Telefonu İki El ile Kullanmanın Zararları

telefonu-iki-el-ile-kullanmanin-zararlari

Gün içerisinde telefonla ne kadar haşır neşir olduğumuzu şöyle oturup bir düşünsek kesinlikle ortaya uçuk sayılar çıkacaktır. Telefon hayatımızın bir parçası oldu evet zararlarının da farkındayız ancak en kolay zararından bahsedeceğiz bugün.  Farkında olmadan akıllı telefonlarını çoğu insan iki elle kullanıyordur hiç şüphesiz. İki el ile kullanılan telefon, başın öne eğilmesinden dolayı başın vücuda ağırlık seviyesinden 5 kat daha fazla ağırlık uyguladığını biliyor muydunuz? Bu ağırlık da zamanla omurgalarımızda ciddi hasarlara yol açıyor.  Baş, boyun ağrısından sırt ve duruş bozuklukları gibi kişinin dış görünümüne kadar etki eden telefon kullanımı, vücutta kronik ağrı döngülerini de beraberinde getiriyor...

Normal şartlarda bir insan başının 5 buçuk - 6 kilogram olduğunu varsayarsak, 60 dereceli bir açı ile telefona baktığımızda başımızın vücüdumuza 27 - 30 kilogram arasında bir ağırlık uyguladığını kolayca söyleyebiliriz. Bunlar da zamanla yanlış telefon kullanmadan dolayı omurgada şekil bozukluğuna neden oluyor. Başımızı her öne eğdiğimizde omurgaların da öne doğru kapanmasıyla birlikte kürek kemiklerimizin ve burada kaburgalaşma durumu olur. Buna binaen bel ve sırt şekli zamanla bozulmalara uğruyor. Yani her boynumuzu öne eğdiğimizde oluşan sıkıntılar sonucunda sadece boynumuz değil, sırt ağrısı da kaçınılmaz oluyor.

Bu duurmların tümü telefonu iki elle tuttuğumuz takdirde de gerçekleşiyor. Bunu engellemenin en iyi yolu telefonları olaildiğince tek elle kullanmaktır. Bir diğer yöntemi ise iki elle tutsak bile telefonları olduğunca göz hizasına çıkarmak be boynumuzun vücudumuza çok baskı uygulamamasını sağlamaktır.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR