Canan Karatay Ailesini Antidepresan Yüzünden Kaybettiğini Açıkladı!

canan-karatay-ailesini-antidepresan-yuzunden-kaybettigini-acikladi

Canan Karatay'ın yaptığı açıklamaya itiraz geldi.Yapılan açıklamada kontrollü kullanıldığı sürece  intihar gibi bir şeyin mümkün olamayacağını açıkladı.

Doç. Dr. Türkiz Verimer, antidepresan kullanan depresyon hastalarında intihar eğiliminin, kullanmayan depresyon hastalarına oranla 2 kat daha yüksek olduğunu söyleyerek, depresyon hastalarının ilaçlarını bırakmasının daha büyük tehlikelere yol açabileceğini söyledi.
İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Türkiz Verimer, antidepresan kullanan depresyon hastalarında intihar eğiliminin, kullanmayan depresyon hastalarına oranla 2 kat daha yüksek olduğunu söyledi. Verimer’e göre; Tmamiyle kullanmamk değil,şin uzmanlarından yardım alarak kontrollü bir şekilde kullanabilmek.

Verimer yaptığı açıklama da henüz bu ilaç yüzünden hayatını kaybeden bir vakaya rastlamadığını belirtti.
Doç. Dr. Türkiz Verimer, “Bu ilaçlar özellikle stres ve deprosyana yenik düşenlerin mücadelesi gereği kullandığı bir yöntem.  Yapılan araştırmalar özellikle ergen çağında böyle vakalara rastlamanın mümkün olduğunu söylüyor. İntihar eğilimi riski, bu ilaçlar yerine başka ilaçlarla tedavi edilen depresyon hastalarına göre 2 kat daha fazla. Bu nedenle hastalar yakından izlenmelidir. 40 yıldır hekimim antidepresan kullandığı için intihar eden bir vakaya henüz rastlamadım. Sadece riskten bahsediyoruz. Zaten depresyon hastalığının kendisi intihar riskinin taşıyan en büyük hastalıktır. Hastalığın naturasında bu var. Yapılan kısa süreli çalışmalarda riskin iki kat arttığı görülmüştür" açıklamasında bulundu. 

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR