Bakteri Hücresi Öğrendiklerini Geleceğe Aktarıyor!

bakteri-hucresi-ogrendiklerini-gelecege-aktariyor

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) şirketinde  çalışan klinik araştırmacılar öyle bir bakteri hücresi keşfettiler ki sinir sistemi olmadığı halde genetik yapısı ve öğrendiklerini geleceğe taşıyabilme yeteneğine sahipmiş.
Araştırmanın baş yazarı profesör Gerard Wong, “Bu hem bizim hem de bu alanda çalışan herkes için büyük bir sürpriz oldu.” dedi.
 
Belli haberlere göre ise  Proceedings of the National Academy of Sciences Dergisi yaptığı bir çalışma sonucunda tedavisi bulunmayan bir hastalığa da olabildiğince önemli bir çözüm getirmiş olduğunu da açık bir biçimde ifade ettiklerinide söylüyorlar.Yani bu bakterinin neden olduğu hastalığa neden çözüm bulunamadığı da aslında tam bu noktada ortaya çıkıyor.


 
Genetik bir rahatsızlık olan ve genellikle çocuklarda pankreastaki lif dejenerasyonu ile solunum yetmezliği olarak görülen kistik fibrozis, enfeksiyonları antibiyotikler ve kimi durumlarda nakillerle tedavi edilse dahi hastaların ortalama 50 yıl yaşamalarına sebep oluyor.
 
 Kistik fibrozis hastalarının özellikle nefes alırken yani solunum yollarını etki eden bu bakteriler olduğunu ve bunları genel anlamıyla göz önünde bulunudracaklarını da belirtiyorlar.

İnceleme  sonucunda bilim insanları bu tür bakterilerin insan vücudunda bir belli aralıklarda öğrenilebilen bir ses sinyali meydana getirerek hastalığa sebep olduğunu da ortaya çıkardılar.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR