Öz Güvenli Çocuk Yetiştirmenin Yolları

oz-guvenli-cocuk-yetistirmenin-yollari

Çocuk yetiştirmekte en önemli konulardan biri ona öz güven duygusunu kazandırmaktır. Kimi zaman çocukların güvenli bölgelerinden çıkıp sorumluluk almaları ve başladıkları işi tamamlamaları için ebeveynlerinin onları biraz zorlamaları gerekebilir. Ailelere düşen görev; onlara, ihtiyaç duyduklarında gerekli cesareti ve güveni bulmalarında yardımcı olmaktır. Böylelikle bir karar vermeleri gerektiğinde bunu kalpleri ve vicdanlarını da dinleyerek yapabilme yeteneği kazanırlar.

İyi olan cesaret ve öz güvenin öğrenilebilir olmasıdır. Bu yazımızda onların bu konudaki ataletlerini atmalarını, desteklenmelerini, zor gelse de doğru olan kararı vermeleri sağlayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

1. Örnek olmak

Çocuğunuzun sizi güvenli bölgenizin dışında da görmesine izin verin. Örneğin yükseklik korkunuzla uğraşıyorken ya da patronunuzla konuşuyorken. Korkularınızın üzerine gittiğinizde bunun size iyi hissettirdiğinden ona bahsedin. Çocuklarınız korkularınızdan nasıl etkilendiğinize tanıklık ederken, karşılaştıkları zorlukların onları nasıl etkileyeceğini de öğrenecektir.

2. Onunla özgüven ve cesaret hakkında konuşun

Araştırmalar çocukların yardımsever bir ailesinin olduğuna inanması durumunda daha cesur olabileceklerini ortaya koyuyor. Ona; cesaretin, korkulara rağmen doğru bildiğini yapmak için harekete geçmek olduğunu da söylemek önemlidir.

3. Onun için sürekli bir hava yastığı etkisi yaratmayın

Çocuğunuzu her hatasında düzeltmek, onları daha bağımlı hale getirir ve cesurca kendi çözümlerini aramaya yönelik yeteneklerini azaltır. Bu davranış aynı zamanda rahatsız edici başka bir mesaj taşır: “Sana yardım ediyorum çünkü tek başına yapamazsın.” Eğer yardım etmek konusunda aşırıya kaçıyorsanız bunu bir şekilde durdurmak zorundasınız.

4. Çocuğunuzdan cesur eylemlerini size anlatmasını isteyin

Cesur olmanın öğrenilmesi pratik gerektirir. Bu nedenle çocuklarınızı, kendilerini yeni birine tanıtmak, yeni bir sınıf arkadaşı ile oyun oynamak ya da toplu taşımda ihtiyacı olan birine yer vermek gibi her gün cesur bir şeyler yapmaya teşvik edin. Sonra onun cesur adımlarını izleyin ve onurlandırın.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR