TEKNOLOJİ

Microsoft'dan Your Phone Uygulaması

 • 16.8.2018 13:50:33
 • 0 Yorum
 • 1318

Microsoft, Windows Phone üretimini durdurduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Mobil cihaz üretiminde ve yaygınlaşmasında istediği sonuçları bulamayan şirket, bu alandakiçalışmalarını farklı alanlarda devam ettirmeye karar verdi. Bunlardan birisi de geçtiğimiz zamanlarda duyurulan ve kısa bir süre önce 'Insider' programına dahil olan kullanıcıların kullanımına açılan Your Phone uygulaması oldu. Bilgisayar ve telefon arasındaki bağlantıyı sağlayan ve dosyaların kolayca aktarılmasını sağlayan bu uygulama, Windows 10 kullanıcıları için erişime açıldı. 

Şirketin geçen ay Insider programıyla test etmeye başladığı Your Phone'u, Windows 10 kullanıcıları kulannabiliyor. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar pc ve android işletim sistemi arasındaki bağlantının tam sekronizeli olarak bağlanmasını sağlayabiliyorlar. Bu sayede telefonda olan bilgisayara yada bilgisayarda olan bir veriyi telefona sadece sürükleyip bırakma yöntemiyle kolayca aktarabilecekler. 

Uygulamayı kullanabilmek için bilgisayarınızda Windows 10 ve telefonlarınızda en az Android 7.0 bulunması gerekiyor. Bu sürümlere sahip olunmadığı sürece Your Phone  hizmeti kesinlikle kullanılamamaktadır. Ayrıca ilerideki dönemlerde şirket yazılı mesaj sekronizasyonu ile bildirim özelliğini programa kazandıracak. Yani bilgisayar  başındayken Android telefonunuzu elinize almadan bazı fonksiyonları yerine getirmek mümkün olacak.

Milli Enerji Silahı 'Wattozz'

 • 11.8.2018 10:38:21
 • 0 Yorum
 • 1275

Albayraklar Savunma A.Ş. çalışmalarında sona gelinen milli elektroşok silahı ‘Wattozz’un ilk fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı. WattozzSida (Silahlı İnsansız Deniz Aracı) projesiyle tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken yerli şirket, şimdi de üretimini bitirdiği uzaktan etkili kablosuz Milli enerji silahı Wattozz’un dünya tanıtımını yapmaya hazırlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre; Wattozz Enerji Silahı, rakibine kıyasla uygun bir fiyattan ücretsiz eğitim ve tam garanti desteği ile satılacak. Milli silah, kablosuz mermi ve çift atış özelliği; antivibrasyon sistemli dahili kamera, radyo frekansı ile uzaktan mermi/ elektrik kontrolü, barutsuz, gazsız ateşleme sistemi, yüksek tetik hassasiyeti, nokta atışı yüksek isabet özelliği, sessiz ateşleme, insan sesli uyarı sistemi, dahili hedefleme lazeri, dahili gece aydınlatma feneri, dataport veri bilgi sistemi, direkt contact modu, ergonomik kabze, uzun batarya ömrü ve ışıklı uyarı göstergeleriyle ön plana çıkıyor.

TÜBİTAK'ın Yeni Teknolojileri

 • 6.8.2018 14:05:09
 • 0 Yorum
 • 797

TÜBİTAK geliştirdiği bazı teknolojiler için ilana çıktı. Söz konusu teknoloji transferi ilanları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Mini TEMPEST PC-II Cihaz Teknolojisi, Portatif Ultrasonik Güç Ölçer Kalibratörü (PUG) Teknolojisi ve Kızıl Ötesi Kulak Termometreleri (IRET) Referans Kalibrasyon Sistemi Teknolojisi, "basit lisanslama" yöntemiyle 5 yıllığına transfer edilecek.

Aranan şartları sağlayan isteklilere, belirlenen bedel karşılığında yapılacak transferler TÜBİTAK Fikri Mülkiyet Haklarının Yönetimine ve Teknoloji Transferine İlişkin Yönetmeliğe uygun olacak. TÜBİTAK tarafından geliştirilen GEZKİY Teknolojisi'nin ise TÜBİTAK'ın ilgili yönetmeliğine uygun olarak, yalnızca gemilerde kullanılmak üzere, basit lisanslama yöntemiyle 10 yıllığına belirlenen bedel karşılığında transferi yapılacak.

GEZKİY teknolojisi, başvuru sahipleri ile gizlilik anlaşması imzalandıktan sonra paylaşılacak.

Xiamoi'den 17 Dİle Çeviri Yapan Tuşlu Telefon

 • 3.8.2018 14:21:04
 • 0 Yorum
 • 915

Çinli akıllı telefon ve aksesuar üretici Xiaomi, genel olarak birinci sınıf kalitedeki ürünleri uygun fiyatlara tüketicilere sunmasıyla ünlüdür. Şirketin akıllı telefon yelpazesi genellikle amiral gemisi, orta sınıf ve bütçe dostu olarak bölünürken, herhangi bir ‘modern’ tuşlu telefonu bulunmuyor. Xiaomi Youpin’de fon oluşturmak için Shenzhen Duojiao Technology Co limited tarafından geliştirilen Xiaomi Qin1 ve Qin1s ise Xiaomi markalı ilk tuşlu telefonlar olarak piyasaya sürülmüş durumda. Alışık olduğumuz tuşlu telefon tasarımından biraz daha şık bir cihaz olan Qin1 ve Qin1s, fiyatlarına göre oldukça şık özelliklere sahipler.

Xiaomi Youpin’de fon oluşturmak için Shenzhen Duojiao Technology Co., Ltd tarafından geliştirilen Xiaomi Qin1 ve Qin1s ise Xiaomi markalı ilk tuşlu telefonlar olarak  piyasaya sürülmüş durumda. Alışık olduğumuz tuşlu telefon tasarımından biraz daha şık bir cihaz olan Qin1 ve Qin1s, fiyatlarına göre oldukça şık özelliklere sahipler. 240x320 piksel çözünürlükte 2.8 inç IPS ekrana sahip olan Xiaomi Qin1, 1480mAh bataryası ile 15 güne kadar bekleme, 420 dakikaya kadar konuşma süresi sunuyor. Beyaz ve gri renk seçeneklerine sahip olan cihaz, dünyanın ilk USB Type-C bağlantılı tuşlu telefonu olabilir. Xiaomi Qin1, 29 dolar (150 TL) fiyat etiketi ile tüketicilerin
beğenisine sunuldu.

Turkcell Piyasadan Etkilenmedi!

 • 24.5.2018 14:59:18
 • 0 Yorum
 • 864


Ülkemizde son dönemlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara bakıldığında ekonomide oldukça inişli ve çıkışlı bir döneme girmiş olduk.Bu noktada Türkiye'nin en önemli şirketlerinden bir tanesi haline gelmiş olan Turkcell' den de bir açıklama geldi.

Bu kapsamda ise bir çok şirketten gelen açıklamalar doğrustusunda kimisi bu ekenomideki durumdan etkilenmediğini kimisi ise oldukça etkilenmiş olduklarını ifade ederken Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu,yaptığı açıklamada finansal yapısında hiç bir değişim olmadığını da ifade etti.Aldığımız haberler doğrultusunda genel müdürün yapmış olduğu açıklamad sözlerini şu şekilde ifade etti:


 “Finansal piyasalarda içinde bulunduğumuz ayın başından bu yana, Türkiye’nin temel ekonomik dinamikleri ile örtüşmeyen irrasyonel fiyat hareketleri gözlemliyoruz. Gelişen piyasaların içerisinde Türkiye ekonomisi olumlu makroekonomik verilere ve güçlü bir potansiyele sahiptir.Güncel çalkantıların geçici olduğunu düşünmekle beraber, Turkcell olarak her zaman olduğu gibi finansal tablolarımıza olan etkileri asgariye indirecek önlemlerimizi almayı sürdürüyoruz. Nisan 2018 itibariyle konsolide bilançomuzda 248 milyon USD açık pozisyonumuz bulunmaktadır. Bilançomuza henüz yansımamış olmakla birlikte, yurtdışında satışı tamamlanmış Fintur varlıklarımızdan elde edilen gelirleri ve Fintur Holding nakit pozisyonunu dikkate aldığımızda döviz açık pozisyonumuz bulunmamaktadır. Turkcell olarak güçlü finansal yapımızı sürdürme konusundaki kararlılığımızı devam ettireceğimizi de ayrıca bildirmek isterim.” diyerek ekonomideki dalgalanmaların Turkcell'in finansal alnada sağlam bir altyapısının olduğunu ve döviz dalgalanmalarından etkilenmediği anlaşılıyor.

Rusya'da Telegram'dan Sonra Viber'e Yasak!

 • 3.5.2018 16:04:23
 • 0 Yorum
 • 875

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Federal Güvenlik Servisine (FSB) gerekli şifreleme anahtarlarını temin etmemesi halinde anlık mesajlaşma uygulaması Viber'ın da Telegram gibi yasaklanabileceğini belirtti.
Gelen açıklama sonrasında ise FSB'nin internet güvenliği ve siber hizmetleri konusunda en derin bilgiye sahip ve bu konuda başvurulacak tek birim olduklarını da belirttier.

Nikiforov yaptığı bir açıklama ile viberle karşıtlık yaşaması ve hukuksal süreci başlatabileceğini de iadelerinde kullanacağını söyleyerek sözlerinde bu cümleleri kullandı "FSB, mahkemeye gitmesi halinde Telegram'ın yasaklanmasını sağlayan karara benzer bir kararı Viber için de aldırabilir." görüşünü bildirdi.

Uygulamanın bazı kullanıcıları tarafından gelen şikayet üzerine konuşmalarını FSB ile şiflenmediğine dairbilgilerden sonrasında telegram uygulaması kapatılmaya kadar gitmişti.Bu uygulama tüm dünyada oldukça popüler olan ve bir çok kişi tarafından beğeniyle kullanılan bir mesajlaşma uyguaması diyebiliriz.Bu süreç sonrsaında aktif kullanıcılar protesto yürüşüne başvurmuşlardı.İlerleyen dönemlerde uygulama tekrar aktif hale getirilir mi bilemeiyoruz.

Sinem Özdemir

Google Mobil İndexleme Yapıyor!

 • 29.3.2018 18:25:27
 • 0 Yorum
 • 878

Sanal dünyanın en popüler arama motoru Google, 'mobil öncelikli' indekslemenin kullanıma girdiğini açıkladı.
Özellikle seo uzmanlarını çok yakından ilgilendiren bir konu yani seo dediğimiz optimasyon işlemlerine etkisi bir hayli büyük.
 
Son yıllarda mobile verdiği önemi artıran ve bunu çeşitli platformlarda duyuran teknoloji devi Google, sadece mobil cihazlar üzerine uygulanacak algoritmaların hazırlanıp piyasaya sunulacağını belirtmiş oldu.
 Özellikle mobil cihazlar yapılacak olan güncellemelerin indeksleme ağırlıklı olduğunu vurgulamış oldular.
 

 
Proje 2016'nın kasım ayında zaten bolglarda duyurulmuştu.2 yıl boyunca üzerinde çalışılarak tamamiyle hayata geçirilmiş oldu diyebilmekteyiz.

Sinem Özdemir

GetContact hesap silmek için yapmanız gerekenler!!

 • 27.3.2018 20:02:21
 • 0 Yorum
 • 959

İşte GetContact hesap silmek için yapmanız gerekenler!

Çok basit olan GetContact numara silme işlemi için sisteme eklenmiş olan Unlist özelliğini kullanıcaz. Bunun için ilk olarak uygulama içerisinden hesabınızı silmeniz gerekiyor. Bunu yapmazssanız 2. Adıma geçemeyiz

 

1. Yapılacak: Uygulama içerisinde yer alan ayarlar sekmesine girin.

 

2. Yapılacak: GetContact Hakkında sekmesine giriş yapmanız gerekiyor.

 

3. Yapılacak: Hesap Ayarları sekmesine giriş yapın.

 

4. Yapılacak: Hesabı sil seçeneğini seçin.

 

Bu işlemlerden sonra GetContact hesabını silmiş bulunmaktayız. Ancak numara hala sistemde yer almaya devam ediyor. Numaranızı GetContact rehberden silme içinse Unlist ayarını yapıcaz.

 

1. Adım: GetContact Unlist sayfasını buraya tıklayarak açın.

 

2. Adım: Açılan sayfada ilgili boşluğa tel numaranızı yazın.

 

3. Adım: Unlist butonuna basarak işlemi tamamlayın. Kod gelecek

 

GetContact rehberden silme işleminizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. İşlem 24 saat sürecek

İki Şehir Arası İki Buçuk Saat Olacak!

 • 23.3.2018 18:37:43
 • 0 Yorum
 • 1012

Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate düşürecek yüksek hızlı tren projesinde üst yapı çalışmalarına başlanıyor.

Güzel bir tören ile ilk açılış gerçekleştirilmiş olacak.25 mart günü yapılan ilk raylı sistem ayarlanmış olacak.

İşletmeye açılan bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolunun yanı sıra Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir hatlarının inşasının da sürdüğü belirtilen açıklamaya göre, Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından birisi olan Ankara-Sivas YHT Projesi'nde üstyapı çalışmalarına geçilecek.

Yolcuların bir hayli memnun kalacağı sistem saatte yaklaşık 250 metreye kadar yol alabilecek.Yaklaşık aralarında 450 km olan iki şehir arası tahmini süre iki saate inmiş olacak.Ankara-Sivas arası raylı sitemde en iyi konuma getirelebilcek.Hem ekonomik açıdan daha uygun hemde yolculara zaman kazandıracak bir sitem için ilk çalışmalara başlanmış durumda.

Sinem Özdemir

Yeni Kartlar Yolda!

 • 13.3.2018 22:37:15
 • 0 Yorum
 • 940

Canvas yeni flaş kartlarıyla geliyor.Bu kartların birden çok özelliği olacağı şimdiden duyuruldu.

Tamamiyle sevenlerine özel yapılmış bu  kartların üç farklı özelliği mevcut select,react,go özellikleri.
Kullanıcılar kendilerine en uygun kartı seçebiliyor esnekliği önemseyenler yüksek hafıza ve kaliteyi önemseyenler yada güvenliği önemseyenlerin ihtiyacına göre farklı katagorilerde karşımıza çıkabiliyor.

Bu serinin içerisine bakacak  olursak;

Select serisi için tüm özellikler

Kullaıclarına güvenllik açısıdan bir hayli kolaylık sağlayan bu  seri onlara iyi bir deneyim yaşatabilmek  için akıllı telefonlardan tabletlere tabbetlerden hd kameralara kadar  pek çok üründe yüksek kaliteli hafıza sağlayabilir.
80MB/s okumaya varan Class 10 UHS-I hızları.
SD için 128GB ve microSD için 256GB’a varan kapasite.
Go  serisi için tüm özellikler 

İsminden de anlaşılabileceği gibi dinamik çekimler yapabilen  ve adrenalini  seven insanların tercih ettiği bir diğer seri olup haraketi fotoğraflar ve videolar için biçilmiş kaftan diyebiliriz.
90MB/s okuma, 45MB/s yazmaya varan Class 10 UHS-I U3 hızları.
SD için 512GB ve microSD için 128GB’a varan kapasite.

React serisi için tüm özellikler

Hızlandırılmış gücü ile daha iyi  hizmet verebilmesi açısından tümm özellileri iyileştirilerek seri fotolar elde etmeyi amaçlıyor.
100MB/s okuma, 80MB/s yazmaya varan Class 10 UHS-I U3 hızları.
SD için 256GB ve microSD için 128GB’a varan kapasite.

Şarj Tüketen Uygulamalara Dikkat!

 • 7.3.2018 14:07:45
 • 0 Yorum
 • 927

Bir çok kişi gibi bizde telefonumuzun şarjlarının hızlı bir şekilde tükenmesinden şikayetçiyiz.Telefon düşmanı uygulamalar pil ömrümüzü azaltarak telefonlarımızın batarya yuvalarını meşgul etmeye yetiyor.Bu yüzden şarjınızı ve pil ömrünüzü kötü etkileyecek uygulamaları telefonunuzdan kaldırabilmeniz size bu anlamda artı deneyimler sağlıyor.Gelin hep birlikte bu uygulamaları sıralayalım:
1-Spotify 
Çok farklı müzük tarzları dinlediğimiz bu uygulama bizi geriye çekmeye yetiyor.

2-Netflix
Beğenerek takip ettiğimiz film ve dizileri dünyada büyük bir üne kavuşmuş bu uygulama yine pil ömrümüzü etkileyenlerden.

3-Outlook
Maillerimizi kontrol altında tuttuğumuz bu uygulama şarj seviyemizi etkileyen yine farklı uygulamalardan birisi.
Bu uygulamara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor tüm kullancılara ve sitemizi ziyaret eden herkese tavsiyelerimizi göz önünde bulundurun mutlaka.

iPhone X neden satılmıyor?

 • 6.3.2018 21:18:33
 • 0 Yorum
 • 936

Apple’ın büyük ümitlerle reklamlarını yaptığı iPhone X apple’ın yüzünü bir türlü gülümsetmedi. Üretim kapasitesi ard arda iki kez düşürülen çentikli telefon her şeye rağmen hedefleri tutturamıyor. Peki iPhone X neden başarısız oldu? Yapılan bir araştırma 10. yıl özel iPhone X’un neden başarısız olduğunu ortaya çıkardı. Gelin bunu tartışalım

Apple, 10. yıl özel telefonunu iddialı bir tasarım ile piyasaya sunduğunu zannediyordu. Büyük beklentilerle satışa çıkan 1000 dolarlık telefon, ilk olarak üretim sorunlarıyla gündeme gelmişti hatırlarsınız Sonrasındaysa satılamamasıyla.

Hatta düşen üretim kapasitesi nedeniyle iPhone X’daki OLED ekranı üreten Samsung, zarar etme noktasına gelmiş ve OLED ekran üretecek farklı firmalar aramaya başlamıştı.

TSK'nın Kullanacağı İnsansız Kara Aracı: UKAP

 • 23.2.2018 18:25:36
 • 0 Yorum
 • 1020

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda mehmetçiğimizden önce öncü kuvvetler hareket edecek insansız kara araçlarını envanterine ekleyecek.

TSK’nın  devam ettirdiği Afrin operasyonunda kullanılan İHAlar askerlerimize çok destek olunca,çok kısa süre içinde karada da insansız araçlar kullanmaya başlama kararı alındı. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı karada da insansız tanklar kullanmamız önemini söylemesinin ardından, tank olmasa da savaş alanında bize büyük katkı sağlayacak araçlar üretilmeye başladı.

İki Türlü Komuta Sistemi

İKA(insansız kara aracı) iki farklı sistem tipiyle kullanılacak. Kısa mesafelerde kullanılması için bir el kumandası bulunan cihazın uzun mesafelerde kullanılabilmesi için uydu kontrolü mevcut. Yapılan açıklamalara göre, uydu kontrolü ile mesafe sınırı olmaksızın araç kontrol edilebiliyor. Bu noktada tek sıkıntı, aracın kısa mesafe kumandasında çok daha anlık tepkiler verebilmesi. Uzak görevlerde işin içine uydu hızı girebiliyor. Ayrıca, sinyal bozucularla insansız hava aracını teröristlere kaptırabilme ihtimali de bulunuyor.

Teknik Özellikleri

Saatte 25 kilometreyi aşan bi hıza ulaşan UKAP, 3 ton gibi çok ağır yükleri taşıyabiliyor. Normal şartlarda 5 saat giden şarj kapasitesi 8 saate kadar çıkabiliyor.

                                                                                                                                                                                                

Apple AirPods 2 kablosuz kulaklıklar geliyor!

 • 23.2.2018 14:41:15
 • 0 Yorum
 • 911

Apple tarafından AirPods kablosuz kulaklıkların daha gelişmiş bir versiyonu üzerinde çalışıldığı söyleniyor. Peki, yeni Apple AirPods 2 özellikleri neler olacak?

Yeni Apple AirPods 2 özellikleri neler?

Öncelikle yeni AirPods modelinin 2019 yılına girmeden bi kaç ay önce satışa sunulmasının beklendiğinin altını çizelim. Ürün tanıtımının yeni nesil iPhone 8s ve İPhone 8s plus akıllı telefonlarla birlikte yapılması ihtimaline de gözden kaçırmayalım. Kablosuz kulaklıkların yeni kablosuz çip üzerinde çalışılıyor, Hey Siri kayıt desteği desteği ve suya dayanıklılık ips64 özelliklerine sahip olacağı söylentiler arasında. Ayrıca, kullanılacak kablosuz yeni nesil çipin Apple Watch 3 ile karşımıza çıkan W2 çipi olması muhtemel

Değişen parçalar ile birlikte Apple dijital asistanı Siri ile daha fazla ihtiyaçlarımızı giderilmesi sağlanmış olacak ve mevcut kulaklıkta bildiğiniz üzere çift tıklama gereksinimi ortadan kalkarak kolaylık amaçlanıyor. Ek olarak, müziği kontrol etmek ve sesi ayarlamak gibi konularda da iyileştirmeler yapılacağı tahmin ediliyor.

Twitch'in Kullanıcı Sözleşmesi Güncellemesi Rafa Kaldırıldı

 • 20.2.2018 10:43:34
 • 0 Yorum
 • 826

19 Şubat tarihinde uygulanmaya başlanacak düzenlemeler yeni bir tarihe alındı.
Açıkça bahsetmek gerekirse, nefret söylemi, taciz ve cinsel konulara Twitch tarafından yeni bir düzenleme kararı alındı ve 19 Şubat tarihinde uygulamaya geçmesi planlandı. Ancak alınan yeni karar ile kullanıcı sözleşmesinde yapılacak değişiklikler 5 Mart tarihine ertelendi. Geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğumuz haberimizdende anlaşılacağı gibi sözleşmede önemli değişiklikler meydana geldi. Tekrar bir erteleme yada değişiklik olmazsa içerik üreticilerin en çok dikkate edilmesi gereken konu, farklı platformlarda da nefret içelikli konuşmalardan kaçınmak. Twitch bu platformları bizzat takip etmeyecek olsa da, diğer kullanıcılar şikayet raporlarına eklediklerinde  ayrıntılı inceleyecekler.Kararın ertelenmesinde kıyafet konusundaki düzenlemelerin belirsizliğinin de büyük bir etkisi bulunuyor. Twitch cinsel içerikten kaçınılmasını istiyor, ancak kıyafet konusunda net bir  şey söylenemiyor.Bu nedenle yanlış anlama sonucu bu karardan birçok yayıncı zararlı çıkabilirdi. Eğer yanlış bir hamle yapılırsa Twitch, popüler yayıncıları kaybederek farklı platformlara kitlesel bir göç başlatabilir. Twitch, herkes tarafından kullanıldığı için tek yayın platformu gibi görünse de, çok büyük rakipleri bulunuyor. Peki, siz kullanıcı sözleşmesinde yapılacak değişikliklerin ertelenmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?Siteiçi yorum formunda görüşlerinizi bizlere aktarabilirsiniz.

GoPro Aksiyon Kameraları İçin İşler Kötüye Gidiyor !

 • 5.2.2018 10:58:28
 • 0 Yorum
 • 940

Aksiyon kamerası denince akla gelen ilk isim olan GoPro satışlarda hayal kırıklığı yaşarken, geleceği de büyük bir belirsizlikle aynı zamanda da  sıkıntı ile karşı karşıya.

Aksiyon kamerası denilince pek çok kişinin aklına gelen ilk marka halini alan GoPro için işler pek de istenilen şekilde gitmiyor. Özellikle yılbaşı tatili satışlarının çok iyi gitmemesi ve 2017 son çeyreğinde şirketin zarar ilan etmesi bunu gösterir nitelikte. 2017'nin son çeyreğinde yüzde 37'lik bir düşüş sergileyen GoPro, bu dönemde kazancını 470 milyon dolardan 340 milyon dolara düşürmüş durumda. Bu da GoPro için iyi bir durum olduğu söylenemez.

Bunun sebebi kuşkusuz GoPro'nun yalnızca aksiyon kamerası işinde değil, onun yanı sıra Drone tarafında da rakipsiz olmamasına bağlı elbette. Şirketin amiral aksiyon kamerası Hero5 ve Karma Drone cihazını satışlarının pek beklendiği gibi gitmemesi de buna bağlı elbette. Kamera karşısında Nikon, Olympus ve Canon gibi klasik fotoğraf makinesi şirketlerinden, Sony, Samsung ve Panasonic gibi elektronik endüstrisinin titanlarına kadar çok sayıda marka yer alırken, Drone tarafındaki rekabet oldukça zorlu. GoPro'nun düşen satışları da -ki yüzde 37 ciddi bir düşüş- şirketin geleceğini belirsizliğe itiyor.

Ancak bardağın dolu tarafından bakarsak, GoPro'nun halen aksiyon kamera pazarında ABD özelinde yüzde 80, Avrupa'da da yüzde 44 ünite hacmi ile lider konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl şirketin satışları nereye gidecek bilinmiyor.

 

Geliri Rekor Kırdı, İphone Satışları Düştü

 • 2.2.2018 12:07:05
 • 0 Yorum
 • 956

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçen yılın ekim-aralık dönemine denk gelen mali yılın ilk çeyreğinde gelirinin rekor kırdığını, ancak iPhone satışlarının gerilediğini duyurdu. Apple'dan yapılan açıklamada, söz konusu dönemdeki gelirin, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 12,7 artışla 88,29 milyar dolara ulaştığı belirtilirken, bunun firma tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek ciro olduğu vurgulandı. Şirket, 2017 mali yılının ilk çeyreğinde 78,35 milyar dolar gelir açıklamıştı.

 

KARINI YÜZDE 12 ARTIRDI

Ayrıca, şirketin 2017 ekim-aralık dönemindeki net karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,1 artarak 20,06 milyar dolara yükseldi. Şirket bir önceki senenin aynı döneminde 17,89 milyar dolar net kar elde etmişti.

Şirket, ayrıca, bu yılın ocak-mart döneminde gelirinin 60 milyar dolarla 62 milyar dolar arasında olmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, şirketin en son akıllı telefon modeli iPhone X'e talebin beklentilerini aştığını ifade ederek, iPhone X'in kasım ayı başında piyasa sürülmesinden bu yana firmanın en çok satan iPhone modeli olduğunu kaydetti.

 

iPHONE SATIŞI GEÇEN YILDAN BU YILA 1,3 DÜŞÜŞ'TE

Apple'ın bilançosunda iPhone satışlarında yıldan yıla düşüş görülmesi dikkat çekti.

Apple'ın iPhone satışları, 2016'nın ekim-aralık döneminde 78,3 milyon olurken, 2017'nin aynı döneminde yüzde 1,3 düşüşle 77,3 milyona geriledi.

Ancak, iPhone satışlarından elde edilen gelir söz konusu dönemde yüzde 13,2 artarak 54,38 milyar dolardan 61,58 milyar dolara çıktı.

SpaceX, Gizli Zuma Görevini 5 Ocak’ta Başlatıyor!

 • 4.1.2018 15:39:54
 • 0 Yorum
 • 905

ABD Hükümeti'nin Elon Musk'ın firması olan SpaceX'e sipariş verdiği Zuma adlı gizemli uzay roketi, önümüzdeki Cuma gecesi uzaya gönderiliyor. Zuma'nın uzaydaki  görevinin ne olduğu ise tamamen bir sır.

Komplo teorilerinin merkezi durumunda olan ABD, bu hafta uzaya göndereceği yeni uzay aracı ile de dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Sebebine gelecek olursak, gönderecekleri uzay aracının ne amaçla fırlatıldığı konusunda kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Öyle ki kulislerde gizemli uzay aracının adı bilinmeyen bir hükümet kurumuna mesaj gönderme ve fotoğraf sağlama amacı ile kullanılacağı bile konuşuluyor. Fakat buna rağmen ne ABD hükümeti ne de SpaceX şirketi bu konuda sessizliğini bir türlü bozmuyor.

SpaceX firmasının Falcon 9 roketi ile beraber Florida'da yer alan Kennedy Uzay Merkezi'nden uzaya gönderilecek Zuma uzay aracının, ilk olarak geçtiğimiz Kasım ayının ortalarında uzaya gönderilmesi planlanmış daha sonra fırlatılış tarihi ertelenmişti.

Ayrıca daha önce de ABD Hükümeti için uzaya araç gönderen Elon Musk, ilk defa böylesine gizli bir görevi yürütüyor olacak.

Kaynak : https://techcrunch.com/2018/01/03/spacex-targets-january-5-launch-for-mystery-zuma-payload/?ncid=rss

Softbank, Uber'in Yüzde 20 Hissesini Satın Aldı

 • 29.12.2017 16:21:23
 • 0 Yorum
 • 977

Japon teknoloji devi Softbank, modern taksi şirketi Uber'den yüzde 20 hisse satın aldı. Softbank ile Uber arasındaki alışveriş birkaç ay süren pazarlıkların sonunda gerçekleşti.

Dünya üzerinde sermayenin serbest dolaşımının bir parçası olan ve ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede faaliyet gösteren Uber'in yüzde 20'lik bir bölümü Japon teknoloji devi Softbank'e satıldı. 2017 yılında birçok problemle boğuşan Uber'in piyasa değeri, bu satın alımın yanı sıra 2017 yılında yüzde 30 düşerek  70 milyar dolardan 48 milyar dolara geriledi. Uber'in değer kaybetmesinin asıl sebebi, eski CEO Travis Kalanick döneminde yaşanan skandallar olarak gösterildi. 

Bununla birlikte Uber, her ne kadar yeni bir CEO'yla yoluna devam etse de Travis Kalanick'in hala şirkette büyük etkisi bulunuyor. Bu yılın başlarında istifa eden Kalanicik'in arkasında şirketteki oy gücünün yüzde 16'sını kontrol eden bazı müttefikler bulunuyor. Gerçekleştirilen alımla birlikte Uber yönetiminden 2 koltuk Softbank'a geçecek.

Diğer yandan Uber, Softbank'ın geniş teknoloji şirketlerine katılan son şirket oldu. Daha önce 2012 yılında Sprint satın alan Softbank, 2016 yılında İngiliz yonga üreticisi ARM'ı bünyesine katmıştı. Japon şirket daha sonra Google'ın  robotik şirketi Boston Dynamics'i satın alarak adından çokça bahsettirmişti.

Kaynak : https://www.theverge.com/2017/12/28/16826762/softbank-uber-deal-close-valuation-shares

Zarflayarak Bilgi Sızdıran Yapay Zeka

 • 28.12.2017 15:10:43
 • 0 Yorum
 • 985

Yapay zeka eğitmenlerinin sürekli sorular karşısında sıkılmalarını engellemek için geliştirilen yeni yöntem, yapay zekanın sohbet esnasında eğiticisinden ihtiyaç duyduğu bilgiyi dolaylı yollarla teyit ettirmesini sağlıyor.

Yapay zeka, genellikle aptal gibi görünmekten çekinmeyen bir yapıya sahiptir. Yüzsüzdür biraz. Öğrenmekte olan bir yapay zeka önceden programlanmış bilgilerin haricinde bir durumla karşılaştığında, meseleyi açığa kavuşturmak için öğreticisine sorular sormaktan çekinmez.

Gelin görün ki sohbet botu, ses asistanı ya da genel kapsamlı konuşmalar yapan bir robotla konuşma işlemi, insan öğretici için oldukça sıkıcı bir hal alabilir. ‘Elma nedir?’, ‘Tiramisu nedir?’, ‘Bu yemek hakkında bildiğin bir şey var mı ahmak yemek tarifi robotu?’ gibi sorular söz konusudur zira.

Evet, yazının ana fikrini kaptınız sayılır. Japonya’da bulunan Osaka Üniversitesi’ndeki araştırmacıların son yaptıkları bir çalışmada altını çizdikleri gibi, yapay zeka ile muhatap olmanın beraberinde getirdiği esaslı bir sorun var: Soru sormak onlar için en iyi öğrenme yöntemi olabilir ama, sorulan sorular irrite edici ya da sıkıcı hal almaya başladığında, öğreticilerin Sıtkı sıyrılabiliyor. Yapay zeka için bilmediğini öğrenmek, yeterli değil. Aynı zamanda sahip olduğu bilgiyi insanları tatmin edecek şekilde sunmanın yollarını da bilmek zorunda.

Araştırmacıların yeni tasarladıkları yöntem, ‘ima yoluyla sözlü anlatım’ olarak bilinen bir yaklaşımı kullanıyor. Bu yöntem yapay zekaya, tıpkı insanların yaptıkları gibi sohbet ederek işini hallet demenin bir başka yolu aslında. Yapay zeka neyin ne olduğunu insanlara sorarak değil, bilakis onlarla sohbet ederek öğrenmek istediği şeyi dolaylı yollardan teyit ettiriyor bu yöntemle.

Bu durumu bir örnekle açıklayalım.

Yapay zekanın ‘nasi goreng’ tabirinin kökenine dair tahminlerde bulunmak için yeterli ön bilgiye sahip olduğunu ve kelimenin Endonezya diliymiş gibi bir his uyandırdığına dair kanaat getirdiğini düşünelim. Muhatap olduğu insan bu yemeği (‘nasi goreng’i) pişireceklerini söylediğinde yapay zeka soru sormadan, soracağı soruyu içeren bir cümle kurarak, son zamanlarda yakınlarda kaliteli Endonezya restaurantlarının açıldığını söyler. Karşısındaki şahıs ‘evet sanırım öyle’ diyerek teyit edince, bu kelimenin Endonezya kategorisine ait olduğu hükmünü vererek, o kategoriye dahil eder.

Yapay zeka muhtemelen bu açıklamanın gerçek anlamda mantıklı olup olmadığını kestirmek için yakın zamanda gerçekleşen restoran açılışları ve çevrimiçi incelemeleri temel veri olarak kullanabilir. Fakat eğer fazla seçenek çıkmazsa karşısına, “Cidden oldukça kaliteli restoranlar olmalı bu civarda” diyerek, tahminini onaylatmaya çalışabilir.

Gördüğünüz üzere zarflayarak bilgi alma yöntemini sadece insanlar değil, yapay zeka da kullanmaya başladı artık.

Tesla, Model Y'den Sonra Kamyonet Üretecek

 • 27.12.2017 15:42:35
 • 0 Yorum
 • 935

Tesla'nın crossover tarzında üreteceği Model Y'den sonra bir kamyonet yapacağı duyuruldu. Açıklama şirketin CEO'su Elon Musk'tan geldi.

Musk sosyal ağ Twitter'dan yaptığı açıklamada "Model Y'den hemen sonra bir kamyonet yapacağımıza söz veriyorum.  Temel tasarım / mühendislik unsurları neredeyse 5 yıldır aklımda, yapmak için can atıyorum" dedi. Haziran ayındaki raporlara göre Model Y, Tesla'nın Model 3 aracı ve Model 3 sedan versiyonu ile aynı platform üzerine kurulacak. Bu da aracın klasik Tesla araçlarından çok da farklı olmayacağı anlamına geliyor. 

Aracın 2019 yılı ortalarında üretileceği tahmin edilirken Tesla, bu araçtan sonra kamyonet piyasasına da el atacak. Halihazırda elektrikli araç üreticisi önce ticari kamyon, toplu taşıma otobüsleri ve kompakt bir spor araçlarını geliştirmek için bir "master plan" geliştiriyor. 

Kamyonetin çıkış tarihi ise, Musk'ın Nisan ayında  yaptığı 18 ila 24 ay arasını gösteren açıklamaları baz alınırsa 2020 yılı olarak gösteriliyor. Sizce Tesla, kamyonet piyasasında istediği pazar payını elde edebilir mi?

Kaynak : https://www.reuters.com/article/us-tesla-truck/tesla-to-make-pickup-truck-after-model-y-crossover-idUSKBN1EK1A5

Suudi Arabistanın Tekno Ütopyası Kuralları Yeniden Yazacak

 • 25.12.2017 15:02:06
 • 0 Yorum
 • 1011

Suudi Arabistan'ın Ürdün ve Mısır sınırına kurduğu megakent Neom'da kurallar yeniden yazılacak.

On yıllardır savaşlar ve çeşitli toplumsal olaylarla anılan Ortadoğu'da geleceğe yönelik bazı adımlar atılıyor. Yüzölçümünün büyük bir bölümü çöl olan Ortadoğu ülkeleri burayı dönüştürerek 'yeni' bir yer haline getirmeye çalışıyor. Bunun en net örneği ise son aylarda yaptığı teknolojik yatırımlar ve yolsuzluk operasyonlarıyla gündeme gelen Suudi Arabistan'ın 500 milyar dolarlık techutopia'sı mega kent Neom. Bu yeni kent ile ilgili yayınlanan tanıtım videosunda izleyiciye % 100 güneş enerjisi, tamamen otonomlaşmış nakliye, sulak çiftlikler, yapay zeka ve ileri üretim hayal etmesi söyleniyor. Bu arada hepinizin bildiği gibi Suudi Arabistan petrol gelirleri bağlamında zengin olan bir ülke ancak son yıllarda farklı gelir kaynakları yaratmaya çalışıyor.

Öte yandan Suudi Arabistan'da bildiğiniz gibi son aylarda hafif esnemeler olsa da hala çok totaliter ve tutucu bir rejim bulunmakta. Ancak Suudi yönetimi yeni kurulan bu kent için yeni kurallar ve düşünce sistemi geliştirmiş görünüyor. Toplumsal hayatta bir kısıtlamanın olmayacağı Suudi Arabistan'ın Neom kentinde, kadınlar istedikleri gibi giyinebilecek ve istedikleri yerde çalışabilecek. Bu durum, İran, Yemen ve Suudi Arabistan arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ve bölgesel iktidar mücadelesi ve hak ihlalleri düşünüldüğünde oldukça farklı bir perspektif çiziyor. Zira Suudi Arabistan'da çatışmalar olmasa dahi kadınların hak ve özgürlükleri bağlamında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Sizin de yakından bildiğiniz gibi kadınlar henüz araç kullanma hakkı kazanmış durumda.

Suudi Arabistan'ın yeni kenti Neom'un hayali, tüm Suudi insanlar için daha iyi bir yaşam sürdürebilecek hukuk dünyasına bir köprü olması ve yeni teknoloji ile güçlendirilen yeni bir yasal altyapının nasıl daha müreffeh ve adil bir toplum için kullanılabileceğini göstermek olabilir. Bu, benzersiz bir Suudi Arabistan sorunu değildir. Zengin ve fakir olan tüm ülkeler, bugün yasal altyapısı ile küreselleşme, sayısallaştırma ve geleceğin teknolojileri tarafından getirilen değişim hızı arasındaki derin bir uyuşmazlığa meydan okuyorlar. Bu da iyiden iyiye küresel bir hale gelen kapitalizmin, ulus devletlerin artık olmadığı söylemi gibi daha geniş bir piyasa istemini belirten söylemlerinden birisi.

Biraz da Neom'un teknik yapısını inceleyecek olursak; ilk olarak muhtemelen sizin de aklınıza "neden Neom?" sorusu gelmiştir. Suudi yöneticiler tüm dünya dillerinde kolay telaffuz edilmesini sağlamak amacıyla bu kente 'Neom' adı verilmesini uygun görmüş. Neom, İngilizce'deki 'new' ve Arapça'daki 'Müstakbel' kelimesinin ilk harfinin birleşiminden oluşuyor. Neom'un yüzölçümü, 26.5 bin kilometre kare olacak ve küresel ticaretin yüzde 10'unun gerçekleştiği Kızıl Deniz'in kıyısına kurulacak.

Kaynak : https://techcrunch.com/2017/12/24/saudi-arabias-techutopia-neom-will-have-to-reinvent-the-rules-to-succeed/?ncid=rss

Tüm Zamanların En Güçlü Süper Mıknatısı Üretildi!

 • 20.12.2017 16:40:01
 • 0 Yorum
 • 931

ABD’nin Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı (National MagLab), dünya rekorlarını alt üst eden, şimdiye kadar üretilmiş en güçlü süper mıknatısı üretmeyi başardı. Mıktanıs, buz dolabı süsleri üzerinde duran kardeşlerinden binlerce kat daha güçlü.

Yüksek çekim gücüne sahip mıknatıslar, sadece süs eşyalarında ya da sabitleme ihtiyacı duyduğumuz materyallerin üzerinde kullanılmıyorlar. Onların, çeşitli metallerle olan bu ilişkisinin ardında mükemmel bir fizik yatıyor. Aynı fiziki gerçekler, Dünya’nın ve evrenin hareketinden, zararlı güneş ışınlarından korunmamıza kadar geçerli. Unutmayın ki zıt kutuplar birbirlerini her zaman çekiyorlar.

Mıknatıs ve mıknatıs teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan National MagLab, daha önce bu alanda kırdığı dünya rekorlarıyla biliniyor. Ekip, daha önce dünyanın en güçlü süper mıknatısını üretmeyi başarmıştı, fakat 2014 yılında bu rekoru rakiplerine kaptırdı. Yaklaşık 3 yıldır devam eden çalışmalar sonucunda unvan geri kazanıldı.

MagLab tesisinde üretilen yeni süper-iletken mıknatıs, 32 teslaslık bir manyetik alan yarattı ve bu değer önceki süper mıknatıstan yaklaşık %33 daha fazla çekim gücü demek. Bilim insanları bu nedenle mıknatısa 32T adını verdiler. Aynı zamanda bu mıknatısın gücü, buz dolaplarının üzerinde kullandığımız magnetlerin içinde bulunan mıknatıslardan yaklaşık 3000 kat daha fazla.

MagLab Direktörü Greg Boebinger, "Mıknatıs teknolojisine yön verecek bir adım attık, gerçek bir devrim oldu. Mıknatısın tasarımı, yeni deneysel teknikler sunmamıza izin vermez, aynı zamanda dünya çapında X ışınları ve nötron saçılımı gibi diğer bilimsel araçların gücünü artıracaktır." açıklamasında bulundu.

Peki süper-iletken mıknatıslar nerelerde kullanılıyorlar? 

MR cihazlarından yüksek hızlı taşıma sistemlerine, nükleer füzyon reaktörlerinden parçacık çarpıştırma deneylerine kadar bir dizi kritik teknolojileri için anahtar görevi görüyorlar. Ekibin bir sonraki hedefi, 100 tesla gücünde mıknatıs üretmek olacak.

Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 12.12.2017 17:23:38
 • 0 Yorum
 • 1265

Okuyucularımızın en çok sorduğu sorular arasında dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ve nasıl seçmeleri gerektiği konuları geliyor. Genellikle belirli marka ve modeller hakkında gelen soruları biz daha geniş kapsamda değerlendirip, ne istiyorsunuz ve neler isteklerinize cevap verebilir şeklinde anlatmaya çalışacağız.

Dizüstü Bilgisayarda Marka Önemli mi?

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken belki de en önemli unsur cihazın markası. Bildiğiniz gibi laptop bile olsa tek parçadan oluşmuyor. İçerisinde kullanılan donanım unsurları her markaya göre değişiyor. Kullanılan işlemciden tutunda harddiskine kadar her markanın anlaştığı ve sürekli kullandığı diğer markalar var. Bu da dizüstü bilgisayarınızın genel çalışma performansını ve dayanıklılığını etkileyen büyük bir etken.

Hatta, normalde markası belli olan harddiskler ya da bilgisayarınızı alırken belkide ilk sorduğunuz şey olan işlemcilerin yanı sıra kullanılan RAM’lerin bile önemi var. Buna cihazın en önemli parçası olan Anakart, soğutma sistemi, bağlantı aparatları, wireless adaptörleri vs gibi parçaları da ekleyin. Siz hiç bir e-ticaret sitesinde yada teknoloji markette bu laptopun yada dizüstü bilgisayarın ana kartı şurada üretilmiştir yada RAM’leri şurada üretilmiştir gibi bir ibareye rastladınız mı?

Daha da açık anlatalım… Dizüstü bilgisayarlar kompakt yapısı gereği hazır ve çalışır vaziyette kullanıcıya satılırken, işlemcisi veya ekran kartı gibi bilinen markaların donanım ürünleri öne çıkarılarak pazarlama taktiği uygulanıyor. Fakat masaüstü bilgisayar konusunda biraz uğraşmış arkadaşlar çok iyi bilir ki; siz performansı kötü anakarta en iyi ekran kartını da taksanız, alacağınız verim anakartın size sunacağı kadar olacaktır. Aynı durum işlemci için de geçerli.

Uzun lafın kısası, marka önemli çünkü genelde her dizüstü bilgisayar markası, kendine özgü anakart ürettirir. Ve anakartınızın kalitesi, bilgisayarınızın performansında ana unsurdur.
Ne için aldığınıza dikkat edin!

Eğer şu sıralar bir dizüstü bilgisayar almak istiyor ve piyasa araştırması yapıyorsanız farketmişsinizdir ki 1000 TL’den 3 bin TL’ye hatta çok zorlarsanız 6-7 Bin TL’ye kadar modeller bulmanız mevcut. Fakat burada önemli olan hangisinin sizin işinize en çok yarayacağıdır. İşinize yaramaktan kasıt, cebinizde kalan paranın da işinize yarayacağı kısmı. Yani hiç kullanmayacağınız özellikler için fazladan harcamaya gerek yok!

Bu bağlamda alacağınız cihazı seçerken dikkatli olmanızda fayda var. Oyun oynamak istiyorsanız hiç şüphesiz ekran kartının daha güçlü olmasına ve en az 4-8 GB arasında RAM olmasına dikkat etmeniz gerekirken, günlük işlerinizi halletmek ve internette gezinmek üzere alacağınız bir bilgisayarın bu özelliklere sahip olmasına pekte gerek yoktur aslında.

Demek istediğimiz; “Abi bu 8 çekirdekli,uçar, kaçar, hızına yetişilmez.” gibi içi boş pazarlama ifadelerine kulak asmadan, sizin işinizi görebilecek olan ürüne yoğunlaşmak gerektiği.
Olmazsa olmazlar!

Yazıyı yazdığımız tarih itibariyle yeni dizüstü bilgisayarlarda bazı olmazsa olmazları sıralama ihtiyacı hissediyoruz. Bunun sebebi, eski teknoloji dediğimiz, modası geçmeye yüz tutmuş bazı özellik, parça veya cihazların halen satılmaya uğraşılması. Tüketicilerin buna dikkat edip %1 daha ucuz olacak diye gidip eski teknolojilere para yatırmaması lazım. Çünkü mesela yarın, teknoloji dünyasında her cihaz USB 3.0 desteği sunacakken sizin gidip bu desteği bulunmayan bir cihaza para vermeniz yazık olur. Tabi bu ufak bir örnek, dikkat edilecek daha önemli özellikler var.

Neler bunlar;

– USB 3.0 kesinlikle olsun

– HDMI girişi kesinlikle olsun

– Bluetooth teknolojisine ve Wireless teknolojisine dikkat edin. (Alacağınız zaman örneğin mobil cihazlar Bluetooth 4.0 kullanıyorken gidip Bluetooth 2.0’a sahip bir cihaz almanız mantıksız olur. Ayrıca bu, o cihazın eski üretim olabileceğini gösterir.)

– İşlemcinizi iyi seçin. İşlemci konusu çok önemli. Çünkü dizüstü bilgisayarınızın işlemcisini masaüstü bilgisayarınızda olduğu gibi rahatça değiştiremezsiniz. Sırf markası için ve şu kadar çekirdeği var diye değil, internette performansına ilişkin kısa bir araştırma yaparak seçmenizi tavsiye ederiz.

– Kaç GB RAM olacağına iyi karar verin. Sonradan eklerim rahatlığına kanmayın. Onlarca laptop kullandım, hiç sonradan ekleyemedim diyebilirim. Yani baştan alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta. Mesela şu sıralar 4 GB RAM altında bir dizüstü bilgisayar almak çok mantıksız olur.

– Ekran kartı konusunda da yine işlemci ve RAM’de olduğu gibi seçici olmanızda fayda var.
Şu an piyasada bulunan Laptop Model ve Markalarından Tavsiye?

Fazlaca muallak anlatımdan sonra somut bir kaç örnek ve tavsiye de verelim. Bu konuda isim vermeden önce söyleyebileceğimiz en önemli şey piyasanın o anki durumu.

– Samsung, geçtiğimiz aylarda Avrupa dizüstü bölümünü kapatma kararı almıştı. Bu da dolaylı olarak servilerin azalması, modellerin azalması ve belki yazılım desteğinin azalması anlamına gelebilir. Yani şu sıralar Samsung laptoplara temkinli yaklaşmakta fayda var.

– Vaio: Sony geçtiğimiz yıl Vaio’yu elden çıkardı. Satış sonrasında yeni yönetim ve yeni ekipten fazla bir ses çıkmadı. Yani biraz bekleyip Viao’nun nereye gideceğini görmekte fayda var.

– Toshiba: Genellikle donanım konusunda en dayanıklı cihazları Toshiba üretiyor. Ama eğer kötüsüne denk gelirseniz çok başınız ağrıyor. (Her elektronik alette, her markada bozuk veya sorunlu ürün olabileceğini unutmayalım.)

– Asus: Çinli teknoloji devi Asus’un cihazları genellikle donanımsal açıdan güçlü ve sağlamdır. Fakat yazılım desteği biraz zayıf kalabiliyor.

– Lenovo: PC’de dünya lideri Lenovo’nun dizüstü bilgisayarları genellikle kaliteli olur. Fakat geçtiğimiz günlerde tüm cihazlara reklam yazılımı yüklediğini duyduğumuzda büyük hayal kırıklığına uğramıştık. (Söz konusu yazılım basit şekilde kaldırılabiliyor. Almamak için bir sebep değil yani)

– HP: HP’nin dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarlarıyla aynı. Hepsi birbirine benziyor. Tasarımda sınıfta kaldı demek bile yanlış, 8-10 yıl önce birisi bir tasarım yapmış halen her bilgisayarında aynısını kullanıyor. Gerçi böyle yazınca aklımıza Samsung telefonlar geldi ama neyse dağıtmayalım konuyu.

– Casper: Ne yapmaya çalıştığını anlayamadığımız güzide markamız. Bilgisayar ve donanımdan anlayan herkes Casper’ın davranışları konusunda şüpheci yaklaşıyor. Zira biz eminiz ki, bir bilgisayara Intel i7 işlemci koymakla iş bitmiyor. Bisiklete V8 motor takmak diyelim fazla girmeyelim bu konuya.