Kadınlar İlk Defa Maratonda!

kadinlar-ilk-defa-maratonda

Suudi Arabistan'da ilk defa kadınların da katıldığı bir maraton düzenlendi.Gerçekleştirilen bu maratonla ülkede yeni bir akım başlatıldı.

"El-Ahsa Koşuyor" sloganıyla düzenlenen ve farklı kategorilerde çok sayıda yarışın düzenlendiği maratona ülkede farklı yerlerden farklı yaş gruplarında insanlar katılabildi.
Eğlence kurumunun bir şartı ise kadınların tesettürlü olmasıydı.Yani koşuya sadece kapalı kadınlar dahil oldu.

Yine bir habere göre  El-Musa İhtisas Hastanesi, Suudi Arabistan Spor Genel Müdürlüğü, Eğlence Kurumu ile El-Ahsa Belediyesi'nin sponsorluğunda düzenlenen maratona katılan kadınlara "tesettürlü olma" şartı getirildi.Bu gelenek bu yıldan itibaren her sene düzenli bir şekilde yapılabilecek.

Maraton kapsamında düzenlenen 3 kilometre kadın koşusunda Muzne En-Nassar, farklı uyruklardan bin 500 kadını geride bırakarak birinci oldu. Yaşlılar kategorisinde Muhammed ed-Duseri, profesyoneller kategorisinde ise Hüseyin Ceman birinci oldu.

Koşucular arasında bir hayli deneyimsiz olan engelli koşucu  Hüseyin Huveykim'e ise takdir ödülü verildi. Huveykim basına yaptığı açıklamada, bir sonraki maratonda engellilere özel yarış düzenlenmesini istedi.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR