Akşam Öksürüğünda Nasıl Önlem Alınır

aksam-oksurugunda-nasil-onlem-alinir

Gece öksürüğü kişinin dinlenmesini zorlaştırabilir. Hastanın kendisini rahatsız ettiği gibi, odasını paylaştığı kişiler için de huzursuzluk verici olabilmektedir. Çocuklar gece öksürüğü yaşadıklarında tekrar uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorlanırlar. Gece öksürüğünün belirtilerini hafifletmek dinlenmeyi ve hastalığı atlatmayı kolaylaştıracaktır. Birçok ilaç bunun için kullanılabileceği gibi gece öksürüğü tedavilerinden bazıları evde de hazırlanarak, etkili sonuçlarla uygulanabilir.


Öncelikle odadaki tüm alerjen maddeleri uzaklaştırın. Öksürün gece kötüleşmesinin sebeplerinden bir tanesi alerjik reaksiyona yol açabilecek tüyler, tozlar ve diğer maddelerdir. Öksürük yaşayan kişi normalde bunlara tepki vermiyor olsa bile kişinin zaten tahriş olmuş hava kanalları daha hassas olabilir. Alerji şikayeti olan kişiler için üretilmiş yastık kılıflarını ve nevresimleri kullanın. Yatak örtülerini açık havada değil, kurutucuda kurutun. Birçok kişi için dışarda kuruyan yatak örtülerinin kokusu daha güzel olsa da, ister istemez eve polen ve diğer alerjen maddeleri sokmuş olursunuz.

Gece öksürüğü tedavilerinden bir diğeri sıcak içecekler tüketmektir. Sıcak içecekler, çok kaynar olmadıkları takdirde, boğazdaki tahrişi azaltırlar ve mukusun gevşemesine ve akıp gitmesine yardımcı olurlar. Yatmadan önce sıcak bir fincan bitki çayı ve çorba içmek birkaç saat boyunca rahatlama sağlayabilir. Ayrıca papatya çayı tercih ederseniz uyumanız da kolaylaşır.

Beslenmenize bal ekleyin. Bal, bazı kaynaklara göre, öksürük baskılayıcı bir ilaç olan dekstrometorfan kadar etkilidir. Üstelik istenmeyen yan etkileri de yoktur. Yatmadan önce içtiğiniz bitki çayına iki çay kaşığı bal eklersiniz, boğazınızda rahatlama hissedebilirsiniz.

Gece öksürüğü tedavilerinden bir diğeri okaliptüs kullanmaktır. Okaliptüs, göğse sürülen merhemlerde kullanılan popüler bir maddedir. Yatmadan önce bir okaliptüs pastili emmek veya göğse sürmek gece boyunca öksürmeden ve daha rahat uyumaya yardımcı olabilir.

Hava kanallarını rahatlatmak için buhar da kullanabilirsiniz. Buhar boğazı yumuşatır ve öksürüğü azaltabilir. Odaya bir nemlendirici alarak bu sağlanabilir. Soğuk hava nemlendiricileri, buhar değil nem verirler ve kişinin üşümekle ilgili bir problemi yoksa etkili olabilirler.

Eğer nemlendiriciniz yoksa banyodaki havalandırmaları ve kapıyı kapatıp, bir süre sıcak duşu çalıştırarak bir buhar odası elde edebilirsiniz. Ayrıca sıcak bir kap su hazırlayıp, kafanızı bunun üstüne eğebilir ve bir havluyla üstünüzü kapatarak buhar çadırı oluşturabilirsiniz.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR