İNTERNET

Google'dan WhatsApp'a Olumlu Adım

 • 17.8.2018 14:10:18
 • 0 Yorum
 • 1315

Facebook çatısı altında hizmet veren WhatsApp, bir süredir depolama sıkıntılarından dolayı olumsuz yorumlara ve geri dönüşlere maruz kalıyordu. Bu sıkıntılı süreçte WhatsApp'ın yardımına Google şirketi yetişti. Google ile yapılan anlaşmaya göre Whatsapp kullanıcıları herhangi bir sınırlama olmadan tüm WhatsApp verilerini saklamak için Google Drive'ı kullanabilecekler. Hem de hiçbir kota ve byte sınırlaması olmaksızın!

Tabiki de bu işlemleri gerçekleştirmek için 5 adımdan oluşan bir işlem bütünü var. Bu 5 adımı inceler:

1-) WhatsApp’ı açın, ‘Menü’ye dokunun > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne gidin.

2-) Google Drive’a Yedekle’ye dokunun ve yedekleme sıklığı için Asla haricindeki seçeneklerden birisini seçin.

3-) Sohbet geçmişinizi yedekleyeceğiniz Google hesabınızı seçin.

4-) Eğer Google hesabınız yoksa, yönlendirildiğinizde Hesap Ekle’yi seçin ve hesap bilgilerinizi girin.

5-) Yedekleme işleminde kullanmak istediğiniz bağlantı ağını seçmek için 'Yedekleme Bağlantısı’na dokunun.

Twitter Lite Türkiye Dahil 21 Ülkede

 • 15.8.2018 12:42:29
 • 0 Yorum
 • 1241

İnternet bağlantısı zayıf olan kullanıcıların Twitter'a daha rahat bağlanmasını sağlayan Twitter Lite kullanım ağını artırmaya devam ediyor. Popüler mikro blog devi Twitter attığı yeni adım ile Twitter Lite’ı Türkiye’nin de dahil olduğu 21 ülkede kullanıma sundu. Twitter tarafından yapılan duyuruya göre, artık Arjantin, Belarus, Dominik Cumhuriyeti, Gana, Guatemala, Honduras, Hindistan, Endonezya, Ürdün, Kenya, Lübnan, Fas, Nikaragua, Paraguay, Romanya, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Yemen ve Zimbabve de Twitter Lite’a erişim sağlayabilecek. 

Lite uygulamalar, standart uygulamalara göre daha az veri ve daha az bellek tüketiyor. Bu sayede standart uygulamaları tam performansla çalıştırmakta zorlanan donanımı nispeten daha zayıf olan akıllı telefonlara sahip kullanıcılar, lite sürümler ile uygulamalardan daha iyi faydalanabiliyor.

Uludağ Üniversitesi'nin 'Gly-Gln' Molekülüne ABD Patenti

 • 13.8.2018 13:17:18
 • 0 Yorum
 • 1533

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun ve ekibinin insan vücudunda bulunan "Glycyl-glutaminin"  (Gly-Gln) molekülünün depresyon tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyan çalışmasına Avrupa'nın ardından ABD'den de patent alındı.  UÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun, yaptığı açıklamada, projede ciddi mesafe katettiklerini söyledi. "Glycyl-glutaminin" Amerika'daki patent sürecinin 5 yıl sürdüğünü aktaran Çavun, "Şu ana kadar biz Türkiye'de, Avrupa'da ve Amerika'da bunun patentini aldık. Bu patent sayesinde artık "Glycyl-glutaminin" depresyon tedavisinde kullanılacak bir ilaç haline geldiğinde Avrupa'da, Amerika'da ve ülkemizde bizim iznimiz olmadan herhangi bir şeklide üretimi, ticarileşmesi söz konusu olamayacaktır." diye konuştu. 

Devam eden projede karşılaştırmalı deneyler üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Çavun, şöyle devam etti: "Şu an kullanılan antidepresan ilaçlarla ilgili olarak Gly-Gln molekülünü hayvanlara verdiğimizde bizim molekülümüzün mevcut antidepresan ilaçlara göre aynı etkide hatta kısmen onlardan daha iyi etkiler ortaya çıkardığını gösterdik. Gly-Gln'in antidepresan ilaç olma yolunda önemli bir aşamasıydı. Bir diğer önemli aşama insanlara uygun şekilde uygulanan formülasyonu ile yaptığımız deneylerde Gly-Gln'nin mevcut antidepresan etkiyi ortaya koyduğunu gösterdik. Bu iki sonuç bizim için önemliydi. İlaç olma yolunda iki önemli deneyi başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Proje deneylerimiz sona gelmiş durumda."

WhatsApp Sonunda Bekleneni Uyguladı

 • 3.8.2018 14:19:08
 • 0 Yorum
 • 902

Yıllardır ücretsiz ve reklamsız kullandığımız WhatsApp'larımız artık reklamlı olacak! Facebook kurucularının en büyük projelerinden birisi olan WahtsApp, uzun yıllardır ücret karşılığında kullanılacak diye gündemdeydi. Bir türlü ücretlendirilmeyen ve reklam koyulmayan koyulmayan uygulamaya artık reklam geliyor. Yıllardır reklamsız ve ücretsiz olarak kullanılan bu programın geliri nasıl elde ediliyordu?

WhatsApp'ın nasıl kazanç sağladığına dair bariz bilgiler olduğu kadar farklı toriler de vardı. Facebook'un kullanıcı bilgilerini sattığı, WhatsApp konuşmalarınızı okuyarak Facebook üzerinden reklamlar gösterdiği gibi uçuk teoriler dahi vardı.  Ancak bu teorilerin bir süre sonra bir önemi kalmayacak: Nitekim WhatsApp, gelecek seneden itibaren içerisinde reklamların bulunduğu bir uygulama halini alacak. Wall Street Journal'in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, kullanıcıların durumlarına bakarken çeşitli reklamlar göreceksiniz.

Maalesef bu reklam olayının detaylarını henüz kimse bilmiyor. Kullanımı etkileyecek kadar sinir bozucu reklamlar olacak mı, diğer programlarda olduğu gibi telefonun büyük kısmını kaplayacak mı, yoksa küçük bir yeri mi baz alacak bilinmiyor. Yine de uzunca süredir reklamsız deneyim sunan WhatsApp'ın bu tür bir karar alması, bazı  kullanıcıları fazlasıyla üzecektir.

emlak projeleri

 • 13.6.2018 14:05:01
 • 0 Yorum
 • 973

Ülkemizde yaşayan herkes başını koyabilecek eşiyle,çoluk-çoçuğuyla yaşabileceği bir yuva ister. İnsanlarımızın herbirinin ayrı ayrı fikirleri,zevkleri farklı olduğundan kendisine hitap edecek bir yer bir ev ister.
Kimi'si doğaya düşkülüğü var,kimisi şehirden uzak durmak,kimisi işyerinden dolayı kendisine yakın bir lokasyonda,kimisi çocuğunun okula rahat gidip gelmesi için okula yakınlık ister,kimisi havuzlu,kimisi sporu sevdiği için spor faaliyetlerinin bulunduğu bir yer vs. ister. Durum böyle olunca inşaat firmaları hemen harekete geçiyor. Belirli bir pörtfoy aldıktan sonra hitap edebilecek kişilere uygun konutlar yapmaya başlar.
Ülkemizde bu yüzden birçok emlak projeleri vardır buna bağlı olarakta gerek il bazında gerek ilçe bazında gerek ise ülke bazında emlak haberleri baya gündem olmuş ve halende ihtiyaca göre yenisi eklenmektedir. İstanbul'dan tutun artvine,ordan hatay'a,ordan çanakkaleye ülkemizin her tarafında talep'ten dolayı projeler bitmek bilmiyor ve sürekli olarak teknolojiyi'de kullanarak muazzam projeler yapılıyor. Son zamanlarda akıllı ev sistemleri baya popüler bir hal almaya başladı. Proje'ye başlanırken akıllı sisteme uygun alt yapı kuruluyor,alt yapı kurulduktan sonra insanların zevklerine göre bu sistemleri entegre ediyorlar. Şu anda böyle yapılar az olsada gelecek yıllarda akıllı ev sestemleri baya rağbet görecektir. Düşünün'ki dışardasınız bi tuşa basıyorsunuz işleminiz gerçekleşiyor. Teknoloji'nin gelişmesi hem konutların,projelerin alt yapısı,depreme dayanıklılığı,mimarisi ve Akıllı ev olmasına ön ayak oluyor.  Ülkemizde teknolojik aletler pek olmadığından,şu anda dışardan gelsede Ülkemizde ki bu inşaat sektörünün artması,teknolojik aletlerin üretilmesine başlanacak ve hızla güzel bir yol alınacak.

Kredi Başvurusu Yapma İmkanı

 • 9.4.2018 17:36:56
 • 0 Yorum
 • 922

Bankalardan istediğiniz ve yaptığınız kredi başvurusunda sizin zamanınızı etkileyecek ve size en hızlı zamanlarda ulaşabilmeyi sağlayabilecek yollardan haberiniz var mı?Sizin başvurunuzun sonucunu etkileyecek en önemli faktörler zamanla değişim gösterebilecek potansiyele sahiptir.Bu yöüyle baktığınızda sırf bu başvurular dahilinde piyasada ve sektörde belli başlı iniş çıkışlar olabilecektir.Tüm bunlar ekonominizi de sizi de sarsmaya başlayacaktır.

Kredi türü, başvuru yapılan zaman, hangi yöntemle başvuru yapıldığı gibi detaylar sonucun açıklanma süresini etkileyebilecek faktörlerdir.Bu kriterleri göz önünde bulunduramadan hareket eden müşteriler genelde istedikleri sonuçları alamazlar ve başvuru yapmış oldukları bankalardan pek memnun olamazlar.Memnun kalmadıklarından dolayı da kredi konusunda oldukça kötü bir deneyime de sahip olmuş olurlar bu yönüyle bakıldığında bankacılık sektörü yapmış oldukları başvurular doğrultusunda bizlerle her açıdan daha da iyi deneyimleri yaşamaya başlayacaklar.Her kredi türü için aynı gün onay çıkmayabilir.Bu yüzdendir ki belli bir bekletilme ve askıya alınma süresi ortaya çıkmaya başlar baktığınız zaman bunun önüne geçebilmek açısından çok hızlı işlemler yapılmaya başlanmıştır.Hatta internet ve sms teknolojileri de büyük bir oranda genişletilerek en iyisini yapabilmeye teşvik edilebilme söz konusudur da diyebiliriz.

Çok fazla prosedürün olmaması ve genellikle banka şubesinde bulunabilecek miktarlarda kredi taleplerinde bulunulması, kredinin onayını hızlandırmaktadır. Kısaca sizin onay alma süreniz ve o süreç sıkıntılı olsa da sizlere en iyi kalitede hizmet verebilmek amacıyla belli bir çaba sarf ettiklerini de söyleyebiliriz.

Numaradan İsim Sorgulama

 • 4.4.2018 19:24:57
 • 0 Yorum
 • 6335

11899 NUMARA SORGULA

 

Hayatımızda iletişim kurduğumuz ve yıllarca dostluk kurmuş olduğumuz insanları bir şekilde kaybedebiliyoruz.Bazen uzakta oluyorlar yada işlerinden dolayı başka yere tanışıyorlar yada ne bileyim üniversite yaşantımız boyunca kurmuş olduğumuz arkadaşlıklar sonrası numarasını değiştirmiş olan arkadaşlarımıza ulaşabilmemizde bir hayli zorlaşmaya başlıyor.Onlardan bir haber almaya seslerini duymaya ve eski günlerin hatırına onlarla tekrardan iletişim kurmaya çaba gösteriyoruz.İşte tam bu noktada bilinmeyen numaralar servisi yardımımıza koşuyor.Eski numaralarını kaybettiğiniz yada tekrardan iletişim kurmak istediğiniz arkadaşlarınız oluyor hatta bazen bununla da kalmıyor size ulaşan yada rahatsızlık vermeye çalışan bilinmeyen kayıtlı olmayan bir numaranın da kime ait olduğunu öğrenmeye ihtiyacınız oluyor.İşte tam bu noktada biz müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatabilmek geçmişte numarasını değiştirmiş olan arkadaşlarına ulaşabilmelerini sağlayabilmek yada kendilerinin bilmediği numaralar tarafından arandıkları zaman bunu kimin yaptığını öğrenebilmeleri amacıyla her konuda hizmet vermeye çalışıyoruz.

Eğer onlar gerçekten en eski kadim dostlarını bulabilirse bizde bundan mümkün olduğunca memnun olmaya onlara vermiş olduğumuz hizmetin karşılık bulduğunu görmeye daha hevesli olacağız.Kurmuş olduğumuz bu site ile telekominasyon konusunda en iyisini yapabilmeyi ve daha çok kullanıcıya ulaşarak e iyi şekillerde hizmetler vermeyi amaçlıyoruz.Bu konularda bilgi sahibi olmak isteyenler öncelikle bizi arıyorlar ve yardım istiyorlar bizde onlara numara sorgulama servisimizden faydalanabileceklerini tavsiye ederek daha iyisini yapabilmelerini sağlıyoruz.Tüm rehberiniz dışında size ulaşan insanların da kimler olduğunu öğrenebiliyor ve daha çok fikir sahibi olmaya başlıyorsunuz.Biliyorsunuz ki insanlar iletişim kurarak gerçek anlamada hayatlarına dvam edebilirler.Bunu da ancak telefonlaşarak yada sosyal ağlar üzerinden iletişim kurarak gerçekleştiriyor.

Tabiki bazen telefonumuzun başına bir şey gelebiliyor bozuluyor kayboluyor yada formatlanması gerekiyor tüm bunları göz önünde bulundurduğumuz da numaralarımızın silinmiş olması da bizi oldukça zor duruma düşürüyor bu yüzden en yakınlarımızın dahi başına bir şey geldiğinde  dahi onların numarasını öğrenebileceğimiz bir servise ihtiyaç duyabiliyoruz işte tam bu noktada bu sitelere ihtiyacımız da olabiliyor.Üzerinden çok zaman geçmiş olsa da daha önce iletişim halinde olduğumuz dostlarımıza kolaylıkla ulaşmamızı sağlaması yönünden dahi bu servislerin varlığı bize adeta pozitif bir döngü yaratabiliyor siz iletişim kurmuş olduğunuz insanların seslerini duyduğuzda yaşayacak olduğunuz mutluluğun tarifi bile göz ardı edilemez diyebiliriz insanlarda böyledir işte iletişim kurmak o kadar tatlı bir unsur ki inanaın o sevdiklerinizle ve geçmişte büyük dostluklar kurmuş olduğunuz kişilere ulaştığınız zaman hissettiğiniz mutluluğun tarifi yoktur diyebilirim.İşte bu mutluluğu yakalabilmek için tek yapmanız gereken telefon numarası öğrenme servisimize ulaşarak bir an önce sevdiğiniz insanların telefon numaralarını bulup onlara ulaşabilmenizdir.Böylelikle hatırlarını sayabilmek adına hayatınız botunca onlarla birlikte yolunuza devam edebileceğiniz arkadaşlarınızı hiçbir zaman kaybetmemiş olacaksınız bana göre bundan daha mükemmel bir duygu yok işte bu hizmeti de bu servisler sağlıyor.

Facebook'un Şirketiçi Yazışmaları Olay Oldu!

 • 30.3.2018 18:11:18
 • 0 Yorum
 • 983

Şirket içi konuşmalar arasında büyümek için her şey yapılabilir tarzı konuşmların duyulması kullanıcıların tepkisine yol açtı.

Sözlerin arasındaki bir kaç ayrıntı tmamne kötü olaylara yönelik açıkçası.
2016 tarihli iç yazışmada şirket yöneticilerinden Andrew Bosworth, aslında bunun farklı yönlere çekilmiş olduğunu belirtirken bunun genelde terör eylemleri ve çeşitli şantaj durumları adına söylendiğini de açıkladı.

 

Şirket CEO'su Mark Zuckerberg tamamne şirketin politikalarına ters olduğunu herhangi bir ilişkileri olmadığını ifade ettiler.

Yayılan bu haberden sonra şirket adına çıkarılmış olabilecek diğer haberleride gölgede bırakmış olabileceği konuşulmaktadır.Yani çöküş başlayacak gibi duruyor.


Facebook 50 milyon kullanıcısına ait verilerin siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica tarafından kötü yönde kullanıldığı da ortaya çıkmıştı.

2016 yılında yazılmış bir açıklama da şu şekilde;

"Daha çok insanın birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyoruz. Olumsuz kullanırlarsa kötü olabilir. Belki insanları internet zorbalarının hedefi haline getirmekle birinin yaşamına mal oluruz. Belki bizim aracılığımızla eşgüdümlenen bir terör saldırısında birisi ölür.

Ve biz daha çok insanı bağlamaya devam ederiz.

Çirkin gerçek şu ki biz insanları birbirine bağlamaya o kadar derinden inanıyoruz ki, daha çok insanı daha sık birbirine bağlamamızı sağlayan her şey 'de facto'  iyidir. Bu belki de bizim açımızdan sayıların doğru söylediği tek alandır."bu açıklamaların ardından bir çok kişiden tepki aldılar.

Sinem Özdemir

En Önemli Teknoloji Mağazalarından Bimeks İnternet Sitesini Kiralıyor!

 • 22.3.2018 18:00:06
 • 0 Yorum
 • 1040

Bimeks'ten KAP'a yapılan açıklamaya göre, www.bimeks.com.tr, CB Dijital Yatırım ve Ticaret şirketi tarafından kiralandı.Uzun bir süredir ekonomik bir çöküş yaşadıkları için mağazalarının kapatılacağı da konuşuluyordu.

Geçtiğimiz zamanlarda yaşamış olduğu ekonomik krizi bir türlü atlatamayan ve iflas edeceği söylenilen mağaza bir süredir aktif olarak kullanmadığı internet sitesini kiralama kararı aldı.

Bimeks mağazaları yaptığı resmi açıklamada şirketin sitesini kiralamış olduklarını açık bir ifadeyle belirtti.

"Şirketimizin sahibi olduğu ve bir süredir inaktif durumda olan www.bimeks.com.tr web sitesini kiralamak için, CB Dijital Yatırım ve Ticaret Ltd. Şti tarafından şirketimize yapılan teklif ve görüşmeler sonucunda, anılan firma ile bir "Marka Lisans Kiralama ve Web Sitesi Kullandırma Sözleşmesi" imzalanmıştır. Böylelikle, Bimeks olarak, web sitesi üzerinden bir kiralama geliri elde edilmesi hedeflenmektedir. Anlaşmaya göre, web sitesinden alışveriş yapacak olan müşteriler doğrudan ve sadece, kiracı olarak web sitesini işleten CB Dijital Yatırım ve Ticaret Ltd.Şti şirketi ile muhatap olacaklardır. Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Ticaret A.Ş.'nin, web sitesi üzerinden yapılan alışverişlerle ve ürün tedarikleriyle ilgili herhangi bir hak ve yükümlülüğü olmayacaktır." dedi.

Bu açıklamadan sonra aktif olarak bir süre kullanılmayan sitenin başka bir siteye kirlanmış olduğu haberi de doğrulanmış oldu.

Sinem Özdemir

Rakamlara Göre İnternet Alışverişimiz Bir Hayli Yüksek!

 • 16.3.2018 17:06:36
 • 0 Yorum
 • 1058

BKM verilerine göre, Şubat ayında internetten 8,5 milyar lira tutarında kartlı ödeme gerçekleşti.

Veriler dahilindeki rakamlara göre dijital dünyada b,r hayli alışveriş yapılmış ve sanal kartların kullanımı oldukça fazla. BKM'den yapılan açıklamada, ocakta internet üzerinden günlük ortalama 1.09 milyon adet kartlı ödeme yapılırken, şubatta bu sayının 1.1 milyon olduğu kaydedildi. 
Kullanıcıların kredi kartı kullanarak yaptıkları alışverişlerin bir hayli yükselerek yaklaşık yüzde yedi yüzde sekizlik oranda artma olduğu vurgulandı. 

Bilgilere göre, şubat ayı sonunda kullanımda 62,9 milyon adet kredi kartı ve 133,7 milyon adet banka kartı bulunuyor. 
Banka kartlarıyla e ticaret ve dijital dünyada yapılan alışverişin bir hayli yüksek olduğunu ve yaklaşık olarak yüzde kırk civarında bir artışa tabi olduğu söylendi.
BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile şubat ayında toplam 55,3 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Kırkdokuz elli milyar civarı genelde kredi kartı kullanıldığı kalan  kullanımların ise banka kartı ağırlıklı olduğu söylendi yani yedi-sekiz bin civarı bir rakam.

Büyüme oranları incelendiğinde banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 40 olurken, kredi kartı ile ödemelerde ise bu oran yüzde 16 olarak gerçekleşti.

Yine edindiğimiz diğer bilgiler göre internete ödenen harcamalarda ciddi bir büyüme var.

Sinem Özdemir

Tüm Dünyaya İnternet Sağlayacak Muhteşem Uygulama!

 • 15.3.2018 18:14:40
 • 0 Yorum
 • 932

SpaceX'in CEO'su Elon Musk,yapacağı farklı uyduları yoluyla herkesin internet kullanabilecek ve internet sağlanabilecek hale geleceğini açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy'i mükemmel bir şekilde uzaya gönderen teslanın mücidi  Elon Musk'ın sıradaki hedefi dünyanın her yerine internet hizmeti var etmek.

Planladığı ve gerçekleştirmek istediği proje dahilinde uydularını hazırlayarak kullanıcılara en iyi hizmeti sunabilmek adına artık herkesin interneti  olacağını söylüyor.

Şirket, İspanya Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen Paz adlı uyduyu göndereceği Falcon 9 roketiyle beraber, iki adet deneysel geniş bant uydusunu da uzaya taşıyacak. Bundan yaklaşık on yıl gibi bir zaman sonrasında hayatımızdaki bir çok şeyin kolaylaşacağını ön görüyor. Göndereceği uydular insanlığa hizmet verecek büyük bir buluş olacak.

Sinem Özdemir

İhracat Oyun Yarışması

 • 13.3.2018 22:39:20
 • 0 Yorum
 • 1040

(İYTE) öğrencileri, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen ve konusu ihracat  olan yarışma için mmüdacele etti.
Yarışma başvuruları ekip olarak alındı  ve  projler bir  ekip olarak sunuldu bir çok bölümden öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.
Bu  sektörü sevidrebilmeleri adına onlardan güzel vakit geçirebilecekleri oyunlarda  istendi.

Yarışma sonunda Numan Can İpekçi, Faruk Burak Gürel ve Sadık Anıl Atılğan'dan oluşan "Bi'şey Kalmadı Ki" ekibinin "Teyyare" isimli oyunu birinci seçildi.Yarışma  kordinatörü yaptığı açıklamada gençlerin ihracat konusunda bilinçlenmesi ve sevdirilmesi amacıyla bu  yarışmanın düzenlendiğini belirtmmek istedi.

Adana Evden Eve Taşıyan Firma

 • 12.3.2018 12:49:27
 • 0 Yorum
 • 930

Firmamız evini taşımak için yada iş yerlerini değiştirmek için bize başvuran binlerce müşterimize hizmet veriyor.Bizde sizlere bu yazımızda evinizi taşırken sorun yaşamamanız adına birkaç fikir niteliğinde önemli önerilerde bulunacağız.İzleyeceğiz adımlar bellidir gelin bunları hep birlikte sıralayalım.

-Nakliyat işleminiz için ilk adımınız ihtiyacınız doğrultusunda iyi bir firma seçimi

-Eşyalarınızın paketlenme süreci ve güvenliği

- Uygun bulduğunuz firma ile sözleşme aşamanız

- Gideceğiniz ve yerleşeceğiniz yeri önceden görüp yerleşmek için bir planlama yapmanız ve kolilerinizin açılma süreci

Gelelim sürecimize ilk görev size düşüyor bir bardak çayınızı alın ve planlama yapın. İnternet üzerinden gezinip firma ararken mutlaka Adana evden eve taşıma hizmetimizi inceleyin sunduğumuz olanak ve imkanlara göz atın.Taşıyacağınız eşyaları gruplandırın ve bir liste çıkarın. İşinize yaramayacak eşyalardan bir an önce kurtulun taşınırken onlardan kurtulmak sizin için daha kolay olacaktır. Detaylı araştırmalarınızdan sonra hangi firmayla anlaşacağınıza karar verin firmamızla da iletişime geçebilirsiniz.Tamamen kaliteli bir hizmet istiyorsanız hangi hizmet türünü seçeceğinize karar verin.  Firmamız paketleme hizmeti de sunmaktadır kendiniz mi yoksa firmamızın mı paketleyeceğine önceden karar verip bizle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatli olmanız gereken bir diğer konu ise nakliye hizmetleri sunan firmaların bir çoğunda eşyaların asıl sahibinin paketlemiş olduğu taşıma ürünlerine gelebilecek herhangi bir zarardan firmanın sorumlu olmadığı yazıyor.Kendiniz paketleme düşünüyorsanız bu maddeyi mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekecektir.   Kendiniz paketleme yapmayı düşünüyorsanız koli kısmını kendinizin diğer beyaz eşyaları ve ağır eşyaları adana evden eve taşıma firmamıza bırakmanız gerekecektir. Her bir odanın kolilerini ayrı ayrı yerleştirmeye özen gösterin. Bu kolilere yeni evinizde hemen ihtiyaç duyabilecek eşyaları yerleştirin.Kolilerinizi doldururken kendinize bir ağırlık limiti belirleyin. Paketlerinizi kapatırken iyice bantlamış ve açılmayacaklarına emin olun.  Paketleme işlerinize çaydanlık türü hassas mutfak eşyalarınızdan başlamayın eğer bu tür eşyalardan başlarsanız onlara zarar verebilirsiniz.Gelen kolileri odada kolaylıkla  ulaşabileceğiniz yerlere yerleştirmelisiniz.  Eğer bu konularda daha fazla bilgi almak ve nakliyat işlerinizle ilgili adana evden eve taşıma firmamızdan  danışmak istemek  ve bilgi almak isterseniz mutlaka bize ulaşmalısınız.

 

 

Google Yeni Hizmetiyle Geliyor!

 • 10.3.2018 10:37:15
 • 0 Yorum
 • 1006

Yapay zekalı asist'e yeni bir özellik geliyor. 3. parti firmaların kendi komutlarını eklemelerine izin veren güncelleme sayesinde Asistan, piyadaki tüm uygulamara önemli bir adım attı.

Satın aldığımız bir çok uygulamada google asistanlar tarafından destekleniyor.
 
Diğer uygulamalarda örneğin ışıklarınızı açıp katmayı yada bugün hangi filmi izleyeceğinizi belirleyen bir hizmetten faydalanamıyorsunuz.  Yapay zekalı asistanların kullanımını büyük oranda kısıtlayan bu durumun önüne geçmek isteyen Google, kullanıcılarına öyle güzel bir hizmet sağlayacakki herkes tüm bu komutları kullanarak hayatları kolaylaştırabilmek adına kendilerine göre komutlar belirleyecekler.

Kameralı Su Kaçağı Tespiti

 • 9.3.2018 14:42:01
 • 0 Yorum
 • 962

Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi sularımızın sürekli kesintiye uğratılarak binalarımızın madur edilmesidir.Özellikle bir haftayı geçen su kesintilerinde insanlar büyük sıkıntılar yaşıyorlar.Bu yüzden vatandaşlarımızın bu konuda mutlaka duyarlı olmaları lazım.Aslında önlemler alınırsa bunların önüne geçmek ve oluşacak durumlara hazırlıklı olmak kolaylaşacaktır. Kameralı Su kaçağı tespiti mutlaka yapılmalı ve böyle olayların önüne geçilmeli peki kaçak kullanımları önlemek için neler yapılabilir?Evinizdeki boru döşemelerinin farklı yollarla evinize gelip gelmediğini anlayabilmeniz için basit bir manometre testi yeterli olacaktır.Gelin hep birlikte mantığına bakalım ve bize sağladığı faydaları da sonuçlandıralım. Büyük şehirlerde ve kalabalık yaşam alanlarında gprsli sistemler sıklıkla kullanılmaktadır. Şehirin belirli bölgelerine yerleştirilen ölçüm sayaçları ile uzaktan kontrol takip yapılabilmektedir.Evinizde madur olmamanız adına vanalarınıza size kaçak borulardan gelmeyen temiz sular sağlanabilmesi için kelepçeler takabilirsiniz böylece madur olmasınız. Biz aslında vatandaşlarımızın madur olmaması adına logar yeri bulma yöntemlerini sizlere anlatıyoruz.Karşımıza çıkan su kaçaklarının %90’ı temiz su borularından kaynaklanmaktadır. Temiz suların aktığı boruların ham maddesine baktığımızda tamammen plastik kaplı olmasından dolayı basınç durumlarına dayanma süresi 10 bar ile 20 bar arasında değişiklik gösterebiliyor.Eski evlerde daha önce krom borular yada demir hammaddeli botular kullanılırdı bunlar basınç durumlarına oldukça dayanıklı bir performans sergilerlerdi.Ama şöyle bir problem oluşabilir; genelde tüm hatlarda gece saatlerinde su kullanımı oldukça azdır fakat bazı istisnai durumlarda bu oran yükseklere çıkarak basınç farkı meydana gelebilir.Özellikle kaynak yerlerinde oluşan baskılardan dolayı sular patlayarak kaçaklar meydana gelebilir. Herhangi bir duruma hazırlıklı olabilmek adına Basınç düşürücü ve dengeleyici gibi amaçlarla kullanılan basınç düşürücü vanalar kullanabilirsiniz.  Basınç düşürücü vanayı, su sayacının önüne ya da kombinizin altına yerleştirebilirsiniz.Bu oluşacak herhangi bir basınç farkında oluşacak kaçak oluşumlara karşı madur olmamanız adına önceden hazırlıklı olmuş olursunuz.Sadece evinizde, mahallenizde,komşunuzda her yerde oluşabilecek su sızıntıları hayatınızı işlerinizi etkilemesin.Bu yüzden mutlaka bu konuda uzman kişilerden bu konuda yardım almalısınız. Çünkü boruların çürümesi,incelmesi yada kullanılmaz hale gelmesi açısından kırmadan tamir etmek için  daha profesyonel müdahaleler yapabilmek  su tesisatçısı  arayınız.

Turkey Post Nedir?

 • 6.3.2018 21:27:44
 • 0 Yorum
 • 1036

Çin'den alışveriş yaparken Turkey Post ile kargonuzu gönderme seçeneği çoğu zaman çıkmıyor bunun için satıcıya mesaj atarak konuyu bildiriyoruz. Peki Turkey Post nedir,

Aliexpress'ten sipariş verirken alacağınız ürünün Turkey Post ile gönderilip gönderilmediğini kontrol edin. Eğer Turkey Post ile gönderiliyorsa, bir kaç dolar ekstra kargo ücreti ödeyip Turkey Post ile göndermeyi seçmenizi öneririm.

PTT ile anlaşmalı bir air mail şeklidir. Yani kargonuz kargo uçakları ile Türkiye'ye gönderilir.

Bir nevi PTT'nin Çin'deki şubesi olarak sayabiliriz.

Turkey Post ile gönderileriniz Türkiye'ye hızlı gelir, gümrük sorunu pek fazla yaşamazsınız ve kargonuz teslim edilirken kontrol edilir.

Ürün Türkiye'de hiç bir yere uğramadan direk olarak sizin elinize gelir. Bu sebeple belirttiğim gibi hızlıdır.

WhatsApp grubu olanlar dikkat! Herkesi İlgilendiriyor!

 • 24.2.2018 10:35:04
 • 0 Yorum
 • 916

WhatsApp'tan yepyeni bir özellik daha geliyor. Uygulamada grubu oanlar yada olmayanlar farketmeksizin birçok kullanıcıyı yakından ilgilendiriyor.

WhatsApp,kurduğumuz grupların bir hedefi olması adına açıklama özelliği getiriyor.

Mevcut özelliklerini geliştirmek ve yeni özellikler eklemeyi sürdüren WhatsApp, yeni güncellemesinde sohbet gruplarının amaçlarının daha net belirlenebilmesi için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Whatsap sevenler ve grup sohbetleriyle bolce vakit geçirenler sohbet bilgilerine girdikleri zaman grup isminin adıyla birlikte temsili görselin altındaki açıklamayı okuyarak grubun kurulma amacı hakıında daha özgün bilgiler öğrenebilecek.. Ayrıca grubun niteliği, amaçları ve kuralları katılımcılara ya da gruba davet edilen kişilere de bildirilmiş olacak.

Grup açıklamaları, şimdilik gruba dahil olan herkes tarafından değiştirilebilir olsa da ilerleyen dönemde gelecek güncellemeler sayesinde değişiklik gerçekleşebilir. Grup yöneticileri gruba yeni bir kişi eklendiğinde grup açıklaması, sohbet penceresinin üst kısmında bir kutucuk olarak gösterilecek. Bu güncelleme ile gruba yada sohbete yeni eklenen kişiler açıkmalayı göz önünde bulunduracaklar.

Grup açıklamaları, yalnızca katılımcılara ek olarak gruba davet edilen kullanıcılar tarafından da görünebildiği için, açıklamaları grubu tanımlayacak şekilde ifade etmekte yarar var.

Bu özellik 2.18.54 Android beta sürümü ile birlikte Android Beta Programı kullanıcılarına sunulmasıyla birlikte ilerleyen zamanda iOS ve Windows Phone cihazlarına da gelmesi bekleniyor.

Çin'de Sanal Ortamı Kullanan Sayısı 422 Milyonu Bulmuş Durumda!

 • 21.2.2018 15:24:39
 • 0 Yorum
 • 856

Çin'de internet yayını kullanıcılarının sayısı, geçen yıl yüzde 22,6 artışla 422 milyon kişiye çıktı.
Çin İnternet Ağı Enformasyon Merkezinin raporundan alınan bilgilere göre, geçen sene yayınlama sektöründe önemli ölçüde artma olduğu sonuçlandı. 

İnternet yayını kullanıcı sayısının geçen yıl bir önceki yıla oranla yüzde 22,6 arttığı kaydedilen raporun , sanal alemde görüntülü yayın takip eden kişi sayısının 422 milyona yükseldiği kaydedildi.

Raporda, ülkedeki 722 milyon internet kullanıcısından yüzde 29'unun oyun videoları seyrettiği, yüzde 28,5'inin ise canlı yayın kanallarını takip ettiği ifade edildi.

Bu raporun farklı bir sonucunda ise çindeki yetkili kişilerin , sanal alemdeki uygunsuz tüm içerikleri kaldırabilmek için önlemler alınmaya başlandığını belirtildi.
Pazar hacmi 4,8 milyar dolara ulaştı.

Çin Kültür Bakanlığının sağlamış olduğu veriler sonucunda , ülke içerisindeki canlı yayın organlarının birçoğu, geçen yıl yüzde 39 artarak 30,45 milyar yuan (yaklaşık 4,8 milyar dolar) olmuştu.

Çin'de geçen yıl 18 mobil canlı yayın uygulaması, uygunsuz paylaşımlar nedeniyle kapatılmıştı.
Belirtilen yönetmeliğe uygun olmayan bin dört yüz bir canlı yayın kullancı hesabı siber güvelikten sorumlu kurumlar tarafından engellenmişti.

Youtube, Facebook, Instagram ve Twitter gibi uluslararası sosyal paylaşım sitelerine erişimin yasak olduğu Çin'de bunların yerine "Sina Weibo", "Youku" ve "Wechat" gibi yerli alternatifler kullanılıyor.

Siber ortam üzerindeki sıkı denetimleri ile bilinen ülkede, güvenlik ağlarına kesinti olmadan veri taraması yapılıyor. "Sakıncalı" olduğu düşünülen paylaşımlar anında kapatılarak yayılması önleniyor.

Ülke içerisinde  platformları kullanmak isteyenlerin kendi kimlik bilgilerini kullanarak kayıt yapmaları gerekecek.

Milyonlarca Bilgisayarda Güvenlik Açığı Var !

 • 5.2.2018 11:06:23
 • 0 Yorum
 • 970

Bilgisayar dünyası Intel'in çiplerinde keşfedilen güvenlik açığı ile çalkalanıyor. Özellikle ABD'de büyük ses getiren bu güvenlik açığı, kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmasına izin veriyor. Bu açığın ise işlemcilerde bulunan tasarım hatasından meydana geldiği belirtiliyor. Apple ve Microsoft gibi şirketler, bu hatadan etkilenmemeleri için kullanıcılarına yazılım güncellemeleri sundular. Intel'ın "yan kanal analizi" olarak isimlendirdiği bu açık, aslında yaklaşık 1 ay önce keşfedildi. Bu keşfi yapan ekip ise Google Project Zero'ydu.

Bu güvenlik açığının son on yılda milyonlarca bilgisayarda yongaları etkilediğine inanılıyor. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), konunun farkında olduğunu ve yamaların geliştirildiğini söyledi. Buna karşılık Intel, açığın kendii işlemcileri ile sınırlı olmadığını ve bir düzeltme üzerinde çalıştığını söyledi. "Bugüne kadarki analizlere dayanılarak, birçok farklı üreticinin işlemcisi ve işletim sistemi ile bir çok bilgi işlem cihazı - bu istismarlara açıktır" dedi. Ayrıca "Bu sorunu derhal ve yapıcı bir şekilde çözmek için endüstri çapında bir yaklaşım geliştiriyoruz" da denildi.

PERFORMANSLAR EN DÜŞÜK SEVİYELERE İNEBİLİR ! 

Uzmanlar, düzeltmenin bilgisayar performansını % 40'a kadar yavaşlatabileceğini söylüyorlar; Intel ise bunu, "ortalama kullanıcı için performans düşüşleri önemli derecede olmayacak ve zaman içinde hafifletilecek" diyerek onayladı.

Uzmanlar konuyla ilgili dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.

İPHONE X, TÜM DÜNYADA EN ÇOK SATAN AKILLI TELEFON OLDU !

 • 2.2.2018 12:48:04
 • 0 Yorum
 • 989

Analistler iPhone X satışlarının beklentilerin altında olduğunu söyledi ama, Kantar'ın verdiği veriler, dünyanın en büyük pazarlarındaki güçlü performansı gösteriyor.

Aralık 2017 rakamlarına göre, iPhone X, Avrupa, Çin, Japonya, Avustralya ve Amerika'daki en çok satan üç akıllı telefondan biridir. Ve hepsinden önemlisi, süper yüksek fiyatına rağmen, Çin’de bir numaralı cihaz olarak gösterilmiş.

Kantar, iPhone X'in Apple'ın çeşitli pazarlardaki OS paylaşımını artırmasına yardımcı olduğunu söylüyor; yalnızca ABD'de iOS sadakati %96'lık yeni bir seviyeye ulaşıyor.Bununla birlikte, bazı bölgelerdeki düşüşler yaşanmıştır.

Samsung ve Apple ABD'ye hakim

Amerika Birleşik Devletleri'nde iOS, % 0.5 düşerek  % 43.9'a, AB5 bölgesinde ise Apple'ın mobil işletim sistemi % 0.7 artarak % 24.8'e yükseldi. Çin'deki en büyük büyüme, 2016 yılının aynı dönemine göre% 10,1 bir artışla % 28,6'ya ulaştı. Android hala % 71.2 ile lider konumda.

Kantar, Samsung'un 2017 sonlarında çok iyi performans gösterdiğini ve Avrupa'daki satışların % 2.2 ila % 31.3 arasında değiştiğini belirtti. Amerika Birleşik Devletleri'nde Samsung'un ve Apple'ın toplam payı % 70.8'e ulaştı.

 

Apple Dördüncü Büyük Bilgisayar Üreticisi

 • 19.1.2018 18:43:15
 • 0 Yorum
 • 1097

Apple Dördüncü Büyük Bilgisayar Üreticisi

Her ne kadar daha çok iPhone modelleri ile gündemde yer alsa da Apple, Mac ürün grubuyla aynı zamanda yükselişteki bir bilgisayar üreticisi.
Son verilere göre teknoloji şirketi 2017 yılını en fazla bilgisayar satışı gerçekleştiren dördüncü marka olarak kapattı. Toplamda 19 milyon 661 bin ünitelik sevkiyat gerçekleştiren şirket, Acer, Asus gibi üreticileri geride bıraktı.

Öte yandan Apple’ın pazar payı yüzde 7,6 olarak kaydedildi. Önceki yıla kıyasla satışlarını bir milyon ünitenin üzerinde artıran üretici, pazar payını da 0,5 puan artırmayı bildi.

Peki listenin zirvesinde kimler var? HP, 58 milyon 800 bin adetle 2017’yi ilk sırada kapattı. Takipçisi ise Lenovo, Çin merkezli teknoloji devinin sevkiyat adedi 54 milyon 857 bin seviyesinde. Dell üçüncü sırada ve ulaştığı rakam 41 milyon 821 bin adet. İlk üç sıranın devamından itibaren ise rakamların 20 milyon ünitenin altında seyrettiği bu kıyasıya  rekabet pazarında dikkat çekiyor. Bu durum  küresel rekabette ilk üç sırayla sonraki şirketler arasında önemli bir fark olduğunu bize gösteriyor.

Facebook, WhatsApp Verilerini Paylaştığı İçin Olay Yaratıyor

 • 21.12.2017 17:27:29
 • 0 Yorum
 • 1025

Telefon numaralarımız, mesajlarımız, dijital mahremiyetimiz Facebook platformları arasında kar amacıyla aktarılıyor. Facebook, 2014 yılında verdiği sözü hala tutmuyor. Tepkiler de haliyle çığ gibi büyüyor.

Hepinizin bildiği gibi sosyal medya devi Facebook’un elinde 3 farklı dev marka var. Bunlardan ilki Facebook platformu, ikincisi Instagram ve son olarak WhatsApp. Bu platformlardan üçünden birine mutlaka dahilsinizdir. Yani hem sosyal medyadaki varlığınız hem de kişisel mesajlaşma servisiniz aynı şirket tarafından sağlanıyor. 

Facebook tüm bu hizmetleri ücretsiz bir şekilde sunarken nasıl para kazandığını da merak etmişsinizdir mutlaka. Basit bir gözlem bile bizi bu cevaba ulaştırırken, tablo işin içine girdikçe korkunç bir hal almaya başlıyor. Tüm verileriniz, mesajlaşmalarınız dahil bütün aktiviteleriniz, Facebook’ın reklam verenlere pazarladığı veriler içerisinde yer alıyor. Zaten firmanın hedeflediği şey de bu, daha çok kullanıcı, daha çok veri ve daha çok para.

Bu veri aktarımı, aynı zamanda Facebook’un kendi platformları arasında da mevcut. Yani WhatsApp mesajlarınız, Facebook’taki reklamlarınızı ve ilgilendiğiniz içerikleri değiştirebiliyor. Her ikisi de aynı şirketin hizmeti olabilir, ancak bu durum çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor. Çünkü mesajlarımız kişisel alanımızda bulunuyor ve dijital dünyadaki mahrem bölgemizi oluşturuyor. 

İşte şirket içi gerçekleştirilen bu veri transferi trafiği çoğu ülkenin üst düzey kurumları tarafından fark edilmeye başlayınca, Facebook’a resmi yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Mark Zuckerberg’in sosyal ağı, özellikle Avrupa ülkelerinin tepkisini çeken işler yapıyor. İngiltere’nin başlattığı veri transferini durdurtma baskısına yeni bir katılımcı daha var.

Fransa’nın Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNIL), ülke vatandaşlarının internetteki varlığını korumak amacıyla hükümete bağlı hizmet veren bir birim. Bu haftanın başında Facebook’a resmi bir bildirim gönderdi ve WhatsApp’daki kişisel verilen Facebook sitesine veya uygulamasına aktarılmasına engel olmak istedi. Kurum bu veri transferi için, WhatsApp kullanıcılarından izin alınması gerektiğini belirtti.

Normal şartlarda otomatik olarak Facebook’a aktarılan bu veriler, CNIL’e göre kullanıcıların temel özgürlüklerini ihlal ediyor.  Fransa, kendi vatandaşlarının WhatsApp verilerini, Facebook ile paylaşmaları için onay vermeleri gerektiğini düşünüyor. Bu hareket, internet bilinci açısından örnek ve emsal teşkil eden bir harekettir. 

Facebook bu yaptırımdan memnun olmasa da payaşılan verilere dair bir örnek de gösteremiyor. Yani firma şeffaflık ilkesinden git gide uzaklaşıyor. 

CNIL yaptığı bildirimde şirketin veri trafiğini kullanıcı onayına sunması için 1 ay vakit tanıdı. Facebook, 2014'te WhatsApp'ı satın aldığında kullanıcıların verilerini kendi uygulamaları arasında paylaşmayacağını belirtmişti.

Facebook, bu resmi uyarıya uymazsa bir iç soruşturma yapılacak ve Veri Koruma Kanunu’nu ihalal ettiği gerekçesiyle Fransa’nın yaptırımına uğrayacak.

Kaynak : http://www.ibtimes.com/facebook-ordered-stop-sharing-whatsapp-data-2631302

Kuşlar Konmasın Diye Ağaçlara Dikenler Yerleştirildi

 • 20.12.2017 16:40:48
 • 0 Yorum
 • 959

İngiltere'de bir ev sahibi, kuşların ağaçlara konarak arabasını pisletmesini engellemek için ağacın dallarına dikenler yerleştirdi. Bu anlam verilemez davranış, sosyal medyada büyük tepki topladı.

Bazı insanlar hayvanları sevmezler. Kokusu, görüntüsü, sesi ya da farklı sebeplerden dolayı hayvanlarla etkileşime girmekten kaçınırlar. Her ne kadar hayvanseverler için bu durum anlaşılamaz olsa da saygı duymaktan başka yapılabilecek bir şey yok.

Fakat hayvanları sevmemek, kimseye onlara zarar verme hakkı tanımaz. Ne yazık ki bu bilgi herkes tarafından anlaşılamıyor, tıpkı İngiltere’de olduğu gibi. Bristol kentindeki bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf, hayvanseverler tarafından büyük tepki aldı.

Bir ev sahibi, bahçesindeki otoparkın üzerindeki ağaçlara kuşların konmasını engellemek için ağaçlara kuş engelleyici dikenler monte etmiş. Bu dikenler sayesinde ev sahibi çok değerli arabasını kuşların pisletmesinden korumuş oluyor.

Kendisi için bir sıfat bulamadığımız ev sahibinin bu aşırıya kaçan hareketi, Twitter’da büyük ses getirdi. Fotoğraf 6000 üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı ve 1000’e yakın eleştirel yorum aldı.

Konu ile ilgili konuşan bir siyasi partinin yerel meclis üyesi Paula O'Rourke, 'yasalar gereği kişinin mülkiyeti içinde ağaçlara engelleyiciler koyma hakkı bulunuyor' dedi. Yine de konuyu meclise taşıyacağını belirten O'Rourke, izin verilse de verilmese de bu yapılanın utanç verici olduğunu söyledi.

Kaynak : http://www.sciencealert.com/bird-spikes-trees-bristol-outrage-wealth-privilege-cars

Hükümetler, Facebook'tan Kullanıcı Verilerini İstiyorlar!

 • 19.12.2017 16:20:07
 • 0 Yorum
 • 917

Facebook, 2.2 milyarı aşkın aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük nüfusa sahip şirketi. Yayınladığı yeni bir şeffaflık raporuna göre, dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan devletler, gün geçtikçe daha çok kullanıcı verisi istemeye başladılar.

Teknoloji çağındaki en önemli şey bilgidir ve bilgiyi elinde tutan kazanır. Bunun en somut örneği sosyal medya devi Facabook oldu. Şirketin sosyal medya mecrasını kullanan kişi sayısı artık Çin’in nüfusundan bile fazla. 

Bireysel anlamda şöyle bir gerçek var: Facebook, sizin hakkınızda sizden çok daha fazlasını biliyor. Bu durum bütün aktif kullanıcılar için geçerli. Eğer bundan iki ay önce aynı kafeye 3 defa 2 gün ararlıklarla gittiyseniz, belki siz unutmuş olabilirsiniz. Ancak Facebook unutmuyor. Diğer taraftan sadece gezintileriniz değil, eğilimleriniz, düşünceleriniz, ideolojiniz, dini inancınız, her şey ama her şey dev bir veri yığınına kaydediliyor. Facebook da bu işten oldukça iyi paralar kazanıyor doğrusu.

İnsanlar hakkında bu kadar çok şey bilmenin de bir bedeli var. Eğer faaliyetlerinize devam etmek istiyorsanız, elinizdeki bilgileri üst düzey resmi otoritelerle paylaşmak zorundasınız. 

2013 yılından bu yana hükümetlerin kullanıcı verilerine ilişkin taleplerini şeffaf bir şekilde dünya kamuoyuna açıklayan Facebook, bu yıl gelen talepler hakkında bir rapor sundu. Her ne kadar şeffaflık ilkesine dayalı olarak sunulsa da raporda hangi kullanıcı bilgilerinin hükümetler tarafından istendiği belirtilmiyor. 

Raporda şöyle ilginç bir nokta var: 2017 yılında, 2016’ya kıyasla kullanıcı verisi talebi, %33 artmış durumda. Diğer taraftan yılın ilk 6 ayında yapılan istekler, yılın sonunda %23 oranında artmış durumda. Yani bir takım olaylar hükümetleri harekete geçirmiş olacak ki, kullanıcı bilgilerine erişim izni istemişler. Gelinen son durumda ise, hükümetler tarafından yapılan resmi başvuru sayısına 78.890’a ulaşması oldu.
Kullanıcı verilerine yönelik ilgi, hükümetler cephesinde neden artmış olabilir?

Öncelikle hükümetler, kendi insanları üzerinden kar gütmedikleri ya da doğrudan ticari bir ilişkide bulunmadıkları için bu bilgileri ne yapacaklarını düşünebilirsiniz. 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimleriyle ortaya atılan iddialar, Facebook aracılığıyla “ideolojik pazarlama” denilen yeni bir kavram ortaya attı.

İnsanların fikir ve düşüncelerini etkilemek için önce onları tam anlamıyla tanımaya ihtiyacınız var. Bu konuda sosyal medya şirketleri en büyük silahlardan birisi. 

Kaynak : https://techcrunch.com/2017/12/18/government-requests-for-facebook-user-data-continue-to-increase-worldwide/

Uberden Çalınan Veriler

 • 22.11.2017 13:39:24
 • 0 Yorum
 • 1041

Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber, geçen sene gerçekleşen bir siber saldırı sonucu 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını duyurdu.

Uber'den yapılan açıklamada, geçen yılın ekim ayında iki kişi tarafından gerçekleştirilen siber saldırı sonucu şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isimleri, elektronik posta adresleri ve telefon numaralarının çalındığı belirtildi.

Açıklamada, ABD'de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Kullanıcıların ve sürücülerin banka bilgileri, kredi kartı numaraları, seyahat ettikleri güzergahlar, doğum tarihleri ve sosyal güvenlik numaralarının saldırıdan etkilenmediği bilgisine yer verilen açıklamada, saldırının ortaya çıkmasının ardından Uber'in gerekli güvenlik önlemlerini artırdığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi, "Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim." ifadelerini kullandı.

Söz konusu saldırı sırasında Uber'de görev almayan Khosrowshahi, Uber'in kurucusu ve CEO'su Travis Kalanick'in bu yılın haziran ayında istifa etmesinin ardından ağustos ayında bu göreve başlamıştı.

ABD basınında yer alan bazı haberlerde ise siber saldırının duyulmaması ve çalınan bilgilerin silinmesi için Uber'in bu olayı gerçekleştiren iki kişiye toplam 100 bin dolar (396 bin Türk lirası) ödeme yaptığı iddia edildi.

Tüm Wi-fi'lar hacklenmiş olabilir

 • 20.11.2017 11:41:25
 • 0 Yorum
 • 1087

Dünyadaki tüm Wi-Fi ağları hackerların kontrolüne geçmiş olabilir. Uzmanlar, Wi-Fi yönlendiricimizi ve ağa bağlı aygıtları siber saldırılara karşı koruyan WPA2 şifreleme protokolünde büyük bir güvenlik açığı farketti. Bilgisayar korsanları bu güvenlik zaafiyetinden yararlanarak, Wi-Fi şifrelerinizi kırarak, internetteki her türlü verinizi ele geçirebilir.

Wi-Fi Protected Access II protocol anlamına gelen WPA2'de saptanan güvenlik açığı, evlerdeki Wi-Fi modemlerini hackerlara karşı savunmasız bırakabilir.

WPA ve WPA2 Nedir?

Wi-Fi Korumalı Erişim (Wi-Fi Protected Access) anlamındaki WPA, Wi-Fi Alliance tarafından geliştirilen bir kablosuz güvenlik teknolojisidir. WPA, WEP’de var olan şifreleme zayıflıklarını güçlendirir ve şifreleme anahtarlarını otomatik olarak üretmek ve dağıtmak için bir yöntem sunar.

WPA2 Çok Güvenli Ağ (RSN – Robust Security Network) anlamında kullanılmaktadır. WPA, WEP tabanlı bir yapı olduğu ve eksiklerinin çıkabileceği şüphesinden dolayı (RC4 algoritmasının zayıflıkları nedeniyle) IEEE 802.11i standartlarına uygun yeni bir protokol geliştirilmiştir. Bu protokol WEP üzerine kurulmamış, yeni ve farklı bir yapı olarak geliştirilmiştir.

Tehlikeler Neler ve Ne Yapmalıyız?

WPA2'de bulunan arka kapı, bilgisayar korsanlarının, ev veya ofisteki Wi-Fi ağına sızarak şifrelere, internet etkinliğine ve her türlü veri akışına erişmesine imkan tanıyor. Öyle ki, evinizde internete bağlanan her türlü elektronik cihaz da bu saldırıların hedefinde olabilir. Güvenlik kameraları, akıllı hoparlörler hatta kahve makineleri. Uzmanlar bu saldırılara KRACK (Key Reinstalition Attacks) adını veriyor ve önlem alınmazsa çok ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıyor.

Muhtelemen, hizmet aldığımız internet sağlayıcımız bir güncelleme yayınlayana kadar saldırılara açık olacağız. Bilgisayar uzmanları, olası saldırılardan korunmak için VPN kullanmamızı öneriyorlar. Zira VPN kullanarak, internet etkinliğinizi daha gizli ve takip edilmesi zor bir hale getirmiş oluyorsunuz.

kaynak:tamindir

Balona röveşata...

 • 15.11.2017 12:46:53
 • 0 Yorum
 • 1081

Ankara Kızılay'da caddede yürürken balona röveşata atmaya çalıştığı görüntüyle sosyal medyada fenomen olan 22 yaşındaki Gülbey Türkücü'nün, Real Madrid'de oynayan ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo hayranı olduğu ortaya çıktı. Bu arada Gülbey'in ailesi, oğullarından 3 aydır haber alamadıklarını belirterek, atv'de yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programına katıldı. 

OĞULLARINI ARIYORLAR

Balona röveşata atmaya çalışırken kameraya yansıyan ve görüntüleri sosyal medyada binlerce kez paylaşılan Gülbey Türkücü'nün Kahramanmaraş Elbistanlı olduğu ancak 3 aydır ailesiyle görüşmediği ortaya çıktı. 25 Ağustos'tan beri kayıp olan gencin ailesinin polise kayıp başvurusunda bulunduğu, polisin 11 Ekim'de Ankara'da Gülbey Türkücü'yü bulduğu ancak gencin "Kayıp değilim, burada çalışıyorum. Ailemle görüşmek istemiyorum" dediği öğrenildi. Gülbey Türkücü'nün annesi Ayşe Türkücü, oğlunu bulabilmek için atv'de yayımlanan "Müge Anlı ile Tatlı Sert" programına katıldı. Görüntülerdeki kişinin oğlu olduğunu fark eden anne Ayşe Türkücü, oğluna ulaşmak için programa katılıp, yardım istedi.

 'DERS YAPMAZ, TOP OYNARDI'

Gülbey'in hayatı ise tam bir dram.. Annesi Ayşe Türkücü (48), Gülbey henüz 6 aylıkken eşinden ayrılmış. Daha sonra ikinci evliliğini yapan kadının bu evlilikten de 2 çocuğu olmuş. Annesi ve üvey babasıyla Elbistan'da yaşayan Gülbey Türkücü'nün bir süre Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gördüğü de ortaya çıktı. Teyzesi Serpil Kılıç, Gülbey'i şöyle anlattı: "Gülbey küçük yaştan beri top oynamaya düşkündü. Ders yapmaz, top oynardı. Öğretmenleri hep şikayet ederdi. Elinden tutan biri olsaydı belki iyi bir futbolcu olabilirdi. Ortaokulu dışarıdan bitirdi. Askere gitti fakat 3 ay sonra çürük raporu verdiler" Futbola düşkün olan Gülbey Türkücü'nün sosyal paylaşım sitesi Facebook adresindeki hesabını bile kendi ismiyle değil, 'ronaldo. ciristiyano' diye yazması dikkat çekti.

KAYNAK: Hürriyet

Dünyanın en ilginç 5 işi

 • 14.11.2017 12:35:39
 • 0 Yorum
 • 1081

Değişen ve gelişen teknoloji ile belki bir çoğumuzun adını dahi henüz duymadığı meslek grupları ortaya çıktılar.
Yüzlerce farklı danışmanlık biçiminden tutunda, hiç ummadık yerler için teknik ekiplerden meslekler olsa da biz bunlardan en ilginç gördüğümüz 5 işi sizler için derledik.

Aroma Üreticisi

İngilizcesi “flavorist” olan bu mesleğin tam Türkçe karşılığı yok ama bu doğal veya yapay tatlar üreten kişilere “aroma üreticisi” olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Aroma konusu özellikle paketli gıda üreticileri için önemli bir konu. Bu mesleği genellikle kimyagerler icra ediyor.

Oje İsmi Koyucu

Yine dilde tam bir karşılığı olmayan yeni bir meslekle karşı karşıyayız. Kadınların sürmekten hoşlandığı yüzlerce farklı renk tonunda ojenin isminin olduğuna inanmak dahi zorken bu işi yaparak para kazanan insanların olduğunu düşünmek insanı şaşırtıyor olsa da gerçek.

Profesyonel Etik Bilgisayar Korsanları (Etik “hacker”lar)

Bilgisayar korsanlığı denince genellikle karanlık odalar, bilgisayar başında saatlerce vakit geçiren çılgın insanlar resmedilir. Ancak bu işi profesyonel olarak yapan kişiler ve hatta korsanlığı bir hizmet olarak sunan şirketler var. Bu şirketler web sitelerini gelecekte kötü korsanlar “hack”lemesin diye önden test edip raporluyorlar.

Feng Shui Danışmanı

Feng Shui, Taoist prensiplere dayanan antik bir Çin bilimi ve sanatı. Feng Shui yaşam enerjisi olduğuna inanılan “Çİ” enerjisinin akışına odaklanıyor. Çİ enerjisinin akışının iyiliği, sağlığı ve hayatın gidişatını etkilediğine inanılıyor. Feng Shui danışmanları da işte bu enerjinin mekanlarda sorunsuzca akması için dekoratif önerilerde bulunuyor. Eşyalar, renkler, objeler buna göre yerleştiriliyor.

enk Uzmanları

Duvardaki renkler, kıyafetlerdeki renkler hatta elektronik cihazlarımızdaki renkler… Hepsi özenle hazırlanıyor ve psikoloji üzerindeki etkileriyle ilgili yüzlerce farklı araştırma yapılıyor. İşte renk uzmanları bu araştırmalar ve insanların eğilimlerine göre yeni renkler tasarlıyor ve insanların kullanımına sunuyor.

kaynak:hürriyet

Facebook'ta tanıştığı adam için ailesini terk etti

 • 14.11.2017 12:33:35
 • 0 Yorum
 • 959

9 çocouk annesi bir kadın, üstelik ingliz, 44 yaşında, aşık oldum diyerek 9 çocuğunu terk etti...

İngiltere'de yaşayan 9 çocuk annesi Heidi Hepworth, Facebook'ta tanıştığı 30 yaşındaki bir adam için ailesini terk etti. 9 çocuğunun annesi karısının beyninin yıkandığını düşünen Andy ise İngiliz basına konuştu. Andy, 44 yaşındaki karısı Heidi tarafından aldatılıp terk edildi. Günlerce ne yapacağını ve nasıl hissetmesi gerektiğini düşünüp dursa bile Heidi Facebook’tan tanışıp aşık olduğu 30 yaşındaki Mamadou Jallow için kocasını ve 9 çocuğunu terk etmeye çoktan karar vermişti.


Son şans olarak kendisini Afrikalı bir adam için terk eden karısına ” Adam seni değil İngiliz pasaportunu seviyor.

Vatandaşlığı alsın ikinci gün seni terk eder! Sen beni ve çocuklarını bırakma…” diye yalvaran Andy, karısını kendisine geri döndürmeyi başaramayınca karısını polise ihbar etti.


Konuyla ilgili polise açıklama yapan Heidi; ‘Artık kocamı sevmiyorum!', ‘Seninle birlikte olmak istemiyorum!', ‘Hayatımın geri kalanını onunla geçirmek istediğimden emin değildim…', ‘Ona olan aşkım bitti!', ‘Ve başka birisine aşık oldum…' dedi.


Bir tokat gibi çarpan bu cümlelerle karşı karşıya kalan Andy, terk edilmenin şokunu atlatamadığı için iş yerinden bir hafta izin aldı.

Eve kapandı, telefonlara bile çıkmıyor.

kaynak: hürriyet

Gizemli Gök Cismi Nereden Geldi?

 • 10.11.2017 12:04:21
 • 0 Yorum
 • 1047

Geçtiğimiz ay amerikan gök bilimcileri tarafından yeni keşfedilen gök cismi hakkında tuhaf ve inanılmaz bilgiler elde ediliyor. Cismin nereden geldiği ise en büyük merak konusuyken bir kaç teori ortaya koyuldu.

Hawaii Üniversitesi araştırmacıları geçtiğimiz ay A/2017 U1 adını verdikleri gizemli bir gök cismi tespit etti. Uzay bilimciler, Güneş Sistemi'nde ilerleyen bu cismin asteroid ya da kuyruklu yıldız olduğunu düşünüyorlardı. Güneşimizin yaklaşık 37,6 milyon kilometre yakınından geçen cisim saniyede 26 km hızla ilerlediği için yanmadan kurtulabildi. Cisim daha sonra 14 Ekim tarihinde Dünya'nın 24 milyon km uzağından geçti.
Uzmanlar tarafından 160 metre boyunda olduğu tahmin edilen cisim şu anda saniyede 44 km hızla Pegasus takımyıldızına doğru ilerliyor. Bu arada cisimle ilgili ilk kayıtlar 18 Ekim'de Uluslararası Astronomi Birliği'nin Küçük Gezegen Merkezi'nin (MPC)  Hawaii'deki Pan-STARRS 1 Teleskobuyla alındı. Daha sonra 25 Ekim'de Şili'deki Teleskop'la yapılan incelemeler cismin bir kuyruklu yıldız olmadığını ve Güneş'e tekrar dönmeyeceğini yörüngesinin hiperbolik olduğunu keşfetti.

kaynak:chip

Düzenleme: H.Kübra Şekeroğlu

Google Hepimizi Fişliyor

 • 1.11.2017 11:21:39
 • 0 Yorum
 • 1010

Google konum bilginizi kullanmak istiyor... Google cinsiyetinizi öğrenmek istiyor...Google yaşınızı öğrenmek hatta google herşeyinizi öğrenmek istiyor...
Yeni ortaya çıkan bir araştırma Google’ın sadece bilginin ve hatta tüm bilginin peşinde olduğunun ipuçlarını verdi.

New Scientist’te yayımlanan yeni bir habere göre Google, Bilgi Kasası adını verdiği yeni nesil bilgi veritabanı ile bizim “gerçekler” dediğimiz şeyleri saklayacak. Kasa, sadece gerçekleri de değil, dünyamız ve tarihimiz hakkındaki tüm bilgileri sürekli kataloglayacak ve saklayacak.

Bu kesinlikle iddialı bir plan, ve büyük olasılıkla en büyük açık kaynak girişiminin bile altından kalkamayacağı kadar zorlu. Ama bu sorun değil, çünkü Bilgi Kasası tam otomatik ve çevrimiçi olarak topladığı verileri kullanılabilir, küçük bilgi topaklarına çeviren bir algoritmaya sahip.

Dahası, bilgi üssünün doğası nedeniyle saklanan bilgiler hem makineler hem de insanlar tarafından anlaşılabilir olacak. Bilgi Kasası’nı doğrudan sorgulayabilirsiniz, tıpkı Google arama motorunu kullandığınız gibi. Veya gelecekteki akıllı telefonunuzun bu araştırmayı sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz.

Bilgi Kasası projesi Google’ın şu anda var olan açık kaynaklı veritabanı Knowledge Graph’ı kullanıyor, ve bugüne kadar 1,6 milyon gerçeği fihristledi. Google araştırmacıları New York’ta Bilgi Keşfi ve Veri Madenciliği Hakkında Konferans’ta Bilgi Kasası hakkında bir makale sunacaklar.

Tüm bunlar daha büyük bir adımın parçası, bilgi teknolojileri alanında makineler ve veritabanları ile kurduğumuz ilişkiyi geliştirmek için. Benzer bilgi üsleri Facebook, Amazon, Microsoft ve IBM tarafından da inşa ediliyor.

Üstün veritabanı düzeneklerinin uygulama alanlarından biri yeni nesil kişisel yardımcıların meydana getirilmesi olabilir. Başka bir deyişle Siri daha zeki ve hızlı olacak.

Daha ötesinde, Bilgi Kasası gelişmiş yapay gerçeklik ağları için bir temel oluşturabilir. Veritabanı baktığınız her şey hakkında anlık bilgi sağlayabilir. Bilgi Kasası ayrıca tüm insan tarihinin modellenmesini ve bunu kullanarak geleceğin tahmin edilmesinde de kullanılabilir.

Kaynak: news.discovery.com

Trump Ve Zuckerberg Savaşı

 • 31.10.2017 10:05:40
 • 0 Yorum
 • 1163

Mark Zuckerberg’e Sataşan Donald Trump Nasıl Karşılık Aldı?

Pek çok önemli ismin sosyal medya üzerinden tartıştıklarını biliyoruz. İşte bu polemiklerden bir tanesi de Facebook’un kurucusu Zuckerberg ile tartışmalı başkan Trump’ınki oldu…

Evet, teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerin hayatımızı nasıl değiştirdiğini hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Siyasi mesajlardan tutun da markaların reklam kampanyalarına, sevgi sözcüklerinden nefret söylemlerine varana kadar neredeyse her tepkimizi internet üzerinden veriyoruz.

İşte tam da bu noktada, ünlü kişiliklerin sosyal medyadaki atışmaları dikkat çekiyor. Tıpkı son gelişmelerden biri olan Elon Musk ile Mercedes arasındaki elektrikli araç tartışması gibi! Şimdi de gözler Donald Trump ile bir dönem ABD başkanı olabileceği konuşulan Mark Zuckerberg’e dikildi. İşte detaylar…
Sosyal medyayı ne kadar aktif kullandığı tüm dünya tarafından bilinen Donald Trump, cüretkar paylaşımlarıyla her daim dikkat çeken bir politikacı!

Donald Trump sosyal medyayı aktif kullanıyor.

Zira 2016’nın Kasım ayında gerçekleşen seçimlerden bu yana ABD’de sular hiç durulmadı denilebilir. Sınıra inşa etmekte kararlı olduğu Meksika Duvarı ile ilgili görüşleri, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekileceğini ilan etmesi ve daha pek çok hareketiyle Trump, ülkenin adeta ikiye bölünmesine yol açtı.
Olay yaratan görüşlerini Twitter’dan duyurma konusunda fazlasıyla cömert olan Trump, sosyal medya kullanımıyla da eleştiri oklarının hedefi haline geliyor!

Donald Trump Mark Zuckerberg'e savaş açtı

Hatta eski CIA ajanı Valerie Plame Wilson, Trump’ın hunharca kullandığı hesabını kapatmak için ülke genelinde bir kampanya başlatmış ve Twitter’ı satın almak için harekete geçmişti. Gelelim, gündemdeki mevzuya!
Evet, dünya çapındaki kullanıcı sayısı 2.2 milyarı geçen Facebook’un Trump lehine çalıştığı ve vatandaşları etkilediği konuşuluyor.

Trump'a göre Facebook onun aleyhine çalışıyor

Sivri diliyle tanınan Trump bu söylemler üzerine her zamanki gibi Twitter hesabını açıp, yakında 280 karakter sınırına yükselecek gönderisini yazmaya başlamış.
Aşağıda da gördüğünüz gibi Trump, Facebook’un her daim kendisine karşı olduğunu belirtmiş.

Bununla da yetinmeyip, yalan haber yaptığını söylediği Washington Post ve New York Times gazetelerinin de Trump karşıtı olduklarını dile getirerek, Facebook’la aralarında gizli bir iş birliği olup olmadığını sormuş.
Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg Facebook hisselerini satıyor başlıklarıyla gündeme gelen ünlü isim ise eleştirileri reddetmiş.

Her gün insanları bir araya getirmek için çalıştığını belirten Zuckerberg, gönderisinde tüm fikirler için ortak bir platform oluşturmaya uğraştıklarını ifade ediyor. Ve Facebook’un taraf tutmadığını belirtmek için bir takım veriler paylaşıyor.

Google’ın yeni yapay zeka uygulaması AlphaGo kendi kendini geliştiriyor

 • 23.10.2017 10:43:14
 • 0 Yorum
 • 1059

Yapay zeka yazılımı olan AlphaGo, gezegenin en üstün yazılımlarından biri. Uzun süre önce en iyi oyuncuyu, bilinen bir strateji oyunu olan Go adlı eski Çin tahtasında oynanabilen zeka oyununda yenmesi ile gündeme geldiğini biliyorduk. Hatta bu özelliği ile bu yazılım “tanrısal” olarak nitelendiriliyor ve herkes tarafından büyük bir ilgi uyandırır duruma gelmişti. Fakat artık daha da müthiş bir durum söz konusu; o da kendisine rakip olacak yeni bir üst sürümü olan AlphaGo “zero”. Google’ın deepmind araştırmacıları, yapay zeka olan AlphaGo’ya bir üst  yeni sürümü olan AlphaGo-zero’nun evrimini ilan ettiler. Zero’nun öncüleri,  bu yeni yazılımda, bilgi için ihtiyaç olan unsuru ortadan kaldırdılar: İnsanlar.

Yani artık şu durum söz konusu; eski AlphaGo’da bazı hamleler için, programlar için yazılıma insanların öğretisi gerekiyordu. Fakat artık AlphaGo-zero da böyle bir durum söz konusu değil. İnsan öğretisine gerek kalmayarak kendi kendini yürütecek bir sistem ortaya çıkmış bulunmakta.

Geçtiğimiz sene ve bu sene içerisinde bütün AlphaGo’lar, Go oyununda binlerce insanın amatör ve profesyonelce oyunlarını, hamlelerini, yarışlarını izleyerek analiz etti ve bunu kendi programına kodlayabildi. Yani önceden bu yazılım bir şekilde bu stratejileri kendi kendine öğrenemiyor, ve belli bir veri akışını gözlemlemesi, kendine aktarması, sonra bu hamleleri kullanması gerekiyordu. Fakat AlphaGo-zero tamamen kendini yetiştirir durumda. Ve mesela bu Go oyununu yüzde yüz bağımsız deneyle öğrendi. Herhangi bir insan çabası gerekmeden, çok uzun bir gözlemleme zamanına ihtiyaç duymadan. Kendi altyapısında stratejileri sanki bir beyne sahipmiş gibi oyunu oynamayı, öğrenmeyi başarabildi.

Sheffield Üniversitesi ‘nden  ünlü sinirbilimci Eleni Vasilaki, ünlü Guardian adlı haber sitesine : “AlphaGo , insanlar için şaşırtıcı derecede kolay ve anlaşılabilir gelen çoğu görevde başarısız oluyor. Mesela sadece yürüyüş, koşu, tekme gibi insanlar için basit olan hareketlere bakın, bir de robotlara, onlar için ne kadar karmaşık ve zorlayıcı.” dedi.

Yani düşünelim, AlphaGo insanlar tarafından oyunun stratejik hamlelerini, analizlerini öğrenmesine rağmen, AlphaGo-zero bunların hiçbirini, -insan öğretisi olmadan- almadığı halde, sadece kendi stratejilerini kullanarak eski AlphaGo’yu tüm karşılaşmalarında yendi.

Daha da çarpıcı durum; bu durum AlphaGo-zero’nun sadece 3 günlük eğitimi ve kurulumu sonrası gerçekleşti. Yani AlphaGo gibi uzun uzun strateji öğrenimi, izlenimi, analizi gibi bir süreç geçirmeden, tüm oyunları yendi. Ki bu Go oyunununda üstün bir insan zekası gerektiriyor. AlphaGo-zero’nun hamleleri binlerce yıllık insan bilgisine eş değer tutuldu.

Ünlü bilgisayar bilimcisi Nick Hynes MIT, Gizmodo adlı bilim sitesine: “Bu kendi matematiğini icat eden yabancı bir medeniyet gibi.” dedi.

Ve şunları ekledi: “Bizim burada gördüğümüz model, tamamen insani tahminlerden, önyargılardan uzak kendi kendine bağımsız bir şey. En iyi optimal çözümü öğrenebilir, uygulayabilir, karar verebilir durumda. Ki bu durumda insani kararlarımızdan,  çok daha incelikli ve doğru bir tutum

Kendi kendine oynama sürecinden 21 gün sonra;  Zero, bu sene Go oyununda dünya lideri olan Ke Jie’yi yenen ve AlphaGo (Master) olarak bilinen en güçlü AlphaGo’nun standardına geldi. Ve hatta bu AlphaGo’yu (Master) geçecek bir duruma geldi.

AlphaGo-zero’nun arkasındaki ekip ise, Zero’nun bağımsız olması durumundan başka; eski AlphaGo’ya göre tek bir sinirsel ağa sahip olduğunu -eski sürümler iki birleşme ağına sahip- ve daha gelişmiş eğitim simülasyonlarında bulunabileceğini söyledi.

Fakat Zero’nun bu karar hızlı ve müthiş bir atış yaparak bu kadar ilerlemesi – ki bu endişe verici- , Zero’nun;  bu karmaşık oyunu dışında, diğer alanlarda insanlardan daha akıllı ve daha yetenekli olduğu anlamına gelmiyor.

İnsanın yapabileceği şeyi yapamayabilir, ancak yapamadığımız çoğu şeyi de kolayca yapabilir.

DeepMind’e göre; bu yetenekler, bir gün Zero’ya ve ileride kaçınılmaz olan varislerine, biyolojik mekanizmaların nasıl işlediğini, enerji tüketiminin nasıl azaltılabileceği veya yeni tür malzemelerin nasıl bir oluşumla bir araya gelebileceği gibi; çoğu hala insanlar tarafından çözülemeyen bilgiler konusunda yardımcı olabilecek.

Veri Gazeteciliği Nedir?

 • 11.10.2017 10:53:18
 • 0 Yorum
 • 1210

Pınar Dağ, Kadir Has Üniversitesi’nde veri gazeteciliği dersleri veriyor. Veri gazeteciliği nedir, ne işe yarar, neden böyle popülerleşti… bunları anlattı. Söyleşiden parçalar;

 

Veri gazeteciliği ile veritabanı gazeteciliği arasında ne fark var?

 

Veritabanı gazeteciliğinde, zaten var olan verileri işliyorsunuz. Veri gazeteciliğinde ise önce verileri buluyorsunuz, sonra işliyorsunuz.

 

Veri gazeteciliği neden popülerleşti?

 

İnternet sayesinde, aslında. Bilgiye erişim, veriye erişim kolaylaştı. Her gün üretilen veriyi kontrol edemiyoruz artık. Anlamaya çalışmak bile giderek zorlaşıyor. Bu yüzden de ara uzmanlara ihtiyacınız var. Haber merkezlerinde veri bölümleri olması gerekiyor.

 

Veri gazetecisinin hangi becerilere sahip olması lazım?

 

Öncelikle temel haber ilkelerini iyi bilmesi. Habercilik yapıyorsunuz sonuçta. Ne yaptığınızı iyi anlamanız lazım. Veri heyecan verici, gerçekten seksi bir şey. Ama sıcakken alıp kullanmak riskler barındırıyor. Veri kaynaklarınızı nasıl doğrulayacağınızı bilmeniz çok önemli. Veriyi nasıl toplayacağınıza hakim olmak… veriyi bulmak, anlamak… veri teknolojilerini, türlerini anlamak… analiz yeteneğinizin gelişmiş olması… “Excel biliyorum” diyen birçok kişi Excel’i bilmiyor, mesela. Bir gazeteci en basitinden Excel’i iyi bilirse korkabileceği hiçbir şey yok. Çünkü geliştirilen bütün istatistik, analiz ve görselleştirme araçları Excel’in temel mantığıyla işliyor.

 

Veri gazeteciliğinin haberleri takip eden kişilere ne faydası var?

 

Haberin doğruluğu bizim için çok kıymetli bir şeye dönüştü. Dijital kimlikler bile sahte çıkabiliyor. İki-üç gün önce BBC’nin bir haberini okudum; sanırım Latin Amerikalı biri,  savaş fotoğrafları çektiğini söyleyerek yıllarca BBC, UNICEF gibi büyük kurumları kandırmış. Meğer İngiliz bir fotoğrafçının fotoğraflarını kullanıyormuş. Röportajlar vermiş, bütün dünyayı aldatmış, tüm dünyayı… Düşünebiliyor musunuz? Artık veri kullanmazsanız okuyucu haberinize inanmayabiliyor. Bana bir kanıt sunmalısınız diyor.

 

Bu işi en iyi yapanlar kimler?

 

FiveThirtyEight iyi yapıyor. Hatta, baş editörü Nate Silver, ABD başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanacağını söylediğinde herkes ona gülmüştü. The New York Times’ın UpShot’ı çok iyi. The Washington Post, the Guardian çok iyi yapıyor bu işi. Al Jazeera de iyi. Mona Chalabi elle çizim yapıyor ve en iyi veri gazetecilerinden biri. Türkiye’de de veriyi kullanmaya çalışan çok kişi var. Türkiye’de veri gazeteciliğini en çok Herkese Bilim Teknoloji dergisi yapıyor herhalde. Veri teknolojilerini çok iyi kullanıyorlar. Doğruluk Payı var, teyit.org var… Ama onlar bile Türkiye İstatistik Kurumu gibi güvenilir gözüken kurumların verilerini doğrudan kullanıyor, doğruladıklarını görmüyoruz. Birilerinin o verileri de doğrulaması gerekir.

 

Türkiye’de devlet kurumları verilerini halka açmaya hevesli mi?

 

Aslında, hep kötü niyet arıyoruz ya… Yoo, mesela, e-Devlet gibi muazzam bir oluşum var. Yakınlarda bir veri kampı için Tanzanya’ya gideceğim. Sağlık Bakanlığı, Afrika’ya seyahat edecek kişilerin hangi aşıları yaptırmaları gerektiğini gösteren şahane bir harita hazırlamış. Görünür Belediye gibi bir proje geliştirilebiliyor. Zaten biz devletin kurumlarından bütün verileri istemiyoruz. Bir standart oluşturmak istiyoruz. Türkiye de yavaş yavaş ilerliyor.

Mersin Web Tasarım

 • 12.9.2017 09:47:25
 • 0 Yorum
 • 1102

Sizler hayal edin biz tasarlayalım.Mersin web tasarım    olarak sizlerin hayalerinin poeşinden  koşuyoruz.Kurumsal kimlik tasarımıyla başlayan ilk serüveniniz ardından sizler için stand tasarımla üretimleri, ürün sergilemeleri gibi tasarım olanaklarının bir başka yerde bulamayağınız  pek eklentiyle hizmet vermekteyiz.Mersin web tasarım olarak bizlerden alacağınız tüm hizmetler  tüm hizmet kapasatimezin  özverili çalışmalarından doğan ekip çalışmasının bir ürünü olacaktır.

Mersin web tasarım satış noktaları aktivitileri sosyal ağ tanıtımları gibi hizmetlerde değişmeyen kaliteli permformans ve yol boyunca sizlere bir çok direktif verilmek  kaydıyla markanızı  ileri taşımaya devam edecektir.Tamamen aşamalı ve profesyonel  olarak alacağınız desteklerden  faydalanmak için tek yapmanız gereken iletişim kanalarımızdan bizlere ulaşmanız.Yüksek  kullanıcı deneyimi sunacak tasarımları yakından incelemek için web kataloglarımıza bakmanız önerilir.

Pc Toplama Ve Uyum Bilgileri

 • 28.8.2017 17:38:30
 • 0 Yorum
 • 1130

PCH Online olarak yapmış olduğumuz PC Toplama Sheli kullanıma hazır. PC toplamak için öncelik olarak bilmeniz gereken bir kaç işlem bulunmaktadır. PC Toplarken mutlaka anakart, ekran kartı ve RAM uyumlarına bakmanız gerekir. Eğer seçtiğiniz bir anakartta PC Express slotu varsa ve PSU (Güç kaynağı) yeterliyse tüm ekran kartlarını seçebilirsiniz.

Anakart Uyumu

Anakart seçimlerini yaparken CPU-Z'yi kullanabilir ve ardından seçtiğiniz anakartı internette aratarak ekran kartı portunun PC Express uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Günümüzdeki anakartlar %99 PCI Express uyumlu olduğu için ardından ekran kartınızın kaç Watt PSU istediğine bakmanız gerekir. Örnek olarak Radeon R9 270X ekran kartı almayı düşünüyorsunuz. Kart PSU olarak 500W istediği için topladığınız kasada 500W'dan daha fazla olması gerekir.

İşlemci Uyumu

İşlemci anakart uyumunu da anlamak için "Socket" kavramına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin Intel i7 4960x Socket 11 işlemci alıyorsanız, anakartınızın da "Socket 11" uyumlu olması gerekmektedir.

Pisikoloji Bölümü Seçmek İsteyen Adaylar

 • 12.4.2017 15:28:49
 • 0 Yorum
 • 1207

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Psikoloji bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Psikoloji Bölümü iş olanakları ve maaşları

Psikoloji Bölümü Tanıtımı:


 
İnsan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerinin kullanılarak bilimsel bir şekilde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Sağlık bakanlığı ve üniversitelere bağlı akıl hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk ıslah evlerinde, cezaevlerinde psikolog, rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak çalışılabilir. Ayrıca öğretmenlik sertifikası alanlar liselerde öğretmenlik yapabilirler.

Programın Amacı: Psikoloji bölümü, insan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerini kullanarak bilimsel bir biçimde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapar. Psikoloji, kuramsal ve uygulamalı psikoloji adı altında iki dala ayrılır.

1.Kuramsal Psikoloji: Bu dal, öğrenme, düşünme, güdülenme gibi psikolojik süreçlerle ilgilidir. İnsan ve hayvanlar üzerinde laboratuvarda deneyler yaparak psikolojik olayları inceleyen “Deneysel Psikoloji”;davranışların fizyolojik temellerini araştıran “Fizyolojik Psikoloji”; toplum tarafından etkilenen insan davranışlarını inceleyen “Sosyal Psikoloji”; insanda düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi psikolojik süreçlerin gelişimini inceleyen “Gelişim Psikolojisi” ve normal dışı davranışları inceleyen “Anormaller Psikolojisi” kuramsal psikoloji grubuna girer.

Uygulamalı Psikoloji: Kuramsal psikolojinin verileri günlük yaşamda insan davranışları ile ilgili sorunları gidermede kullanılır. İleri derecede uyum bozukluğu gösteren kimselerin davranışlarının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini inceleyen “Klinik psikoloji”;endüstride üretimi artırmak için en uygun elemanların seçimini ve çalışma ortamında olumlu ilişkiler kurulmasını sağlayan, tüketicinin isteklerini saptayan “Endüstri Psikolojisi”; hafif uyum sorunları olan kimselere yardım yollarını araştıran “Danışma Psikolojisi”; okulda öğrenme sürecini ve öğrencilerin başarısızlık sorunlarını inceleyen “Okul Psikolojisi” uygulamalı psikolojinin başlıca alanlarıdır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Psikoloji programında temel felsefe, mantık, istatistik ve sosyoloji gibi temel konularda verilen dersler ile psikolojiye giriş, öğrenme psikolojisi deneysel psikoloji, çağdaş psikoloji akımları, gelişim psikolojisi (çocukluk, gençlik, yetişkinlik, yaşlılık), fizyolojik psikoloji, psikolojik testler, zekâ-kişilik psikolojisi, anormal davranış psikolojisi gibi alan dersleri verilmektedir. Ayrıca uygulamalı dersler laboratuvarlarda ve sahada sürdürülür.

Gereken Nitelikler: Psikoloji eğitimi görmek isteyen bir öğrencinin normalin üzerinde akademik yeteneğe sahip olması psikoloji yanında felsefe, sosyoloji ve matematiğe ilgi duyması, ayrıca insanları anlamaya istekli, bilimsel meraka sahip bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Psikoloji bölümünü bitirenler “Psikolog” ünvanı ile görev almaktadırlar. Psikologlar genellikle uygulama alanında çalışırlar. Bir psikolog, çalıştığı kurumun niteliğine göre, ilgilendiği bireylere test, envanter gibi psikolojik ölçme araçları uygular, bireylerle görüşme yapar, sorunlarını anlamaya ve uygun çözümle bulunmasına yardımcı olmaya çalışır. Araştırma ve eğitim alanında çalışanlar gerekli ölçme araçlarını ve insan davranışlarını değiştirme yöntemlerini geliştirirler.

Çalışma Alanları: Bugün ülkemizde psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreş ve çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde psikolog; rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak görev almaktadırlar. Halen psikologlar için özel ya da resmi endüstri kuruluşlarında çalışma olanağı sınırlıdır. Ancak endüstri geliştikçe ve iyi eleman yetiştikçe bu alanlarda da psikologların iş bulma olanaklarının artacağı söylenebilir. Son zamanlarda bazı psikologların özel olarak işyeri açtıkları da gözlenmektedir. Psikoloji bölümünü bitiren bir kimse, eğitimi sırasında felsefe, sosyoloji gibi alanlarda yeterli düzeyde eğitim görmüş olmak ve öğretmenlik sertifikası almak koşulu ile orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilir. Halen rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikologlarına ve kliniklerde psikologlara gereksinme duyulmaktadır. Mevcut ve açılmakta olan üniversitelerin de psikoloji alanında öğretim elemanlarına gereksinmeleri artmaktadır. Bir psikoloji mezununun doyurucu bir iş bulabilmesi için psikolojinin belli bir dalında lisansüstü eğitim görmesi gereklidir.

Psikoloji Nedir, Psikoloji Ne İş Yapar, Psikoloji Maaşları İş İmkanları

Pisikolojik Branşlar

 • 12.4.2017 15:26:52
 • 0 Yorum
 • 1266

Deneysel Psikoloji
Deneysel psikoloji, psikolojiyi bir doğa bilimi olarak kabul eder ve bu yüzden psikoloji araştırmalarında kontrollü laboratuar koşulları altında gerçekleştirilen deneysel çalışmalar aracılığıyla insan ve hayvan davranışların temelinde yatan süreçlerle ilgili hipotezler oluşturur ve bu hipotezleri test eder.  Deneysel psikoloji geniş bir yelpazede yer alan çok çeşitli davranışsal süreçleri inceleyen alt uzmanlık/ilgi/çalışma alanlarına sahiptir.  Bu ilgi alanları arasında ilk akla gelenler yeni davranışların nasıl kazanıldığı ve farklılaştığını inceleyen öğrenme psikolojisi;  algı, dikkat, bellek ve dil gibi konuları inceleyen bilişsel psikoloji; davranışsal süreçler ile beyin arasındaki ilişkiyi inceleyen fizyolojik psikoloji ve bilişsel süreçler esnasında beyinde meydana gelen değişiklikleri pozitron emisyon tomografi (PET) ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) gibi beyin görüntüleme ölçümleri kullanarak inceleyen bilişsel nörobilimdir.

Sosyal Psikoloji

Sosyal psikologlar insanların birbirleri ile nasıl etkileşime girdikleri ve sosyal çevrelerinden nasıl etkilendikleriyle ilgilenirler. Bireyleri, grupları ve grup davranışını, tutumları, önyargıları ve bunların oluşumu ile değişimini incelerler. Arkadaşlık, ikili ilişkiler, çekicilik ve saldırganlık gibi konular üzerinde araştırma yaparlar. Dolayısıyla sosyal psikolojide genellikle doktora derecesi gereklidir ve sosyal psikologlar çoğunlukla akademik ortamlarda çalışırlar. Ancak son yıllarda reklam şirketlerinde, hastanelerde, eğitim kurumlarında, mimarlık ve mühendislik firmalarında ve çeşitli kamu alanlarında araştırmacı-danışman olarak çalışmaktadırlar.

Endüstri/Örgüt Psikolojisi

Endüstri ve Örgüt (E/Ö) Psikolojisi psikolojinin çalışma ile ilgili olan her şeyi kapsayan bir alt dalıdır. E/Ö Psikolojisi hem bilim üretme hem de üretilen bilgileri uygulamayı içeren bir psikoloji alt dalıdır. E/Ö Psikolojisi, adından da anlaşılacağı gibi birbirinden ayrılması zor olan iki alanın birleşmesinden oluşmaktadır. İlk alan olan endüstri psikolojisinde işleri hangi görevlerin yapılması ve hangi yeteneklere sahip olunması gerektiğine göre tanımlamak; nitelikli adayları tanımlamak, seçmek ve eğitmek; çalışan performansını izlemek, değerlendirmek ve çalışana geri bildirim vermek gibi konulara odaklanılır. İkinci alan olan örgüt psikolojisinde ise çalışanın güdülenmesi, çalışanın iş doyumu ve bağlılığının artırılması, etkili liderle yetiştirmek, değişen müşteri istekleri ve teknoloji doğrultusunda örgütlerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak gibi konular üzerinde durulur. E/Ö psikologları hem örgütlerde araştırma yapan bilim adamları hem de örgütlerde yaşanan gerçek sorunlara bilimsel çözümler bulan uygulamacılardır.
Klinik Psikoloji

Zihinsel, davranışsal ve duygusal bozukluğu olan bireylerin, yaşadıkları sorun bağlamında psikolojik açıdan değerlendirmelerini yapar, bu kişilere uygulanan psikolojik tedavi süreçlerinin içinde sorumluluk alırlar. Klinik psikologların ilgilendikleri sorunlar, gelişim dönemleriyle ilgili kısa süreli gelişimsel krizlerden (ergenlikteki başkaldırı ve orta yaşta kendilik değerindeki düşme gibi) fobi, depresyon ya da şizofreni gibi daha ağır sorunların tedavisine kadar değişebilmektedir. Pek çok klinik psikolog aynı zamanda bilimsel araştırmalar da yapmaktadır. Araştırma konuları arasında psikolojik tedavilerin etkililiğinde rol oynayan faktörleri belirleme, başarılı yaşlanmayla veya çeşitli davranış bozukluklarıyla ilişkili olan etmenler, fobilerin nasıl geliştiği ya da normal dışı davranışların nedenlerini belirleme gibi konular sayılabilir. Ayrıca bireyi değerlendirmek amacıyla test ya da ölçek uygulama ve yorumlama ile tedavi amaçlı bireysel ya da grup psikoterapisi yapma da klinik psikoloğun önemli görevleri arasındadır.

Gelişim Psikolojisi

Doğum öncesinden başlayarak ölüme kadar uzanan yaşam süresinde insan gelişiminin evreleri üzerinde çalışırlar. Gelişim psikologları yaşa bağlı davranış değişikliklerinin tanımlanması, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenirler. Gelişimdeki evrensel nitelikler, kültürel ve bireysel farklılıklar üzerinde çalışırlar. Doktora düzeyindeki gelişim psikologları, araştırma yapma ve öğretim üyeliği gibi faaliyetlerde bulunabilirler. Lisans ve yüksek lisans mezunu olanlar kreş ve gündüz bakımevlerinde, okulöncesi eğitim veren diğer kurumlarda, hastane ve kliniklerde gelişim psikoloğu olarak çalışabilirler.Huzurevleri ve diğer merkezlerdeki yaşlıların belirlenen hedeflere yönlendirilmeleri, yetiştirme yurdu ve bakımevlerinde ergen ve gençlere uygulanan programların değerlendirilmesi türünde faaliyetleri de yürütürler.

Meritrokrasi Nedir

 • 23.3.2017 09:12:49
 • 0 Yorum
 • 1318

Meritokrasi, yönetim gücünün, yetenek ve kişilerin bireysel üstünlüğüne yani liyakata dayandığı yönetim biçimidir. Bu yönetim şeklinde idare gücü, üstün özellikleri olduğu düşünülen kişiler arasında paylaştırılmaktadır, kayırma yoktur. Özellikle kamu yönetiminde daha bilgili ve yetenekli kişilerin seçilmesi ve yine hizmet içindeki ilerleme ve yükselmelerinin bilgi, başarı ve yetenek kıstaslarına göre yapılmasını amaçlar. Osmanlı Devleti'ndeki Devşirme sistemi buna örnek gösterilebilir.

Meritokrasi kelimesi ilk kez Britanyalı sosyolog Michael Young'ın hiciv tarzındaki eseri Rise of the Meritocracy (Meritokrasinin Yükselişi)'nde geçmektedir.[2][3] Bu kelime Latince meritum ile Yunanca kratein (???????) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Meritum; yeterli ve değer anlamına, kratostan türeyen krasi ise güç, etki ve kuvvet anlamına gelmektedir. Kelimeler birleşince ortaya çıkan kelime ise toplumda değerlilerin, seçkinlerin güçlü ve etkili olmasını savunan bir görüşün adıdır. Dolayısıyla üst kademelerde zekâ, çalışkanlık ve diğer meslekî hünerleri bulunan kişilere yer verilmesi anlamına gelmektedir.


Liyakat sistemi (merit system), siyasî kayırmacılık sisteminin uygulamada olumsuz sonuçlar vermesi neticesinde ortaya çıkan bir sistemdir. Sistem, 1883 tarihli “Pendleton Act”'in ABD’de uygulanmasıyla başlanmıştır. Kayırma sisteminin ortaya çıkışından itibaren geçen zaman içinde devletin rolü büyük ölçüde değişmiştir. Devletin geleneksel düzenleyicilik işlevleri hem hacim yönünden katlanarak artmış, hem alan itibariyle son derece genişlemiş; bunun sonunda devlet yeni ve büyük sorunlar üstlenmiştir. Devletin bu yeni görevlerini yerine getirebilmek için modern kamu personeli, zamanımızın sosyal, ekonomik, bilimsel ve teknik problemlerini çözme gücüne sahip olmalıdır. Bu ihtiyaçlarla ve sorunlarla karşı karşıya kalan devlet, bunları çözümleme sorumluluğunu üzerine almış ve “liyakat sistemini” geliştirmiştir. Konuyla ayrıntılı bilgi, yazarın Kamu ve Kamu Personeli kitabında bulunmaktadır.

Ayrıca sosyolog Melvin Tumin'in ifade ettiği üzere meritokrasi, toplum içerisinde bireylerin yetenekleri ölçüsünde rol almaları durumudur.

İngiltere merkezli Meritocracy Party, beş maddeden oluşan bir manifesto yayımlamıştır.[4] Bu maddeler şu şekildedir:

Kayırmacılık yoktur: Ailenizin değil, sizin kim olduğunuz önemlidir.
Yandaşçılık yoktur: Başkalarının sizin için ne yapabildiği değil, sizin ne yapabildiğiniz önemlidir.
Ayrımcılık yoktur: Cinsiyet, ırk, din, yaş, geçmiş önemsizdir. Yetenek her şeydir.
Eşit imkânlar: Herkesle aynı noktadan başlar ve yeteneklerinizin sizi götürdüğü yere gidersiniz.
Tatminkar erdemler: En başarılı insanlar, en yüksek tatmine erişirler.

İran Kültürü Geçmişe Işık Tutma

 • 17.3.2017 15:29:29
 • 0 Yorum
 • 1232

2013 Mart ayından bu yana tam bir yıldır, iş münasebeti ile İran’a 11 kez gidip geldim. 3 ila 15 gün arasında değişen seyahatlerim boyunca İran’ı, İran halkını, ve kültürünü gözlemledim. Gözlem ve düşüncelerimi kısa başlıklar halinde aktararak; hem İran’a seyahat edeceklere fayda sağlamak, hem de önyargıların kırılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktayım.

İkinci temel motivasyonum, günden güne ayak sesleri daha belirginleşmeye başlamış olan ve coğrafyamızı bekleyen en büyük tehlike olan bir Sünni-Şii mezhep savaşına, kendi adıma “dur” demek. Bu gerginliğin en önemli sebeplerinden biri iki ülke insanının birbirini tanımaması. Bu tanışıklığı, yeni medya ve turizm sağlayacak, ben de küçük bir katkı sunmak isterim.

İran uzun süredir ambargo altında ve dünyaya kapalı kendi dinamikleri ile yaşamaya çalışan bir ülkeydi. Bunun çoğu dezavantaj, bazıları da avantajlı yönleri vardı. Bugün itibarı ile İran Ambargosunun kaldırılmasına dair aylardır yürütülen görüşmeler sonlandırıldı. Ben de çoktandır hazırladığım bu yazıyı yayınlamak için daha fazla beklememeye karar verdim.

Genel:

Öncelikle şu saptamayı yaparak başlayayım: Türk ve İran kültürü % 90 oranında aynı. Yazının devamında bunun tarihsel ve dil ile ilgili arka planını sunacağım.
Ben şu ana kadar başkent Tahran, Qazvin ve Yazd şehirlerinde bulundum. Gözlemlerim arttıkça yazıyı güncelleyeceğim inşAllah.
İran genel anlamda Türkiye’nin 30 sene gerisinden geliyor desek çok yanlış olmaz. 80 leri yaşamak isteyen hiç durmasın gitsin ?? Bu imajdaki en önemli pay, çoğu bakımsız binalar ve 80 li yıllara takılıp kalmış otomobiller.
Vasıtaların çoğu eski, ama yaratıcılıktan yoksun değil hani :)
Vasıtaların çoğu eski, ama yaratıcılıktan yoksun değil hani ??
İran yollarındaki araç envanteri eski ve dökülüyor, ama İran’da çok güçlü bir yerli otomotiv sektörü var. 3 tane kendi markaları bulunuyor. Ancak ekonomik durgunluk ve gelir dağılımı eşitsizliği otomotiv pazarının canlanmasına imkan vermiyor.
Türkiye ve Türkler çok seviliyor. Bunda önemli bir pay, İran’da televizyon sektörünün gelişmemiş olması. Yasak olmasına rağmen hemen herkes çanak anten ile Türk televizyonlarını seyrediyor. İyi mi kötü mü tam karar veremedim ama Türk dizilerine bayılıyorlar. Bu böyle 10 yıl daha devam ederse İran’daki herkesle Türkçe anlaşabileceğiz ??
Yeme İçme:

İran’da yeme içme anlamında en güzel şey ekmek. Bizdeki gibi somun ekmek yok. Farklı kalınlıklarda pide tarzı ekmekler var. İnceden kalına doğru; lavaş, zengek ve favorim olan berberi dedikleri ince pide var.
Kahvaltı kültürü Türkiye’ye göre zayıf. Uzun süre kalacakların peynirini ve zeytinini getirmesinde fayda var.
Yemeklerde pirinç pilavı fiks. Pilavı yağsız bir şekilde pişiriyor, yağlı bir yemek yahut kebap ile birlikte servis ediyorlar. Başlarda yadırgadım ama sonraları hoşuma gitti. Yağlı yemeği kendi damak kıvamınıza göre pilavın üzerine yayıp yiyorsunuz. Restoranlarda pilavın yanında küçük bir paket tereyağı veriliyor. Yemeden önce yağı pilava yine kendi kıvamınıza göre karıştırıp yiyorsunuz.
Ana yemek genelde kebap yahut bol yağlı ve hafif sulu tencere yemekleri. Bu yemekleri yerken kendi damak zevkinize göre pilav ile karıştırarak yiyorsunuz. Böylece kıvamı kendiniz ayarlamış oluyorsunuz. Başta biraz garipsedim ama alışınca avantajını hissettim.
Pilav ev yanında Gurme-Sebzi denilen sebzeli et yemeği
Pilav ve yanında Gurme-Sebzi denilen sebzeli et yemeği
Yoğurt İran mutfağının vazgeçilmez tamamlayıcısı. Hafif kıvamda sarımsaklı yoğurt çoğu zaman yemeklere eşlik eder.
İran’ı henüz endüstriyel tarım ve İsrail tohum endüstrisi istila etmemiş durumda. Bunun sonucu olarak, benim gibi 80 li yıllarda çocukluğunu yaşamış kimseler çocukluğunda yediği domatesin, salatalığın tadını İran’da bulabilir. Meyve ve sebzeler az, yamuk yumuk, ama dibine kadar lezzetli.
Kültür ve Yaşam:

İran kültürü ve Türk kültürü birbirine inanılmaz derecede yakın. Ben ziyaretlerimden önce Türklerin İslam dolayısıyla en çok Arap kültüründen etkilendiğini sanırdım. İran’a gidince anladım ki Fars kültürü ile ortak paydamız çok daha fazla. Bunun birinci sebebi dil (detaylar için bir sonraki maddeye bakın), ikinci sebebi ise Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya olan ve yüzyıllarca süren coğrafi rotasının bu topraklardan geçmesi. Atalarımız batıya doğru göç ederken Pers topraklarının kuzey kesimlerinde birçok şehir kurdular ve bu topraklarda yüzyıllarca yaşadılar. Bugün halen kuzeydeki; Tebriz, Qazvin, Horasan gibi şehirler Türk şehri olarak biliniyor. Detaylar için wikipedia ya bakılabilir. Türk kökenliler İran’ın en büyük azınlığı ve toplam 66 milyon nüfus içindeki 20-35 milyon civarında Türk olduğu düşünülüyor. Bu insanlar kendini Türk olarak tanımlıyor.
Türkçe’nin İran da konuşulma oranı, hazır durun.., % 40 ! Azeri Türkçesine yakın bir lehçe konuşuluyor. Birkaç gün içinde kolayca intibak ediliyor.
Türkçe konuşanlar dışında, Farsça ve Türkçe içinde benim tahminim en az % 20 ortak kelime var. Özellikle eski Türkçe’ye aşinaysanız, bu oran çok daha yükseliyor. Ortak kelimelerden bazı örnekler: Hala, dayı, emmi, peynir, zeytin, çay, şeker, namaz, abdest, lütfen, yavaş, hazır, ala, mühendis, mıntıka, vb.  Birde anlamı kolayca tahmin edilebilir olanlar var. Örneğin; Selamet başi (selamet başına), Zinde başi (başına zindelik, sıhhat), sob be hayr (sabahın hayr ola), hone (hane, ev), karhone (iş hanesi, işlik, iş yeri) gibi.
İran bir duvar yazısı cenneti! Şehirlerdeki tüm duvarlar reklam amaçlı ilan yazıları ile bezenmiş. Arap harflerinin yazının sanata dönüştürülebilmesindeki esnekliği hemen göze çarpıyor. İran’daki yazı-harf kullanımını gördükten sonra, biz de değiştirmeseymişiz çok şey kaybetmezmişiz duygusu uyandı bende.
İran'da klasik bir duvar ilanı - Akşam kurslarına katılmak isyene arayabilir :)
İran’da klasik bir duvar yazısı – Akşam kursları ilanı
İran’da eksikliğini ilk hissettiğim şey: Kadın Sesi! İran’da kadın şarkıcılar yasak, bu sebeple yol aldığınız vasıtalarda radyolardan sürekli erkek sesi geliyor. Tüm şarkılar, sesi en inceden en kalına değişen erkekler tarafından seslendiriliyor. Başta fark anlaşılmıyor ama insan bir süre sonra birşeylerin eksik olduğunu hissediyor! Şahıslar özel araçlarında, devrim öncesinin (35 yıl öncesi) yahut yurt dışında yaşayan birkaç kadın sanatçının eserlerini dinliyorlar.
Müzik demişken, İran’da müzik alanında Türk’lerin ciddi bir payı ve çok seveni var. En sevilen sanatçılarımız: İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş, Mahsun Kırmızıgül.
Kadınlarda, genç yaşlı ayırmaksızın kaş bakımı standart!
Sosyal mekanlar neredeyse yok denecek kadar az. Yazın sıcakta bunalan İran’lılar, eskiden bizde olduğu gibi yol kenarlarındaki yeşillik küçük alanlara kendilerini atıyor!
Kuş İran yaşam ve sanatında özel bir yere sahip.
Ne ironik ki, özgürlükten yoksun bırakılmış kuşlar, özgürlüğün en belirgin simgesi aynı zamanda.
Ne ironik ki, özgürlükten yoksun bırakılmış kuşlar, özgürlüğün en belirgin simgesi aynı zamanda.
İran’lılar genel olarak rahat ve eğlenceli insanlar. İran’da hayat büyük oranda İran’lı meşhur matematikçi, filozof ve şair Ömer Hayyam’ın rubaileri tadında. Bir araya gelen 3-5 kişilik bir grupta en az bir amatör şair yahut hikaye anlatıcısı bulunur. Hoş sohbet (bu iki kelime de Farsçadır) insanlardır.
Din ve Mezhep

Din ve mezhep konusu iki tarafta en fazla ön yargının olduğu konulardan birisi. Sanılanın aksine İran dini yaşantının ağırlıklı olduğu bir yer değil. Gelelim fark ve ayrıntılara:

Bir İslam devleti olmasına rağmen, halkın İslami yaşantısı Türkiye’den daha az. Ramazan’da oruç tutanların oranı benim gözlemim %20. Vakit namazı kılanların oranı %10 dan az.
İslam devleti kuralları gereği kadınların örtünmesi zorunlu. Örtünmede iki yöntem var. Biri bizde çarşaf denilen (İran’da çador (çadır) deniliyor) ve geleneksel kesimin giyinmesi. Diğeri ise daha yaygın olan, şal benzeri bir örtü ile başın orta kısmının kapanarak göğüs üzerine dökülen yöntem. Bu yöntemde saçlar önden görünüyor.
Bizdeki kadar görünürde cami yok. Bunu bir sebebi bizdeki camilerin tamamına yakınının Mimar Sinan üslubunda olması. İran’da ise normal betonarme tarzı binalarda mescid olarak kullanılıyor. Sadece cuma günleri cuma namazı ve bayram namazlarında açılan büyük camiler var.
Günde 5 vakit her yerden duyulan ezan sesi İran’da yok. İnsan bir süre sonra özlüyor. Ezan’ın İslam diyarının temel motiflerinden biri olduğunu insan eksikliğini hissedince anlıyor. Mescid’in yanında iseniz duyabileceğiniz şekilde ezan okunuyor. Bizdekinden farklı birkaç cümle (Ali veliyullah) içeriyor.
Namaz günde 3 vakit kılınıyor. Namaz gibi temel bir dini görevde vakit sayısının farklı olması ilginç konu, ancak bu farkı ve sebeplerini konuşabileceğim yetkinlikte bir İran’lı ile henüz karşılaşmadım.
Namazlarda Mühr (mühür) dedikleri toprak veya taştan yapılma, avuç içinden küçük bir nesne üzerine secde ediyorlar.
Şii inancının yansıması olarak, ehl-i beyt’den bazı isimler ikonize edilmiş durumda. Ya Ali, Ya Huseyin gibi nidaları sıkça duyuyorsunuz. Ehl-i Beyt yahut imamların isimleri açık alan ve taşıma araçları üzerinde bolca görünüyor.
Dinin temel esasları hakkında çoğu kişi (Türkiye’de de olduğu gibi) son derece bilinçsizken, Şii – Sünni ayrışmasına neden olan bazı basit olayları herkes çok iyi biliyor.
Rejim ve Yakın Tarih

İran tarihi konusunda uzman değilim. Ancak yakın tarihi bilmenin bugünkü İran’ı anlamayı kolaylaştıracağını düşünüyorum. Bu sebeple kısaca bu konuya değineceğim.

İran 1979 yılında, Humeyni liderliğinde bir halk ayaklanması ile önceki Monarşik yönetim olan Şah dönemini kapadı. Devrim başta Şah karşıtı tüm taraflar ile birlikte yapıldı, ancak zaman içinde Mollalar İran’da şeriata kurallarına göre işleyen bir İslam Cumhuriyeti kurdu. Devrimden hemen sonra başlayan ve 8 yıl süren İran-Irak savaşı, ülkeyi bütünleştirirken, mollalara tüm muhalifleri  ekarte etme imkanı sağladı.
Bugün İran kültüründe İran-Irak savaşının önemli yeri vardır. Şehirlerin sokakları savaş şehitlerinin adları ve resimleri ile bezelidir. Şehitlik bir metafor olarak sanat ve günlük hayatta sıkça kullanılır.
İran bugün dünyaya kapalı bir şekilde yönetiliyor. Sosyal medyanın büyük çoğunluğu yasak, internet üzerinde sıkı bir sansür var. Devlet tekelindeki üç beş televizyon kanalı yoğun bir propoganda halinde.
İslami kimliği ön planda olan yöneticilerin uzun süre iktidarda oluşu Mollalardan oluşan bir iktidar sınıfı yaratmış. Haliyle, halkta yönetime ve dine karşı tepki ve soğuma oluşmuş. Bunun en somut örneği para birimi.
İran’da resmi para birimi Riyal. Ancak halk halen eski para birimi olan Toman’ı kullanıyor. 1 Toman = 10 Riyal. Nedenini sorduğumda, Toman’ın Fars kültüründen geldiğini, Riyal’in ise Arap para birimi olduğu ifade edildi.
İran’da resmi-özel neredeyse her mekanda İran İslam devriminin iki dini lideri, efsanevi Humeyni ve Hamaney’in fotoğrafları var. Sokaklar, caddeler tüm ilanlarda sakallı dedeler ve amcalar!
İnsan her yerde bu fotoğrafları görünce Atatürk'e ne büyük bir kötülük yaptığımızı anladım! 
İnsan her yerde bu fotoğrafları görünce Atatürk’e ne büyük kötülük yaptığımızı daha iyi anlıyor!
Bir Tarih Hipotezi:

Türkiye Cumhuriyeti öncesinde Osmanlı İmparatorluğu ve onunda öncesinde Selçuklular tarih sahnesindeydi. Selçuklu toprakları bugünkü Anadolu, İran ve Orta Doğunun önemli kısmını kapsıyordu. Ardılı olan Osmanlı, İran ile sürekli bir rekabet içinde olmasına rağmen, Selçuklu zamanında İran ve Türkiye toprakları aynı yönetim altındaydı. Hanedan Türk, ancak bürokrasi ekseriyetle Fars kökenlilerdeydi. Selçuklu sonrasında Osmanlıların ön plana çıkması ve Osmanlı’nın batıda gelişerek, kendini Bizans’ın varisi olarak konumlandırması, Türkiye İran arasındaki rekabetin de tohumlarını attı.

Alternatif bir tarih olsaydı, örneğin Osmanlı yerine en yakın ikinci rakip beylik olan Karamanoğulları beyliği başı çekseydi, muhtemelen kendisini Selçuklu’nun varisi olarak görecek, bu durumda da Selçuklu topraklarını (ki neredeyse tüm Selçuklu başkentleri bugünkü İran sınırları içindedir) hakimiyet altına alacaktı. Tarih böyle gelişseydi, belki de bugün İran ve Türkiye adında iki devlet yerine bir devlet olabilirdi, kim bilir.

Bu benim ürettiğim bir tarih hipotezidir. Bunu neden ortaya atıyorum. İki ülkenin aslında o kadar da uzak toplumlar olmadığını ifade etmek için.

Sonuç:

Ortadoğu ve İslam coğrafyası için önümüzdeki 10-20 senelik süreçte oynanan en büyük oyun ve tehlike bir mezhep savaşıdır. Bugün İŞİD terörü doğrudan bu gerginliği kaşımakta, İran da yüzyıllar boyu birikmiş Şii refleksleriyle bu savaşa sümen altından girmiş durumdadır. Türkiye ve Türkler olarak Irak’ın ABD işgalinde sergilediğimiz basireti sergileyerek bu anlamsız savaş ve nefret ortamının dışında kalmamız gerekiyor. Umarım endişelerim boşa çıkar, dostluk ve iyilik kazanır.

Bloglarada Değişen Hedef Nasıl Ayarlanır

 • 24.2.2017 11:45:48
 • 0 Yorum
 • 1225

Bloglarda Değişen Hedefler Nasıl Ayarlanır?

2016 yılının ilk shelllog podcast'i için sizi planlama ruh hali içine almak istedim - önümüzdeki yıllarda ve blogunuzun nereye gideceği konusunda uzun vadeli ve genel olarak düşünmek.

Ocak ayının başlangıcı asal çözümü hazırlama zamanıdır, ancak biraz farklıyım: Hedeflerimi  tercih ediyorum .

Hedefler birkaç nedenden dolayı harika ve sanırım, aslında muhtemelen Yeni Yıl kararına göre daha fazla eyleme geçebilir ve kolayca elde edilebilir.

Benim gibi iseniz veya iyi niyetli olursanız, pratik hedefler seçmek istiyorsanız, günümüzde blogunuzu düşünerek bu bölümü başlatın ; bir yıl içinde olmasını istediğiniz gibi aynıdır ?

Değilse - bir şeylerin değişmesi gerekiyor ve bu değişikliğin gerçekleşmesi için bu değişikliklerin ne olması ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı bilinmelidir.

 

Başarmak isterseniz neden goller önemlidir?
Hedefler size hesap verebilirliği ve yolda gitmeyi nasıl sağlayabilir?
Uygulanabilir, başarılabilir hedefler nasıl ayarlanır?
Hedeflerinize ulaşmak için motive kalmak nasıl
Önemsiz tarafından dikkat dağıtılmasına direnen nasıl
Belirsiz amaçlar neden işe yaramaz?
Ulaşılması muhtemel en yüksek hedefler nelerdir?
Hedeflerinizin neden SMART olması gerekir?
Başarılı olabilmek için nasıl adım adım ilerleyebilirsin?
Ortakların veya hedef arkadaşların (ve bunun yanlış insanlar için nasıl raydan çıkabileceği) yararlılığı
Hedefleri belirlemediği için insanların belirttikleri olağan nedenler ve bunları nasıl atlatabilirsiniz
Bu bölümde çok fazla yer kaplıyoruz, bu yüzden umarım, blog yazan yılınızı yeni coşku ve organizasyonla başlattığınızda size yardımcı olur!

2017 Renault Clio Fiyat Listesi

 • 8.2.2017 10:59:25
 • 0 Yorum
 • 1687

2017 Renault Clio ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

2017 Renault Clio Fiyat Listesi
Model Motor Fiyat
2017 Renault Clio Joy 1.2 75 bg 52.050 TL
2017 Renault Clio Joy 1.2 EDC 120 bg 63.050 TL
2017 Renault Clio Joy 1.5 dCi 75 bg 65.050 TL
2017 Renault Clio Icon 1.2 75 bg 59.050 TL
2017 Renault Clio Icon 1.2 120 bg 65.050 TL
2017 Renault Clio Icon 1.2 EDC 120 bg 69.980 TL
2017 Renault Clio Icon 1.5 dCi 90 bg 72.050 TL
2017 Renault Clio Icon 1.5 dCi EDC 90 bg 79.050 TL
2017 Renault Clio GT Line 1.2 120 bg 69.980 TL
2017 Renault Clio GT Line 1.2 EDC 120 bg 75.980 TL
2017 Renault Clio GT Line 1.5 dCi 90 bg 78.050 TL
2017 Renault Clio GT Line 1.5 dCi EDC 90 bg 85.050 TL
 

13 Yaşındaki Kızın Satanizmle İmtihanı

 • 30.1.2017 12:05:38
 • 0 Yorum
 • 1224

13 yaşında satanizmle tanışan D.Ç. 5 yıl boyunca kedi kanı içilen korkunç ayinlere katıldı, eroin kullandı. ‘‘Kábus gibi’’ dediği bu yaşamdan 5 ay önce kurtulan genç kız, satanizmi anlatıyor.


Erzincan’dan 11 yıl önce İstanbul’a gelen lokantacı İbrahim Ç., sinir hastasıydı. İşi bırakmak zorunda kaldı. Eşi Cemile Ç. evlere temizliğe giderek kazandığı parayla evi geçindiriyordu. Annesinin zor şartlarda çalışmasına dayanamayan D.Ç., Kartal Yavuz Selim İlköğretim Okulu 5'inci sınıftan diplomasını alır almaz, banyo malzemeleri üreten bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başladı. Evleri huzursuzdu. Babası sinir krizleri geçiriyordu. D. eve gitmek istemiyordu. Daha 13 yaşındaydı. Evden uzaklaşıp yeni arayışların peşine düşen D.Ç., fabrikada tanıştığı arkadaşı K.’yla bazı günler mesai bitimlerinde Kadıköy Akmar Pasajı’ndaki barlara gidiyorlardı. Burada farklı insanlarla tanışan D., uyuşturucu hap kullanmaya, bir süre sonra da eroin çekmeye başladı. D. adını vermekten çekindiği satanist grubu ‘‘B.’’nin, 22 yaşındaki liderinin, ‘‘İnsanlardan uzaklaşmak istiyorsan sana sahip çıkarız. Biz farklı şeyler yapıyoruz’’ sözleriyle satanizme merak salmış. D. ‘‘Hayatımı bu kadar b…tan hale getireceğini bilseydim hiç bulaşmazdım bu pisliğe. Bunalımdaydım, ailemden kopmak istiyordum’’ diye pişmanlığını dile getiriyor. D. her ayın 23'ünde, Kadıköy’de terk edilmiş bir evde buluşan gruba katılıp, satanizm hakkında bilgi edinmeye başlamış. ‘‘23'ün özel bir anlamı yok. Sadece bizim grubun buluşma tarihiydi’’ diyor.


 
KUTSAL İÇKİ KEDİ KANI

Haberin gazetede yayınlanmış hali

5 karanlık yıl içindeki dehşet dolu günleri anımsarken bakışları donuklaşan, tüylerinin diken diken olduğunu söyleyen 18 yaşındaki D., ‘‘Dehşet vericiydi’’ dediği anları şöyle anlatıyor:

‘‘Yaklaşık 10 kişi, sabah erken saatlerde buluşup, akşama doğru ayrılıyorduk. Harabenin bir köşesinde sürekli ateş yanar, liderimiz onun yanında ihtişamlı bir sandalyede otururdu. Şeytan hakkında o kadar çarpıcı şeyler anlatırdı ki artık benim için sadece şeytan vardı. Herkes simsiyah giyinir, ağırlıklı olarak Metallica parçaları çalınırdı. Kendimizi dağıtabilmek için de eroin içerdik. Bazıları bileklerini jiletle kesip, kendi kanlarını içiyor, şeytana yakın olmak için birazını da ateşin üzerine akıtıyorlardı. Kediyi düşman olarak görüyorduk. Bu yüzden de her ayinde bir kedi kurban ediyorduk. Harabenin ortasına çizip, etrafına mumlar koyduğumuz, satanistlerin simgesi Pentegram Yıldızı’na bağladığımız kedilerin, bıçakla karınlarını sonra da boğazlarını kesiyorduk. Kanını da alnımıza sürüp, birazını da içiyorduk. Bu bizim kutsal içkimizdi.’’

KAÇARSAN ÖLÜRSÜN

D.Ç. bu ortamdan kopmak için çok çaba sarf etmiş. Bir keresinde, gruptaki arkadaşlarına ayrılmayı düşündüğünü söyleyince, ‘‘Kaçışın ölümün olur’’ sözlerini işitmiş. ‘‘Çaresiz devam ettim. Ölüm korkusu vardı’’ diyor. Satanizmden kopup ölümü göze aldığı anda, Ülkem Çocukları Derneği Başkanı Murat Çuhadar’la tanışmış. Derneğin faaliyetlerine katılmaya başlayınca ayinlere gitmez olmuş. İki haftadır, 500 ytl lira aylık ücrete anlaştığı, bir oto galerisinde satış görevlisi olarak çalışıyor. Ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirip, üniversiteye de girmeyi kafasına koymuş. Tek korkusu, ayrıldığı satanist grubun izini bulması

Cocuklara Şans Oyunları Engeli

 • 20.1.2017 11:27:45
 • 0 Yorum
 • 1237

İnternet üzerinden kumar oynatan siteleri kapatan hükümet çocuklara oyun oynatan bayileri de mercek altına aldı
Hem bayiler hem de internet üzerinden şans-bahis oyunları oynama yaşının 18'in altına düşmesi üzerine hükümet tedbir aldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 18 yaşını doldurmayan kişilerin oyunlara katılımı ve bunlara ikramiye ödenmesinin yasaklandığını vurgulayarak, buna uymayan bayilerin ruhsatlarını iptal ettiklerini söyledi. Bakan Ağbal, "Çok sayıda talep olmasına karşın, sayısal oyunlar bayilik sayısı 5 bin adetle sınırlandırıldı" dedi. Bakan Ağbal, okul, yurt, gençlik merkezi gibi çocukların, gençlerin yoğun olduğu yerlerin yakınlarındaki işyerlerine bayilik verilmediğini anımsattı.

AİLELER MAĞDUR
Bakan Ağbal, "İdareye ait sayısal oyunlar ile hemen kazan oyununun ise internet üzerinden satışı bulunmuyor. 18 yaşından küçüklere bilet satışında bulunulmaması ve ikramiye ödememe yasağı sanal ortam üzerinden bilet alan vatandaşlar için de uygulanıyor" değerlendirmesini yaptı. Ağbal, gençlerin bahis oyunlarına ilgisinin önlenmesine yönelik tedbirleri anlatırken, "Milli Piyango İdaresi, şans oyunlarını bağımlılığa ve aşırı oynamaya yol açmayacak şekilde tam bir 'sorumlu oyun anlayışı ve sosyal sorumluluk' ilkesi kapsamında düzenlemekte" dedi. Yapılan araştırmalara göre, şans ve bahis oyunlarını oynama yaşı ortaokul düzeyine kadar düştü. Bu oyunların internet üzerinden oynanabiliyor olması pek çok gencin ailesinin de yüksek tutarlarda kredi kartı borcuyla karşı karşıya kalmasına ve mağduriyet yaşamasına neden oluyor.

SMS'LER İÇİN SİSTEM
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)da, sanal kumar sitelerini mercek altına aldı. Yurtdışı kaynaklı Türkiye'de faaliyet gösteren kumar siteleri bir bir kapatılmaya başlandı. BTK, vatandaşları yasa dışı kumar sitelerine yönlendiren yurtiçi kaynaklı SMS'lerin önüne geçmek için özel bir sistem kurdu.

Dep Web Ağın İçindeki Ağ

 • 20.1.2017 10:58:04
 • 0 Yorum
 • 2634

İnternet. Bugün neredeyse herkesin hayatında önemli bir yer edinmiş genel anlamda karmaşık ağ bütününün genel adıdır. 

Peki onu kullananlar onun hakkında ne biliyor olabilir? Temel kanı, internetin içinde normal bir insanın hafızasına sığmayacak kadar büyük bir bilgi var. 

O halde normal kullanıcı alabildiği kadar bilgiyi alıyorsa, işini halledip o bilgisayarın başından kalkıyorsa yazının başlığındaki "dark net" (deep web) onun için önemli midir? bizce değil. Webin derini şu aralar yeni bilgisayar kullanan kişiler için oldukça merak edilen bir yer. Çoğu kişiye göre ise bir şehir efsanesi, "kötülüklerin olduğu yer" olarak lanse edilir. 

Biraz teknoloji içerikli makaleler okuyan kimseler varsa bu dünyaya yön veren kişileri, Ross Ulbricht, Julian Assange, Edward Snowden gibi isimleri mutlaka duymuş, okumuştur. Bir de ergen kandırmacasını. 

Kısaca bu madelerin ve kişilerin özellikleri şunlardır: 

Deep web (herkesin bildiği adıyla) bir ergen kandırmacasıdır. Henüz yaşı kemale ermemiş gençler bu tip ortamlara girmek için can atarlar ancak uygun linkleri bulamadıkları için çaresizce Facebook profillerinde "kahrolsun PKK!" paylaşımları yapmaya devam ederler. 
Ross Ulbricht: Sanal ipek yolu (silkroad)'nun yaratıcısı olduğu gerekçesiyle şu an ömür boyu hapse mahkum edildi. 
Julian Assange: Dünyaca ünlenen WikiLeaks sitesinin sahibi.
Edward Snowden: Amerikan İstihbarat Birimi (NSA)'den bilgi ve belge sızdırmakla suçlanıyor. 
Kullanıcılar olarak bizim gördüğümüz web'in bu kadarlık bir kısmıysa orada bahsedilen büyüklük birimi tam olarak ne olabilir?

İşte değineceğimiz konu tam olarak bu. Kendi deneyimlerimiz de dahil bir çok örnek ile uzun bir yazı bizi bekliyor olacak.
1. Nedir bu Deep Web?

Nedir bu Deep Web?
Kişisel sunucular kullanarak herkesin erişimine açık olmayan özel ağlarda barınan sitelerin olduğu, bildiğiniz internetten farklı bir alandır.

Google'ın görsel arama sayfasında Deep Web diye bir arama yaptığınızda muhtemelen göreceğiniz fotoğraf Ice Berg buzulu olacaktır. 

Oradaki webi en iyi bu fotoğraf ile şemalandırıyor uzmanlar. Bu ölçümleme 960.000 dark net kullanıcısı olduğu için yapılıyor. 

Normal interneti 2-3 milyar insan kullanabilirken, deep web tarafında bu rakam 1 milyon civarında seyrediyor. 

Beyaz görünen yer bizim gezindiğimiz bölge, suyun içindeki yer derin web. Peki bu kadar insan beyaz bölümde geziyorken orada neler olabilir ki? Gerçekten merak uyandırıcı öyle değil mi?

Her şeyi bulmamıza yardım eden Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından bu siteler neden indexlenmiyor? Neden hızları ile nam salmış Google Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar bu siteleri açamıyor?
2. Arama motorlarının sınırlarının bittiği yer

Arama motorlarının sınırlarının bittiği yer
Dark nette gezinmek için özel modifiye edilmiş tarayıcılara, işletim sistemlerine, bağlantı teknolojilerine ihtiyacınız var. 

Deep web ile ilgili bilinen webde arama yapmaya başladığınızda karşınıza çıkacak ilk done, Tor Browser olacaktır. Bu tarayıcı ile Tor ağına kurulan bağlantı sayesinde p2p (Peer-to-peer) yani, İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmayı mümkün kılan bir ağ iletişiminin içine giriyorsunuz. 

Tor Browser kullanarak bir anlamda güvenliğinizi hiçe sayıyorsunuz ancak gündelik hayatınızda bu tarayıcı kullanınca, özel servisler, hack unsuru içeren öğeler tarafından takip edilme olasılığını bir nebze de olsa ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Deep web'e Google, Yahoo, Bing ya da diğer arama motorları ile giriş yapılamaz. Bu dünyada boy gösteren tüm siteler, arama motorları tarafından indekslenmediği için -yani arama sonuçlarında gösterilmediği için- o kapsamda yer alır.

İndekslenmemelerinin sebebi ise, kullanıcı güvenliğinin olmaması, suç kapsamına giren içerikler vb şeklinde sıralanabilir.
3. Erişilebilir web'in arkasında bir dünya

Normal ile derin web hakkında karşılaştırma rakamları vermek çok saçma olacaktır. Örneğin, "normal web sadece %10'u iken, deep web'de bu rakam %90 civarındadır." tanımı gibi.

Evvela oralara ulaşmak mümkün olsa bile iletişim için çok ama çok iyi İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Aksi halde sadece, açılmayan sitelere ve bilgisizce dolaştıktan sonra aman bu da neymiş be diyerek kapattığınızla kalırsınız. 

Oralara girdiğinizde birkaç terim ve bu terimlerin anlamlarını bilmeniz gerekecek.

Forumlarda da, bloglarda da faydalı görünen linklere tıklamak gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı orada devre dışı bırakmanız gerekecek. Aksi halde derin yerlerde gerçekten hacker olan kişiler ve bu kişiler tarafından hazırlanmış tor ağını bile alt edebilen virüsler bulunabilir.
4. Deep web'e nasıl girilir?

Deep web'e nasıl girilir?
İnternetin arka bahçesi denilen deep webe girmek için özel tarayıcılar kullanmak gerekiyor. 

Günümüzde bunun en popüler yolu yukarıda da söylediğimiz üzere Tor Browser. Tarayıcıyı bilgisayarınıza kurduktan sonra, deep webe giriş yapabilirsiniz.Ancak sonraki aşamada standart internet kullanımındaki gibi Google'a girip arama yaparak bir şeylere ulaşabileceğinizi düşünmeyin. 

Tor, anlık olarak konumunuzu değiştirir, Aynı anda hem Brezilya'dan hem de İsviçre'den giriş yapmış gibi görünürsünüz ve anonimliğinizi koruyabilirsiniz. Bu, VPN servisleri gibi tercih edilen bir yapıdır. 

Tor ile bilinen popüler dizinlere girebilirsiniz, ancak bu şekildeki erişiminiz çok kısıtlı olacaktır. Tüm sitelerin, .onion uzantılı değişken adresleri olur. Bu sitelere ulaşmak için de, belirli liste sitelerine ulaşmanız gerekiyor. Standart domainler, standart url'ler yerine genellikle, .onion ve .clos uzantılı domainlerden oluşur. (xqz3udsrneuzhaeo.onion/.clos, 4eiruntyxxbgdfddfg.onion/.clos) gibi. (bu domainler temsilidir. gerçeklikle ilgisi yoktur.).onion.clos gibi adresler görebilirsiniz. 

Deep webin Wikipedia'si 

Yalnızca yönlendirme ile giriş yapabileceğiniz sitelere ulaşmak için, deep webin 'görünen yüzü'nün giriş kapısı Hidden Wiki'ye girebilirsiniz. Bu dünyayı merak edip de girmeye karar verenlerin uğradığı ilk nokta orasıdır. hiddenwiki.org adresinde, derinlere ilişkin bilgiler yer alır. Ancak orası da dahil olmak üzere, içeriğin çok büyük bir kısmı İngilizcedir.
5. Deep web'e girmek bir suç mu?

Deep web'e girmek bir suç mu?
Hayır. Ne tarayıcı olarak Tor kullanmak, ne de deep webe girmek bir suç unsuru içermez. IP adresinizi, güçlü altyapısı ile anlık olarak değiştiren bir anonimite aracı olan Tor Browser ile standart internet erişimi de sağlayabilirsiniz, tercihinize kalmıştır.

Deep webin legalliğine tekrar dönersek, evet girmek legaldir. Ancak içerik türünün % 95'inin yasa dışı olduğu bir yerde dikkatli olmak gerek.
6. İnternetin derinliklerinde sizi ne bekliyor?

İnternetin derinliklerinde sizi ne bekliyor?
Bir blogger ya da forum moderatörü olabilirsiniz. Gördüğünüz, duyduğunuz konuları tartışabilirsiniz. Sitenizi ziyaret edenler ise bu yazdıklarınızı okur ve bilgi edinir. 

Deep web'de ise durum biraz değil bayağı farklıdır. 

Deep web de sörf, search yaparken .CLOS- .LLL- .ONION uzantısına sahip, bilinen web sitelerinin yazılımlarına  benzer mantıkta çalışan sitelerle, bloglarla karşalabilirsiniz ancak orada göreceğiniz konu başlıkları bildiğinizin çok ötesinde. 

Satanist eylemler.
Canlı video kanalları ile işkence, tecavüz, insan öldürme. (Gore Content*)
Kendine iş arayan kiralık katiller. (yapabileceklerini yazarlar genelde)
Terör grupları, bu gruplara giriş kanalları. 
U.S.A vatandaşlığı (Citizen Civilian)
Türkiye, Avrupa ve Amerika tabanlı kullanılabilir kredi kartları. 
DMT içeren en etkili uyuşturucunun evde nasıl yapılabileceği. 
Etkili menzillere sahip bomba yapımını anlatan e-booklar. 
İllegal (yasadışı) cep telefonu, bilgisayar, tv, ev eşyası alışverişleri ve satın alınan ürünlerin teslim alınmasını anlatan konular. 
Seks kölesi yapmak için kadın satın almak isteyen sapıklar.
Radyo frekanslarına sızma, yönetme ve yönlendirme eylemleri.
Doxbin yani bir çok diplomat, celebrity (tanınınmış kişi) bilgileri. 
UFO'lar hakkında derinlemesine bilgiler. (51. bölge de dahil)
Bunlardan bazıları ancak bu kanallara erişimin sonunda yukarıda da söylediğimiz üzere çok iyi bir ingilizce dil bilgisine sahip olmanız gerekiyor ki gerçekliği insanları zaten şüpheye düşürmeye yeter. 

İngilizce yazım hatası, aksan bozukluğu onların gözünde sizi amatörden öteye götürmeyecektir.

Çocuk pornosu merakını yazma gereği dahi duymadım konu başlıklarına.

*Gore Content kısmını biraz daha açmak gerekirse, artık bu tip videoları, fotoğrafları görmek için deep webe gitmeye gerek yok. Ufak bir Google aramasıyla o bahsedilen video türlerine ulaşmak mümkün. 

ve bunlar gibi görseller bulunmaktadır. Zaten günlük hayatımızda LiveLeak, GoreGrish gibi sitelerde bu tip öğeleri görebilmek mümkün. 

Bilinen adıyla deep web bizim adlandırdığımız adla dark net ortamı başka amaçlara hizmet etmekten başka bir iş yapmıyor. 

Dark net aslında özgürlüklerin temsili gibi düşünülebilir.
7. Resmi para birimi: Bitcoin

Resmi para birimi: Bitcoin
Darknet üzerinde dönen paranın 1 yıl içinde 2-3 milyar dolarlık bir rakama ulaştığı konuşulur. 

Yukarıdaki maddede yazan konu başlıklarını incelemek ya da sonuçlandırmak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi yapmayı kabul etseniz bile banka havalesi, eft ya da adınıza kayıtlı bir kredi kartı orada geçersiz olacaktır. 

Silkroad terimine giriş maddesinde değinmiştik. Dark Market olarak düşünebilirsiniz. Bu pazardan yapacağınız her alışverişin karşılığında Bitcoin paralarına sahip olmanız gerekecek. Bitcoin elde etmenin çok fazla yolu var ancak biz bunlardan bahsetmiyoruz. 

1 BTC'in dolar ya da TL karşılığı tıpkı borsalarda olduğu gibi tekliflere bağlıdır.

Bu para türünü ister harcamalarınızda kullanabilir isterseniz bitcoin bounty hunter'lara satabilirsiniz. 

Bu para birimine sahip olmanız için evvela sıkı harcamalar yapmanız gerekiyor. Özel bilgisayarlar, yazılımlar almanız gerekiyor ki, günümüz şartları bunu kabul edilebilir olmanın dışına çıkarıyor. Bu gereksinimleri karşılasanız bile 1 Bitcoin üretmek neredeyse yıllarınızı alır.

Dark net sadece ticari amaçla kullanılan bir yerden farklı bir yer değil. Silkroad denilen ve FBI tarafından kapatılan e-ticaret sitesinin Amazon, eBay gibi sitelerden bir farkı yoktu. 

Silkroad kapatılana kadar tüm işleyiş bu site üzerinden yürütülüyordu ve sitenin üst düzey yöneticileri arasında FBI ajanları da bulunuyordu.

Bitcoin tarihine biraz inmemiz gerekirse; 2014'te dijital dünyada en çok ses getiren olaylardan birisi 'Bitcoin' olmuştu. Mazisi daha da eskilere dayanan dijital para birimi Bitcoin, bir anda değerini 1000 dolardan yukarıya taşıyınca, dünyanın dikkatini çekti. BTC'nin popülerliği ile birlikte, yatırım amaçlı alım satımı da başlamış olsa da ortaya çıkış süreci ve kulanım alanı yine deep webe dayanır.
8. Web'in katmanları teorisi

Web'in katmanları teorisi
İnternet, bir bilgi depolama sistemi değildir. Belirli terminaller arası iletişim, veri aktarımıdır. Deep web denen dünya da, esasında insanların kendi sunucularını kullananarak, içeriklerine herkes ulaşamasın diye geliştirdikleri kapalı ve özel bir ağ. Erişilebilirliğe göre, deep web ve şu anda içinde bulunduğumuz standart dünyanın yer aldığı katmanlar şu şekildedir;

Seviye 1 (Surface web)

Özel bir tarayıcı kullanmadan erişilebilen, yüzeydeki web. Sosyal ağlar, haber siteleri ve şu ana kadar Google'ı kullanarak giriş yapmış olduğunuz tüm siteler. 

Seviye 2 (Bergie web)

Arama motorları ile erişemeyeceğiniz web içerikleridir. FTP serverlar, indekslenmeyen yetişkin (+18) içerikler bu seviyede yer alır. Arama motorları ile bu içeriklere ulaşmanız neredeyse imkansızdır, çünkü ya arama engeli almışlardır ya da sırada en sona atılmışlardır. 

bundan sonraki seviyeler için proxy kullanmanız gerekmektedir

Seviye 3 (Deep web)

Proxy seviyesi

Seviye 3 iki gruba ayrılır. İlk grupta yer alan proxy ile erişilebilen siteler, .onion uzantısına sahip olmayan ancak arama motorları tarafından engellenmiş, illegal içeriğe sahip her türlü sitenin bulunduğu kapsamdadır. Yasadışı araştırma sonuçları, hacker gruplarına ait içerikler, suikast videoları, rahatsız edici adult içerikler, VIP dedikodular, PC güvenliği ile ilgili konular bu seviyede yer alır.

Tor seviyesi

Deep web dünyasının gerçek sınırları burada başlar. Siteler kişisel sunuculardadır ve .onion uzantılarına sahiptir. Erişiminizi arama motorları ile değil, yalnızca dizinler üzerinden yönlendirme ile sağlayabileceğiniz deep web sitelerinin içerikleri, 'ağırlıklı olarak şehir efsanelerine dayanıyor olsa da' şöyledir:

Hacklenen sunucuların verileri, data tüccarları, gizli devlet belgeleri, wikileaks belgeleri, casuslar tarafından satılan devlet sırları, terör örgütlerine ilişkin belgeler, bomba ve silah eğitimleri, federal bilgiler, istihbarat bilgileri, illegal bilimsel araştırmalar, bilim adamları, shell network, assembly programcıları, gerçek hackerlar, microsoft gizli ağ bilgileri, güvenlik ve data analistleri vb.

Bu siteler kişisel sunucularda ve genellikle html kodlama ile hazırlanmış sitelerde yer alır. Site sahipleri sunucularını korumak için her şeyi yapabilirler.

Seviye 4 (Charter web)

Seviye 4 de iki grupta incelenir, Tor Browser kullanarak giriş yapabileceğiniz ilk düzeyde, hiddenwiki ya da diğer standart dizin siteleri üzerinden kolaylıkla ulaşamayacağınız adresler yer alır. Bu sitelerin içeriklerine yönelik iddialar şu şekildedir; (iddialar demek gerekiyor, çünkü deep web şehir efsaneleri ile de dolu bir dünya, aşağıda yazanların önemli kısmının kanıtı yoktur)

Gizli şirket ve piyasa bilgileri, önceden belirlenmiş milyonluk bahis sonuçları, milyar dolarlık satışlar, dünyaca ünlü silah kaçakçıları, tank – füze- savunma sistemi satışları, yasaklanmış filmler – videolar – kitaplar – müzikler, üst düzey görevlerde bulunan devlet casusları, önemli ses kayıtları, paralı askerler, paralı ordular, paralı özel timler, kara kutular, aşırı illegal ve yasaklanmış adult içerikler, devlet görevlilerinin seks kasetleri, detaylı gizli wiki ansiklopedileri, insan ticareti, uyuşturucu ticareti, yasaklanan kimyasalların ve ilaçların ticareti, kan bankalarından kaçırılan kanların ticareti, çocuk pornoları, yamyamların – vampirlerin öldürmek için insan arayışları, illegal deneyler için insan denek aranması...

Buraya kadar bahsettiğimiz kısma her internet kullanıcısı, Tor Browser ile girebilir, ancak bundan sonrasında...
9. Erişim sağlamak için bir web tarayıcısına değil, özel cihazlara ihtiyaç duyulan 'Kapalı Sistem'

Erişim sağlamak için bir web tarayıcısına değil, özel cihazlara ihtiyaç duyulan 'Kapalı Sistem'
Her internet kullanıcısının Tor ile erişiminin olduğu kısmı geride bıraktık. Charter web olarak adlandırılan özel erişim seviyesine, yalnızca belirli router cihazlar ile girebilirsiniz. 

Dünyada çok az kimsenin erişiminin olduğu 'closed shell system' olarak adlandırılan bu ulaşım yolu, belirli cihazlar olmadan yapılamaz. Bu cihazlara ulaşmak da kolay değildir. Özel işletim sistemine sahip bu cihazlara, kendine has mimariye sahip CPU monte edilir, onun ardından erişim frekansına girebilirsiniz. Bahsettiğimiz özel cihazlara sahip değilseniz, bu kısma ve daha derinlere erişiminiz yoktur. 

Üzülmeyin, benim de yok.

Closed shell system

Sitelerin uzantısı .clos olarak bilinir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde, şifrelenmiş bir .clos sitesi görüyorsunuz. Uygun frekansa girebilecek bir router sahibi olmadığınız için, kriptolu hali normal kullanıcılara bu şekilde görünmektedir. 

Wikileaks belgeleri bu seviyeden çıkmıştır

Dünyayı sarsan Wikileaks belgelerinin kapalı sistemde derlendiği ve üst katmanlara -aramıza- ulaştırıldığı söylenmektedir. Kurucu Julian Assange, dark net için önemli bir figürdür. Gizliliğin seviyesini bu olayla da anlayabilirsiniz. 

Kapalı sistemde neler var?

Yapay zekalı ölüm makineleri, yapay zeka işlemcileri, GGGEQP işlemcileri, Tesla’nın planları, kristarilize güç kontrolörleri, hava durumunu değiştirebilen cihazlar, gizli HAARP projeleri, Atlantis’in yeri ve hakkındaki gizli araştırmalar hatta Atlantis’in bulunduğu yerin detaylı konumları, özel üretim motorların planları, Tanrı’nın olduğunu kabul etmeyenler ve ispatları, masonlar, illuminati, gizli algoritmalar ve hesaplamalar, global terör ağı, global cinayet ağı, global uyuşturucu ağı, global insan ticareti ağı, süper bilgisayarlar ve yapay zekalar bu düzeyde yer alan içeriklerin bu düzeyde yer aldığı iddia edilir.
10. Meraklı gözlerin en merak ettiği bölüm. Henüz ulaşılamayan 'Mariana Çukuru' ve daha da derinleri.

Meraklı gözlerin en merak ettiği bölüm. Henüz ulaşılamayan 'Mariana Çukuru' ve daha da derinleri.
Burası tamamen şehir efsanesi gibi duruyor. Varlığı ya da yokluğu asla kanıtlanamamıştır. Son kullanıcı tarafında asla da kanıtlanamayacak gibi görünüyor. 

Dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru'ndan adını almış bu düzey için birçok iddia vardır. Henüz ulaşılamamasının sebebi, günümüz bilgisayar teknolojisinin bunun için yetersiz olmasından gelmektedir. Kuantum ile çalışan bilgisayarlar ile Marianas web'e girilebileceği söylenir. 

Bu düzey için atasözleri, beklenti içine sokan sözler de söylenmiştir, 'eğer bir gün ulaşılabilirse, internetteki savaş bitecektir' gibi. Hangi savaş? Ne savaşı? demeden edemiyor insan. 

Seviye 6

Deep web dünyasında bilinen en tehlikeli seviye olduğu söylenir. 

Seviye 7 (The Fog/Virus Soup)

Efsaneye göre, savaş bölgesi olarak tabir edilen bir bölge, Marianas ve seviye 6 gibi, hakkında hiçbir şey bilinmeyen, ancak teorilerde yaşayan bir düzeydir. Savaş bölgesi olarak adlandırılmasının sebebi, herkesin 'seviye 8'e başka kimsenin çıkmamasını istediği için savaşacak olmasıdır.

Seviye 8 (The Primarch System)

Bu düzey için yapılan en embesilce tanım ise, internetin son noktası olduğudur. Günümüzde herhangi bir kişinin ya da devlet organizasyonunun bilmediği bir 'Primarch sistem' (God of System - İnternetin tanrısı) tarafından kontrol edildiği söylenmektedir.

Seviyenin tepkisiz olduğu, ve internet dünyasına değiştirilemeyen komutlar gönderdiği ifade edilir. Primarch sistem hakkında yerli kaynaklar arasında bilgi bulunmamakla birlikte, standart seviye 8 tanımları dışında yabancı kaynaklarda da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.
11. Kiralık katiller, pornografik içerikler, uyuşturucu, yasaklı belgeler, uzaylı fotoğrafları...

Kiralık katiller, pornografik içerikler, uyuşturucu, yasaklı belgeler, uzaylı fotoğrafları...
% 95'inden fazlası illegal, yine o orana yakın bir kısmının da pornografik (ancak herhangi bir VPN ile girilebilecek, herkes tarafından bilinen +18 sitelerde yer alamayacak iğrenç kategorilerde) içerikten oluştuğu bu dünya, her ne kadar 'illüminati ve gizli oluşumlar, Nazi belgeleri, şikeli maçlar, planlar, olaylar olaylar' gibi anlata anlata bitirilemese de...

Standart internet kullanıcıları, özellikle de İngilizce bilmeyen, orada hangi dizinler ile hangi portallara giriş yapacağının farkında olmayan, kısacası ne aradığını ve ne amaçla orada olduğundan habersiz kişiler için deep web nedir? Muhtemelen yukarıdaki gibi. 

Son olarak, bu konudaki çoğu yazıda belirtildiği üzere, ben de deep web'e giriş yapmanızı tavsiye etmiyorum. Zira az orandaki işe yarar sayılabilecek içeriğe ulaşmak için dahi, gerekli yönlendirme dizinlerini bulmanız çok zamanınızı alır, ve vaktiniz boşa geçmiş olur. Ancak yerin altında böyle bir dünya var. Bilmekten tabii ki bir zarar gelmez. 

15 Ways to Find Keywords Your Competitor is Ranking For

 • 9.1.2017 11:45:12
 • 0 Yorum
 • 1353

Keyword research is near essential for creating a successful blog, and it will always remain incredibly important. Even as Google attempts to wrest control away from the humble keyword, the very nature of language and communication itself ensures that it will always be a core piece of the puzzle. After all, even the basic sentence needs a subject or object, and so too do search queries. Without it, the search engines have no way of knowing what you want to find, and they have no way of knowing what a piece of content is about.

Sometimes, it feels as though there are a nearly infinite number of articles written about keyword research. One sub-topic of the genre, however, is somewhat less covered. It’s what I’m going to teach you today; how to “steal” keyword information from your competitors.

Now, you don’t need to send a mole into the employment of your enemies to try to get this sort of spy information. The very nature of the actions your competitors take will reveal their secrets to you, if you know how to look for them.

Before We Begin
The first thing you need to do, before you can apply a single one of these techniques, is identify the competitors you want to target. Now, these competitors should be reasonable choices. A small SEO website could target Moz, but honestly, they aren’t a good choice. Moz is so dominant in the SEO niche that they can write about whatever they want and still get number one rankings. They don’t have to put much thought into keywords, though I’m sure they do. Any massive site isn’t so much a competitor at all, really. It’s like a goldfish trying to mimic a whale to be successful. The techniques a whale uses aren’t applicable.

What you need to do are find other businesses very similar to your own. If we use a company like Aweber as an example, the companies they might target would be companies like MailChimp, Constant Contact, GetResponse, Vertical Response, and iContact. They’re all comparable businesses providing very similar services, so their marketing techniques have a lot of crossover. They’re aiming for more or less the same customers, which is the key component here. You want people who are targeting your audience, and you want to figure out how they’re doing it so you can do it better.

What you’re doing with competitive keyword research is figuring out what your competitors are doing. This gives you two key pieces of information. It tells you where you have gaps in your own strategy that you can fill in to prevent them from undercutting you, and it helps you find places where they have gaps in their coverage and you can undercut them.

The holy grail is to find a keyword that has a high search volume – meaning a lot of people want to find information about the subject – but low competition, meaning few or none of your competitors have taken advantage of that traffic. If you can get in there with a high quality piece of information, you can dominate that section of the audience. It’s easier to defend your spot than it is to fight against existing competition. Of course, this is a really unusual circumstance to find, so it’s not likely to occur. Still, keep an eye out for it.

The Methods
Below are listed 15 different ways you can use various tools to find information about what your competitors are doing online. Some are free, others are not. Some are complex, others are not. Play around and find the ones that work best for you.

1. Open Site Explorer
This tool, provided by Moz, is free for limited use. When you plug in a website you will see a range of different statistics.

Moz OSE

The form you really want to see is the “anchor text” tab on the side. This will show you a handful of linking domains and the anchor text used for those links, which can show you what sort of keywords the site is targeting. Unfortunately most of the best data is hidden behind a Moz Pro account, which is going to run you $100 per month for the cheapest plan.

2. SEMRush
SEMRush is another premium tool with a limited supply of free information. It’s actually a surprisingly massive dashboard with a ton of information about the site you enter. You can click the keyword analytics section on the left side and see geographic distributions, specific keywords, data for mobile and desktop, data across different search regions, and organic and paid keyword information. However, a lot of data is again hidden behind the premium version of the tool, which costs you $70 monthly. It also works best with larger sites. Small blogs and businesses might not have enough data in their index to give you much of value.

3. Alexa Siteinfo
Alexa has a bad rap for their site ranking, which isn’t really a valuable metric to monitor. However, in the last half a decade or so, they have been making vast strides as a form of analytics, and their pro-level offering is incredible.

Alexa Pricing

When you put in a site you can scroll down and see their organic search keywords, but you only see their top five, which are likely to be pretty obvious. For more, you have to upgrade to view them, which costs $10 per month. It’s actually worth getting the $50 per month plan for access to all of their competitive intelligence tools, in my opinion.

4. SpyFu
Like SEMRush, SpyFu is a dashboard with a ton of analytics information. Unlike SEMRush, SpyFu is designed to be a competitive intelligence tool first and foremost, so it doesn’t bother with metrics you don’t particularly care about regarding your competitors. It has a dedicated keyword analysis section called Kombat that even allows you to put in several competitors and see keywords they all share – which are high competition – and which only one of them targets. You can see a couple dozen keywords before you need to log in to their site to see the rest, which costs $50 per month for the cheapest annual plan.

5. KeywordSpy
This is the first truly dedicated tool focused on keywords to the exclusion of other metrics.

Keyword Spy Website

You can see the daily ad budget, click numbers, ad positions, and estimated costs for the ads a site runs. You can see their ads, their PPC keywords, their organic keywords, and their top competitors. For advanced data and data tracking, you need to register for a Research account, which is $90 per month.

6. SERanking
This site is a tool primarily designed to help monitor the keyword positions of your competitors and yourself in comparison to one another. Helpful charts tell you when you or they have risen or fallen. It has a good selection of keywords to scroll through for these rankings, though it’s not necessarily great at finding keywords you and your competitors have both missed. The cheapest plan is a mere $7 per month, and they have a free trial, so you can’t go wrong checking it out.

7. Monitor Backlinks
This tool is primarily designed to monitor, well, backlinks to a site. This is great for competitive research, because it tells you where they’re getting links, and can open up opportunities for you to get links from the same sources. However, since this post is focused on keywords, I have to mention that side aspect of the tool. It doesn’t show you keywords specifically, and it doesn’t show you paid keywords at all, but it does show you link anchor text, which will often include some decent keyword information. The tool has a free trial, but will cost you $50 per month or thereabouts after the thirty days are up.

8. Social Mention
This tool doesn’t allow you to directly search for the presence of a single domain, but rather a keyword. The brand name can be a keyword, of course, but you aren’t going to get strictly the keywords they target with their site.

Social Mention Website

Instead, you’re going to get the keywords most commonly associated with their brand name across the web as a whole, using social media as a vector for the information. Social media in this case also includes Reddit, so it’s a very broad database of potential information and sentiment analysis. It’s also free to use, unless you need high level access to their API.

9. Moat
While not directly a keyword research tool, this tool searches the online advertising world for the presence of a domain you choose, to show you the ads they’re running. One key component of ads is the keyword they target, so you will get quite a bit of information out of it. You can also see what networks they use, the design of their ads, and their estimated budget based on the keywords and frequencies seen in the Moat database. You can get some good information for free, which is good, because their pro version is very expensive.

10. iSpionage
A play on the word espionage, this is another ad-focused competitive analysis tool. Plug in a competitor URL and it will give you keywords, organic rankings, search volume, and cost per click of those keywords. You will need to pay for an account to get more than the basic info, but it’s only $30 per month if you want the basic plan. You only get 50 searches per day and limitations on other things like data exports, though.

11. What Runs Where
This is a competitive ad tool that gives you a ton of information about ads across the top 40 ad networks online today.

What Runs Where Website

You can track keywords or brands, on standard or mobile web, and even get some alerts when new ads are created. It’s excellent for real time awareness, but it has one major drawback; it’s expensive. A single basic set of analytics and tracking for just desktop web is $250 per month, and it only goes up from there.

 12. Ahrefs
A few years ago I might have told you that Ahrefs is a tool for link analysis, but these days they offer so much more. They have anchor text analysis, they have SEO ranking position analysis for keywords, both organic and paid, they have content ranking, social sharing, and trending analysis, and they even have a search spider that checks for meta keywords in content. The basic version is $100 per month, which is expensive, but the tool has so many uses I can’t avoid recommending it.

13. Majestic
Majestic and Moz are the two leading PageRank replacement metrics, and for that reason alone I recommend that everyone have a Majestic account at some point. As far as keyword research is concerned, you only get limited data from this tool, in terms of link anchor text and some analysis into the topics the site covers. You can get some very limited information for free, but the basic plan will run you $50 per month.

14. The Search Monitor
This tool is designed for competitive keyword analysis and as such gives you an absolute wealth of information.

The Search Monitor Website

You can monitor keywords, affiliates, and even trademarks, across several different search engines. The kicker is the expense, which starts at $300 per month and goes up. Ideally it’s the only tool you need at that point, but it’s hard to recommend when you can get the same information using 2-3 cheaper tools from this list, and even some free sources of information.

15. Term Explorer
This tool is very much like Google’s old keyword exploration tools, before they started hiding a lot of that information. You can see search volume, CPC, competition, and a lot of other metrics at the click of a button. The basic plan is $34 per month, so it’s even reasonable to use, though the volume is limited at that level to “only” a thousand keywords.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anahtar kelime araştırması, başarılı bir blog oluşturmak için çok gereklidir ve her zaman inanılmaz derecede önemli kalacaktır. Google, denetimi mütevazı anahtar kelimeden uzak tutmaya çalışsa bile, dilin ve iletişimin kendisinin doğası, bulmacanın daima temel bir parçası olmasını sağlar. Sonuçta, temel cümleden bile bir konuya veya nesneye ihtiyaç duyulmaktadır ve bu nedenle de sorguları araştırmaktadır. O olmadan, arama motorlarının neyi bulacağını bilmenin hiçbir yolu yoktur ve bir içerik parçasının ne olduğunu bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Bazen, sanki anahtar kelime araştırması hakkında yazılmış neredeyse sonsuz sayıda makale varmış gibi geliyor. Ancak, türün bir alt başlığı biraz daha az örtülüdür. Bugün sana öğreteceğim şey; Rakiplerinizden anahtar kelime bilgilerini "çalmak" nasıl.

Şimdi, bu tür bir casus bilgi almaya çalışmak için düşmanlarının işine bir köstebek göndermenize gerek yok. Rakiplerinizin hangi eylemleri yapıyor olursa olsun, sırlarını nasıl göstereceğini biliyorsanız sırlarını açığa çıkaracaktır.

Başlamadan Önce
Eğer bu tekniklerin tek bir tanesini uygulamadan önce yapmanız gereken ilk şey, hedeflemek istediğiniz rakipleri belirlemek. Şimdi, bu rakipler mantıklı seçimler olmalı. Küçük bir SEO web sitesi Moz'u hedefleyebilir, ancak dürüst olmak gerekirse, iyi bir seçim değildir. Moz, SEO nişinde o denli baskın ki, istedikleri şey hakkında yazabiliyorlar ve yine de bir numaralı sıralamaya sahip olabiliyorlar. Eminim olsa da, çok fazla düşünülmeden anahtar kelimelere girmek zorunda kalmazlar. Herhangi bir büyük site gerçekten çok rakip değil. Balinayı başarılı olmak için taklit eden bir akvaryum balığı gibidir. Bir balinanın kullandığı teknikler uygulanamaz.

Ne yapmanız gereken olan kendi çok benzer diğer işletmelerin bulmak. Aweber gibi bir şirketi bir örnek olarak kullanırsak, hedefleyebilecekleri şirketler MailChimp, Constant Contact, GetResponse, Dikey Tepki ve iContact gibi şirketler olurdu. Bunların hepsi benzer hizmetler sunan kıyaslanabilir işletmelerdir, bu nedenle pazarlama tekniklerinde çok sayıda geçiş vardır. Buradaki kilit bileşen olan az çok müşteriyi hedefliyorlar. Kitlenizi hedefleyen insanlar istersiniz ve daha iyi yapabilmeniz için bunu nasıl yaptıklarını öğrenmek istersiniz.

Rekabetçi anahtar kelime araştırmaları ile ne yaptığınızı rakiplerinizin ne yaptığını bulmaktır. Bu size iki önemli bilgi parçasını verir. Kendi stratejinizde, sizi azaltmalarını önlemek için doldurabileceğiniz boşlukları nerede olduğunu ve kapsama alanlarında boşluklar bulunduğu yerleri bulmanıza yardımcı olur ve onları alt üst edebilir.

- Insanlar konu hakkında bilgi bulmak istediğiniz bir çok anlam - Holy Grail bir yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeyi bulmak ancak düşük rekabet az ya da rakiplerinizin hiçbiri trafik avantajı almış, yani. Yüksek kalitede bir bilgi ile içeri girerseniz, izleyicinin o bölümüne hakim olabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri savunmak, mevcut rekabete karşı savaşmaktan daha kolaydır. Tabii ki, bu bulmak için alışılmadık bir durum, bu nedenle ortaya çıkması muhtemel değil. Yine de, bunun için göz kulak olun.

Yöntemler
Rakiplerinizin çevrimiçi yaptığı şeyle ilgili bilgileri bulmak için çeşitli araçları kullanabileceğiniz 15 farklı yol aşağıda listelenmiştir. Bazıları özgür, bazıları özgür değil. Bazıları karmaşıktır, bazıları karmaşıktır. Etrafınızı dolaşın ve sizin için en iyi çalışanları bulun.

1.  Site Aç Explorer
Moz tarafından sağlanan bu araç, sınırlı kullanım için ücretsizdir. Bir web sitesine bağladığınızda çeşitli istatistikler görürsünüz.

Moz OSE

Gerçekten görmek istediğiniz form yan taraftaki "metin bağlantısı" sekmesidir. Bu, size bir avuç bağlantı alanı ve bu bağlantılar için kullanılan bağlantı metnini gösterecektir; bu, sitenin hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini gösterebilir. Ne yazık ki en iyi verilerin çoğu bir Moz Pro hesabı arkasına gizlenmiştir ucuz planı için size 100 $ aylık çalıştırmak için gidiyor.

2.  SEMRush
SEMRush, sınırlı miktarda ücretsiz bilgi sağlayan bir başka premium araçtır. Aslında, girdiğiniz siteyle ilgili bir ton bilgi içeren şaşırtıcı derecede büyük bir gösterge panosu. Sol taraftaki anahtar kelime analizi bölümünü tıklayabilir ve coğrafi dağılımları, belirli anahtar kelimeleri, mobil ve masaüstü verileri, farklı arama bölgelerindeki verileri ve organik ve ücretli anahtar kelime bilgilerini görebilirsiniz. Ancak, çok fazla veri tekrar aracı premium versiyonu arkasına gizlenmiştir aylık size 70 $ maliyeti . Ayrıca daha büyük sitelerde en iyi sonucu verir. Küçük bloglar ve işletmeler, çok değerli olması için dizinde yeterli veri bulunmayabilir.

3.  Alexa Siteinfo
Alexa, site sıralaması için kötü bir rap yapıyor, bu da izlenmesi gereken çok değerli bir metrik değil. Ancak son yarısında bir on yıl ya da öylesine, onlar analitik bir form olarak geniş atılımlar yapmaktayız ve pro-düzey sunan inanılmaz .

Alexa Fiyatlandırma

Bir siteye girdiğinizde, aşağı doğru ilerleyip organik arama anahtar kelimelerini görebilirsiniz, ancak yalnızca çok belirgin olması muhtemel ilk beşini görürsünüz. Daha fazla bilgi için bunları görüntülemek için güncellenmelidir; aylık 10 ABD dolarıdır. Bence, rekabetçi zeka araçlarına erişim için aylık 50 doları almayı hak ediyorsunuz.

4.  SpyFu
SpyFu, SEMRush gibi, bir ton analitik bilgiye sahip bir gösterge tablosudur. SpyFu, SEMRush'un tersine, rekabetçi bir istihbarat aracı olmak için öncelikle tasarlanmıştır, bu nedenle rakiplerinizle alakalı olmadığı metriklerle uğraşmaz. Kombat adında özel bir anahtar kelime analiz bölümüne sahiptir; bu sayede, rakiplerinizi koymanıza ve hepsinin paylaştığı - yüksek rekabete dayanan - ve bunlardan sadece bir tanesi hedeflenen anahtar kelimeleri görmenize izin verir. Eğer geri kalanını görmek için kendi sitesine giriş yapmanız gerekir önce birkaç düzine anahtar kelimeleri görebilirsiniz ucuz yıllık plan için ayda 50 $ maliyeti .

5.  KeywordSpy
Bu, diğer metriklerin hariç tutulması için anahtar kelimelere odaklanan ilk gerçekten özel araçtır.

Anahtar Kelime Spy Web Sitesi

Bir sitenin yayınladığı reklamların günlük reklam bütçesini, tıklama sayılarını, reklam konumlarını ve tahmini maliyetleri görebilirsiniz. Reklamlarını, PPC anahtarlarını, organik anahtarlarını ve en iyi rakiplerini görebilirsiniz. Gelişmiş veri ve veri takibi için, bir araştırma hesabı için kayıt olmanız gerekmektedir ayda 90 $ .

6.  SERanking
Bu site, öncelikle rakiplerinizin ve kendinizin birbiriyle karşılaştırıldığında anahtar kelime konumlarını izlemenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. Faydalı tablolar, ne zaman ya da ne zaman arttığını veya düştüğünü anlatır. Sizin ve rakiplerinizin kaçırdığı anahtar kelimeleri bulmakta mutlaka büyük olmamakla birlikte, bu sıralamaları taramak için iyi bir anahtar kelime seçimi vardır. En ucuz plan aylık 7 dolardır ve ücretsiz deneme sürümü vardır, bu yüzden kontrol etmeyi yanlış yapamazsınız.

7.  Monitör Backlink
Bu aracı , öncelikle, iyi, bir siteye geri izlemek için tasarlanmıştır . Bu, rekabetçi araştırma için harika, çünkü size bağlantıları nereden buluyor ve size aynı kaynaklardan bağlantılar almanız için fırsatlar yaratabilir. Bununla birlikte, bu yazı anahtar kelimeler üzerine yoğunlaştığından, aracın yan yüzünden bahsetmek zorundayım. Bu size özel olarak anahtar kelimeler göstermez ve ücretli anahtar kelimeler göstermez, ancak genellikle bazı iyi anahtar kelime bilgilerini içerecek olan bağlantı metnini bağlantısıyla gösterir. Araçta ücretsiz deneme var, ancak otuz gün kaldıktan sonra ayda 50 TL'ye mal olacak.

8. Sosyal Mansiyon
Bu araç, tek bir alan adının varlığını değil, doğrudan bir anahtar kelimenin doğrudan aranmasına izin vermez. Marka adı elbette bir anahtar kelime olabilir, ancak siteleri ile hedeflediği anahtar kelimeleri kesinlikle almazsınız.

Sosyal Mansiyon Web Sitesi

Bunun yerine, sosyal medyayı bilgi için bir vektör olarak kullanarak, web üzerinden marka adlarıyla en sık alakalı anahtar kelimeleri bir bütün olarak alacaksınız. Bu davadaki sosyal medya Reddit'i de içeriyor, bu yüzden potansiyel bilgi ve duyarlılık analizinin çok geniş bir veritabanı. Ayrıca API'larına üst düzey erişime ihtiyaç duymadığınız sürece ücretsizdir.

9.  Moat
Doğrudan bir anahtar kelime araştırma aracı olmasa da bu araç, çevrimiçi reklamcılık dünyasında, seçtiğiniz bir alanın varlığını araştırır ve size, yayınladığı reklamları gösterir. Reklamların önemli bir bileşeni, hedefledikleri anahtar kelimedir; bu nedenle, bir sürü bilgi alacaksınız. Ayrıca, hangi ağları kullandıklarını, reklamlarının tasarımını ve harcama veritabanında görünen anahtar kelimelere ve sıklıklara dayalı tahmini bütçelerini görebilirsiniz. Profesyonel sürümü çok pahalı olduğu için iyi bazı iyi bilgi alabilirsiniz.

10.  iSpionage
Casusluk sözcüğü üzerinde oynanan bir diğer reklam odaklı rekabetçi analiz aracı. Bir rakip URL'yi takın ve size bu anahtar kelimelerin anahtar kelimelerini, organik sıralamalarını, arama hacmini ve tıklama başına maliyetini verir. Temel bilgi daha almak için bir hesap için ödemek zorunda olacak, ama bu temel planını istiyorsanız ayda sadece 30 $ . Yine de, günde 50 arama alıyorsunuz ve veri aktarımı gibi diğer şeylerde kısıtlamalar var.

11.  Ne Nerede çalıştırır
Bu, bugün çevrimiçi olan en iyi 40 reklam ağında reklamlar hakkında bir ton bilgi veren rekabetçi bir reklam aracıdır.

Nerede Çalışır Web Sitesi

Anahtar kelimeleri veya markaları standart veya mobil web'de izleyebilir ve yeni reklamlar oluşturulduğunda bazı uyarılar alabilirsiniz. Gerçek zamanlı farkındalık için mükemmel, ancak önemli bir dezavantajı var; pahalı . Yalnızca masaüstü web için tek bir temel analiz ve izleme takımı ayda 250 dolardır ve yalnızca oradan gider.

 12.  Ahrefs
Birkaç yıl önce Ahref'lerin bağlantı analizi için bir araç olduğunu söyleyebilirdim, fakat bugünlerde çok daha fazlasını sunuyorlar. Çapa metin analizine sahipler, hem organik hem de ücretli, anahtar kelimeler için SEO sıralama konum analizine sahipler, içerik sıralaması, sosyal paylaşım ve trend analizi var ve içerikte meta anahtar kelimeleri kontrol eden bir arama örümcekine sahipler. Temel versiyonu 100 $ aylık olan pahalı, ama araç bunu tavsiye önleyebilirsiniz o kadar çok faydası vardır.

13.  Majestic
Görkemli ve Moz önde gelen PageRank yenileme ölçüm metotlarıdır ve bu nedenle tek tek herkesin görkemli bir hesaba sahip olmasını öneriyorum. Anahtar kelime araştırması söz konusuysa, bağlantı metni bağlantı metni ve sitenin kapsadığı konularda bazı analizler açısından bu araçtan yalnızca sınırlı veri elde edersiniz. Ücretsiz olarak bazı çok sınırlı bilgi alabilirsiniz, ancak temel plan size aylık 50 $ çalışacaktır.

14.  Arama Monitör
Bu araç rekabetçi anahtar kelime analizi için tasarlanmıştır ve bu sayede mutlak bir zenginlik kazandırır.

Search Monitor Web Sitesi

Birkaç farklı arama motorunda anahtar kelimeleri, bağlı şirketleri ve hatta ticari markaları bile izleyebilirsiniz. Kicker, ayda 300 $ 'da başlayan ve giderek yükselen masraflar. İdeal olarak o anda ihtiyaç duyduğunuz tek araç, ancak bu listeden 2-3 daha ucuz araç ve hatta bazı ücretsiz bilgi kaynaklarıyla aynı bilgiyi elde edebileceğiniz zaman tavsiye etmek zordur.

15.  Dönem Explorer
Bu araç, çok fazla bilgiyi gizlemeye başlamadan önce, Google'ın eski anahtar kelime keşif araçlarına çok benzer. Bir düğmeyi tıklayarak arama hacmini, TBM'yi, rekabeti ve diğer birçok metriği görebilirsiniz. Temel plan ayda 34 $ olduğunu , bu yüzden ses bu seviyeye "sadece" bin anahtar kelime olarak sınırlı olsa, kullanmak için bile makul.