Kök hücre tedavisi nedir?

kok-hucre-tedavisi-nedir

Son dönemde gelişen tıp biliminin seyrinden en çok kullanılan ve duyulan terimlerden biri de kök hücre tedavisidir. Peki kök hücre tedavisi nedir? Kök hücre tedavisi nerelerde kullanılır? Tıpta çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan kök hücre ifadesi belirli doku hücrelerine dönüşebilen öncü doku hücrelerinin genel adıdır. Bilinmesi gereken konulardan biri de kök hücre tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Tedavi Yöntemleri

Tıp içinde de teknolojik gelişmelerin payı son derece önemlidir. işte bu gelişmeler kök hücrelerinin tıp içerisinde kullanılmasına da imkan tanıdı. Öncü doku hücreleri olarak da bilinen kök hücreler, embriyonik kök hücre değillerdir. Tek bir döllenmiş hücrenden başlayan ve vücudumuzdaki tüm hücrelere dönüşebilen kök hücreler kendilerini yenileyebilen hücreler olması nedeniyle bu isimle anılmaktadırlar. Kök hücre tedavisi nedir sorusunun yanıtında yatan ana cevap da buradan hareketle yanıtlanmaktadır. Kök hücreler de çeşitli isimlerle anılmakta ve ayrılmaktadırlar. Bu çeşitlilik yeteneklerine, olgunlaşma durumları veya oluşmasına sebep olacakları doku gruplarına göre isimlendirilmelerinden kaynaklanmaktadır. Kök hücre tedavisi nerelerde kullanılır sorusu da bu çeşitliliğe göre yanıt bulmaktadır. Kök hücreler canlının yaşamasına devam edebilmesi ve canlının vücut bulmasının kaynağıdır. İşte bu kök hücrelerin tıp bilimi ışığında kullanılması da mümkün hale gelmiştir.

Kök Hücreler Nerededir? Nasıl Tedavi Ederler?

Erişkin tüm insanların dokularının içerisinde, doku bütünlüğü, devamlılığı ve yaşam faaliyetini sürdürmesi için erişkin kök hücreleri bulunmaktadır. Bu kök hücreleri farklılaşarak diğer doku hücrelerine sonraki aşamaya getireceklerdir. Bu nedenle doku hücreleri olarak isimlendirilmeleri de normaldir. Görevleri arasında yaralanma, doku hasarları ve hastalıklardan kaynaklı hasarları onarmak, telafi etmek vardır. yaralı bir yerimizin iyileşmesi bu şekilde sağlanmaktadır. İlerleyen yaştaki insanların doku yaşlanması nedeniyle doku kaybı yaşamaları öncü doku hücrelerini uyarılamamasından kaynaklıdır. Peki kök hücre tedavisi nerelerde kullanılır hangi hastalıklar için çare üretir.

Kök Hücre Tedavi Ettiği Hastalıklar

Geçmişte kök hücrelerin sadece kemik iliklerinden alındığını biliyoruz. Bu da çok riskli bir işlemdi. Ancak gelişen tıp bilimi gösterdi ki yağ dokuda da çok miktarda kök hücre mevcuttur. Öyle ki kemik iliğinden 500 kat fazla kök hücre bulunabilmekte. Artık yağ dokusu içerisinde de kök hücreler ayrılarak tespit edilebilmektedir. Liposuction adıyla bildiğiniz kök hücre elde etme yöntemi ile hücre öldürmeden yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra doktor ve hastanın işi kolaylaşıyor. Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. iyileşme hızı ve iyileşme süreci de kullanıldığı hastalığa göre değiştirmektedir. Kök hücre tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır sorusunun net bir yanıtı yoktur. Kan hastalıkları, kronik amiloidoz hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve kanser gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta veya kullanılması için çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Çok kısa sürede kök hücre tedavisi nedir ve Kök hücre tedavisi nerelerde kullanılır sorularına net ve kesin cevaplar verebileceğiz. Ancak henüz yeni sayılan ve halen tıp insanlarının üzerinde çalıştığı bu tedavi yöntemi gelişmekte ve sonuca doğru hızla ilerlemektedir.

kaynak:seoturka

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR