ÇENDOİZM

cendoizm

Öncelikle bu din hakkında çok kapsamlı içeriklere ulaşmanın mümkün olmadığını belirtmek isterim. Bu nedenle de bulabildiğim kaynaklardan derleyip ancak kısa bir makale ortaya çıkarabildim. Şaşırtıcı bir şekilde kaynakları kısıtlı olsa da Çendoizm inananları hiç de küçümsenemeyecek sayılara ulaşmış ve artmaya da devam etmektedir.

          Çendoizm, bilinene göre Kuzey Kore'de ortaya çıkmış ve oradan yayılmaya başlamış bir dindir.

          Çendoizm'in kökleri Kore şamanizmine, Kore halk dinine ve Kore Budizm'ine hatta Hristiyanlığa dayanmaktadır. Güney Kore'de her geçen gün daha da popüler bir din halini almıştır.


          Çendoist teolojide Tanrı inancı yer almaktadır. Bu Tanrı Kore Şamanist inançlarında yer alan Haneullim'dir. Bu dinde amaç dünyevi değerlerden soyutlanıp, toplumu tamamen dönüştürmek ve dünyayı bir cennet haline getirmektir. İnananlar, toplumsal bilinç ile akıllı ahlaki insanlar haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

          2005 yılında yapılan analize göre Güney Kore'de 280 kilisede 1,13 milyon inananı bulunan bir dindir. Çendoistler hakkında çok az bilgi mevcuttur. Resmi istatistiklere göre, 2000 yılı itibariyle Kuzey Kore'de 2,8 milyon Çendoizm inananı vardır.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR