Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları

soguk-alginligindan-korunmanin-yollari

  • Probiyotik destekli multivitaminlerden sabahları içmeye çalışın. Bu multivitaminler, sizin sindirim sisteminizi güçlendirerek bağışıklığınızı arttıracaktır.
  • Kış aylarında mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan ve özellikle şekerden uzak durmaya çalışın. Kahvenize şeker atmak yerine badem sütü ile tatlandırın, öğle ve akşam yemeklerinizde bol miktarda koyu yapraklı yeşil sebzelerden tüketin ve tatlı yerine şeker ihtiyacınızı meyvelerden almaya çalışın.
  • Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak sağlıklı çorbalar tüketmeye özen gösterin. Özellikle et kemiği suyu, vitamin ve mineral olarak zengindir ve bağışıklık sisteminizi yormayacaktır.
  • Sporu hayatınızdan çıkarmayın. Spor yapmak, bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca düzenli olarak yapacağınız yoga, rahatlamanızı sağlarken aynı zamanda kalp atışlarınızın da düzenli olmasına yardımcı olacaktır.
  • Gün boyunca elimizden düşürmediğiniz tek şey genellikle telefonlarımız oluyor. Ancak gün boyunca kullandığımız bu cep telefonları, üzerinde bakteri taşıyan en tehlikeli unsurlardan biri haline geliyor. Bu nedenle telefonlarınızdan bulaşabilecek bakterileri önlemek için onları temizleme bezleri ile sık sık temizleyin.
  • Meyvelerden hazırladığınız kokteylleri tüketmeye çalışın. Hazırladığınız kokteylin içindeki meyveler kış boyunca sizi hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır.
  • Kış aylarında özellikle keklik otu, zerdeçal ve sarımsak baharatlarını bol bol tüketin. Keklik otu, bağışıklık sisteminizi destekleyen güçlü antifungal antioksidanıdır. Zerdeçal, antibakteriyeldir ve iltihap önleyici bileşenlere sahiptir. Sarımsağın ise antimikrobiyal yararları vardır. Kışın hazırladığınız yemeklerde özellikle bu üç baharatı kullanmak hastalıkla mücadele etmenizi sağlayacaktır.

kaynak:banagore

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR