S-400' Gelecek!

abd-irak-uzerinden-s-400-gelecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak'ın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alması durumunda bunun Bağdat için Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımla Karşılık Vermesi (CAATSA) yasası kapsamında farklı getirileri olacağını da gösteriyor.

Bugün yapılan basın açıklamasında  Irak ve Rusya arasında imzalanabilecek S-400 füze savunma sistemleri alımıyla ilgili ifadelerinde şöyle söyledi Nauert, "ABD, tüm ülkelere Rus silahı alımı sonucunda CATSAA kapsamında verilecek muhtemel yanıtlardan bahsetti. İşbirliği yaptığımız birçok ülkeye bunu açıkça ifade ettik. Sözünü ettiğiniz anlaşmanın imzalanıp imzalanmadığını bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, Suriye, Irak, Sudan ve Mısır'ın muhtemel S-400 alıcıları olarak yer aldığını dah önce dile getirmişti.

 Rusya'nın Bağdat Büyükelçisi Maksim Maksimov, Irak'ın Rusya'ya S-400 füze savunma sistemi almak için talepte bulunmasını beklediklerini kaydetmişti. Yaşan bu gelişmeler dünya gündemine bir süreliğine konu olacak gibi görünüyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR