Obezite Probleminin Getirdiği Sorunlar

obezite-probleminin-getirdigi-sorunlar

Yaşam  şartlarının giderek  olumsuzlaşması, yaş ilerledikçe  şişmanlama oranını arttırmaktadır.
Kalıtsal özellikler, ailenin yaşam tarzı, günlük hareket miktarının az olması gibi etmenlerin şişmanlık probleminin  risk faktörleri arasında olduğunu belirten Doç. Dr. Fahri Yetişir, "Kalori bakımından zengin, meyve ve sebze acısından fakir hızlı tüketilebilen gıdalar,kullanılmak zorunda olunan bazı ilaçlar; bazı antidepresanlar, şeker ilaçları, kortizon dediğimiz maddeler ve tansiyon ilaçları, sağlıklı bir diyet  veegzersiz programı , yaşam tarzı değişimi ile şişmanlıkla kendi kendimize mücadele edebiliriz.eğer bu savaşı tek başınıza kazannamıyorsanız bir uzamından yardım alabilirsiniz.

Kilo alıyorsanız

Şişmalığı tanımlayacak olursak vücutta biriken yağ dokusunun artış göstermesidir,zaten obezite kelimesi de Latince’de şişmanlık anlamına gelir. Gıdalarla alınan enerji yakılmazsa, yağ dokusu olarak birikmeye başlıyor ve sonunda da belli bir kilo artışı meydana geliyor.Aynaya baktığımızda kilo aldığımızı   kolayca anlıyoruz. Vücut hatlarımız bozuluyor, kıyafetlerimize giremiyoruz. Ancak günlük hayatta kendimize sık sık söylediğimiz ‘iyice şişmanladım’ sözünü bilimsel bir tarifle açıklamak mümkün. Bu aynı zamanda ‘Kime obezite derler?’ sorusunun da cevabını bulmamızı kolaylaştırıyor.

Şişmanlık kısa sürede çözümlenecek bir sağlık sorunu değil. Kilolar da aslında çok kısa sürede alınmıyor, yıllar geçtikçe vücudumuzdaki yağ oranı artıyor, az yemek yiyerek başedemiyoruz. Hekim ve beslenme uzmanı desteği almadan, spor yapmadan da kilolardan kurtulmak mümkün olamıyor. Şüphesiz ki şişmanlık vücut için ciddi bir yük. Obezitenin bize verebileceği sorunları daha iyi incelememizi kavramamızı sağlayan Dr. Yaser Süleymanoğlu, bunları şöyle sıralıyor:

1-Yeterince kararlı olamamak,odaklananamama sorunu

2-Eklem bölgelerimizden dizlerimize gelen rahatsızlık

3-Kalça bölgesinde ağrıları.

4-Omurgadaağrı ve sızlanmalar

5-Göğüslerin ağırlığı nedeniyele sırt ağrıları 

6-Kendini halsiz hissetme

7-Nefes alırken kimi zaman zorluk yaşama 
8-Yüksek yerlere çıkamama

9-Koşamamak
10-Tempolu yürürken zorluk yaşamak

11-Kıyafetleri daha bütük bedenlerden seçmek

12-Yaş olarak küçük olduğu halde daha büyük göstermek

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR