EĞLENCE

PUBG'den Önemli Duyuru

 • 8.8.2018 13:15:37
 • 0 Yorum
 • 812

Geçtiğimiz yılın en popüler oyunu olan ama 2018 başında Fortnite Battle Royale‘in olumlu ilerlemesine karşı direnmekte zorlanan PUBG, oyunu düzeltmek için PUBG Fix  programını duyurdu. Bu yeni proje ile beraber oyunun içerisinde bulunan sorunlar aşamalı olarak düzenlenecek. Kullanıcıların merakla beklediği bu duyuru sonrası ilgiler ve alakalar bu yöne çevrildi.

Kullanıcıların 'Oyunu Düzeltin' şeklindeki geri bildirimlerine Twitter üzerinden açıklama yaparak çözüm getirdiklerini belirten şirketin açıklamaları şu şekilde: ' “Oyunu Düzeltin". Son zamanlarda bu ifadeyi çok fazla duymaya başladık. Bu yüzden oyundaki bug’lara, kalitenin artmasına ve temel performans iyileştirmelerine odaklanan yeni bir projeyi sizlerle paylaşıyoruz.'

Tweet'in içerisinde bulunan linke tıklandığı takdirede çözüm sayfasındaki aşamaları tek tek uygulayarak sorunları çözebiliyorsunuz. Önümüzdeki zaman dilimlerinde birçok oyuncunun sorunlarını giderecek olan bu paylaşım, bakalım sıkıntılı süreçleri giderebilecek mi! Yol haritası uygulama performansı, sunucu performansı, anti-hile yazılımı,  eşleştirme sistemi, kalite standardı gibi kategorilere ayrılmış durumda. Her birinin üzerine gelerek, nasıl bir yol izleneceğini kolayca görebiliyorsunuz.

3d'ler Ev Tasarlamaya Başladı!

 • 14.3.2018 18:09:52
 • 0 Yorum
 • 1014

Günlük olarak düşük maliyetler ile evler tasarlanmaya başlayacak olan icon firması ilk denemsinde başarılı oldu.

1,2 milyar insanın gittikçe büyüyen barınma sorununa çare arayan Teksas merkezli teknoloji girişimi sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir çözüm gelişitirdi. Devasa bir evin tasarımı yaklaşık 8 ile 12 saat arasında tamalanabiliyor.Bu yönüyle 3d yazıcılar bir hayli ilgileri üzerine toplamaya başladı bile.

İlk etapta büyük bir mahalle kurulması düşünüyor ve mahallenin yaklaşık yüze yakın evi olacak.
100 evden oluşan ilk 3D çıkışlı mahalle gelecek yıl El Salvador'da inşa edilecek.Bu da ucuz yollu ev sahibi olamk isteyenlerin yüzünü güldürecek.
Yayınladıkları videoda yaptıkları işi tamamiyle nasıl gerçekleştirebileceklerini planlıyorlar.Bu yüzden bundan sonraki aşamalarda nelerii baz alacaklaronı da göz önünde buunudruyorlar ilk etapta evlerin salon mutfak ve banyo kısımları mevcut bulunuyor.

Ödül Sonrası Gelenek Değişmedi!

 • 5.3.2018 15:16:01
 • 0 Yorum
 • 955

90. Oscar Ödül Töreni bu yıl birbirnden güzel ve başarılı isimleri ağırladı. Törenin sonrasında ünlüler kendilerini Vanity Fair'de buldular.Aralarında Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Kate Upton, Amy Adams, Olivia Wilde, Joe Manganiello ve Sofia Vergara gibi gözler onların üzerindeydi ve tamamen ışıl ışıl parlıyorlardı.

 

Ünlüler ödüllerini kapıp göz kamaştırıcı kıyafetleriyle geceye partide devam ettiler. Bu partiözellikle amerikan kültüründe yerini almış ve bir hayli seviliyor.

 

Suudi Arabistan'dan eğlence sektörüne 64 milyar dolarlık yatırım!

 • 26.2.2018 18:23:06
 • 0 Yorum
 • 906

Suudi Arabistan önümüzdeki on yıl içinde eğlence endüstrisine 64 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Suudi Arabistan'da Genel Eğlence Otoritesi başkanı Ahmed bin Akil El Katib, sadece bu yıl 5 bin etkinlik düzenlendiğini söyledi. 

 

 

BBC Türkçe'nin haberine göre Ülkenin ilk opera binasının inşaatına da başkent Riyad'da başlandı.

Eğlence endüstrisine yatırım kararı Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın 2030 Vizyonu olarak bilinen sosyal ve ekonomik reform programının bir parçası.

Prens Muhammed, Suudi Arabistan'ın petrol gelirlerine bağımlılığını azaltmayı, ekonomiyi çeşitlendirmeyi, kültür ve eğlence alanında harcamaları artırmayı hedefliyor.

Aralık ayında Suudi Arabistan hükümeti ticari sinemalar üstündeki yasakları kaldırmıştı.

25 Yılın Ardından Gelen Barışma Sosyal Medyanın Gündeminde

 • 4.1.2018 15:39:10
 • 0 Yorum
 • 936

Müzik dünyasının iki dev isminin yeni yıla barışarak girmesi, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe Sesleri, besteleri ve kendilerine has tarzlarıyla Türk müziğinde devleşmiş, yeri doldurulamaz iki sanatçı. Haber içeriğine geçmeden önce, gelin 25 yıl öncesine dönelim ve sosyal medyada bu kadar konuşulan barışmanın perde arkasına gidelim.

Sezen Aksu, 1991 yılında İzmir'de gittiği bir pavyonda sahnede şarkı söyleyen genç bir kadın görür. Kadının sesi Sezen Aksu'yu o kadar etkiler ki birkaç gün sonra kolundan tuttuğu gibi İstanbul'a götürür bu genç şarkıcıyı. O genç şarkıcının adı Yıldız Tilbe'dir.... Sezen Aksu, Yıldız Tilbe'yi kendi evinde ağırlar ve ona şöhretin kapılarını aralar. Sezen Aksu ona el vermiş, kendi vokalisti yapmıştır.

İhanetten geri kalan..

O dönem Sezen Aksu, 1994 yılında kaybettiğimiz müzisyen Uzay Heparı ile birlikte hem sahne almakta (Sezen Aksu'nun klavyecisidir) hem de büyük bir aşk yaşamaktadır.

1992 yılında, Sezen Aksu'nun dünyasını başına yıkan o olay yaşanır. Evinin ve gönlünün kapılarını açtığı, şöhret basamakların onar onar atlattığı vokalisti Yıldız Tilbe ile tek aşkı Uzay Heparı'yı beraber olurlarken görür. (Yıldız Tilbe, yakalanmadıklarını, olayı Sezen Aksu'ya kendisinin anlattığını iddia eder). Yıldız Tilbe'yi evinden kovar ve vokalistliğinden de çıkarır.

Sezen Aksu, çok sevdiği Uzay Heparı'yı Yıldız Tilbe ihaneti yüzünden terk eder. Heparı, 1993 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlenir. 20 Mayıs 1994 günü ise motosikletiyle giderken Etiler Koç Köprüsü'nde sanatçı Demet Akbağ'ın arabasına arkadan çarpar ve 11 gün sonra vefat eder. Yıldız Tilbe ise Uzay Heparı'nın hayatını kaybettiği 1994 yılında çıkardığı 'Delikanlım' albümü ile şöhreti yakalar…
Yıldız Tilbe'nin itirafı gündeme bomba gibi düşer...

Yıldız Tilbe, Sezen Aksu ve Uzay Heparı arasında geçen bu olay sanat camiasında fısır fısır konuşulsa da çok fazla yayılmaz ve bilinmez. Ta ki Yıldız Tilbe'nin 2011 yılında katıldığı 'Alt Üst Muhabbetler' programında "Bir gece sarhoştum ve Uzay Heparı ile birlikte oldum. Sezen de beni evden kovdu" şeklindeki itirafına kadar.

Bu itirafla birlikte olay yeniden gündeme geldi ve Yıldız Tilbe, Her Şey Tadında programında Sezen Aksu ile kavgalarını şarkılarına taşıdıklarını anlattı. Tilbe'nin söylediğine göre Sezen Aksu ''Onu alma beni al'' şarkısını Yıldız Tilbe'ye ithafen yazmış;

Tilbe ise bu şarkıya ''Ey'' şarkısı ile cevap vermiş. İki şarkının sözlerine bu açıdan bakınca ikili arasındaki gerilim daha da iyi anlaşılıyor.

BONUS: Olayı en iyi özetleyen şarkı da yine Yıldız Tilbe'den...

O gün bu gündür, Yıldız Tilbe’nin ifade ettiği gibi 'görüşmeyen' ikili, bundan birkaç gün öncesinde 25 yıllık küslüklerini bitirdiklerini açıkladı. Medyaya yansıyan bu haberlerin ardından Yıldız Tilbe, dün gece paylaştığı fotoğrafla adeta barıştıklarını resmileştirmiş oldu.

Tolga Çevik’in yeni gösterisi ‘TOLGSHOW’ başlıyor!

 • 27.10.2017 11:09:46
 • 0 Yorum
 • 994

'Arkadaşım’ karakteri ile milyonları güldüren Tolga Çevik sahnede artık bir klasik haline gelen doğaçlama oyununun 10’uncu yılında izleyicinin karşısına yepyeni sürprizlerle çıkıyor.

Bugüne kadar ‘Yönetmen’in bitmek bilmez ve çoğu zaman absürt isteklerini elinde hiçbir metin olmaksızın yerine getirmeye çalışan ‘Arkadaşım’ yeni sezonda isyan bayrağını açıyor ve ipleri eline alıyor.

‘Gizemli Yönetmen’ Fırat Parlak ve ‘Minik’ lakaplı müzisyen Özer Atik’in de eşlik ettiği interaktif gösteri, bu sezon Zorlu Performans Sanatları’nda izleyicisiyle buluşuyor.

Yanlış anlamalar, bilinmezlikler, didişmeler ve kahkahalar arasında yeni sezonda bir de ünlü konuk ağırlayacak olan ‘TOLGSHOW’ yine çok neşeli, yine çok eğlenceli ve yine her anı doğaçlama...

Montesori Çocuk Eğitiminde Eğlenceli Zeka Artıran Oyunlar

 • 13.3.2017 10:16:17
 • 0 Yorum
 • 1159

Montessori aktivitesi denildiğinde insanların aklına nedense daha önce eşi benzeri görülmemiş etkinlikler geliyor. Ancak bu aktivitelerin pek çoğu bir ailenin günlük yaşamında yaptığı işlerden esinlenerek hazırlanmış, her evde bulunabilecek malzemelerle kolayca gerçekleştirilebilecek etkinlikler. Sadece biraz yaratıcılığınızı konuşturmak yeterli. İşte 2-3 yaş civarı çocuklar için faydalı olacağına inandığım Montessori etkinlikleri…

1- Çorabın Eşini Bul
(Hedeflenen Beceri: Eşleştirme, Ev işlerine yardım)
Çamaşırlar yıkandıktan sonra katlama-ütüleme faslı her evde olur. Çorap eşleştirme aktivitesi bizim Can ile çok sık yaptığımız ve Can’ı eğlendiren, bana yardımcı olduğu duygusunu hissettiren bir aktivite. Tüm çorapları karışık olarak yere koyup, Can’dan birbiriyle aynı çiftleri bulmasını istiyorum. O çiftleri bana verdikçe, ben de katlıyorum.

2- Kağıt Örgüsü

(Hedeflenen Beceri: Küçük motor gelişimi)
Çocukluğumuzda hemen hepimizin yaptığına emin olduğum kağıt örme aktivitesi, Montessori felsefesine çok uygun bir etkinlik. Çocukların küçük motor becerilerini geliştirmeye yönelik olan bu aktivite, renkli kağıtları kullanarak yaptığınızda çok eğlenceli oluyor ve çocukların çok hoşuna gidiyor.

 

3- Küçük Market
(Hedeflenen Beceri: Sayılar, Sınıflandırma, Sosyal ortamlara uyum)
Çocukların günlük hayatta aileleriyle beraber yaptıkları market alışverişinden yola çıkılarak, çocuklara değişik beceriler kazandırmak mümkün. Aşağıda sizler için hazırladığım tüm sayfaların renkli çıktılarını aldıktan sonra işaretli yerlerden kesin. Fotoğrafların adetlerini çoğaltmak için her sayfadan birden fazla çıktı alabilirsiniz. Kağıtların kolayca yırtılmaması için arkalarını kartonla sağlamlaştırabilirsiniz. Oyunda 2 rol mevcut: Alışveriş yapan müşteri ve market sahibi. Oyunun başlangıcında market sahibi ürünleri alır, müşteri de oyuncak paraları… Müşteri market sahibinden belli ürünler isteyerek alışveriş yapar ve oyuncak parayla karşılığını öder. Bu oyunu daha geliştirmek ve gerçekçi yapmak isterseniz, evde küçük sepetleriniz varsa ürünler sepetlere yerleştirilebilir ve alışverişten sonra torbalara konulabilir. Market sahibi rolünde olan çocuktan sebzeler, meyveler, kahvaltılıklar, kırmızı olan yiyecekler gibi değişik ürün grupları istenerek sınıflandırma becerileri geliştirilebilir.

 

4- Çatal-Kaşıkları Düzenle
(Hedeflenen Beceri: Sınıflandırma, Ev işlerine yardım)
İşte günlük hayatta sıkça gerçekleştirdiğimiz bir ev işinden yola çıkılarak yapılabilecek bir Montessori aktivitesi daha… Bulaşık makinasını boşaltırken Can’ı yanıma çağırıp, bana yardımcı olup olmayacağını soruyorum. Çoğunlukla yardım etmek istiyor. Ben de keskin bıçakları ayırdıktan sonra, çatal-kaşıkların bulunduğu sepeti eline veriyorum. Mutfaktaki çekmecede çatal-bıçak ve kaşıkları doğru yere koymasını istiyorum. Birkaç denemeden sonra 2-3 yaş grubunun bu işi ne kadar başarıyla yapabildiğine şaşıracaksınız.


5- Renklerine Göre Eşleştir
(Hedeflenen Beceri: Eşleştirme, Renkleri tanıma)
Renklerine göre eşleştirme oyununu 2 şekilde oynamak mümkün. Aşağıda sizler için hazırladığım 2 sayfayı yazıcıdan renkli olarak çıktı alın. Bu kağıtları yere koyun ya da kaymamasını istiyorsanız ufaklığın boyuna uygun bir masaya/sehpaya bantlayın. Birinci oynama şeklinde renkleri işaret ederek, o renklere uygun küçük eşyaları evden bulup size getirmesini isteyin ve ilgili renklerin üzerine koymasını isteyin. İkinci oynama şeklinde, bu renklere uygun en az 20 küçük objeyi büyükçe bir çanağın içine koyup karıştırarak, çanağın içindeki objeleri ilgili renklerin üzerine koymasını isteyin.

 


6- Bulaşık Yıkama
(Hedeflenen Beceri: Ev işlerine yardım, Küçük motor gelişimi)
Can’ın 2 yaşından beri bizimle yaptığı bu aktivite evdeki işbölümünü öğrenmesine ve küçük motor becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Elbette Can’la beraber bulaşıkları yıkarken, keskin bıçakları biz hallediyoruz. Onun dışında porselen tabaklar ve cam bardaklar dahil herşeyi o sudan geçiriyor ve biz bulaşık makinasına yerleştiriyoruz. Bulaşıklar ara sıra elinden kaysa da şu ana kadar henüz bir kaza olmadı  Elbette kırılacak eşyaları yıkarken nazik ve dikkatli olması gerektiğini sürekli hatırlatıyoruz. Suyla uzun uzun oynamak bu aktivitede Can’ın en sevdiği özellik.

 

7- Yüz Giydirme
(Hedeflenen Beceri: Vücudu tanıma)
Ufak çocuklar yaklaşık 1 yaşından itibaren yüz parçalarını öğrenmeye başlar ve 2 yaş civarına geldiğinde bu konuda ustalaşır. Bu oyunu oynamak için 1 numaralı sayfadaki yüz resmini ve 2-6 numaralı sayfalardaki yüz parçalarını renkli çıktı alın. 2’den 6’ya kadar olan sayfalardaki yüz parçalarını makas yardımıyla kesin. 1 numaralı sayfayı yere koyun ya da kaymamasını istiyorsanız ufaklığın boyuna uygun bir masaya/sehpaya bantlayın. Çocuğunuza göz, burun, saç, ağız, bıyık, gözlük gibi yüz parçalarını vererek boş suratın üzerine dilediği gibi yerleştirmesini isteyin.

Çocucuklar İçin Evde Oynanılacak Oyunlar

 • 13.3.2017 10:11:04
 • 0 Yorum
 • 1331

Bu aylarda bebekler herseyi taklit etmek isterler ve cok güçlü bir sekilde bağımsız olmak herseyi kendileri yapmak isterler. Giysilerini giyebilir, ayakkabılarını çıkarabilir , kendi yemeğini yiyebilir, bunları cok cok az yardimlarla yapmasını sağlayabiliriz. 
Bu donemde mesela mutfakta da yardimci olabilirler, kendine ufak atistirmaliklar hazırlamasına izin verebiliriz. Mesele bir muzu dilimleyip yiyebilir ya da mandalina soyabilir. Bu sayede onu günlük rutinlerin içine de dahil etmiş oluruz çatışma ve krizler de minimuma iner. 
Seminerin sonunda yine çarpıcı bir video izledik, ancak o videonun linkini bulamadım fakat biraz icerigini aklımda kaldığı kadarıyla aktarmak istiyorum. Videoda Montessori bebeklerinin ev ortamlarını ve bebeklikten itibaren nasıl yetiştirildikleri gösterildi. 4 aylık, 7 aylık ve 16 aylık 3 bebeğin ailesi ve ev ortamları gösterildi. En ilgimi çekenlerden biri kendi boyuna uygun dolaplardan kendi kıyafetlerini alan ve giymeye çalışan, kendi kendine lazımlığa oturan, ailesiyle birlikte sofraya oturan, kendi yemeğini yiyen, abisinin ardından sofradan kendi tabağını, bardağını kaldırmaya çalışan 16 aylık bebek oldu. 
Seminer bitimindeki sohbet sırasında Montessori annelerinden biri olan Seda hanım kendi çocuğunun 16 aylıkken kendi tabağından çorba içebildiğini söyledi. O aylarda başka bir arkadaşı da kendi çocuğunun asla çorba içemeyeceğini belirttiğinde ona " peki fırsat verdin mi hiç kendisinin içmesine" diye sorduğunu ve arkadaşının da "yoo hiç denemedik" dediğini söyledi. Sonra o çocuğa da fırsat verildiğinde 5. Kaşıktan sonra çorbayı kendi kendine içebildiğini anlattı. 

Bu döneme kadar ben de kızımın yemeklerinin çoğunu kendinin yemesini sağladım ancak sadece elle yenebilecek yiyecekleri denemiştik. 
Hiç çorba içebilir mi denemedim. Seminer akşamı heyecanla eve döndüğümde akşam yemeğinde çorba içirmeye çalıştım. Tabi ki daha çok sandalye içti çorbayı ve tabi ki babamız da pek ümitli değildi bizden. Zaten onun dediği gibi oldu çorbayı içemedi ama ilk seferde başarmasını zaten beklemiyordum, sadece fırsat verilmiş olması onu çok mutlu etti. En azından tabağa ve kaşığa aval aval bakmadı, kaşığı eline aldı, kaseye sokup sonra da ağzına götürdü, çorbaları yaladı falan. Sonrasında etrafı temizlemek için bir saat uğraşsam da buna değdi. Bugün ise kıyafetlerini kendi çıkarması için o fırsat verdim ve baktım ki Elaine'in dediği gibi az, çok az bir yardımla montunu, çoraplarını, taytını, bodysini çıkarabildi. Giyinmesi için de fırsat verdim tabi ki giyinmek soyunmak kadar kolay değildi ama yine de biraz uğraştı giymeye. Tabi ki yemek yemek, soyunmak, giyinmek çooooooooook uzun sürdü. Bunları onun yerine kendim yapsaydım 5 ila 8 dakika arasında hepsi biterdi sonra ben de belki başka işler yapabilirdim, sonra bu yıllarca devam ederdi ve ben kızıma bunları öğrenmesine fırsat vermeden yıllar geçirebilirdim ve belki 7 yaşına geldiğinde işlerini kendi kendine yapamadığı için, bu yaşta onu hala ben giydirdiğim, ben yedirdiğim, ben içirdiğim için şikayet eder dururdum. 

Ama böyle yapmamaya kararlıyım, aslında çok önce vermiştim bu kararı. Montessori ile ilk tanıştığım anda vermiştim, fakat kızımın büyüdüğü bu 14 ay içinde bir çok şeyi de hep ertelemişim. Aslında kendimi kızımı rahat büyütüyorum, her istediğini yapmasına izin veriyorum diye avutuyormuşum. Ama meğerse hep daha küçük, yiyemez, içemez, giyinemez, YAPAMAZ demişim. Neleri yapabileceğine inanmak istememişim. Büyüdüğünü görmek istememişim, ona güvenmemişim. 

Açıkçası kızdım bu yüzden kendime. Hep sınırlar koymuşum, bu benim suçum mu bilmiyorum. Sanırım bundan başkasını bilmediğim için böyle yapıyorum, Maria Montessori 100 yıl önce söylemiş bunları ben ise 30 yaşındayım fakat benim annem, babam, onların annesi, babası ve onların ki de tanımamışlar onu. Hep kısıtlamışlar bizi, hep sınırlamışlar, hep YAPMA, HAYIR ya da sen YAPAMAZSIN larla büyümüşüz. Hiç cesaretlendirilmemişiz. Bir çok şeye fırsat verilmemiş o yüzden fabrika ayarlarımız bu şekilde, hep bebekler yapamaz zannediyoruz, neyi yapabileceklerini görmek istemiyoruz. 

Seminerin sonunda arkalarda oturan bir beyden çok güzel bir soru geldi. "Ben bunları kafamda oturtmaya çalışıyorum ve bu kadar özgürlük ve bağımsızlık veriyorsunuz ama her şeyin bir kuralı, saati var diyorsunuz. Düzenli olacak, kendi işlerini yapacak, kuralları öğrenecek diyorsunuz. Bunların ikisi birlikte nasıl olacak? " dedi. 
Cevap çok güzeldi, "ona bunları yapabileceği ortamı hazırlayacaksınız, fırsat vereceksiniz, sabırlı olacaksınız, kendisinin yapmasını bekleyeceksiniz, acele etmeyeceksiniz, onun yerine yapmayacaksınız, çok çok az yardım ederek kendisinin keşfetmesini sağlayacaksınız, sahip olduğu becerilerden fazlasını sunmadan hayata hazırlayacaksınız. Sınırlı bir ortam içinde sınırsız izin vereceksiniz." 

Çocuklar İçin Evde Zeka Geliştiren Oyunlar Oynayın

 • 13.3.2017 10:00:47
 • 0 Yorum
 • 1298

"Aman tanrım 3 ay çocuk evde ne yapacağım!" diyen annelere müjde!!! Çocuğunuzla birlikte hazırlayabileceğiniz ve onu en azından birkaç saat oyalayabilecek aktiviteler işte burada.

Evi dağıtmadan (ya da tamam en azından biraz dağıtarak O) yapılabilecek hem de çocuğunuzun motor ve zeka gelişimine yardımcı olacak bu yaratıcı aktivitelerin bir güzel yanı da çok az para harcayarak yapmanız.


1. Küçük ajanlar için hayali lazer ışınları!

Küçük ajanlar için hayali lazer ışınları!
Yer konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz bizim merdivenimiz yok ki bağlayalım ipleri diyenler koridora ipleri bant ile tutturabilirler.

Yapılacak şey çok basit, bir miktar evde kalan ipler (biraz kalın olmaları gerek) bant ya da tack-it yapıştırıcı ile duvara ya da evdeki başka uygun bir bölgeye ipleri rastgele tutturun. Gerisini çocuklarınızın hayal gücüne bırakın. İplere değmeden altlarından üstlerinden geçmeye çalışsınlar.
2. Minik maymunlara su maymunları! ??

Minik maymunlara su maymunları! ??
Su maymunları aslında farklı amaçla üretilmiş olsalar da çocuklarınızın hayal gücü ile birleştiklerinde enfes eğlenceli bir oyun haline gelebilir.

Bir leğen su içerisine atacağınız su maymunlarını biraz büyüdükten sonra bir oyun haline getirebilirsinz. Hem bu yaz sıcaklarında serin serin su ile oynamaları onlara da iyi gelecektir. Yere büyükçe bir havlu sermeyi ihmal etmeyin.

* Çocuğunuz 5 yaşından daha küçük ise lütfen bu oyunu onlarla denemeyin.
3. Çılgın yarışçılar için kırılıp dökülen oyuncaklara para vermeyin.

Çılgın yarışçılar için kırılıp dökülen oyuncaklara para vermeyin.
Minik oğlunuz çılgın bir araba sevdalısı değil mi? O otopark gibi sürekli kırılan oyuncaklardan siz de bıktınız ama bu işin de kolayı var!

Emin olun çocukların hayal gücünü kullanmaları için bir ufak dokunuş yeterli oluyor.

Çocuğunuzun odasına renkli plastik bantlar ile bir yarış pisti yapın. O nasıl hayal ediyorsa öyle bantlayın. Sonra bırakın o hayalindeki kocaman otopark/yarış pistinde arabalarını sürsün dursun.
4. Ufaklara biraz motor biraz zeka geliştirecek aktivite.

Ufaklara biraz motor biraz zeka geliştirecek aktivite.
Okul öncesindeki çocuklar için hem biraz öğretici hem eğlenceli bir aktivite.

Kenarları yüksek genişçe bir kaba şeker, un, pirinç, mercimek kısacası evde ufak ne varsa doldurun. Verin eline bir pipet ya da tahta çubuk. Önüne koyacağınız şekilleri oluşturmasını söyleyin, ya da istediği şekilleri yapmasını isteyin. Bırakın hayal gücü onu nereye götürürse onu yapsın, sonra da size anlatsın.
5. Hiç oyuncak kalmadıysa süngerden oyuncak yaparız!

Hiç oyuncak kalmadıysa süngerden oyuncak yaparız!
İster bulaşık süngerini, ister banyo süngerini şekildeki gibi dikdörtgenler halinde kesin. Verin çocuğunuz kuleler yapsın, ev yapsın isterse renklerine göre yemekler yapsın.
6. Arkadaş/kardeşle oynanan bütün oyunlar yarış içerir! ??

Arkadaş/kardeşle oynanan bütün oyunlar yarış içerir! ??
Dünyanın en basit oyunu olabilir. Birer pipet, birer leblebi/patlamış mısır/fındık ne olursa artık. Koridora koyun, yarışsınlar. Emin olun yorulduklarında hemen uykuya dalacaklar (:
7. Miniklere renkli çubuklar!

Miniklere renkli çubuklar!
Bunlar ne ya dediğinizi duyar gibiyim. Bu çubuklar her büyük kırtasiyede el işi kısmında paketlerde satılmakta. Fiyatları da yaklaşık 2-3TL. Temel olarak çubukların içerisinde ince bir tel var ve etrafları peluş ile kaplı.

İsterseniz fotoğraftaki gibi makarna süzgecini kullanabilirsiniz. Her hangi bir karton paketi delip çocuğunuza verebilirsiniz.
8. Büyüklerin bile bayılacağı dünyanın en eğlenceli oyunu!

Büyüklerin bile bayılacağı dünyanın en eğlenceli oyunu!
Evet evde bir balon var ise onu bir o yana bir bu yana atmaya bayılıyorsunuz değil mi? Hatta balonu yere düşürmemece oyunu bile yaratmışsınızdır. İşte bu yaratıcılığın somutlaşmış hali!

Gerekenler 2 adet plastik ya da kağıt tabak, 2 tahta çubuk ve bir balon. Bırakın balonu yere düşürmemek için ölesiye savaş versinler.
9. Havuzda yüzsün diye makarna alırsınız ne oyunlar çıkar ondan ??

Havuzda yüzsün diye makarna alırsınız ne oyunlar çıkar ondan ??
Evet geçen yıl aldığınız köpük makarna bu yıl dolapta tıkılıp kaldı, çünkü çocuğunuz yüzmeyi öğrendi! ??

O zaman gelin o kocaman makarnayı iki parçaya kesin ve evde bir parkur oluşturun. Buradaki gibi dümdüz bir parkur olmasın ki biraz oyalama süreci olsun. ?? Parkur bitince sonuna bir bitiş çizgisi koyun ve altına bir kutu koyun. 2 poşet bilye ile harika bir oyuna imza atabilirsiniz.
10. Çadır, ev, şato ya da saray işte hayal gücünüzle bir çarşafı ne yapabileceğinizin cevabı.

Çadır, ev, şato ya da saray işte hayal gücünüzle bir çarşafı ne yapabileceğinizin cevabı.
Evet sadece tek bir çarşaf, belki bir kaç koltuk mideri ya da sandalye ile onlar kendi şatolarında yaşayan bir prenses, ya da kendi sarayında yaşayan bir savaşçı olabilirler. Bırakın eski çarşaf onların olsun.
11. Biraz boya biraz uhu işte size sanat!

Biraz boya biraz uhu işte size sanat!
Uhu tüplerinin içerisine boya/mürekkep herhangi renk verici bir madde katın. Bir kaç kürdan ve plastik tabak verin. Bırakın istediği gibi yaratıcılığını kullanıp sanatını icra etsin. Sanat eserlerini kuruduktan sonra buzdolabına asabilirsiniz.
12. Bizim çocuk hep hareket ister diyen annelere...

Bizim çocuk hep hareket ister diyen annelere...
Bir kaç küçük lego parçası ya da aynı şekildeki oyuncağı ve bir bilye ile ev tipi bowling yapabilirsiniz. Renkli plastik bantlarla bir masaya ya da platforma bowling pisti oluşturun ardından oyuncakları dizin. Çocuğunuzun bilye ile isabet ettirmeye çalışmasını izleyin.

Masa gibi yüksek bir platform kullanırsanız masa altına bir kutu koyarak her seferinde dağılacak oyuncakları daha kolay toplayabilirsiniz.
13. Bir kaç renkli kalem ile yazlık tişörtler bile hazır!

Bir kaç renkli kalem ile yazlık tişörtler bile hazır!
Kumaş boyama kalemleri artık pek yaygın. (Hatta şuradan alabilirsiniz bile.) Bir kaç düz beyaz tişört alın ve çocuğunuza bu yaz nasıl şekiller olan tişörtler giymek istediğini sorun. Beğendiği şekilleri bırakın kendisi yapsın. Böylelikle bütün bir yaz "bu kıyafet çok çirkin giymeyeceğim" diye mızmızlanmaya şansı olmayacak.
14. Rengarenk ama biraz uğraştırıcı!

Rengarenk ama biraz uğraştırıcı!
Evde hiç oynayacak bir şey bulamayan çocuklar annelerinin kullandıkları şeylere merak salarlar. Mutfak malzemeleri ya da dikiş nakış malzemeleri bunların başında gelir. Gelin siz de engel olmayın bırakıp bakın bakalım neler yapabilecek.

Bir kaç parça tahtaya bir çuval kumaşı gerin ve masaya koyun. Bir kaç iğneye ip geçirin ve nasıl yapılacağını çocuğunuza gösterin. Bırakın kendileri nasıl isterlerse öyle ipleri bir alttan bir üstten geçirsinler. 

*3 yaşından küçük çocuklar ile lütfen denemeyin iğnenin onlara zarar vermesini istemeyiz.
15. Baloncuklu poşet hiç bu kadar kullanışlı olmamıştı!

Baloncuklu poşet hiç bu kadar kullanışlı olmamıştı!
Evet bildiğiniz cam tabaklar kırılmasın diye sarıp sarmaladığımız baloncuklu poşetleri çocuklarınız için bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Ellerine/ayaklarına bağlayıp izlerini çıkarmalarını sağlayabilirsiniz. Ya da bizim ki daha temiz olsun bu ne diyenler için; baloncuklu poşetleri boyayarak resim yapmalarını sağlayabilirsiniz.
16. Parkı eve getirmek pek mümkün ????

Parkı eve getirmek pek mümkün ????
Merdivenli bir eviniz var ise merdivene bir kaydırak yapabilirsiniz. Birkaç koliyi merdivene göre ayarlayın ve sabitleyin. Çocuklar bayılacak!
17. "Nerde ilginç şey var bizim ki ona koşar" diyen annelere müthiş fikir!

"Nerde ilginç şey var bizim ki ona koşar" diyen annelere müthiş fikir!
Bir ip, bir pipet, bir balon ve bir kaç bant evet sadece bu kadar!

İpi evde kırılmayacak eşyaların olduğu bir odaya gerin, Pipeti ipe geçirin. Pipete şişmiş bir balonu bant ile yapıştırın. Bırakın çocuğunuz balonun ağzını açıp onu bir roket yapsın!

Ziyaret Edebileceğiniz Turizm Şehirleri

 • 28.2.2017 11:49:18
 • 0 Yorum
 • 1071

Avrupa'ya gitmek, Amerika gezilerine çıkmak, Afrika'yı keşfetmek çoğumuzun hayali. Görmediğimiz yeni yerler görmek, yeni kültürleri keşfetmek ise paha biçilemez. Fakat şöyle de bir şey var ki: bu gibi yerler turist sayısı açısından her yıl oldukça fazla turist çekmekte. Peki ya turistlerin gelmediği, belki de adını ilk defa duyacağınız diğer ülkeler? Onlar içinse turist sayılarının, bu sektörden gelecek finansal artının pek bir önemi yok. Turist sayılarını tam ve kesin olarak kestirmek oldukça zor olsa da işte en yakın rakamlara göre dünya'nın en az turist çeken ülkeleri!

 

Dominika: 78.000 turist
Neden bu kadar az?

Ada'ya ulaşım oldukça zor. İki tane havalimanına sahip olmasına rağmen, buraya gelen uçaklar görece küçük olduğundan gelen yolcular pek çok ulaşım problemi ile karşılaşabiliyor. Tabii, özel jetiniz varsa sizin için çok sorun olmayacaktır.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Ziyaret edebileceğiniz ve içinde harika hayvanlar ve bitkiler barındıran doğal parklar, volkanik tepeler ve dünyanın en büyük ikinci kaplıcalarını barındırması ile yepyeni şeyler keşfetmek oldukça ilgi çekici bir seçenek.

Başka, başka?

Dedikodulara göre bu kadar az turist bulunması, Amerikalı ünlüleri için burayı bir cazibe merkezi haline getirmiş. Yani kaplıcalarda rahatlarken, yanınıza Johnny Depp gelirse şaşırmayın!
25. Doğu Timor: 78.000 turist

Doğu Timor: 78.000 turist
Neden bu kadar az?

Muhtemelen aramızda daha buranın nerede olduğunu bilmeyenler vardır. Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Dünyanın geri kalanı ile karşılaştırıldığında Doğu Timor pek bilinmeyen bir yer.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Burada dalış yapmak oldukça harika bir şey! Buna ek olarak ise pek çok lüks otelde kalabilir, eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Başka, başka?

Vizenizi hava limanına indiğinizde alıyorsunuz. Basit ve rahat. Ayrıca buraya gittiğinizde minibüslere binmeyi de ihmal etmeyin. Ülkenin her yerine giden bu minibüsler, ülkenin adeta yaşam damarı! Sadece zamanında gelemeyebilir, o kadar :)
24. Orta Afrika Cumhuriyeti: 71.000 turist

Orta Afrika Cumhuriyeti: 71.000 turist
Neden bu kadar az?

Ülkede devam eden bir iç savaş var ve pek çok yer karışık durumda. İsyankar gruplar, hava alanları gibi insanların yoğun oldukları bölgelere saldırılarda bulunabiliyorlar. Bu nedenle ziyaret için tercih edilen bir ülke değil.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Pygmy toplulukları her yerde görebileceğiniz şeyler değil. Ayrıca bu toplulukların köyünü ziyaret edebilir, doğayla iç içe, yeni tecrübeler yaşayabilirsiniz.

Başka, başka?

Fransızca konuşmak bir avantaj. Ayrıca gidenlerin uyardığına göre kalabalık ve sinirli gözüken insanların fotoğraflarını çekmek pek hoş karşılanmıyormuş :)
23. Saint Vincent ve Grenadinler: 71.000 turist

Saint Vincent ve Grenadinler: 71.000 turist
Neden bu kadar az?

Dünyanın en uzun ismine sahip ülkelerinden biri ve insanlar ülkenin isminin yarısını bile hatırlayamıyor! Ek olarak tarihte koloni olarak kullanılan ülkelerden biri.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Yeşillikler ile dolu doğa ile iç içe bir ülke. Ayrıca ziyaret etmek istiyorsanız elinizi çabuk tutsanız iyi olur çünkü, yeni bir hava alanı yapılmak üzere ve turist sayısının yüksek bir seviyede artması bekleniyor.

Başka, başka?

Haziran ve Temmuzdaki Vincy Mas festivalı görülmeye değer. Yani birden kendinizi parti yapan insanların arasında bulursanız şaşırmayın. Ek olarak ise '' Karayip Korsanları'' filminin bazı bölümleri burada çekilmiş. Yani ada aslında biraz ünlü sayılır :)
22. Cibuti: 63.000 turist

Cibuti: 63.000 turist
Neden bu kadar az?

Yani. Nerede olduğunu biliyor musunuz mesela? Ne yazık ki bu da adı çok bilinmeyen ülkelerden biri.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Ülkede dalış yapmak, volkanik platoları ziyaret etmek ve ülkenin kuzeyinde bulunan dağları keşfetmek bu ziyareti anlamlı kılabilecek aktiviteler. 

Başka, başka?

Ülke oldukça kuru ve inanılmaz derecede sıcak. Bu yüzden eğer ziyaret etmek gibi bir planınız varsa yanınızda ultra mükemmel güneş koruyucuları götürmeyi ihmal etmeyin!
21. Lihtenştayn: 60.000 turist

Lihtenştayn: 60.000 turist
Neden bu kadar az?

İki komşusu olan Avusturya ve İsviçre'de görülecek yerler ve yapılacak etkinlikler çok daha fazla. Diğer ülkelerle karşılaştırılınca oldukça küçük olan Lihtenştayn'da gece aktiviteleri de oldukça az.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Ülkenin dağ manzarları gerçekten harika! Sonuçta Alp Dağları'nın orada olan bir ülke. 

Başka, başka?

Lihtenştayn dünyanın en büyük takma diş üreticisi. Bayaaa ilginç bir bilgi değil mi???
20. Gine: 56.000 turist

Gine: 56.000 turist
Neden bu kadar az?

Bu yemyeşil ülkenin altyapı sorunları oldukça fazla. Bu yüzden burası bir cazibe merkezi sayılmaz. Ek olarak Ebola salgınları da tahmin edebileceğiniz üzere ülkenin çok övündüğü bir şey değil.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Gün batımı, özellikle de plajlarda gün batımını izlemek oldukça farklı ve harika bir tecrübe. Yerel halkın hafta sonları düzenlediği mangal partilerine katılabilir, enfes yerel biralarının tadına bakabilirsiniz.

Başka, başka?

Eşsiz bir misafirperverlik görmeye hazır olun. Yani utangaçlığınızı evde bırakın ve insanlarla kaynaşın. Gülümsemeyi de unutmayın :)
19. Tonga: 45.000 turist

Tonga: 45.000 turist
Neden bu kadar az?

Tamamen monarşi ile yönetilen nadir ülkelerden biri Tonga. Ülkenin başkenti Nuku'alofa ve hava alanı Fua' amotu'yu hecelemek oldukça zor olacağından, bilet almak biraz zorlayıcı olabilir.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Burada da misafirperverlik olukça önemli. İnsanlar turistlere karşı oldukça sıcakkanlı ve yardımsever. Yine burada düzenlenen barbekü partilerine katılabilir insanlarla yakın bir ilişki kurabilirsiniz.

Başka, başka?

Tonga'nın gerçek olamayacak kadar güzel ve fantastik pek çok plajı bulunuyor!
18. Sierra Leone: 44.000 turist

Sierra Leone: 44.000 turist
Neden bu kadar az?

Ülkeye ulaşım sadece botlarla olduğu için oldukça zor. 

Peki neden ziyaret edilmeli?

Öncelikle bu ülkede hava harika! Ne sizi eritecek kadar sıcak, ne de tatilinizi rezil edecek kadar soğuk. Eşi benzeri zor bulunan harika dağ ve deniz manzarası da cabası.

Başka, başka?

Ülkede konuşulan dil İngilizce. Bu yüzden az buçuk İngilizceniz varsa insanlarla anlaşama ihtimaliniz yok! Şunu da not olarak söyleyelim. Bu ülkeyi de Ebola salgını vurmuş durumda.
17. Mikronezya Federal Devletleri: 35.000 turist

Mikronezya Federal Devletleri: 35.000 turist
Neden bu kadar az?

Ülke, bir alt bölgesi olan Mikronezya ile oldukça fazla karıştırılıyor. 

Peki neden ziyaret edilmeli?

Dalış ve sörf yapanlar için bu ülke tam bir altın madeni. 

Başka, başka?

Ülke turist sayısı bakımından oldukça az, fakat ülke nüfusu da 100.000'i zor bulduğundan bu oldukça normal. Ek olarak da buraya gidip de deniz ürünlerinin tadına bakmayanı dövüyorlarmış!
16. Moritanya: 35.000 turist

Moritanya: 35.000 turist
Neden bu kadar az?

Ülkenin %75'i çöl. Yani gittiğinizde insanlardan çok kumlarla muhatap olmanız olası.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Burası fotoğrafçılar için adeta bir cennet. Hala inanmıyorsanız şu blog'a bakmanızı öneririm.

Başka, başka?

Ülkede garp bir şekilde kredi kartı geçmiyor. Yani gitmeye kafanıza koyduysanız, hazırlıklı olmanız gerekmekte.
15. Solomon Adaları: 24.400 turist

Solomon Adaları: 24.400 turist
Neden bu kadar az?

Komşuları olan Papua Yeni Gine, Vanuatu ve Avusturalya ile karşılaştırılınca, popülaritesi oldukça az. 

Peki neden ziyaret edilmeli?

Yine de düşünüce ülkenin bu kadar az popüler olması biraz haksızlık. Ülkede ziyaret edebileceğiniz eşsiz plajlar, şelaleler ile bezenmiş yağmur ormanları ve volkanlar ile dalış yapabileceğiniz pek çok lagün bulunuyor. Yani tam bir tatil cenneti. Ek olarak yerel pazarlardan taze balıklar alabilir ve güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. 

Başka, başka?

Ülke 900 ada'dan oluşuyor ve 230'dan fazla tropik çiçeğe ev sahipliği yapıyor. Fakat, ülkede sıtma turistler için büyük bir tehdit unsuru.
14. Liberya: 24.000 turist

Liberya: 24.000 turist
Neden bu kadar az?

Ülkenin adı doğal güzellikleri ile değil ne yazık ki iç savaşlar ve Ebola salgını ile anılıyor. Buna rağmen umut verici bir gelişme olarak ülkenin şu an Cumhurbaşkanlığı yapan ismi Ellen Johnson Sirleaf isminde bir kadın.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Ülkede pek çok sahil ve sörf yapabileceğiniz alan bulunuyor. Hip hop ve Liberya İngilizcesi ile yapılan hip co isimli bir müzik türü de dinlemeye değer.

Başka, başka?

Liberya zamanında serbest bırakılan Amerikalı köleler tarafından kurulmuş ve tahmin edebileceğiniz üzere kölelik anayasalarına göre yasak.
13. Komorlar: 21.000 turist

Komorlar: 21.000 turist
Neden bu kadar az?

Sadece 800.000 insan bu adada yaşıyor ve bu insanlar da 1975 yılından beri 20 kez hükümet darbesi veya darbe girişimi görmüş insanlar!

Peki neden ziyaret edilmeli?

Ülke, gelen turistlere volkanlara yolculuk, dalış ve deniz yolculuğu gibi pek çok olanak sunuyor. Renkli renkli pazarları da cabası.

Başka, başka?

Bu Afrika ülkesi, dünyanın en büyük ylang-ylang üreticisi. Ylang-ylang ne diye soracak olursanız; parfüm yapımında kullanılan bir çeşit yağ. Yani dünya Komorlar sayesinde daha güzel kokuyor :)
12. Afganistan: 13.300 turist

Afganistan: 13.300 turist
Neden bu kadar az?

Artık düzenli hale gelmiş bombalamalar, terörist saldırılar ve Taliban'a ev sahipliği yapmasının turist sayısını oldukça azalttığı bir gerçek. Savaş turizmi diye de bir şey olmadığına göre, Afganistan'ın bu durumda olması kaçınılmaz.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Issız dağlar, harika manzaralar ve inanılmaz tarihi ile Afganistan ziyaretçilere pek çok imkan sunuyor.

Başka, başka?

Afganistan'dan başka bir ülkeye giderken vizenizin olduğundan emin olmanız yeterli. Yoksa uzun ve yorucu bir süreç sizi bekliyor.
11. São Tomé ve Príncipe: 10.000 turist

São Tomé ve Príncipe: 10.000 turist
Neden bu kadar az?

Ulaşım gerçekten ama gerçekten çok zor.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Etkileyici Portekiz mimarisi, renkli mahalleler, eşsiz balıkçılık ve balinaları izlemeye keyfi! Ülke insanın çok misafirperver olduğunu da söylemiş miydik?

Başka, başka?

Ülke eskiden en büyük kakao tedarikçilerinden biriydi. Gitmeden önce de vize işlemlerinizin bittiğine emin olun yoksa çok zor ulaştığınız bu ülkeye daha giremeden geri dönmek sizi oldukça üzecektir!
10. Türkmenistan: 8.697 turist

Türkmenistan: 8.697 turist
Neden bu kadar az?

Türkmenistan, Kuzey Kore kadar ''sinirli'' olmasa da aynı ligde oynuyorlar diyebiliriz. Gittiğinizde bir turist rehberine ihtiyacını olacak.

Peki neden ziyaret edilmeli?

''Cehenneme Açılan Kapı(Door to Hell)'' gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Pek fazla turist olmadığı için rahatlıkla görebileceğiniz bir yer. Bu yüzden çadırınızı, yemeğinizi ve içkinizi alın bu güzelliği görmeye gidin. Yoksa pişman olursunuz!

Başka, başka?

Ülkede vatandaşlar bedava elektrik, su ve gaz alabiliyor. Ayrıca Saparmurat Nijazov ''Türkmenbaşı'' ismini almış ve ülkede bu isimle pek çok yer bulunuyor.
9. Gine-Bissau: 7.500 turist

Gine-Bissau: 7.500 turist
Neden bu kadar az?

Altyapı oldukça kötü ve çok az havayolu şirketi buraya sefer düzenliyor.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Başkentin dışındaki adalar oldukça güzel. Oradan çıkan istiridyeler ise adeta ilahi! Sadece modern yaşam ile ilgili çok fazla bir beklentiniz olmasın yeter.

Başka, başka?

Eski Portekiz mimarisini ve mutfaklarını sakın kaçırmayın!
8. Libya: 6.250 turist

Libya: 6.250 turist
Neden bu kadar az?

Kaddafi gitmiş olabilir ama mirası hala bir nebze de olsa duruyor. Pek çok bombalı eylemler ve saldırılar devam etmekte.

Peki neden ziyaret edilmeli?

Görebileceğiniz pek çok güzel yer.

Başka, başka?

Hükümet, turist sayısını arttırmak için oldukça sıkı çalışıyor. Yani bir umut hala var!
7. Kiribati: 6.000 turist

Kiribati: 6.000 turist
Neden bu kadar az?

Bu ülkenin ismini duyan insan sayısı çok az. Duyanlar da ismini telaffuz edemiyor!

Peki neden ziyaret edilmeli?

Kiribati'a (Kiribass diye okunuyor.Aşağıda açıklaması var.) gitmek için pek çok yol var. Nauru veya Marshall adalarından her iki haftada bir kalkan uçak ile buraya gelebilirsiniz. 

Başka, başka?

Harf olan ''s'' Kiribati alfabesinde mevcut değil, fakat ses olarak mevcut. Yani ''s'' için ''ti'' ya da ''tu'' yazıyorsunuz. Bu yüzden de ülke Kiribass şeklinde okunuyor. ''i'' ve ''u'' dışında bir harf ''t'' den sonra geliyorsa ''t'' normal okunuyor. Gayet basit, değil mi?
6. Ekvator Ginesi: 5.700 turist

Ekvator Ginesi: 5.700 turist
Neden bu kadar az?

Listede vize alabileceğiniz en kötü ülke bu ülke! Eğer Amerikan vatandaşı iseniz rahatlıkla girip çıkabiliyorsunuz fakat değilseniz, gelsin tartışmalar gitsin kavgalar!

Peki neden ziyaret edilmeli?

Her ne kadar ülkeye giriş çıkış zor olsa da kesinlikle görmeniz gereken bir yer Ekvator Ginesi. Turizm altyapısı çok iyi olmadığından hem tatil tadında hem macera tadında bir gezi olacaktır sizin için!

Başka, başka?

Fotoğraf çekmeye sakın kalkışmayın, yoksa gece ya bir hücrede uyuyor olursunuz ya da polis memura rüşvet vermeye çalışırsınız. Ülke Teodoro Obiang Nguema Mbasogo isimli bir diktatör tarafından yönetiliyor.- her ne kadar kendisine başkan dese de! -
5. Güney Sudan: 5.500 turist

Güney Sudan: 5.500 turist
Neden bu kadar az?

Ülkede bir iç savaş var ve turist olarak orada bulunmak pek akıl karı değil. 

Peki neden ziyaret edilmeli?

Her ne kadar bir iç savaş yaşansa da insanlar olabildiğince sıcakkanlı. 

Başka, başka?

Fotoğrafçılık ülkede yasak!  O yüzden dışarı çıkarken telefonunuzu iyi saklamanız ya da çok çok gizli bir şekilde fotoğraf çekmeniz gerekmekte!
4. Marshall Adaları: 4.600 turist

Marshall Adaları: 4.600 turist
Neden bu kadar az?

Çünkü bu ülke de bilinmeyen adalar kategorisine giriyor. Bilmeyenler için özet geçelim, adalar Pasifik okyanusunda bulunuyor. En azından artık birazcık fikriniz var :)

Peki neden ziyaret edilmeli?

1.000'den fazla balık türü ve 250 tip mercan bu adaları sarmış durumda. Yani sabah balıklarla kahvaltı yapabilir, akşam mercanlara bakarak uyuyabilirsiniz.

Başka, başka?

1946 ve 1958 yılları arasında Amerika burada pek çok nükleer bomba denemesi yapmış.
3. Tuvalu: 1.200 turist

Tuvalu: 1.200 turist
Neden bu kadar az?

Fiji havayolundan pervaneli uçaklar, haftada iki kez buraya geliyor ve buraya hızlı gelmenin tek yolu da bu. 

Peki neden ziyaret edilmeli?

Bu ülke eşsiz bir ülke! Pek çok ülkenin aksine insanları çok sıcak ve gelenleri hoş karşılıyorlar. Ayrıca gidenlerin fark edeceği üzere,''gerçek dünya''nın aksine burası çok otantik bir yer.

Başka, başka?

Gidecekler için uyarı: Yanınızda nakit para götürmeyi unutmayın çünkü, burada hiçbir çeşit kredi kartı geçmiyor!
2. Somali: 400 turist

Somali: 400 turist
Neden bu kadar az?

Savaş, hükümetin yetersizliği, şeriat kuralları... Yani, ne yazık ki Somali, turizmi ile ünlü değil!

Peki neden ziyaret edilmeli?

Mogadişu diğer yerlere nazaran şu an daha güvenli bir konumda ve pek çok işletme tekrar açıldı. 

Başka, başka?

Terörist gruplar ülkeyi ele geçirmek için her şeylerini ortaya koyuyorlar. Son zamanlarda hükümet gelişme kaydetti ve pek çok havayolu şirketi Mogadişu'yu listelerine aldı.
1. Nauru: 160 turist

Nauru: 160 turist
Neden bu kadar az?

En son ne zaman içinde Nauru olan bir tatil rehberi gördünüz? Ülke minnacık ve 21 kilometre kare'de 10.000 insan yaşıyor. 

Peki neden ziyaret edilmeli?

Çünkü dünya'nın en az ziyaret edilen ülkesi. Buraya gidip, ''ben dünyanın en az ziyaret edilen ülkesine gittim'' şeklinde arkadaşlarınıza hava(?) atabilirsiniz! 

Başka, başka?

Soy Ağacında Kimler Var Bulmak İstermisin

 • 16.2.2017 18:44:46
 • 0 Yorum
 • 2834

A) soy kütüğündeki kişilerin adı – soyadı, doğum tarihi ve t.c. kimlik numarası bilgilerini bulma: 

11 rakamlı tc numarası 4 bölüme ayrılır. 

Tc kimlik nosunun ilk 5 rakamı — sonraki 4 rakamı – 10. Rakamı ve son rakamı diye. 

Örnek tc no: 

12345-6789-0-2 

bu örnek tc kimlik nolu kişiden bir önceki kişiyi bulmak için; 

Tc kimlik nonun ilk 5 rakamı 3 ile toplanır. (12345+3=12348) 

Sonraki 4 rakamdan 1 çıkarılır. (6789-1=6788) 

Son rakamdan ise 4 çıkarılır. (son rakam 4 ten küçükse başına 1 konur. (2<4 olduğu için, başına 1 konur ve 12-4=8) 

(istisnai durum: t.c. kimlik numarasının ilk 5 numarasının 3. Rakamı değiştiği zaman , örneğin tc kimlik nosunun ilk 5 rakamı yani 12399 iken 3 eklediğimizde 12402 olduğunda 3. Rakam 3 iken 4 olmuştur. Bu nedenle son rakamdan 4 yerine 6 çıkarılır. T.c. kimlik numarasının ikinci 4 numarasının 2. Rakamı değiştiği zaman, örneğin tc kimlik nosunun ikinci grubundaki 4 rakamın 2 .rakamı değiştiğinde yani 6700 den 1 çıkartıldığında sonuç 6699 olur ve bu durumda son rakamdan 4 yerine 2 çıkarılır.) 

12345-6789-0-2 bu örnek tc nolu kişiden bir önceki kişiye bakalım. 

12345+3=12348 

6789-1=6788 

2(4’ten küçük olduğu için başına 1 koyarız. Yani 12 olur). 12-4=8 

10. Rakam dışındaki tüm rakamlar bulunmuştur. 

Tc numarası çıkar böylece: 12348-6788-x8 

10.cu rakamı bulmak için ise; 

İlk 10 rakamın toplamının birler basamağındaki sayı, 11. Sayıya eşit olmalıdır. 

Yukarıdaki işleme devam edersek, 

1+2+3+4+8+6+7+8+8+x=toplamının birler basamağı t.c. kimlik numarasının 11. Sayısına eşit olması gerekiyordu. O halde, 47+x sonucunun birler basamağı 8’e eşit olması gerekmektedir. X yerine 1 konulduğunda bu eşitlik sağlanmaktadır. 

Elde edilen t.c. kimlik numaramız; 12348-6788-18 

Aynı şekilde elde edilen yeni tc kimlik numarası üzerinden aynı yöntem uygulanarak aile kütüğünüzdeki ilk kişiye ulaşılır. 

T.c. içişleri bakanlığı nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün 

http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/VerifyIdentityNumber.aspx 

linki tıklanır. Elde edilen t.c. kimlik no ve resim doğrulama kodu girilir. 

Nüfus müdürlüğünün sitesinde “belirtilen t.c. kimlik no bulunamadı” gibi bir uyarı verirse, bu t.c. kimlik numarası doğru ama herhangi birine verilmemiş anlamına gelir. Yani bu t.c. kimlik numarasından devam edilir. Bu uyarı nadiren karşınıza çıkar. 

“t.c. kimlik no: xxxxxxxxxxx geçersizdir.” Bu uyarıda ise muhakkak bir işlem hatasız yapmışsınızdır. İşlemi tekrar gözden geçirmeniz gerekir. 

Bazen sadece kişinin adı, doğum tarihi ve t.c. kimlik nosu bulunurken soyismi görülmez. 

Bulacağınız en eski kişinin doğum tarihi büyük bir olasılık 1840’lı yıllardan itibarendir. T.c. kimlik no bulmaya devam ederken 1840’lı yıllardan bir anda 2000’li yıllara ait bir doğum tarihi ve farklı bir soyisim görüldüğünde farklı bir aile sırasına gelinmiştir. 

B) soy kütüğündeki kişilerin eksik kalan diğer bilgilerini (baba adı, anne adı, doğum yeri, birey sıra no) bulma: 

Yukarıda belirtilen işlemle aile soy kütüğünüzdeki ilk kişiye kadar ulaşılır. Bulunan şahsın adı – soyadı, doğum yeri, resim doğrulama şifresi, cilt no, aile sıra no ve birey sıra no gibi bilgiler girilir. Cilt no ve aile sıra no sizin bilgilerinizle aynıdır. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımızı görelim. 

Daha önce yaptığımız işlemle kişinin adı – soyadı t.c. kimlik numarasını bulmuştuk. Şimdi geri kalan bilgilerini bulalım. 

Örnek: sizin cilt nonuz: 123, sizin aile sıra nonuz: 45, 

Aile sıranızdaki sizden bir önceki kişinin adı – soyadı: abcd efgh (sizden bir önceki kişiyi ilk yöntemle bulmuştuk) 

Kimlik numarası sorgulama sayfası 

http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/QueryIdentityNumber.aspx adresine girilip istenen bilgiler (adı-soyadı, doğum yeri, resim doğrulama kodu, cilt no, aile sıra no, birey sıra no) büyük harflerle yazılır. 

Cilt no ve aile sıra no kısmı sizin bilgilerinizle aynıdır. Fakat sıra numarasına 44 yazılır. (sizin sıra no 45 varsaymıştık) çünkü bu kişi sizden önceki kişidir. 

Aile sıranızdaki ilk kişiye doğru ulaşıncaya kadar aynı işlem yapılır 

“belirtilmiş olan sorgu bilgilerine karşılık kişi bulunmasına rağmen kişi ad ve soyad tutmamaktadır.” Şeklinde bi uyarıyla karşılaşırsanız o sıradaki kişinin bilgilerini eksik ya da yanlış girmişsinizdir. 

“belitilmiş olan sorgu bilgilerine karşılık kişi bulunamadı.” Uyarısında o sıranın daha önce o ailedeki bir bayana ait olduğu ve dolayısıyla evlenip gittiği ailenin soy kütüğüne kayıt olduğu için boş olduğu anlaşılır. Bu uyarıyı sıra numarası 44 te verdiğini düşünürsek, sıra numarasını 43 yapar ve aynı bilgileri tekrar gireriz.

Şayet bulduğunuz ilk kişinin soy ismi yoksa “soyadı” bölümünü doldurulmaz ve yandaki “boş” kutusu işaretlenir. 

Ayrıca sizden sonra bir kişiyi bulmak içinse bu formülün tam tersi uygulanır. Yani ilk 5 rakama 3 ekliyorsak bu durumda 3 çıkartırız. Sonraki 4 rakamdan 1 çıkartıyorsak şimdi 1 ekleriz.