Yunanisan'da Doktorların Beyin Göçü Talebi!

yunanisanda-doktorlarin-beyin-gocu-talebi

İSA Başkanı Patulis, 'Yunanistan'da Doktorlar ülkeyi terk ediyor. Her yıl ortalama bin 500 doktor başka ülkelerde hizmet vermek için belge talebinde bulunuyor.' dedi.


Genelde ülkeyi terk etmek istemelerinin altında ekonomik krizlerinde yatmış olduğunun ayrıca ülkede bir çok alanda sıkıntıların  da olduğunun altını çiziyorlar.
Atina Doktorlar Derneği (İSA) Başkanı Yorgos Patulis, yine basın toplantısında da bazı durumları açıklamaya koydular. 

Patulis, Yunanistan'da işsiz doktor oranının yüzde 28'e ulaştığını, son 5 yılda her yıl ortalama bin 500 doktorun yabancı ülkelerde hizmet vermek için belge talebinde bulunduğunu ifade ederek, "Bu bir rekor. Doktorlar ülkeyi terk ediyor." dedi.

Patulis, sağlık konusunda sağlık bakanlıklarının da büyük önemi olduğunu söyleyerek daha iyilerini taşıyabilmek önemlidir.Bu yüzden bunların genelde ülkenin sorunu olduğunu da belirtiyorlar.

Hükümetin bu alandaki uygulamalarının ve ücretlere getirilen kısıtlamaların doktorların Yunan Sağlık Sistemi'nden (EOPYY) uzaklaşmasına neden olduğunu ileri süren Patulis, "Bakanlık doktorlara ve vatandaşlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor. En iyi beyinleri göçe zorlayarak insanların kaliteli sağlık hizmetlerinden mahrum kalmasına neden oluyor. Doktor olmadan sağlık olmayacağını herkesin anlaması lazım." ifadelerini kullandı.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR