Cep Telefonu İnsan Olsaydı

cep-telefonu-insan-olsaydi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) doktora öğrencileri  tarafından üniversitede okuyan gençlerin cep telefonunu nasıl algıladığını ortaya  çıkarmak amacıyla yapılan araştırma, katılımcıların yaklaşık yarısının cep  telefonunu "arkadaş" olarak gördüğünü ortaya çıkardı. 

İÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversitenin İletişim Fakültesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer ve Bölüm  Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Seher Er yönetiminde Sezgin Savaş, Banu Altun, Esra  Büdün, Gökhan Tekin, Gülistan Elmacıoğlu’nun aralarında bulunduğu doktora  öğrencileri tarafından üniversitede okuyan gençlerin cep telefonunu nasıl  algıladığını ortaya çıkarmak amacıyla bir araştırma gerçekleştirildi. 

Araştırma kapsamında, Kırklareli ve İstanbul'da 320 kişiyle yüz yüze  görüşme yapıldı.

Araştırmada, "Cep telefonunun eğitim durumu ne olabilir?" sorusuna,  katılımcıların yaklaşık üçte biri "lisansüstü eğitime sahip olabileceği" yanıtını  verirken bu cevabı, yüzde 21,9 ile "okuryazar olabileceği" ve yüzde 12,8'i ile  "üniversite mezunu olabileceği" cevabı izledi. Cep telefonlarının cinsiyeti konusunda yöneltilen soruda ise  öğrencilerin yüzde 54,4’ü "kadın", yüzde 45,6’sı da "erkek" şıkkını işaretledi.Araştırmada, üniversitede okuyan gençlerin yüzde 58,4'ünün günde 1-5  saat arasında, yüzde 26,3’ünün günde 6-10 saat, yüzde 9,7’sinin ise 11 saatten  fazla cep telefonu kullandığı sonucuna ulaşıldı.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR